Биолошки мониторинг



Дата18.07.2016
өлшемі0.63 Mb.
#207994
түріЛитература


XV београдска гимназија

Матурски рад из биологије

БИОЛОШКИ МОНИТОРИНГ

Ментор: Ученик:

Сандра Јевремовић Крстић, проф. Урош Терзић IV-4

Београд, мај 2015.



САДРЖАЈ

1. МОНИТОРИНГ 4

2. БИОИНДИКАТОРИ 5

2.1. Биолошка индикација 6

2.2. МДК – Максимално дозвољена концентрација 6


2.3. Организми 6

3. ВАСКУЛАРНЕ БИЉКЕ
7

3.1. Тешки метали 7

3.2. Индикатори тешких метала 8

3.3. Хиперакумулатори


8

4. БИОРЕМЕДИЈАЦИЈА 9

4.1. Подела биоремедијације 10

4.2. Циљеви биоремедијације


10

4.3. Токсичне материје 10

4.4. Микроорганизми који разграђују токсине
11

5. ФИТОРЕМЕДИЈАЦИЈА


12

5.1. Предности фиторемедијације


12

5.2. Недостаци фиторемедијације 13

5.3. Фиторемедијационе технике 13

5.4. Фитоакумулација 14


5.5. Фитоекстракција 15

5.6. Ризосферна биодеградација 15

5.7 Фитодеградација / Фитотрансформација 16

5.8 Фитоволатилизација 17

ЗАКЉУЧАК 18

ЛИТЕРАТУРА
19



1. МОНИТОРИНГ

МОНИТОРИНГ представља систем сукцесивних осматрања елемената животне средине у простору и времену. Циљ је прикупљање података квантитативне и квалитативне природе о присуству и дистрибуцији загађивача, праћење емисија и имисија, извора загађења и њиховог распореда, транспорта полутаната и одређивање њихових концентрација на одређеним мерним тачкама (Мунн, 1973)






Слика 1. Мониторинг








2. БИОИНДИКАТОРИ

Незаобилазни сегмент мониторинг система је БИОЛОШКИ МОНИТОРИНГ који подразумева примену живих организама као БИОИНДИКАТОРА промена у животној средини у простору и времену.

Термин БИОИНДИКАТОРИ први је употребио Цлементс, 1920. године да би означио организме који својим присуством на станишту јасно указују на еколошке услове станишта.

Физичко-хемијске методе мониторинга су незаобилазни сегмент овог система, с обзиром да пружају егзактне податке о присуству и дистрибуцији загађивача и праћењу емисија и имисија загађивача. Међутим, оне нису довољне саме по себи, нити могу искључити биолошки мониторинг.

БИОИНДИКАЦИЈУ је могуће изводити на свим нивоима организације живих система, почевши од молекуларног, преко биохемијско-физиолошког, целуларног, индивидуалног, популационог, специјског, биоценолошког (екосистемског), биомског завршно са биосферним.

Слика 2. Trichoptera caddisfly, један од биоиндикатора квалитета воде.

2.1. Биолошка индикација

У односу на физичко-хемијске методе праћења загађивања животне средине лежи у чињеници да живи организми могу да показују ЕФЕКАТ АКУМУЛАЦИЈЕ ЗАГАЂУЈУЋИХ МАТЕРИЈА у току дужег временског периода. С друге стране, физичко-хемијске методе дају егзактније податке, али су они доступни само у тачно одређеном тренутку времена.



2.2. МДК – Максимално дозвољена концентрација

Је она концентрација загађујућих материја која не доводи до промена у здравственом стању људи. Ове максимално дозвољене концентрације дефинишу и прописују најчешће здравствене организације које у жижи интересовања имају само људску популацију. То наравно не значи да су то истовремено и МДК за остале живе организме.

Потенцијално, свака органска врста може бити употребљена као биоиндикатор стања животне средине. Неопходан предуслов за то је познавање како биологије, тако и екологије (идиоекологије) сваке појединачне органске врсте која се користи као биоиндикатор. Потребно је такође познавати и ширину еколошке валенце врсте за сваки појединачан фактор спољашње средине (температуру, влажност, светлост, пХ земљишта, итд.).

Еколошка валенца сваке органске врсте за било који фактор спољашње средине може бити ужа или шира. Тај принцип се примењује и за концентрацију загађујућих материја у животној средини.



2.3. Организми


СТЕНОВАЛЕНТНИ ОРГАНИЗМИ су они који имају ужу еколошку валенцу, а у смислу загађујућих материја погоднији су за биолошку индикацију јер се користе за квалитативну анализу промена у животној средини.

