«Қазақ әдебиеті» сабағы 8-сынып «Қазақ әдебиеті 8-сынып»электронды оқулығы



Дата04.07.2016
өлшемі57.59 Kb.
#176148
«Қазақ әдебиеті» сабағы 8-сынып

«Қазақ әдебиеті 8-сынып»электронды оқулығы

Ә.Ахметов орта мектебі

Қазақ тілі мен әдебиет пәні мүғалімі Елшібаева. Ж.З


Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаев Аққулар ұйықтағанда
Сабақтың мақсаты:Поэманың идеялық мазмұнын түсіндіре отырып, копозициялық құрылымын талдау, поэтикалық тіл туралы білім беру
Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу мәдениетін дамыту, сөздік қорын байыту, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін арттыру
Тәрбиелік: Оқушылардың табиғатты сүйе білуге, оны қорғауға тәрбиелеу, ұлтжандылық, экология мен қарым-қатынаста болатын түсіндіру
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы

Әдістері: баяндау, талдау, шығармашылық жұмыс, іздендіру

Көрнекілік: М. Мақатаев сурет, бүктеме, интерактивті тақта, ақын- жазушылардың сөздері электронды оқулық.
Пәнаралық байланыс: тарих, география, биология, музыка

Сабақтың барысы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу. Оқу құралдарын тексеру

І Поэманы мәнерлеп оқу

«Аққу» күйі орындалып тұрады

ІІ Мұқағали туралы не білеміз? Мәлімет жинау

А)Оқушылардың Мұқағалидың туып өскен жері, ортасы , шығармалары жайлы жинақталған мәліметтер тыңдалады.

Ә) Интерактивті тақтаға «Мен білетін Мұқағали» тірек сызба арқылы Мұқағалидың кім екенін жазып шығады

Мен білетін

Мұқағали


драматург

Ақын

Жазушы

аудармашы


Ұстаз

сатирик журналист

ІІ. Балалар, поэманың тақырыбы өзімізге таныс құс туралы. Қандай киелі жан- жануарларды білесіңдер? Электронды оқулықтан Қазақстанды мекендейтін құстардың түрлері көрсетіледі. Оқушылар қандай құс , қай жерде мекендейтінін айтып шығады

Поэманың әр бөліміне ат қою

І бөлім Аққулар ұйықтағанда айдын көлде...

ІІ бөлім Балам өлсе, бақыттың керегі не?

ІІІ бөлім Қасиетті аққулар оралмапты. Электронды оқулықтан тапсырманы орындау.

Бесінші тапсырманы ауызша орындайды

Поэманың композициялық құрылымын талдау

Интерактивті тақтамен жұмыс




Оқиғаның бастауы

Жетімкөлдің табиғаты

Үзінді оқу

Оқиғаның байланысы

Тәуіп шалдың айтқаны

Жатқа айту

Оқиғаның дамуы

Ана көл жағасында

Үзінді оқу

Оқиғаның шиелісі

Ананың екі ойлы болуы

Үзінді оқу

Оқиғаның шарықтау шегі

Ананың аққуды атуы

Жатқа айту

Оқиғаның шешімі

Жылқышының айтқаны

Жатқа айту

Поэмадан үзінді көрсету ( сахналық көрініс) Автор- ана- жылқышы



Сабақты бекіту Интерактивті тақтаға жазбаша орындалады.

