Условия за обратен наклон и нулев наклон
Тула Хьок, Технически университет Тампере, Финландия, превод: Ива Василева, ТУ - Габрово
Технологичният наклон представлява наклоняване повърхността на кухината на пресформата. Наклоняването е или в посока на изваждането на детайла, или на движението на подвижното сърце. Предназначението му е да улесни изваждането на детайла. Ако повърхностите на кухината са успоредни на посоката на издърпване, има вероятност детайлът да прилепне към пресформата, особено към повърхностите на сърцето. Въпреки че наклонът може да се възприеме като част от функционалността на пресформата, той трябва да е проектиран в детайла, защото конструкторите на пресформи проектират кухините точно според модела на детайла. Те нe добавят ъгли на наклона.
Обратният наклон (скосяване) всъщност представлява наклон в неправилната посока. Съществуват два основни случая:
-
Получаване на условие за обратен наклон непреднамерено, по погрешка. Например, ако конструкторът иска да придаде универсална дебелина на стената на отлят отвор в издатина.
-
Обратен наклон по проект. Обикновено отвор, кухина или издаденост в посока на делителна повърхност в пресформата.
Нулевият наклон също може да се получи по погрешка или по проект:
-
Обикновено условие за нулев наклон се получава непреднамерено в края на огъната стена. Често се забравя да се наклонят някои повърхности или пък се получават стени с нулев наклон в резултат на сложни операции по закръгляне на ъгли. Трябва особено да се внимава при проектиране на декоративни повърхности или при работа с лепкави материали. Алуминиевите отливки при леене под високо налягане също могат да са много чувствителни към създаване на условие за нулев наклон, тъй като алуминият лесно залепва към повърхностите на кухината на пресформата.
-
Понякога стените с нулев наклон са изискване на самия детайл. Тогава най-често се нанася смазочно покритие върху повърхностите на сърцето.
Фигурите по-долу представят примери за нулев и обратен наклон:
Обратен наклон Правилен наклон
Фигура 1: Непреднамерено получен обратен наклон в издатина. Първата издатина е проектирана с обратен наклон. Тя има еднаква дебелина на стените, но проектът е изпълним само с меки и нелепкави материали. Издатината в средата има неравномерна дебелина на стената, но проектът е изпълним. Последната издатина има проходен отвор. Дебелината на стената е равномерна и проектът е изпълним.
Неправилна скица (горе)
Зелено: Повърхност на кухината
Червено: Повърхност на сърцето
Жълто: Област с нулев наклон Правилна скица (вдясно)
Фигура 2: Условие за нулев наклон в делителна линия. Не оформяйте външните повърхности с пълен кръг. Използвайте два полукръга и наклонени линии.
Зелено: Повърхност на кухината Червено: Повърхност на сърцето
Жълто: Област с нулев наклон
Фигура 3: Непреднамерено получен обратен наклон във връзката между тигана и дръжката му. Непреднамерено получен нулев наклон в кръглото ребро в долната част на детайла.
Зелено: Повърхност на кухината Червено: Повърхност на сърцето
Жълто: Област с нулев наклон
Фигура 4: Непреднамерено получени обратни наклони. Обратните наклони са за системи с щракващи съединения.
Зелено: Повърхност на кухината Червено: Повърхност на сърцето
Жълто: Област с нулев наклон
Основна посока на изтегляне Посока на изтегляне на сърцето
Фигура 5: Посоки на наклона в основната посока на изтегляне и посоката на изтегляне на сърцето. Не забравяйте да проверите и двете, ако при детайла ви са необходими подвижни елементи в пресформата.
По време на моделирането проверявайте наклона с инструментите за анализ на наклон на вашия CAD софтуер. Проверявайте достатъчно често, за да избегнете ненужните и трудни операции за коригиране. Обикновено е по-лесно да моделирате няколко компонента, да проверите наклона и да коригирате, ако това е необходимо, отколкото да започнете да мислите за ъгли на наклона след като сте завършили много от компонентите (или целия детайл).
Обратен наклон -
Достарыңызбен бөлісу: |