Логарифм. Логарифмдік функция. Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
|
11 класс ҰБТ-ға дайындық сабағы
|
Тақырыбы
|
Логарифм. Логарифмдік функция. Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
|
Мақсаты
|
Тақырыптар бойынша тест тапсырмаларын тиімді тәсілдерімен шығаруға үйрету; Ауызша тез есептеуге дағдыландыру. Кейбір есептерді шығару барысында жасанды әдістермен пайдалануға үйрету
|
Жалпы мақсат
|
Тақырыпты түсініп, есеп шығаруда тиімді пайдалануға баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар «Логарифм» тарауы бойынша есептерді тез және дұрыс шығарады
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
ББҰ, «Ротация», Ыстық орындық
|
Қолданылатын ресурстар
|
Вilimland, Itest сайттары, Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
Сәлемдесу
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу «Досыма тілек» (стикерлерге тілек жазу арқылы) , сабақтың тақырыбы айтылып мақсат қойылады
Түгелдеу
«До-ми-соль»-ка мозайка әдісімен топтастыру
|
Әр топ өзорнына отырып сабаққа дайындалады
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту 5 мин
|
«Логарифм» тарауына «ББҰ» стратегиясы бойынша кесте толтыру
|
Кесте толтыруда нұсқау береді, орындауын сырттан қадағалайды
|
Кесте толтырады (1,2 бағандарды)
|
Талдау 12мин
|
Оқушылар тақырыпты қорытындайды
І топ «Логарифм анықтамасы»
ІІ топ «Логарифмдік функция»
ІІІ топ «Логарифмдік теңдеулер»
ІV топ «Логарифмдік функция»
(Әр топ қысқаша түсініктерін айтып кетеді)
|
Оқушылармен бірігіп бағалау критерияларын анықтайды
|
|
Түсіну 5 мин
|
Жаңа сабақты түсінуде
«ББҰ» статегиясың талдауы бойынша «Білмеймін» бағанасы бойынша Вilimland сайтынан конспект оқиды және видеосабақ қарайды, мысалдар талдайды («білмейтін» бағанадағы тақырып бойынша)
Санның логарифмі. Логарифмнің қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
Логарифм ұғымын түсіндіру және оның қасиеттерін қарастыру;Логарифмнің қасиеттерін қолданып, әртүрлі есептерді шешу әдістерін үйрету.
Сабақтың мазмұны
Логарифмге кіріспе
Логарифмдерді салыстыру
Логарифмнің қасиеттері
Логарифмнің қасиеттері
Жаңа негізге көшу формуласы
Жаттығулар
Логарифмдерге кіріспе
Логарифмдермен жұмыс
Логарифм негізін өзгерту
Логарифмдер қасиеттерін қолдану
Қорытынды
Логарифмдік өрнектерді түрлендіру
мазмұны
Логарифмдердің қасиеттерін қайталау
Логарифмдік өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Логарифмдерді басқа логарифмдер арқылы есептеу
Логарифмдік өрнектерді қысқартуға арналған тесттік тапсырмаларды шешу
Қорытынды
3Логарифмдік теңдеулерді шешу әдістері
мазмұны
Логарифмдік теңдеулер дегеніміз не?
Потенциалдау. Жаңа айнымалыны енгізу
Бір негізге келтіру әдісі
Теңдеудің екі жақ бөлігін логарифмдеу әдісі және графиктік әдістер
Қорытынды
4.Логарифмдік теңсіздіктерді шешу тәсілдері
мазмұны
Логарифмдік теңсіздіктердің анықтамасы
|
Потенциалдау әдісі
Алмастыру әдісі
Бір негізге келтіру әдісі
Логарифмдеу әдісі
Негізінде айнымалы болатын теңсіздіктерді шешу
Қорытынды
Видеосабақ
|
|
|
Сергіту сәті 3 мин
|
«Ормандаға қиял» атты сергіту сәті“Өзіңді бағалай білесің бе?”
Шарты: көзімізді жұмамыз, музыка ойналады.
Алдарыңда орман тұр. Ол қалың ба, сирек пе өздеріңіз
таңдаңыздар. Орманға жүргінші жолымен келе жатырсыз, тар ма ,әлде кең бе? Жолдан шилан көресіздер. Аласыз ба, жоқ па оны өздеріңіз біліңіздер. Алдыңыздан үй кездесті, ол үйге соғасыз ба, соқпайсыз ба? Келе жатырсыз алдыңызда қақпа тұр, айналып немесе ары қарай өтесіз бе, әлде кейін қайтасыз ба? Егерде өтсеңіз алдыңызда құмыра тұр. Ол жез бе, темір ме таңдаңыздар. Келе жатып бір үйір жылқыға тап боласыз.
Жақындайсыз ба, әлде алыстан бақылап қарайсыз ба? Келе жатырсыз, алдыңызда теңіз кездеседі. Ол теңіз буырқанып жатыр немесе бірқалыпты. Теңіз үстінде шағаланы көресіз – ол ұшып жүр ме, әлде су бетінде жүзіп жүр ме?
Жауабы:
Егерде ну орман көрсеңіз – болашағыңызда көп жоспарларыңыз бар екендігі, сирек көрсеңіз болашағыңыз бұлыңғыр.
Тар жол таңдасаңыз – қиындықтар көп, кең жол таңдасаңыз оңай шыға аласыз.
Үйге соқсаңыз үйдің адамы, соқпасаңыз көп үйге көңіл бөлмейсіз.
Қақпадан өтсеңіз – қиындықты өзің шешесің, өтпесең – қиындықтан айналып жүресің.
Құмыра – шыққан тегің
Ат- қыз бен жігіттің қарым-қатынасы
Теңіз – темперамент
Шағала –достық бейнесі
|
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
|
Қолдану 5 мин
|
«Itest» сайтынан «Логарифм» тақырыбына тест орындау алғашқцы 10 тапсырма өз-өзінің тексеру
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау,
|
Жинақтау 5
мин
5 мин
|
Әр топ тест дайындайды «Ротация» әдісі бойынша басқа топтарға ұсынады
2.Қысқаша тест арқылы жинақтау төмендегі тапсырманы беру
1. Өрнектің мәнін табыңыз: .A) 7 B) 9 C) -9 D) -3 E) 3
2. Өрнектің мәнін табыңыз: . A) 2 B) C) -2 D) 8 E) -
|