Сыныптан тыс жұмыс
Тақырыбы: « Физика әлеміне саяхат »
Пән мұғалімі: Оңғарбай Ж.
Ленинградское – 2008 ж
Тақырыбы: « Физика әлеміне саяхат »
Мақсаты: Оқушылардың белсенділігін және логикалық ойлау қабілеттерін арттыра отырып, оларды зеректілікке, ой шапшаңдылығына,тапқырлыққа, төзімділікке және өзара сыйластыққа, сөйлеу мәдениетілігіне тәрбиелеу. Татулық қарым – қатынасын нығайта отырып, оқушылардың адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру және пәнге деген қызығушылығын туғызу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, әңгімелесу,ойын, практикалық
Сабақтың көрнекілігі: Ғалымдар суреті, 4 плакат,сиқырлы кубик, формулалар жазылған қағаздар, құрастырмалы формулалар жиынтығы, сыйлықтар.
Сабақтың барысы:
1 – жүргізуші: Уа, халайық, халайық!
Бәріңе жар салайық!
Бүгінгі кеш төрінде,
Физика елінде,
Физика тілінде,
Есеп шешіп жарысып,
Жұмбақ шешіп аңдысып...
2 – жүргізуші: Шабыттасып шалқысып,
Есеппен ән салысып.
Көңілді кеш жасайық,
Жұмбақ шерді шашайық.
Ат салысып аянбай,
Бар өнерге басайық.
1– жүргізуші: Әділ баға беретін,
Топ аралар сыншысы.
Әділ сыншы кәнекей,
Қарсалайық оқушы.
Қайырлы кеш құрметті ұстаздар, әділ қазылар алқасы, сайыскерлер, оқушылар және көрермен қауым! Бүгінгі біздің « Физика әлеміне саяхат » кештігімізге хош келдіңіздер»! Кештігімізді ашық деп жариялаймыз!
2 – жүргізуші: Біреуінің жүрегінің түгі бар,
Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар,
Біреуінің күмбірлеген күйі бар,
Енді біреуінің қатты істейтін миы бар –
Ойыншыларымызды ортаға шақырамыз! Ойынға қатысушы екі топ, әр топ алты ойыншыдан тұрады. Қарсы алыңыздар!
1 – жүргізуші: Мәңгі – бақи есте қалар,
Қызықты бір жиын болсын.
Білімдірек шәкір озар,
Сұрақтары қиын болсын.
2 – жүргізуші: 1 – ші сайыс.Ойнымыздың I – бөлімі « Білімділік »
деп аталады.
Ойын шарты: сұрақ – жауап, әр топқа он сұрақтан қойылады.
Бірінші топқа қойылатын сұрақтар:
1 – жүргізуші:
-
Сандыққа нені тығып қоюға болмайды? ( жарық )
-
Күн күркірегенде ең алдымен найзағайды көреміз бе, әлде күркіреген дауысты естиміз бе? (найзағайды)
-
Атом массасының өлшем бірлігіне не алынған? (кг)
-
Ең кішкентай заряд? (электрон)
-
Идеал газ күйінің теңдеуін ашқан ғалым кім? ( Менделeeв)
-
Ареометр нені өлшеуге арналған құрал? (Сұйықтың тығыздығын)
-
Күш импульсі дегеніміз не? ( I=Ft, берілген бірдей уақыт ішінде күш әсерінің өлшемі болып саналатын векторлық физикалық шама ).
-
Басқа денелер әрекетін тигізбегенде дененің жылдамдығын сақтау құбылысы, ол....? (инерция)
-
Жылу берілудің қандай түрлері бар?( жылу өткізгіштік, конвекция, сәуле шығару)
-
Дененің жұмыс істеу қабілеттілігін сипаттайтын физикалық шама... (энергия)
Екінші топқа қойылатын сұрақтар:
2 – жүргізуші:
-
Сұйықтың ең кішкетай бөлшегі қалай аталады? ( тамшы)
-
Термометрді кім жасады? ( Швед астрономы, физигі Цельсий)
-
Бұл кім? : өз өмірінде 40 т тамақ жейді, дүние жүзіндегі ең ақылды жыртқыш, қуаты орта есеппен 2,2Вт. ( адам )
-
Үдеуді қандай құралмен өлшейді? ( акселерометр)
-
Дене импульсі дегеніміз не? ( Р=mv, механикалық қозғалыстың өлшеуіші болып саналатын векторлық физикалық шама ).
-
Табиғатты зерттеудің қандай негізгі үш әдісі бар? ( бақылау, эксперимент, теориялық әдіс)
-
Бір заттың малекулаларының екінші заттың малекулалар аралық бос орындарына өзара өтуі – бұл .... (диффузия)
-
Электр сыйымдылығының өлшем бірлігі. ( )
-
Дене пішінінің немесе өлшемдерінің өзгеруі? ( деформация )
-
Дененің тірекке немесе аспаға түсіретін күші? ( салмақ )
1 – жүргізуші:
Бұл адамдар ардақтаған халықты,
Физикада даңқы шыққан алыптар.
Қара, ойлан зерек болсаң балақай,
Алыптарды әрқашанда танып қал.
2 – жүргізуші: 2 – ші сайысымыз.Ал, енді біздің ойнымыздың II – бөлімі
« Танымдылық » деп аталады.
Ойын шарты: Ғалымдардың суретіне қарап, олард тану,олардың есімін атау және қандай жаңалық ашқанын айту.
1 – жүргізуші: Кубикті лақтыр бағыңа,
Кездесті қандай формула.
Айтып жібер, ойлан тез,
Формула болды қандай кез.
2 – жүргізуші: Келесі сайыс « Сиқырлы кубик сайысы »
Ойын шарты: Берілген кубикті латырып,
ол кубикте берілген 1 – ден 6 – ға дейінгі
сандардың бірі кубиктің үстінгі бетіне түссе,
онда сол санға сәйкес келетін номерленген қағазды
алып ондағы берілген формуланы табамыз.
Кубикте берілген номерлерге сәйкес келетін формулалар:
-
.Джоль – Ленц заңы: өткізгіштен ток өткенде онда бөлінетін жылу ток кушінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және токтың өту уақытына тура пропорционал.
-
. Сыну заңы: түсу бұрышы синусының сыну бұрышының синусына қатынасы берілген қос орта үшін тұрақты болып табылады.
-
. Сұйықтың қысымы тек қана сұйық бағанының биіктігіне және оның тығыздығына байланысты.
-
. Гармоникалық тербелістің теңдеуі
-
шеңбер бойымен бір қалыпты қозғалатын дененің сызықтық жылдамдығы. Бұрыштық және сызықтық жылдамдықтар арасындағы қатынас.
-
. Серпімді деформацияның шамасы ( созылу және сығылу ) түсірілген күшке тура пропорционал.
1 – жүргізуші: Келесі сайысқа көшетін болсақ , келесі сайысымыз
« Шапшаңдық ». бұл сайыста екі топқа бірдей мазмұнды есептер беріледі.
Есептің берілгені:
-
Индукциясы 0,4 м Тл біртекті магнит өрісіне орналасқан активті ұзындығы 0,5 см өткізгішке 2 Н күш әсер етеді. Ток күші магнит индукциясы сызықтарына перпендикуляр болса мәні неге тең болады?
-
Магнит индукция векторына 300 бұрыш жасай орналасқан, ұзындығы 40 см өткізгішке 0,4 Н күш әсер етеді. өткізгіштен өтетін ток күші 2А. Магнит өрісінің индукциясы неге тең?
2 – жүргізуші: Соңығы сайысымыз « Бөлшектерден бір бүтін құрастыру ».
(2 топқа конвертке салынған формулалар жиныны мозайкасы
беріледі.)
1 – жүргізуші: Олар жайлы төреші,
Көрермендер өздерің.
Ақ – қарасын айырып,
Куә болды көздерің. –деп әділ қазылар алқасына сөз беріледі.
2 – жүргізуші: Көңіл бөліп бұл кешке,
Келгендерге көп рахмет.
Шын сезінген көрерменге,
Мың рахымет, мың рахымет!
1 – жүргізуші: Осмен біздің кештігіміз аяқталды. Келесі кезіккенше сау болыңыздар!
Достарыңызбен бөлісу: |