Білім беру ұйымының атауы
|
№21 жалпы білім беретін мектеп
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Губайдуллаева Ақгүл
|
Күні:
|
24.06.2022
|
Сынып: 5 «Б»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы.
Зерттеу сұрағы: Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды;
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіреді;
|
Тарихи ойлау дағдысы
|
Уақыт пен кеңестікте бағдарлау
|
Тарихи концепті
|
Өзгеріс және сабақтастық
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
2мин
Өткен білімді еске түсіру
3мин
|
Психологиялық ахуал. «Жылы алақан» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жылы лебіз білдіреді.
Топқа бөлу. 1,2,3 сандары арқылы топтарға бөлу.
1-топ.Қаңлылардың шаруашылығы
2-топ.Ұлы Жібек жолы
3. Қаңдыдардың қоныстары
Үй тапсырмасын пысықтау. «Маңызды 5сұрақ»
1.Бай үсіндердің жылқы саны?
2.Үйсіндерде әлеуметтік теңсіздік болғандығының дәлелі?
3.Үйсіндердің билеушісі кім?
4.Үйсін қоғамында малға қандай меншік түрі болған?
5.Үйсіндердің негізгі шаруашылығы қандай?
|
Реттік сандар арқылы топтарға бөлінеді
Зейін тапшылығы және гипер белсенділігібар бала.
ЕББҚ тобына жататын баланы мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
ЕББҚ тобына жататын балаға жеңіл сұрақ қою арқылы қолдау көрсетіледі.
|
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады
Мадақтау арқылы бағалау
|
|
Ой қозғау
3мин
|
Суретпен жұмыс.
1. Оқушылар суретте нені көрдіңіздер?
2.Картаға карап үйсіндер туралы қандай ақпараттар білесіздер?
3.Үйсіндер қай мемлекеттермен көршілес болды? (Қаңлы)
Мұғалім жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстырады.
|
Суретке қарап сұрақтарға жауап береді
ЕББҚ тобына жататын балаға жеңіл сұрақ қою арқылы қолдау көрсетіледі.
|
Кәмпит арқылы бағалау
|
https://yandex.kz/images/search?p=1&source=serp&text=қаңлылардың+қоныстары+мал+шаруашылығы&pos=34&rpt=simage&img_url=https%3A%2F%2Fcf3.ppt-online.org%2Ffiles3%2Fslide%2Fa%2FAyx1q3vlHtkDFYfdB7s4cQwIu052eW6aoCJEKZ%2Fslide-6.jpg&lr=29577
|
Жаңа сабақ
2мин
15мин
6мин
4мин
|
1.Топтық жұмыс: Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға мәтін таратылады. Мәтінмен танысып оқып шығады. Әр топ мәтіннен алған мәліметтерді негізге ала отырып сабақ барысындағы тапсырмаларды орындайды.
1-топ.Қаңлылардың шаруашылығы
2-топ.Ұлы Жібек жолы
3. Қаңлыдардың қоныстары
Әр топ өздеріне берілген топ атауларындағы тақырыпқа байланысты тиісті суреттерді тауып жабыстырып, тапқан суреттерінің мағынасыын тақырыпқа байланыстырып постер қорғайды.
Дескрептор:
1.Оқушылар тақырыптарына байланысты суреттер жабыстырады;
2. Тақырыптарға байланысты мәліметтерді жинақтау арқылы тақырыптың мәнін ашады;
|