Оңтүстік Қазақстан облысы
Шардара ауданы
Т.Айбергенов атындағы мектеп - гимназиясы
Бастауыш сынып мұғалімі
Қошқарбаева Анар Тұрсынбайқызы
Сөйлем мүшелерінің байланысы
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы.
Сабақтың мақсаты: Сөйлем мүшелерін өз орнына қойып айту және жазу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық. Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін арттыру, теориялық білімді практикамен ұштастыра отырып білімдерін толықтыру.
Тәрбиелігі. Ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, жауапкершілікті түсінуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аукцион сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, талдау, проблемалық жағдай туғызу.
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, бағалау дәптері, кеспе әріптер, кәмпит түрлері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
Бүгінгі сабақтың аукцион сабақ екенін «Ойлан тап» кестесін таба отырып хабарлау. Сонымен бірге аукционға балалардың жақсы көретін кәмпиттері түсетінін айту.
-
Міне, балалар бүгінгі сабағымыз аукцион сабағы екенін білдік.
-
Аукцион деген не?
Аукцион туралы білгендерін сұрап дәлелдеу.
-
Бүгін біз сабақта егеменді еліміздің білімді ұрпағы екенімізді дәлелдеп көрейік.
-
Олай болса, бірінші турға «Қазақстан» кәмпитін салып көрейік.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
а) 3-жаттығуды оқыту, талдау.
ә) ережелерді сұрау.
ІІІ. Жаңа сабақ. «Сөйлем мүшелерінің байланысы».
Сөйлемдегі сөздер дұрыс құрылу үшін, олар өзара мағыналық байланыста болу керектігі сызба арқылы түсіндіріледі.
Гауһар берілген тапсырманы орындады.
-
Неше байланыс бар?
-
Үш байланыс бар?
IV. Сергіту сәті.
V. Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу. Сөйлемдегі сұрақтардың көмегімен сызба бойынша жаз.
Пысық тиін қорегін күзде жинайды.
2-жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз.
Қыстыгүні далада аппақ боран соғады.
Балалар аққала соғады.
Қайрат аға есіктің алдында қар күреп жүр.
3-жаттығу. (ауызша). Өлеңді түсініп оқы. Сөйлем мүшелерінің байланысын сұрақ арқылы ауызша талда.
Қыстыгүні шынымен айналаны аппақ гүл жаба ма?
«Қар теру» ойыны. (ереже сұрау)
5-жаттығу. Сұрақтардың көмегімен сызба бойынша бірнеше сөйлем құрастырып жаз.
Үлгілі оқушы сабағын кешке орындайды.
Пысық жарқанат жемін түнде аулайды.
VI. Қорытынды. Инцерт кестесі.
-
Не үйрендің?
|
Сұрағың
|
Пікірің
|
|
|
|
VII. Бағалау.
Әр оқушы сабақ сәтінде бағалау парағын пайдаланып, өздеріне бағасын қояды.
+ + + + - 5
+ + + - 4
+ + - 3
VIII. Үйге тапсырма. 4-жаттығу.
Достарыңызбен бөлісу: |