ЕУРИВАЛЕНТНИ ОРГАНИЗМИ су они који имају ширу еколошку валенцу, а у смислу загађујућих материја мање су погодни за биолошку индикацију јер се користе за квантитативну анализу промена у животној средини (количина, односно бројност организама, густина, итд.).



3. ВАСКУЛАРНЕ БИЉКЕ



Васкуларне биљке могу прецизно указати на присуство и интензитет различитих загађујућих материја (тешки метали, хемијске материје, итд.) у ваздуху и земљишту, како у природним екосистемима, тако и у урбаним срединама. У биомониторингу тешких метала најчешће се анализирају листови и кора дрвећа, али је такође препоручљива примена коренова и ризома у процени загађења. Акумулација тешких метала у биљкама, у већим концентрацијама указује на релативно повећање и ширење загађења на станишту.



Слика 3. Представник васкуларних биљака, Lycopodium deuterodensum.

3.1. Тешки метали

Се дефинишу као они хемијски елементи који имају карактеристике метала и који имају атомски број већи од 20. Најчешћи тешки метали који се јављају као загађивачи и контаминанти земљишта су: КАДМИЈУМ (Cd), ХРОМ (Cr), БАКАР (Cu), ЖИВА (Hg), ОЛОВО (Pb), и ЦИНК (Zn).

Примена виших биљака у индикацији загађености земљишта заснива се на њиховој способности да "абсорбују " метале (посебно тешке метале) и друге токсичне супстанце из земљишта, транспортују их кроз свој организам или их, на одређеном месту акумулирају. Поједини од тешких метала су чак неопходни биљкама као микроелементи (манган, цинк, бакар, молибден).

У природним условима, на земљиштима богатим тешким металима, нарочито изнад рудних лежишта, развијају се специјализоване врсте или генетички диференцирани "хемоекотипови", који специфично указују на присуство тешких метала или неког посебног хемијског елемента у подлози. Генерално, биљке адаптиране на оваква земљишта богата различитим металима су означене као МЕТАЛОФИТЕ и могу бити индикатори тачно одређених минералних, односно рудних наслага на различитим местима на Земљи.


3.2. Индикатори тешких метала

Су оне врсте (маховине, копнене и водене биљке итд.) које својим присуством указују на постојање, а евентуално и повећане концентрације, појединих тешких метала у земљишту.



3.3. Хиперакумулатори



Се дефинишу као оне врсте које су способне да таложе (акумулирају) метале у концентрацијама које су и до 100 пута веће од концентрација које су измерене код осталих биљака које не акумулирају тешке метале .

До данас је детектовано преко 400 биљних врста из око 45 фамилија које су дефинисане као хиперакумулатори једног или више тешких металa.

Највећи број биљака хиперакумулирају НИКЛ (Ni), око 30 биљака абсорбују или КОБАЛТ (Co) или БАКАР (Cu) и/или ЦИНК (Zn), а мали број биљака акумулирају МАНГАН (Mn) и КАДМИЈУМ (Cd).


4. БИОРЕМЕДИЈАЦИЈА

Одређене хетеротрофне бактерије имају способност да разлажу различите синтетичке материје, пестициде, минерална ђубрива и друге штетне материје које доспевају у земљиште (Стевановић & Јанковић, 2001). Овде се ради о биотехнологији познатој под називом БИОРЕМЕДИЈАЦИЈА.

Eszényiová et al.(2000) дефинише БИОРЕМЕДИЈАЦИЈУ и као менаџмент животне средине, који се спроводи с циљем да се подстакне разлагање органског загађења помоћу микроорганизама. Као и остале технологије, и она је ограничена врстом загађења које може да санира, условима у животној средини и временом потребним за одвијање. Док је, с једне стране, она изузетно корисна код третирања загађења пореклом од угљоводоника нафте, дотле је практично немоћна у случајевима загађења тешким металима.



Слика 4. Круг биоремедијације.

4.1. Подела биоремедијације

Биостимулација (апликација нутријената како би се убрзао процес разградње)

Биоаугментација (додавање или “засејавање” микроорганизама како би дошло до разградње циљне контаминације или отпадног материјала).

4.2. Циљеви биоремедијације



Редукција токсичности – смањење укупне токсичности контаминираног земљишта путем различитих метаболичких ступњева и међуступњева. Повећање растворљивости – повећање релативне растворљивости контаминаната може довести до другачијег распореда и на тај начин лакшег уклањања. Рестаурација – враћање станишта у претходно стање, које насељавају аутохтоне популације микро и макро организама.

4.3. Токсичне материје


У односу на околину, токсичне материје имају бројне особине које их чине “тешким” за уклањање или абсорбцију:

-Токсичност (за људе, биљке, животиње и микроорганизме)

- Истрајност (материјали се могу задржати у непромењеном токсичном облику изузетно дуго времена)

- Спор метаболизам (материјали се не могу успешно метаболисати од стране аутохтоних популација)

- Слаба растворљивост (материјали који се тешко растварају, не могу се лако уклонити са станишта. То може утицати на поремећај у метаболизму разградње од стране аутохтоних популација)

Многа једињења могу бити разграђена микроорганизмима, и то у формама нетоксичних материја или мање токсичних интермедијера:

- 2,4-Д (2,4-дихлорофеноксиацетилна киселина) (хербициди)

- ДДТ (пестициди)

- Угљоводонична горива и уља

- Tечности за хлађење у електричним трансформаторима

- Сапуни и детерџенти

- Неке врсте пластике

- Неоргански контаминанти - арсен, селен, жива (батерије), нитрити (састојци ђубрива), уранијум

4.4. Микроорганизми који разграђују токсине



Постоји велики број микроорганизама који разграђују контаминанте. У односу на њихову стопу раста, развијају се популације које су способне да интензивније разграђују и метаболишу 2,4-Д и сродне контаминанте.

Алцалигенес еутропхус (генетички модификована којој је прикључен плазмид који обезбеђује генетичку информацију потребну за разлагање 2,4-Д), буркхолдериа цепациа (разлаже 2,4-Д) и халомонас (хало-толерант, 2,4-Д разграђујућа бактерија).



5. ФИТОРЕМЕДИЈАЦИЈА



Америчка агенција за заштиту животне средине ЕПА (Пилиповић и сар., 2002) дефинисала је ФИТОРЕМЕДИЈАЦИЈУ као технологију која користи биљке и њихове ризосферичне микроорганизме да уклони, деградира или задржи штетне хемијске материје које се налазе у земљишту, подземним и површинским водама и атмосфери. Иако су бројна истраживања већ извршена или су у току, још пуно труда и напретка треба уложити да би се природни потенцијал биљака искористио много комерцијалније.

Сматра се да је напредак у смислу комерцијализације ове биотехнологије успорен недовољним познавањем сложеног односа који постоји између ризосфере и механизама који су засновани на способности биљака да усвајају и транслоцирају метале из загађене средине.




Слика 5. Принцип фиторемедијације.

5.1. Предности фиторемедијације





- Фиторемедијација спада у једну од јефтинијих биотехнологија

- Фиторемедијација је природна технологија, еколшка, односно њеном применом се не оптерећује додатно животна средина

- Обезбеђивање енергије за ову биотехнологију одвија се на потпуно природан начин (од стране биљака у процесу фотосинтезе)

- Овом биотехнологијом постижу се и неке пропратне појаве које нису од малог значаја за очување животне средине


5.2. Недостаци фиторемедијације

Према Ернст-у успешност фиторемедијације зависи од:

- Степена загађења земљишта

- Доступности метала (загађујућих материја) за усвајање кореновима биљака (биодоступност)


- Способности биљака да абсорбују и акумулирају тешке метале у својим органима
- Типа загађења (токсичне материје) који је присутан у природи као и од његове концентрације

- Одабира врсте која ће се применити у фиторемедијацији који је критичан корак који одређује успешност фиторемедијације

У сажетој форми Пилиповић и сар. (2002) истиче следеће недостатке и ограничења фиторемедијације. Примена је ограничена на плића земљишта, примена је ограничена код појединих врста водотокова. За сваку биљну врсту постоје песималне вредности еколошких фактора па тако и у погледу толеранције биљака према токсичним материјама. Временски период за одвијање уклањања загађења из животне средине је већи него код неке друге методе, на пример механичког уклањања.

Фиторемедијација је ефикасна само код умерено хидрофобних једињења.


Потенцијална опасност да дође до уласка токсина у ланац исхране уношењем биљних ткива са акумулираним загађујућим материјама у животиње и његова даља дистрибуција кроз ланац исхране.


5.3. Фиторемедијационе технике





  • Фитоакумулација / Фитоекстракција

  • Фитостабилизација

  • Ризосферна биодеградација / стимулација микроорганизама

  • Фитодеградација / Фитотрансформација

  • Фитоволатилизација

5.4. Фитоакумулација

Фитоекстракција је употреба виших биљака с циљем да се помоћу њих уклоне загађујуће материје, примарно тешки метали, из земљишта. У овом приступу користе се биљке које су способне да усвајају контаминантне путем кореновог система и транслоцирају и/или акумулирају их до надземних делова (стабла и листова).

По достизању одређеног степена раста и развоја врши се жетва биомасе изнад површине земље и на тај начин се уклања део укупне количине тешких метала који се налази у земљишту.

Различите биљне врсте могу да усвајају и концентришу различите тешке метале па чак и радиоактивне елементе и олово. Демонстрациони пројекти изведени су на више локација, као што је Чернобиљ у Русији, који је био тешко загађен радиоактивним елементима након хаварије нуклеарног реактора.

Утврђено је да земљишта контаминирана УРАНИЈУМОМ могу да се третирају ЛИМУНСКОМ КИСЕЛИНОМ што за 100 пута повећава могућност усвајања и концентрације овог радиоактивног елемента од стране коренових система биљака, јер ова киселина повећава растворљивост уранијума у води и његово усвајање. Скоро је уврђено да АМОНИЈУМОВИ ЈОНИ повећавају способност усвајања ЦЕЗИЈУМА из земљишта од стране биљака тако да врста Амарантхус ретрофлеxус чак до 40 пута више усваја овај радиоактивни елемент из контаминираног тла од осталих биљака.

Биљке су развиле механизме који их штите од потенцијалног стреса, јер су тешки метали за биљке токсични. Толеранција према средини у којој имамо присуство повећаних количина тешких метала, настаје као последица два механизма: не усвајања метала и детоксификације метала.



5.5. Фитоекстракција

Фитостабилизација је процес (феномен) производње (синтетисања) хемијских једињења од стране биљака како би се имобилисале загађујуће материје које се налазе у простору између површине корена и самог земљишта. Фитостабилизацијом се такође спречава миграција полутаната еолском, воденом ерозијом или спирањем или дисперговањем у земљишту.

Фитостабилизација се одвија кроз коренову зону микробиолошким или хемијским механизмима саме зоне корена при чему долази до промене хемизма земљишта и/или загађујуће материје, нпр. промена pH вредности земљишта као последице издвајања ексудата кореновог система или услед настајања угљен диоксида. Може да доведе до промене растворљивости метала или органских једињења.

Може доћи и до фитолигнификације, односно облика фитостабилизације када се органска једињења уграђују у лигнин биљака.

Фитостабилизација се с успехом може примењивати за пречишћавање земљишта, седимената и муљева који садрже загађујуће материје у зони кореновог система. Предности овог система су велике, јер није потребно уклањање земљишта односно његово преношење на неку другу локацију, чиме се постиже већа економичност. Фитостабилизацијом се постиже везивање загађујућих материја за делове вегетације присутне на некој локацији која је загађена и то је и основни недостатак ове врсте биотехнологије, јер сама загађујућа материја остаје на терену. Опасност такође постоји и због тога што може да дође до повећавања растворљивости тешких метала и њиховог накнадног испирања у дубље слојеве ван домашаја коренових система, због чега се мора вршити стална контрола коренове зоне, коренских излучевина, загађујућих материја и земљишта.

5.6. Ризосферна биодеградација

Ризосферна деградација одвија се у земљишту које се налази у непосредној околини коренових система биљака које врше биодеградацију.

То је микробиолошко разлагање органских загађујућих материја које је потпомогнуто кореновим системима виших биљака, јер сами коренови системи луче и обезбеђују ензиме и органске супстанце (полисахариди, аминокиселине, органске и масне киселине, фактори раста), које стимулишу раст и размножавање микроорганизама и омогућавају им да својом активношћу разграде загађујуће материје. С друге стране коренов систем повећава активну површину за одвијање деградације загађујућих материја, он затим побољшава аерацију земљишта, садржај влаге у земљишту и доприноси стварању оптималнијих услова за дејство микроорганизама.

Прва предност ове методе су ин ситу услови разградње загађујућих органских једињења, што доприноси знатној уштеди материјалних средстава при санацији загађења. Друга предност је смањена могућност премештања загађења из земљишта у биљку и даље у ланац исхране, или из биљке у атмосферу. Недостатак ове методе је у томе што је за одвијање овог процеса потребно доста времена, што може бити изразито неповољно када загађено земљиште има лоше водно-ваздушне, или механичке особине, које додатно успоравају развој микроорганизама и њихово дејство као и развој самих коренових система.

Ова врста фиторемедијације је нарочито успешна за разградњу органских једињења пореклом из нафте и деривата, затим за једињења БТЕX комплекса (бензен, толуен, етил-бензен и ксилен), пестициде, итд.


5.7 Фитодеградација / Фитотрансформација


Фитодеградација или фитотрансформација подразумева деградацију загађујућих материја путем метаболичких процеса самих биљака, при чему се то разлагање односно деградација може одвијати унутар самих биљака, у околини биљке под дејством њених ензима (дехалогеназе, оксигеназе) или излучивањем ензима биљака у само земљиште.

Дакле основни механизми у овој фиторемедијацији су усвајање и метаболизам загађујућих материја од стране биљака. Особине молекула загађујућих једињења као што су растворљивост, хидрофобност и поларност одређују степен успешности ове биотехнологије.

Метода фитодеградације корисна је при третирању загађеног плитког земљишта, затим подземних и површинских вода и то у широком опсегу климатских прилика. Предности ове методе се огледају у томе што се фитодеградација може применити код оних земљишта која немају вијабилну и активну микрофлору, која би својом активношћу такође могла допринети разлагању загађујућих материја. Недостатак је могућност образовања токсичних метаболита и међупроизвода метаболизма о чему се мора стриктно водити рачуна приликом опредељивања и имплементације ове методе у пракси.

5.8 Фитоволатилизација

Фитоволатилизација је процес усвајања, транспорта и ослобађања загађујућих материја, путем механизма транспирације код виших биљака уз отпуштање загађујућих материја у истом или модификованом облику у атмосферу. Почетна фаза је усвајање из загађеног медијума токсичне или опасне материје, затим њена транслокација до места метаболичке промене и сама промена путем метаболичких механизама у ћелијама ткива биљног организма. Емисија путем транспирације мање токсичних или нетоксичних једињења је завршна фаза овог облика фиторемедијације. Фитоволатилизација се може успешно примењивати за третирање подземних вода, земљишта, седимената и муљева.

Пошто се код ове методе ради о процесу транспирације сви они чиниоци који утичу на одвијање транспирације код биљака могу позитивно или негативно утицати и на фитоволатилизацију. Наиме, температура, падавине, инсолација, ваздушни притисак и ветар знатно могу утицати на ефикасност и количину транспирисане загађујуће материје. Проблем код фитоволатилизације може да представља емисија у атмосферу штетних једињења која могу да имају канцерогено дејство, као што је винил-хлорид, који се у неким случајевима добија метаболизмом трихлоретена.

Други недостатак представља могућност акумулације штетних метаболита и међупроизвода у биљним ткивима и плодовима чиме она могу да уђу у ланац исхране.


ЗАКЉУЧАК


Различите врсте фиторемедијације могу се с успехом применити само уколико се у потпуности задовоље сви критеријуми потребни за њихову успешну имплементацију. Свакако да основни и кључни критеријум јесте исправан одабир врсте. Једна од тих врста је топола, која се у односу на своје карактеристике важне за фиторемедијацију сврстава у сам врх примењених биљних врста.

На основу досадашњих резултата може се рећи да фиторемедијационе технике имају потенцијал да једног дана и доминирају у сфери ремедијације средина загађених различитим врстама загађења.

Процењено је (УС АЕЦ) да цена фиторемедијације 1 ара земљишта загађеног оловом, и то до дубине од 50 цм износи од 60.000 до 100.000 долара, док остале механичке методе уклањања олова са тог земљишта коштају од 400.000 до 1700.000 долара.

ЛИТЕРАТУРА



http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B3

Давид Ј.Х, Филип С. (1994) Биомониторинг

Ахиндра Наг, (2008) Уџбеник пољопривредне биотехнологије

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CC8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.dodaj.rs%2Ff%2FW%2FNZ%2F2HvezVTR%2F15-bioloski-monitoring-z.doc&ei=gxRmVd-QOce8swGE5ILIDQ&usg=AFQjCNFI0Oc5_pbWdBjM1xalEgRm6_zLmw&sig2=OAtK-35v-wc4Pe_GOZ6D7A&bvm=bv.93990622,d.bGg

Датум предаје: ______________

Комисија:

Председник _____________________

Испитивач _____________________

Члан _____________________
Коментар:

Датум одбране: _____________ Оцена__________ (___)






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет