Білім беру ұйымының атауы
|
9 ЖОББМ
|
Пәні:
|
Қазақ тілі
|
Бөлім:
|
Құндылықтар
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Сеитова Б.Ж.
|
Күні:
|
16.10
|
Сынып: 4
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
25. Сөз тіркесі.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
4.3.6.1- каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіреді
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
|
I.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу.
Психологиялық дайындық
Күн жарығын алақанға саламын
Жүрегіме басып ұстай қаламын
Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді
Болып кетер сонда менің жан-жағым!
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі.
2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады
.
|
Жарайсыңдар!
|
|
3 минут
3 минут
|
II. Үй тапсырмасын сұрау.
47-жаттығу. Берілген сөз тіркестерін пайдаланып, "Ана тілі- арың бұл" тақырыбына әңгіме құра.
Ана тілі- арың бұл
Менің Отаным -Қазақстан. Қазақстанда 130-дан астам ұлт өкілдері тату-тәтті өмір сүреді. Еліміздің мемлекеттік тілі -қазақ тілі. Қазақ тілі -әлемдегі тілдердің ішіндегі ең бай, келбетті тілдердің бірі. Қазақ тілі - қазақ халқының ана тілі.
Қазіргі таңда көп тіл білу заман талабы болып табылады. Десе де, өз ана тілің -қадірлі байлығың. Өзге тілді білсең де, өз ана тіліңді жоғары мәртебеде ұстауың қажет.
Өткенді пысықтау.
|
Үй жұмысын тексертеді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау
Дескриптор:
1. Үй жұмысын тексертеді.1б
2. Сұрақтарға жауап береді.1б
Жарайсың!
|
|
Сабақтың ортасы
1 минут
5 минут
6 минут
2 минут
3 минут
6 минут
5 минут
5 минут
|
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.
III. Жаңа тақырып.
Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.
48- жаттығу. Сөз бен сөз тіркестерін салыстырып көр. Олар бір-бірінен қалай ажыратылатынын айт.
Үй - кең үй; бару - жайлауға бару; өшіргіш - өшіргішпен өшіру; пәтер - екінші пәтер.
Сөз бен сөз тіркесінің бір- бірінен айырмашылығы бар. Сөз тіркесі деп -сөздің бір - біріне тұлғалық әрі мағыналық жағынан бағына байланысуын айтамыз. Ал сөз деп - заттың, түрлі құбылыстың қимыл әрекеттердің атауын айтамыз.
49-жаттығу. Әр қатарды өзіне ұқсас сөз тіркестерімен толықтырып жаз.
1. Мектептің ауласы,үйдің қасы
2.Терең көл, тайыз өзен
3. Екі ешкі, бес тауық
4. Ақыл айт, кеңес бер
5. Тез оқы, жылдам жаз
Сөз тіркестерінің екінші сыңарлары қай сөз таптарынан жасалған?
Сөз тіркестерінің екінші сыңарлары зат есім және етістіктен жасалған.
Сергіту сәті
"Күлкі витамин" әні
Олқылық тапсырмасы
Рүстем
Сын есім+зат есім:
..... ат, ..... қыз , ..... үй , ..... мұрын
Зейнеп
Сан есім+зат есім:
....... қазық, ................. қабат, .............қатар, ....... тауық
Жалғас
Зат есім+етістік:
........................ байлаулы, .......... ойнайды, ............ күлді, .....жүгірді.
Санжар
Сын есім+зат есім:
...... бөлме, ............ бала , ........ кітап , ..... ..... көйлек
|