Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған
|
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №49 мектеп-гимназия
Пәні: қазақ әдебиеті
|
Күні:17.02.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні: Исаева А.К
|
Сынып: 6
|
Қатысқан : Бисенбек Назерке
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Жусан иісі» ( 3,4,5)әңгімедегі автор және кейіпкерлер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
6.1.3.1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін анықтау;
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушың назарын сабаққа аудару.
Жағымды психологиялық ахуал. Рөлдегі оқушылар әдісі бойынша топқа бөледі.
«Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушыға бүгінгі сабаққа деген ынтасын анықтаймын.
Көңіл-күйің жақсы ма?
Сабақ оқуға дайынсың ба?
Қызығушылықты ояту. «Сурет». .
Жусанның суретін көрсетемін. Жусан өсімдігі туралы мәлімет беремін.
Қазақстанның барлық жерінде – шөл-шөлейтті далада, таулы жерлерде өсетін 81 түрі бар. Жусанның биіктігі 10 – 60 см, кейде 1,5 – 2 м-дей болады. Сабағы тік немесе жерге жайылып өседі. Жапырағы кезектесіп орналасқан, қауырсын тәрізді, шеті тілімденген, кейде бүтін жиекті. Ұсақ гүлі қос жынысты, сары түсті, себеттері көп, әбден піскен кезде шашыраңқы иіліп келген сыпыртқы гүлшоғырын құрайды. Шілдеден қыркүйекке дейін гүлдейді. Жемісі – тұқымша. Жусанның 17 түрі – сирек кездесетін эндемик түрге жатады, ал Қазақстанда ғана өсетін бір түрі – дәрмененің дәрілік шөп ретінде ерекше мәні бар. Шырғалжын жусанның жапырағы мен сабағын жеуге болады, құм жусаны құм тоқтату үшін пайдаланылады. Арасында улы түрі (таврий жусаны) де кездеседі, оны мал жемейді. Жусан – құнарлы мал азығы, дәрілік, бояуыш, тағамдық, витаминді, эфир майлы өсімдік. Жусанды қолдан (мысалы, тамыржусан) да өсіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушының назарын сабаққа аудару.
сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушы сұрақтарға басын изеу арқылы жауап береді.
(Мұғалімнің көмегімен )
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
|
ҚБ
«жарайсың»
«жақсы»
«талпын»
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану.
Дескриптор:
ауыл балалары әрекеті туралы айтады;
Аян әрекеті туралы айтады.
ҚБ
«Мінездеме ». Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
Әңгіме кейіпкері
|
Адамгершілік қасиеттері
|
Қандай әсер қалдырады?
|
Аян
Садық
Есікбай
Иманжанов
Бапай
|
|
|
Дескриптор:
әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиеттерін табады;
|
Әңгіме оқиғасы орын алған ауыл тіршілігі, соғыс зардаптары
Аян мен ауыл балаларының іс-әрекеттерін суретті қолмен нұсқау арқылы салыстырып көрсетеді.
Тақырыпты қорытындылайды.
Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме береді.
Суреттен көрсетеді
|
ҚБ «жарайсың»
«жақсы»
«талпын»
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Сайын Мұратбеков
«Жусан иісі» әңгімесі
|
Сабақтың соңы
|
РРРРРРРРОРРР
Рефлексия.
Бүгінгі сабақты смайлинг арқылы бағала
|
|