Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту. Сабақтың формасы: сыныптық, жекелей оқыту



Дата01.07.2016
өлшемі61 Kb.
#170003
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Жұғу. Қылтүтіктік құбылыстар.

Сабақтың мақсаты: 1. Жұғу және жұқпау құбылыстарына мысалдар арқылы түсіндіру және қылтүтіктік құбылыстар қандай жағдайларда байқалатындығын түсіндіру.

2. өмірмен байланыстырып, ойлау қабілеттерін дамыту.

3. алғырлыққа, байқампаздыққа, ұжымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың формасы: сыныптық, жекелей оқыту.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ – жауап, ой қозғау, ассосациялау, тірек-сызба.

Көрнекілігі: үлестірмелі қағаз, сөзжұмбақ, дидактикалық материалдар.

Пәнаралық байланыс: технология, ағылшын, сурет, математика.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

А) оқушыларды түгендеу

ә) құрал-саймандарын дайындату

б) сабақққа назарын аудару.

2. « Қайталау – оқу анасы ». Семантикалық картамен жұмыс.






Сұрақ



Жауап

1

Су көлігі

1

Ватерсызықпен белгіленеді

2

Кеменің төменгі бөлігі батқан тереңдік

2

Қабықтан, аспалы жүйеден, адам отыратын орыннан тұрады.

3

Рұқсат етілетін шөгім кеменің корпусында қызыл сызық

3

Монгольфьерлер

4

Су көлігінің ішіндегі ең күрделісі

4

Энергияны пайдалануы жағынан көліктің ең арзан түрі.

5

Ауа шары неден тұрады

5

дирижабль

6

Ауа шары ең алғаш қайда ұшырылды

6

Шөгім деп аталады

7

Ауа шарын кім ойлап тапты

7

Сүңгуір қайық

8

Ұшу аппаратының бір түрі

8

пропеллер

9

Дирижабль ненің көмегімен қозалады?

9

Кері ығыстырушы күш

10

Архимед қандай күш ?

10

Францияның Аноне деген қалашықта

1-4 , 2-6, 3-1, 4-7, 5-2, 6-10, 7-3, 8-5, 9-8, 10-9.


3. Ой сергіту. Жұмбақ шешу.

1. м/с-пен өрнектелетін физикалық шама ? (жылдамдық)

2. зат күйі ( сұйық)

3. кг/м 3 –пен өрнектелетін физикалық шама ? (тығыздық)

4. секунд, минут,сағатпен өрнектелетін шама ? ( уақыт)


ж

ы

л

д

а

м

д

ы

қ

с

ұ

й

ы

қ




т

ы

ғ

ы

з

д

ы

қ







у

а

қ

ы

т



4. Сабағымыздың тақырыбы: «Жұғу»

154 – 155 суреттермен жұмыс.

5. Тәжірибе, тағы....

Өсімдік жапырақтарының, клеенканың, ағаштан және металдан жасалған әр түрлі денелердің қайсысына судың жұғатынын немесе жұқпайтынын анықтаңдар. Осындай тәжірибені су орнына сұйық май алып қайталаңдар. Тәжірибеден қорытынды жасаңдар.
6. «Миға шабуыл» сұрақ –жауап.


  1. Қ-Па-мен өрнектелетін шама ? (қысым)

  2. ы- күш түрі (ығыстырушы күш)

  3. л- ХХ-ғасырдың ең ірі ғылыми-техникалық жетістіктері ? (лазер)

  4. т- аспан денелерін көруге арналған аспап ? (телескоп)

  5. ү- күш түрі (үйкеліс)

  6. т- атмосфералық қысымға тәжірибе жасаған ғалым ? (Торричелли)

  7. і- деформация түрі (серпімді)

  8. к- «гелиос» сөзінің аудармасы (күн)

  9. т- тығыздықтың формуланы жаз.

  10. і- қазақтың ұшқыш ғарышкері ?( Әубәкіров)

  11. к- Оңтүстік Африкадан табылған таза алмаздың аты (Куллинан)




  1. қ- р –аталуы (қысым)

  2. ұ- Самарқанда астрономия саласында өшпес із қалдырған ғұлама ғалым ? (Ұлықбек)

  3. б- атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал (барометр)

  4. ы- қатынас ....( ыдыстар)

  5. л- физика сөзін орыс тіліне енгізген ғалым ? (Ломоносов)

  6. с- ғарыш кемесінде болатын күй (салмақсыздық)

  7. т- диффузия сөзінің аудармасы (таралу)

  8. а- күш түрі (ауырлық)

  9. р- домалақ найзағайдан қайтыс болған кім ? (Рихман)

7. Жаңа сабақтың тақырыбы: « Қылтүтіктік құбылыстар»


Қылтүтік бойымен сұйықтың көтерілуі немесе төмен түсуі кезінде байқалатын беттік құбылыстар қылтүтіктік құбылыстар деп аталады .

h = 2 δ / g ρ r - сұйықты беттік көтерілу биіктігін анықтайтын формула.

Мұндағы: δ – қылтүтік жасалған заттың және сұйықтың тегіне байланысты болатын беттік керілу коэффициенті;

ρ – сұйықтың тығыздығы,

r- қылтүтік радиусы.


8. Жаңа сабақтарды «кубизм» әдісі бойынша бекіту сұрақтары:

  1. анықтама – қылтүтіктік құбылыстар дегеніміз не ?

  2. термин сөз –капилляр сөзінің аудармасы ?

  3. мысал – жұғу

  4. формула – сұйықтың қылтүтіктік көтерілу биіктігінің формуласы.

  5. суретті сөйлет 154-сурет.

  6. неліктен – қайықтардың түбіне, темір жол шпалдарына неліктен шайыр (смола) жағады ? (желімдеу үшін) .

Үйге: 61,62 пар, Венн диаграмасын жазып келу. Оқушыларды бағалау.





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет