Сабақтың тақырыбы: «Архитектура және өнер(ҮІ-ІХғғ)»
Күні:
Мақсаты:
Білімділік: Түркі тілдес халықтардың мәдениетінде айшықты орын алатын сәулет,
бейнелеу және қолданбалы өнер ескерткіштерімен оқушыларды таныстыру;
Дамытушылық: Ерте орта ғасырдағы түріктердің өнері мен мәдениетінің дамуы
туралы ой саптау;
Тәрбиелік: Оқушыларды түркі тілдес халықтардың мәдениетімен және өнерімен
таныстыра отырып, оларға эстетикалық тәрбие беру, өнерге, сұлулыққа деген
құштарлығын ояту.
Сабақ типі: аралас сабақ
Сабақ әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, баяндау, СТО стратегиялары
Сабақтың көрнекілігі: карта, суреттер
С А Б А Қ Т Ы Ң Б А Р Ы С Ы:
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқу құралдарын тексеріп,
сабаққа назарын аудару
Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары:
-
Түріктердің мал шаруашылығының дамуы туралы айтып беріңдер
-
Түріктердің қалалық өмірі мен отырықшылық мәдениеті жайлы әңгімелеңдер
-
Түріктердің материалдық мәдениеті қалай дамыды?
-
Түріктердің тұрғын үйлеріне сипаттама беріңдер
-
Металл өңдеу ісі қалай дамыды?
-
Сауда мен ақша айналымы туралы не білесіңдер?
Мағынаны тану
Жоспар:
-
Архитектура(сәулет өнері)
-
Діни сәулет өнері
-
Бейнелеу өнері
-
Мүсін өнері
-
Қолданбалы өнер
Мәтінмен жұмыс арқылы кесте толтыру
-
Сәулет өнері ескерткіштері
|
Негізгі сипаттамасы
|
Ақыртас (Тасақыр)
|
ҮІІ-ҮІІІғғ басталып, бітпей қалған құрылыс. Тараздың шығыс жағынан 40км жерде орналасқан. Зерттеуші К.Байпақов. Алан-Хазар аңызы.
|
Білеулі
|
Қазақстан мен Қарақалпақстан шегінде орналасқан
|
Мырзарабат, Якка сардобасы
|
ҮІ-ІХғғ жататын құдық үстіне салынған күмбездер
|
Дың ескерткіштері
|
Ислам дініне дейінгі киіз үйге ұқсас діни құрылыстар. Орталық Қазақстан, Жетісу, Тарбағатай, Маңғыстауда сақталған.
|
Ақбешім, Суяб будда ғибадатханалары
|
ҮІІғ.а.-ҮІІІғ.б салынған. Будда құдайларының мүсініне табынушылық өріс алған.
|
Баба-Ата мешіті
|
Ислам дінінің архитектуралық құрылысы ретінде жартылай сфера тәрізді бес күмбезден құралған.
|
Балбал тас, кемпіртас немесе таскеліншектер
|
Орталық Қазақстан, Жетісуда кездеседі. Ол қаза болған басшы, атақты адамның басына қойылған
|
Терракота
|
Өрнектелген кірпіш
|
Ойтолғаныс
Не таңқалдырды? Неге таңқалдырды?
Қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма беру:§8 оқу, аталған ескерткіштер туралы мәліметтер жинақтау
Достарыңызбен бөлісу: |