Геній в обмотках Година класного керівника



Дата27.06.2016
өлшемі69.19 Kb.
#161912
Геній в обмотках
Година класного керівника

10 класу про гірку долю

українського гені

його самопожертву в ім»я науки

Геній в обмотках

Мета:
Геній в обмотках

Мета: Дбаючи про розбудову національної школи, продовжувати знайомити учнів з геніальними українцями; виховувати повагу до отчої землі і гордість за своїх співвітчизників

Епіграф: Не перестанем гордитись, що ми – українці.

Обладнання: мультимедійні проекти .
На екрані:

Світ знає, що американці злітали на Місяць

за «Трасою Кондратюка»

14 березня 1969 року американський журнал «Лайф мегезін» писав: «Політ космічного корабля «Аполлон» на Місяць було виконано за схемою Юрія Кондратюка… який якнайдосконаліше обгрунтував теоретично цей варіант у книзі, виданій у 1929 році»


Ведучий: Коли він поліг- у космічному океані плакали зорі, немов згадуючи слова, які він у хвилини розпачу повторював: »Я відчуваю, що не пожилець на цьому світі, моє місце на небі…»

Учитель: Хтось сказав, що генії вмирають на землі від вибуху своїх сердець. І життя, і смерть Юрія Кондратюка до цих пір покриті таємницею…

Ю. В. Кондратюк, всесвітньовідомий учений, винахідник, зоря першої величини у когорті лоцманів Всесвіту.

Ми не знаємо, що саме надихнуло полтавського юнака на відчайдушно завзятий пошук, але вже - в 16 років!!! – він розпочинає серйозні дослідження у галузі міжпланетних сполучень.

Тривалий час його життя було в тіні, істинна біографія замовчувалася на догоду тимчасовим вершителям порядку. Тільки тепер стало твідомо, що під прізвищем Кондратюка жила і творила зовсім інша людина – Олександр Гнатович Шаргей.

Як так вийшло? Чому це сталося? Чим завдячує сучасна космонавтика цій людині? Чи справді полтавський –інженер-винахідник, полонений на війні, браховував Вернеру фон Брауну оптимальні траєкторії для ФАУ-1 і ФАУ-2, а потім, повернутий назад, був засланий на Колиму, де й помер 1952 року?
Сторінка1. Батьки

Учень: Батько –Гнат Шаргей_ навчався у Київському університеті. Брав участь у студентських демонстраціях, за що на другому курсі його виключили з вузу. Поїхав

до Німеччини, але скоро повернувся і поступив до Петербурзького університету на

1

літературний факультет.



Мати – Людмила Шаргей- викладала в одній із гімназій Подолу географію і французьку мову. Разом з чоловіком брала участь у роботі підпільних організацій. За що, вже носячи дитину під серцем, потрапила до лап жандармів. Ставлення до заарештованих було жахливе. Це її згубило. Людмила Львівна тяжко захворіла і в 1903 році в безнадійному стані лягла до лікарні для душевнохворих. Невдовзі її не стало. Вбитий горем батько змушений був шукати нову матір для свого сина. Нею стала колега по роботі Олена Петрівна Карєєва. У березні 1910 р. вона подарувала йому доньку Ніну. Через три місяці після народження доньки Шаргей – старший пішов з життя через хворобу. Олександрові сповнилося 13 літ…
Сторінка 2. Сирітство

Учениця: Кажуть, що найбільше людина перевіряється у скруті: слабка гине, сильна виживає. Це стосується дорсслих. А як бути дитині?

Утримувати у Петербурзі двох дітей мачуха не могла, тому Олександр залишився у своєї бабусі в Полтаві. Немов увібравши у себе сили і дух рано померлих батьків, Олександр Шаргей на очах ставав дорослим. Ось спогад учительки полтавської гімназіі: »Він володів дивовижними здібностями у галузі математики та точних наук. Міцно і легко засвоював гімназійний курс. Любив жарти, каламбури, тонко розумів гумор, любив музику і багато вдумливо читав»

Юнак дорожив кожною хвилиною і кожним шматком хліба, дотримувався мудрого життєйського правила: »Коли тобі тяжко – клич на допомогу насамперед самого себе». Пройде час, і він напише Ціолковському: » …з 16-річного віку, відтоді, як я визначив здійснимість вильоту з Землі, досягнення цього стало метою мого життя» (1915 р). Захопившись думкою про політ у космос, він сідає за підручники і самотужки опановує вищу математику, фізику, механіку, астрономію, хімію.

Зачинившись у кімнаті, забувши про все на світі, розстеливши на підлозі папір, креслення, визначає, проектує…



Учень: Закінчивши з відзнакою полтавську гімназію, Олександр Шаргей у 1916 році вступає без екзаменів на перший курс механічного відділення Петроградського політехнічного інституту. Поселяється у мачухи Олени Петрівни Карєєвої.

І знову навчання, креслення, гіпотези, версії, проекти… Але йшла перша світова війна. Їй, війні, було байдуже до вселенських планів ніким не знаного юнака.

11 листопада 1916 року студента Шаргея мобілізовують в армію і направляють у школу прапорщиків. Так-сяк відбувши навчання, він пспішає на квартиру. Поспішає до відправки на фронт завершити розпочату працю. У березні 1917 року завершує її. Йому тоді не було ще й двадцяти років.

Учитель: Незалежно від калузького вчителя він доходить висновку про можливість подолання земного тяжіння за допомогою ракети з реактивним двигуном. Далі розмірковує про те, що це обов»язково повинна бути багатоступенева ракета. Виводить основну формулу руху ракети. (У 20 років!!!). Ціолковський її вивів у 46. Далі автор досліджує траєкторію вильоту з Землі і траси польоту на Місяць та інші планети Сонячної системи.

Проекція на екран:

2

Перші кроки в освоєнні космосу повинні бути такими:


  1. Випробувати дію апарату для польоту в атмосфері.

  2. Політ не особливо далеко від земної поверхні – на кілька тисяч верст.

  3. Політ на Місяць без зупинки там, власне, політ навколо Місяця.

  4. Політ на Місяць із зупинкою.

Що це? Зблиск, осяяння, провидіння? Так, але з гранично точними і вивіреними розрахунками геніальної людини.

Учень: Коли Олександр завершив свою працю і йому випала нагода познайомитися з творами Ціолковського, він сказав: « Я хоч і був дещо збентежений тим, що основні положення відкриті мною вдруге, але в той же час із задоволенням побачив, що, окрім повторених відомих досліджень, я зробив і нові важливі внески в теорію польоту.»

Революція 1917 . Повертається із Закавказзя додому. По дорозі насильно мобілізовують у білу армію. Тікає. Пробирається у Київ, куди переїхала і мати з дев»ятирічною Ніною. Працює електриком, вантажником, репетитором і пише другий том рукопису про вихід людей у космічний простір. Назва праці «Тим, хто читатиме, щоб будувати»



Проекція на екран: «Чим щоразу залітати на Землю, вигідніше мати бази з малим потенціалом руху. На цих базах потрібно зберігати запаси активної речовини (енергії, палива), прилади, інструменти, продукти»

Учень: 1919 р. Денікін у Києві. Мобілізовують. Коли закінчилася громадянська війна, переїжджає у містечко Мала Виска Херсонської області, працює слюсарем на кооперативному млині і кочегаром на цукровому заводі.

Першого вересня 1921 року тут, у Малій Висці, відбувається перевтілення, А сталося це так. Першого березня в Києві помирає від туберкульозу студент-вінничанин Ю. В. Кондратюк. Мачуха, турбуючись про долю свого пасерба- колишнього царського прапорщика, який двічі побував (хоч і не з власної волі) у білій армії, вирішила допомогти йому. Вона попросила у рідних померлого його документи і передала у Малу Виску. А Олександр Шаргей… помер від туберкульозу.

Олександр довго вагався. Але ради благополуччя мачухи і сестри ( яких він обожнював) погоджуються.

Учитель: Двадцять років він прожив під чужим імеем, під чужим іменем пішов у могилу, і під чужим іменем увійшов у безсмертя! Надзвичайно вразливий, він під чужим іменем тільки ускладнив своє і без того складне життя. Але над ним світили зорі…

Учень: У 20 років Юрій Кондратюк пише третю книгу «Про міжпланетні подорожі». Надсилає у Москву відомому вченому Вотчину В. П. (1926р.) Той відгукується: «… крупний талант : типу Ціолковськог) , закинутий у глухий куток, позбавлений можливості проявити себе». Але з виданням книги зволікають. Автор змушений видати книгу у Новосибірську за власні кошти.

Йшов 1930 рік. Юрій Кондратюк збирається перейти до конструювання реальної космічної ракети і пілотованого корабля. Йому пропонують попрацювати у групі Корольова. Відмовляється. (Є ж причина!)

У тридцятих роках проектує і будує зернові елеватори. 31 липня 1930 року завідуючий проектно-монтажним відділом Юрій Кондратюк за злісним доносом був заарештований. Звинуватили у шкідництві. Дали 3 роки.

Учень: Втручання Серго Орджонікідзе врятовує. У травні 1932 року запрошують взяти участь у конкурсі по розробці вітрової електростанції у Криму. Проект Кондратюка стає найкращим.

1941. Друга світова війна. Йде добровольцем на фронт. 3 жовтня 1941 року почався запеклий бій під Москвою. В одній із сутичок був обірваний телефонний зв»язок. Зв»язківець Юрій Кондратюк зголосився поновити його. Уникаючи куль і вибухів, він подався щукати місце обриву проводу. І не повернувся…



Учитель: (проекція на екран) Документ з архіву : »Рядовий Юрій Кондратюк, 1900 року народження, уродженець міста Луцька, призваний до Радянської Армії Київським РВК міста Москви, перебуваючи на фронті Великої Вітчизняної війни, загинув 03.10.41 року на території селища Засецький і сіл Великі та Малі Совки Кіровського району Калузької області».

У місті Кірові Калузької області на пам»ятнику викарбувано прізвище Ю. В. Кондратюка - рядового солдата…

Ото ж, не було в його житті ніяких ні фон Браунів, ні зловісних ФАУ. То все фальсифікація.

Коли він помер, у космічному океані плакали зорі, немов згадуючи слова, які він у хвилини розпачу часто повторював: « Я відчуваю, що не пожилець на цьому світі, моє місце на небі…»



І ще два штрихи ( проекція на екран)

  1. Довгий час найвищою архітектурною спорудою у світі була Останкінська телевежа в Москві. Та мало хто знає, що в основу її спорудження покладено проекти Кримської вітрової електростанції, розробленої Юрієм Кондратюком.

  2. Американці під час польоту до супутника Землі скористалися «Трасаою Кондратюка»


Хтось сказав, що генії вмирають на землі від вибуху своїх сердець, Полтавський Ікар повертаєтьс в Україну, де про нього мало хто знає.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет