Сынып: 6 Қатысушылар саны



Дата31.08.2023
өлшемі135.67 Kb.
#476315
1 қыркүйек тәрбие 233




Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)



Күні:01.09.2023




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

«Әділетті Қазақстан: сапалы білім, адал ұрпақ» табысты ұлт»

Құндылық

Ұлттық мүдде

Мақсаттары

адами қарым-қатынастағы адалдық пен қоршаған ортадағы,өмірдегі әділдіктің орны мен маңызы туралы түсіндіру; оқушылардың адалдық пен әділдікті дұрыс ұғына білу біліктіліктерін дамытуға ықпал ету; оқушыларды адалдыққа, әділдікке және шынайылыққа тәрбиелеу.





Сабақтың барысы:



Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті



Ресурстар




- Сәлеметсіздер ме балалар бүгінгі сабақта сіздермен қауышқаныма өте қуаныштымын.
Ендеше, біздер бір - бірімізге күлімсіреп, сәлемдесіп, сабағымызды бастайық.Көздеріңізді жаймен жұмып тыныштық сәтіне яғни нұрға бөленейік. (тәртіп, талап, тыныштық, тазалық, татулық)




Әділ болуға ұмтылу адамға неүшін қажет?





Адал дос дегенді қалай түсінесіңдер ?




  • Адал болу кез келген адамның қолынан келе ме?

- Дүниеде әділдік пен адалдықтың бар екндігі ол ақиқат. Адалдық ол адам бойындағы таза ниет, ақ көңіл, имандылық қасиеттерден туындаған. Әр адам әрқашанда әділ сөйлеп, шынайы пікір білдірген адам ғана адал бола алады.
Оқиға айту : (әңгіме)
(10 мин) «Ұстаздың шәкірттерін сынауы» аңыз әңгімесін интонациялық кідірістерді ескере отырып,үлкен ықыласпен айтып беру.
Топқа бөлу: Мәтінді талдау. Ой бөлісейік: (3 мин)
● 1-топ: Ұстаз шәкірттерін қалай сынады?
● Өз іс – әрекетіңе ішіңнен қысылып, ұялған кезің болды ма ? топтағы оқушы бір мысал келтіру.

● 2- топ :Шәкірттің «өз ұрлығымды ішім біліп тұрады ғой» дегенін қалай түсінуге болады?


● Сенің өзіңе өте қажет затыңды біреу алып алыпты, ол сенің досың болып шықты, оның алғанын көргендер бар. Сен не істер едің ? топтағы оқушы бір мысал келтіру.

ойының, сөзінің және ісінің бірлігі;


А дал және өзіне де, өзгеге де адал болады;
әділ адам көңілі таза, пейілі кең, шынайы болады;

Оқушыларға екі түрлі жағдаяттық тапсырма ұсынылады.Әр жағдаяттың шешімін талқылау. (8 мин)


1-жағдаят
Ажар мен алмагүл сабақтан келе жатыр еді. Ажар жарнамадан жаңа фильмнің басталғанын көріп:

  • Менің калтамда апамның «самса алып жерсің» деп берген

ақшасы бар. Кеттік, кино көрейік, - деді.
Алмагүл :

  • Үйден сұранып шыққан жоқпыз. Іздеп қалады ғой, - деп, іркіліп

қалды.

  • Ештеңе етпес, «мектепте болдық» деп айтасаламыз...

● Ажардың ұсынысына сен қалай жауап берер едің?
1. Балалар, белгіленген әріптерді бір – біріне қосыңдар. Қандай құндылық шығады ?

- Әр нәрсенің байыбына барып, ақылға салып, өзін – өзі ұстай білу – сабырлықтың белгісі.


Қандай жағдайда болмасын қызбалыққа салынбай, шыдамдылық танытып, өз ісіне байсалдылықпен қарау – ұстамдылықтың белгісі.
3. Жағымды ой-пікір: (дәйексөз) (7 мин)
«Дүниеде әділдік пен адалдықты ту еткен адамнан артық ешкім жоқ.»
Ш.Уәлиханов
Оқушыларды түстер арқылы 2 топқа бөлу, сұрақтарды талдау:

Адалдық – адам мінезіндегі бағалы қасиет; АДАЛДЫҚ – адам бойындағы таза ниет, бағалы қасиет, адамның сана- сезімі. Қазақтың адалдық жайында өзіндік пайым – түсінігі туралы Ұлы Абай : «Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол »,-дейді.


- Сабақтан қандай әсер алдың?; Өзіңе сабақтан қандай ой түйдің?





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет