ШҚО, Тарбағатай ауданы, Кіндікті ауылы
Ғ. Мұратбаев атындағы орта мектептің
бастауыш пәні мұғалімі
Аяғанова Шолпан Оралғазықызы
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушылардың қосындыны санға бөлу жайлы алған
білімдерін бекіту,пысықтау
Дамытушылық:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін,
қызығушылықтарын өз бетінше жұмыс жасау,есте сақтау
дағдаларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды білімділікке, ізденімпаздыққа, шапшаң-
дыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта
Сабақтың түрі: Пысықтау сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,ойын \Жарыс сабақ\
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Балалар бүгінгі математика сабағымыз ерекше болмақ.Қонақтарымызды
білімімізбен,тәрбиелілігімізбен сыйлап жіберуіміз керек.Солай емес пе?Ендеше қонақтарымызбен
сәлемдесейік.
Психологиялық жаттығу:Армысың,ару күнІ
Армысың,көк аспанІ
Армысыз ұстазымІ
Армысың жан досымІ
Үй тапсырмасын тексеру: -Жақсы балалар,енді жаңа сабағымызды бастайық.
Жаңа сабақ: Қосындыны санға көбейту. Пысықтау сабақ.
Сабағымызды бастамас бұрын 2 топқа бөлініп алайық.
І топ. Тапқырлар ІІ топ. Алғырлар
(Әр топтың ұпай санын шеңбермен есептейміз.)
1-тапсырма. Біз дұрыс бөлу үшін көбейту кестесін білуіміз керек.Ендеше өздерің екі ұяшықтан
таңдап,берілген санға байланысты көбейту кестесін айтқызу.Білмесе тобы көмек көрсетеді.
Шеңбермен ұпай беріп отырмаыз.
2)Есеп шығару.(әр түрлі тәсілмен шығар)
а)І-200 бет (200+80):5=40+16=56
ІІ-80 бет
Күн-5
1күнде-?бет
ә).Сөре-2
Кітап-40 40:2=20 20*6=120 1сөреде 20 кітап.
Сөре-5
Кітап-?
Тақтамен жұмыс. Өрнектің мәнін қолайлы тәсілмен шығар.
(400+60);2=400;2+60;2=200+30=230
(600+90):3+600:3+90:3=200+30=230
(800+40):4=800:4+40:4=200+10=210
(500+50):5=500:5+50:5=100+10=110
(200+60):2=200:2+60:2=100+30=130
(690+60):3=690:3+60:3=230+20=250 (Ұпай санын есептеп отыру.)
Кестемен жұмыс. Белгісіз тор көзге тиісті санды есептеп қою.
Аудан мен периметрді табу жолын еске түсіру.
Тік төртбұрыштың
ұзындығы
|
Тік төртбұрыштың
ені
|
Тік төртбұрыштың
ауданы
|
Тік төртбұрыштытың
периметрі
|
6см
|
?
|
?
|
18см
|
7см
|
2см
|
?
|
?
|
?
|
3см
|
?
|
12см
|
Кестені суретімен сәйкестендіру.
Екі топқа 1 тапсырма. Әкесі50 жаста, ал баласының жасы әкесінің жасының
жартысынан 5 жас кіші. Баласы нешеде?
(дұрыс есептеген оқушыларды шеңбермен бағалау.)
Тақтамен жұмыс: Есептің тура немесе тура еместігін тексеру.
70:8*5>40 6*4+3*5>39
(65-30):7=6 9*5-7*3=24
Тиісті санды бос торкөзге қойып,есепте.
890-762=128 725+275=1000 532+372=904 281-279=422
Сергіту жаттығулары.
Екі қолды қосқанда
Құшақ емес пе?
Екі қанат аспандап
Ұшады емес пе?
Екі аяғым тірегім
Адымдапмен жүремін?
Сабақ берген ұстазға,
Басымды мен иемін.
Логикалық есептер.Асықтың үшеуін
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады? (7).
Аулада 5үйрек,
Қорада 2үйрек.
1 үйрек тығылды.
1 үйрек жығылды.
Қалғаны неше үйрек. (5)
Қолдан ұшты 7 қаз,
Қайтып қонды 2 қаз
Қонбады оның нешеуі?
Қане кім тез шешеді? (7-2=5)
Су жағасында тауықтың,үйректің 7 балапаны келеді.Суда
бір-ақ 5 балапан жүзіп жүр. Сонда екі балапан қайда?
(2 балапан тауықтікі)
Теңдеуді шешу.
Х:3=70 210:А=30
Бекіту;Оқушылардың жұмысын тексере отырып,ұпай сандарын есептей отырып,
сабақты бекіту.
Қортындылау:Белсенділік танытқан оқушыларды марапаттап, бағалай отырып, сабақты қортындылау
Достарыңызбен бөлісу: |