Відповіді на завдання кваліфікаційного етапу дистанційного туру
Всеукраїнської Інтернет - олімпіади
Малої академії наук України “Відкрита природнича демонстрація” (вересень – жовтень 2011 р.)
Блок «Астрономія»
-
«Демон». На різних зображеннях сузір’я Персея можна побачити елемент, назва якого перекладається з арабської мови як демон. Що це за елемент? Чому він отримав таку назву? (5 балів)
Відповідь: мова йде про періодично-змінну зорю Алголь. Алголь (β Персея) — періодично-змінна зірка, блиск якої змінюється від 2,1 до 3,4 зоряної величини; друга за блиском у сузір'ї Персея. На зображеннях сузір'я Алголь знаходиться на місці ока відрубаної голови Медузи.
Алголь — потрійна зірка. Зірки Алголь A і Алголь B утворюють дуже щільну подвійну систему, відстань між ними всього 0,062 а.о. (11 млн.км), період обертання становить 2,86731 доби (68 год. 49 хв.) Під час обертання компоненти по черзі затемнюють одна одну. Розповсюдженою є думка, що змінність Алголя була відома ще середньовічним арабам, за що він і отримав свою назву: араб. الغول означає чудовисько. Втім, деякі дослідники вважають такі відомості непідтвердженими і пояснюють назву зірки лише її розташуванням у сузір'ї (на фоні вочевидь нечистого чудовиська Медузи)[3]. Документально змінність Алголя першим зафіксував Джон Гудрайк (1872).
Наразі відомо понад 2 тисячі змінних зір такого типу, їх називаються «алголями».
Третя зірка системи (Алголь C) обертається на відстані 2,69 а.о. від центру мас перших двох з періодом 681 діб (1,86 років).
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
-
«Закон руху». На відеофрагменті проілюстровано один із відомих законів руху матеріальних тіл. Сформулюйте закон. Чиїм іменем його названо? (5 балів)
Відповідь: На відео проілюстровано ІІ закон Кеплера.
Радіус-вектор планети (тіла Сонячної системи) описує за рівні проміжки часу рівновеликі площі.
Разом зі зміною відстані планети до Сонця міняється і швидкість її руху по орбіті, внаслідок чого площа, яку "замітає" радіус-вектор за певний проміжок часу, не залежить від того, в якій частині орбіти проводилося вимірювання. Площа, яку "замітає" радіус вектор за одиницю часу називається секторною (сегментною) швидкістю.
Лінійна швидкість руху планети неоднакова в різних точках її орбіти. Швидкість планети під час її руху по орбіті тим більша, чим ближче вона до Сонця. У перигелії швидкість планети найбільша, в афелії найменша. Таким чином, другий закон Кеплера кількісно визначає зміну швидкості руху планети по еліпсу.
З точки зору класичної механіки, другий закон Кеплера є проявом закону збереження моменту імпульсу.
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
-
«Пророцтво Джонатана Свіфта». Назва цього космічного тіла перекладається як жах. Що це за тіло? Де воно знаходиться? Яке відношення до нього має Джонатан Свіфт? (5 балів)
Відповідь: Фобос — один з двох супутників Марса Фобос, Фоб (грец. Φόϐος, від грец. φόβος — страх) — бог страху у античній Греції, син богині кохання Афродіти та бога війни — Ареса. У книзі Джонатана Свіфта «Мандри Гулівера» згадується про існування у Марса двох супутників, які були вікриті лише у XIX ст.
-
«Нерухоме небо». Цей прилад в основному використовується під час спостережень за Сонцем. Назвіть прилад. Яку функцію він виконує?
(5 балів)
Відповідь: Целостат (від лат. caelum — небо і дав.-гр. statós — нерухомий) — допоміжний астрономічний пристрій — система з двох плоских дзеркал, з яких одне нерухоме, а друге рухається за допомогою годинникового механізму. Дає змогу вивчати видимий рух небесних світил, що спостерігається внаслідок добового обертання Землі. Целостат складається з 2-х плоских дзеркал. Часовий механізм обертає одне дзеркало навколо осі, паралельної площині цього дзеркала, і осі світу. Швидкість одного обороту — 48 годин. При обертанні дзеркала перпендикуляр до нього ковзає вздовж небесного екватора, і промінь, що йде з будь-якої точки обертання небесної сфери, відбивається від дзеркала в постійному напрямку. Друге, нерухоме дзеркало дозволяє направити промінь, що йде від небесного світила, в об'єктив телескопа. Розроблено і вперше виготовлений Габрієлем Ліппманом.
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Достарыңызбен бөлісу: |