1. Жетімкөл табиғатына байланысты сөздер мен сөз тіркестері

2. Аққудың сұлулығын білдіретін сөздер

3.Көлде тіршілік ететін аң мен құстар


Поэмадан айшықтаудың түрлерін табу


Эпитет

Теңеу

Метафора











Сабақты қорыту Өмірде екі ана бар Бірі-табиғат ана, екіншісі- адамның өз анасы Екеуіне де қаталдық көрсетуге болмайды Бірақ анаға оқ атқызған қандай күш? Әрине, ол- балаға деген ана махаббаты

Оқушылардың өздерін қатыстыра отырып білімдерін бағалау



Үйге: Поэмадан «үзінді» жаттау

шығармашылық жұмыстар, өлең құрастыру , «Аққу киелі құс» шығарма

«Қазақ әдебиеті» сабағы 8-сынып

«Қазақ әдебиеті8-сынып»электронды оқулығы

Ә.Ахметов орта мектебі

Қазақ тілі мен әдебиет пәні мүғалімі Елшібаева. Ж.З



Сабақтың тақырыбы: М.Өтемісұлы Ереуіл атқа ер салмай

Сабақтың мақсаты: Ақынның өмірі мен шығармашылығын түсіндіре отырып өлеңнің идеясмен, мазмұнымен таныстыру

Дамытушылық Оқушылардың тіл байлығын дамыту,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, сөздік қорын байыту, мәнерлеп оқуға дағдыландыру, шығармашылық жұмыстарға бағыттау

Тәрбиелік: Елді , жерді қадірлеуге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу

Көрнекілік: Электронды оқулық, ақын суреті, буклет

Әдіс: Сұрақ-жауап, тыңдалын, түсіндіру, баяндау

Пәнаралық байланыс: Тарих, география

Сабақтың түрі

Сабақтың барысы
Ұйымдастыру жұмысы Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын тексеру Интерактивті тақтадағы сұрақтар

1. Сәйф Сарайдың қандай шығармаларын білесің?

2. Өз шығармасын неге «Түрікше Гүлстан» деп атаған?

3.Тәрбие туралы қай әңгімесінде айтылған?

4 .«Түрікше Гүлстан» кітабы қанша бөлімнен тұрады?

Өткен сабақты қорытындылап, жаңа сабақты түсіндіру



Жаңа сабақ: М. Өтемісұлы «Ереуіл атқа ер салмай»

ІІ. Электронды оқулықтан «М. Өтемісұлының өмірі мен шығармалары» туралы тыңдалады

Балалар , жаңа өздерің тыңдаыңдар , Махамбет ақын ғана емес, батыр болған адам. Қолына қаруы мен қаламын қатар ұстаған «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңі сарбаздарға рух беріп, намысын қайрау, ұлы мақсаттан айынмауға шақырған әйгілі туындысы. Ел үшін еңірегін ердің сипаты қандай болуы керек, теңдік жолында ол қандай қиындықтарға төзуі қажет, міне, осы жайларды ақын барынша өткір, шынбайға батыра толғаған Ақын өлеңдерінде метафора көп кездеседі

3 тапсырманы орындаймыз

Мен______________________

Мен______________________

Мен______________________

Мен______________________

Мен______________________
Кітаппен жұмыс: Өлеңді мәнерлеп оқиды

Өздерің көріп отырғандай өлең толғау түрінде жазылған Толғаудың бірнеше түрі бар. «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңі толғаудың қай түріне жатады?


Налыс

Толғау сұқтаныс тақтадан көрсетіледі

Күміс

Намыс


Марқайыс

Оймалдау


Топпен жұмыс Махамбетті кім деп білеміз? Топтастыру стратегиясы

1803 ақын

Б
Махамбет


ір беткей
күйші

өр мінезді батыр

Сабақты бекіту: Махамбет өлеңдерінің тақырыбы сызба кестені толтыр ( интерактивті тақтамен)

Исатайға арнаған

Туған жер

Соғысы

Ел билеушілерге












Сабақты қорыту Тест Артық атауды тап

1. Махамбет 2. Нарын 3. Баймағанбет 4. Көкшетау 5. Ықылас

2.Ақындардың туған жылындағы ауысып кеткен сандарды дұрыс орналастыр

( интерактивті тақтамен)





Шортанбай

Махамбет

Майлықожа

Абай

1803

1818

1835

1845

Үйге: 1. Өлеңді жаттау

2. Шығармашылық жұмыстар

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет