Сабақтың тақырыбы: Деректерді сұрыптау және сүзгілеу Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата15.12.2023
өлшемі1.48 Mb.
#486611
түріСабақ
Деректерді сүзгілеу және сұрыптау


Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік графика

Педагогтың аты-жөні

Жақсылық Б.С.

Күні

05.12.2023

Сынып: 9 «А», «Ә»

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Деректерді сұрыптау және сүзгілеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.3 Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты:

Деректерді сұрыптау және сүзгілеу ұғымымен танысу. Еxel кестесінде жүзеге асыруды үйрену.



Сабақтың барысы:



Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Миға шабуыл: Ехсel кестелік процессорында деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу қалай орындалады?

1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.




Презентация

Сабақтың ортасы
7 минут

28 минут


Ой қозғау сұрақтары: (жеке, ұжымда)

  • Күнделікті өзіңе керекті ақпаратты қалай сұрыптап, реттеп отырасың?

  • Үлкен көлемдегі ақпараттарды өңдеуде деректерді сұрыптауды қаншалықты маңызды деп ойлайсың?

  • Дерекқормен жұмыс жасауда сұрыптауды қандай мақсаттарда қолданады?








Практикалық жұмыс
1-тапсырма. Төменде «Әлемдегі ең биік ғимараттар мен құрылыстар» реляциялық дерекқорының бір бөлігі берілген (7-сурет). А-дан Я-ға және Я-дан А-ға дейін сұрыптау әдісімен деректер базасын реттеу

  1. «Атауы» бойынша әліпби ретімен сұрыпта.

  2. «Биіктігін» өсу бойынша ретте.

  3. «Жыл» бойынша кему ретімен ретте.


Дескриптор
Кестені электрондық кестелік процессорға енгізеді.
Реляциялық деректер қорында мәліметтерді сұрыптайды.
Алфавит әдісі бойынша дерекқорын сұрыптайды.
Қ/Б: стикер/3 балл/
2-тапсырма.
Дүкендер желісінің облыс орталықтарындағы дүкендерінің жыл- дың алғашқы 2 тоқсанындағы табыс көлемі (теңге) төмендегі кестеде берілген

Дескриптор
1. Кестені электрондық кестелік процессорға енгізеді.
2. Кестені форматтайды.
3. Дүкеннің ай сайынғы жалпы және орташа табысын есептейді.
4. Дүкеннің әр қала бойынша жартыжылдық және орташа табысын есептейді.
5. Наурыз айында 1 млн теңгеден жоғары табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды сүзгіден өткізеді.
6. Маусым айында 500 мыңнан төмен табыс тапқан дүкендер орналасқан қалаларды анықтайды.
7. Алты айдың қорытындысы бойынша дүкендердің орташа табысын ең жоғарыдан ең төменге қарай кему ретімен жаз.
Қ/Б: стикер/7 балл/

Мұғалімді тыңдайды
Оқулықпен жұмыс жасайды

1 тапсырманы орындайды

2 тапсырманы орындайды

Стикер
3 балл

Стикер
7 балл



Оқулық

Оқулық 55-56 бет


Компьютер













Оқулық 61 бет
Компьютер

Сабақтың соңы
5 минут

Арнай платформада дайындалған тапсырманы орындайды.
Рефлексия:
Үй тапсырмасы: 61 бет, сұрақтар.



Тапсырманы орындайды.
Оқушылар рефлексия билетін толтырады.




https://learningapps.org/watch?v=p9ytcq3uc23


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет