Национална стратегия



Дата13.07.2016
өлшемі286.62 Kb.
#196730


ПРОЕКТ!


НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ

ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И БОРБА С НЕРЕДНОСТИТЕ И ИЗМАМИТЕ, ЗАСЯГАЩИ ФИНАНСОВИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ЗА ПЕРИОДА 2014 – 2020 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Въведение …………………………………………………………………………………........…. 3

2. Защита на финансовите интереси на Европейския съюз …………………………….…….. 3

2.1. Споделена отговорност ……………………………………………………………………..… 3

2.2. Определения …………………………………………………………………………………...... 4

2.3. Европейска служба за борба с измамите ………………………………………………..…... 5

3. Защита на финансовите интереси на Европейския съюз в Република България – механизъм и участници …………………………………………………………………………… 6

3.1. Съвет за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз …………………………………………………………………… 6

3.2. Дирекция АФКОС – Министерство на вътрешните работи ……………………………… 7

3.3. Национални институции ……………………………………………………………………... 8

4. Основни принципи при защитата на финансовите интереси на ЕС ……………………… 9

5. Стратегически цели …………………………………………………………………………….. 10

6. Приоритети и мерки за защитата на финансовите интереси на Европейския съюз в Република България за периода 2014 – 2020 година …………………………………………. 11

6.1. Инициативи на европейско ниво и Препоръки на Европейската комисия …………... 11

6.2. Анализ на дирекция АФКОС на нередностите, докладвани в периода 2007-2013 …. 12

6.3. Приоритети и мерки …………………………………………………………………………. 15

7. Изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 година ……. 18



1. Въведение

Настоящият документ очертава стратегията за действията на компетентните национални власти в Република България в областта на превенцията и борбата с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз за периода 2014 – 2020 г.

Изготвянето и приемането на тази стратегия по предложение на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз е в продължение на усилията на българските власти за защита на финансовите интереси на Европейския съюз.

Основната цел на стратегията е да се подобрят предотвратяването, разкриването и условията за разследване на нередности и измами, както и да се постигне в достатъчна степен възстановяване на вредите и възпиране посредством пропорционални и разубеждаващи санкции при спазване на законодателството и определяне отговорностите на институциите.

За Република България е от изключителна важност да има силна позиция за договаряне на допълнителни финансови средства от бюджета на ЕС в бъдеще. За тази цел страната ни трябва да има последователно постигнати добри резултати при ефективната и ефикасна защита на финансовите интереси на Съюза. Настоящата Национална стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз е логична стъпка по отношение на действията за защита на средствата, осигурени от бюджета на ЕС през програмния период 2014 – 2020 година.

Националната стратегия е изготвена след като са взети предвид предложенията на членовете на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (наричан по-нататък Съвета). Набелязани са приоритетите и мерките пред институциите, участващи в процесите на управление, контрол и разходване на средства от ЕС, както и на националните органи, отговорни за приходите в бюджета на ЕС.


2. Защита на финансовите интереси на Европейския съюз

2.1. Споделена отговорност

Член 325 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) изисква Европейския съюз и държавите-членки да се борят с измамите и всяка незаконна дейност, засягаща финансовите интереси на Съюза. Европейската комисия всяка година представя на Европейския парламент и Съвета доклад, изготвен със съдействието на държавите-членки, относно предприетите мерки за борба с измамите.

Европейската комисия изпълнява бюджета на ЕС в съответствие с принципите за добро финансово управление (член 317 от ДФЕС). Комисията предприема действия за това рамката, политиките, правилата и действащите процедури да спомогнат за ефективното предотвратяване и разкриване на измами. Службите на Комисията са отговорни за предприемането на необходимите мерки, за да гарантират в разумна степен предотвратяването и разкриването на измами и нередности.

Държавите-членки управляват почти всички приходи на бюджета на ЕС. Те участват също и в споделеното с Комисията управление на около 80% от бюджетните разходи. Останалите 20% са управлявани пряко от службите на Комисията, отчасти съвместно с администрациите на страни извън ЕС и международни организации. Държавите-членки при изпълнение на бюджета в режим на споделено управление с Комисията вземат всички необходими мерки, в това число законодателни, регулаторни и административни мерки, за да защитят финансовите интереси на Съюза (член 59 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012).



2.2. Определения

Финансови интереси на Европейския съюз, според определението в чл. 2, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 г. на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 година, относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OЛАФ), означава приходите, разходите и активите в рамките на бюджета на Европейския съюз, на бюджетите на институциите, органите, службите и агенциите, както и на управляваните и наблюдаваните от тях бюджети;

Нередност, по смисъла на чл. 1 параграф. 2 от Регламент на Съвета № 2988/95 (ЕО, Евратом) от 18 декември 1995 г. за защита финансовите интереси на Европейските общности, е всяко нарушение на правото на Общността в резултат на действие или бездействие от икономически оператор, което е имало или би имало за резултат нарушаването на общия бюджет на Общностите или на бюджетите, управлявани от тях или посредством намаляването или загубата на приходи, в резултат на собствени ресурси, които се събират направо от името на Общностите или посредством извършването на неоправдан разход.

Измама по смисъла на чл. 1 от Конвенцията от 1995 г., изготвена въз основа на чл. К.3 от Договора за Европейския съюз, за защита финансовите интереси на Европейските общности, означава:

по отношение на разходите, всяко умишлено действие или бездействие, свързано с:

- използване или представяне на фалшиви, грешни или непълни изявления или документи, което води до злоупотреба или неправомерно теглене на средства от общия бюджет на Европейските общности или от бюджети, управлявани от или от името на Европейските общности,

- укриване на информация в нарушение на конкретно задължение, със същия резултат,

- използване на такива средства за различни цели от тези, за които те първоначално са били отпуснати.

по отношение на приходите, всяко умишлено действие или бездействие, свързано с:

- използване или предоставянето на фалшиви, грешни, или непълни изявления или документи, което води до неправомерно намаляване на средствата от общия бюджет на Европейските общности или бюджетите, управлявани от ли от името на Европейските общности,

- укриване на информация в нарушение на конкретно задължение, със същия ефект,

- злоупотреба с правомерно получена облага със същия ефект.

Съмнение за измама според чл. 27 на Регламент на Комисията № 1828/2006 г. е нередност, даваща основание за образуване на административно или съдебно производство на национално ниво, с цел да се определи съществуването на определено умишлено поведение, по-специално измама, така както е посочено в член 1, от Конвенцията относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности, изготвена на основание на член К.3 от Договора за Европейския съюз.
2.3. Европейска служба за борба с измамите

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е създадена на 28 април 1999 г. с Решение на Комисията 1999/352/ЕО с цел повишаване на ефективността на действията за борба с измамите и други незаконни дейности в ущърб на интересите на Общността. Регламент (ЕО) № 1073/1999 г. на Съвета, Регламент (Евратом) № 1074/1999 г. на Съвета и Междуинституционалното споразумение от 25 май 1999 г. указват начина, по който ОЛАФ следва да извършва разследвания.

Службата е натоварена с отговорност за провеждане на административни разследвания като средство за борба с измамите и има специален статут на независим орган за разследване в рамките на Европейската комисия. ОЛАФ упражнява правомощията за разследване на Комисията в съответствие със законодателството на ЕС и влезлите в сила споразумения с трети страни.

ОЛАФ предоставя на държавите-членки помощ от страна на Комисията при организиране на тясно и редовно сътрудничество между техните компетентни органи с цел координиране на действията им за защита на финансовите интереси на Съюза от измами. Службата допринася за създаването и разработването на методи за предотвратяване и борба с измамите, корупцията и всяка друга незаконна дейност, засягаща финансовите интереси на Съюза. Службата насърчава и координира заедно с държавите-членки и между тях споделянето на оперативен опит и на добри процесуални практики в областта на защитата на финансовите интереси на Съюза и подкрепя предприетите от държавите-членки на доброволна основа съвместни действия за борба с измамите.

Европейската служба за борба с измамите провежда административни разследвания в рамките на институциите, органите, службите и агенциите на Съюза (вътрешни разследвания) и упражнява правомощията, предоставени на Комисията по силата на регламенти (ЕО, Евратом) № 2988/95 (относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности) и № 2185/96 (относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности) и Регламент (ЕО) № 515/97 относно административната взаимопомощ (външни разследвания).

Европейската служба за борба с измамите провежда своята дейност в тясно взаимодействие с Координационните служби за борба с измамите – АФКОС на държавите-членки (Anti-Fraud Co-ordination Service – AFCOS), с които осъществява ефективно сътрудничество и обмен на информация, включително информация от оперативен характер, като по този начин осигурява в рамките на Съюза единодействие и координация на борбата с измамите и нередностите.



3. Защита на финансовите интереси на Европейския съюз в Република България – механизъм и участници

Чл. 325 (2) от ДФЕС предвижда държавите-членки да предприемат същите мерки за предотвратяване на измами, засягащи финансовите интереси на Общността, каквито биха предприели при предотвратяване на измами, засягащи собствените им финансови интереси.

При отчитане на националните специфики на законодателството и на системата от държавни органи, имащи отношение към борбата с нередностите и измамите, в Република България е избран модел, при който да не се дублират, а да се координират и обединят усилията на компетентните институции, включително органите на независимата съдебна власт.

3.1. Съвет за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз

С ПМС № 18 от 04.02.2003 г. е създаден Съвет за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (Съвета).

Съветът е съвещателен орган, който дава насоки, наблюдава и осигурява координацията в дейността на държавните органи по предотвратяване и борба с правонарушенията – измами, злоупотреби, неефективно управление или използване на средства и имущество, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени на българската държава от фондове и по програми на ЕС, включително свързаното с тях национално съфинансиране.

Съветът се състои от председател, заместник-председател и членове.

Председател на Съвета е заместник министър-председателят и министър на вътрешните работи.

Заместник-председателят на Съвета е определен от председателя член на Съвета.

Членове на Съвета са: заместник министър-председателят и министър на правосъдието, определен от заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи заместник-министър на вътрешните работи, отговорните за управлението на средствата от Европейските фондове и програми заместник-министър на финансите, заместник-министър на земеделието и храните, заместник-министър на околната среда и водите, заместник-министър на труда и социалната политика, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, заместник-министър на икономиката и енергетиката, заместник-министър на регионалното развитие, както и изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“, директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция, изпълнителният директор на Агенцията по обществени поръчки, изпълнителният директор на Националната агенция за приходите, директорът на Агенция „Митници“, изпълнителният директор на Агенция „Пътна инфраструктура“, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и директорът на дирекция „Финансово разузнаване“ на Държавна агенция „Национална сигурност“.

С Инструкция І-103/22.04.2003 г. за взаимодействие и сътрудничество между Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности и Прокуратурата на Република България са уредени условията, реда, компетентните органи и формите за осъществяване на взаимодействие и сътрудничество между Съвета и Прокуратурата. Главният прокурор или овластено от него ръководно длъжностно лице, наричани по-нататък „представители на Прокуратурата” участват в заседанията на Съвета, като имат правата на член на Съвета.

Съветът изпълнява следните функции:


  • предлага на Министерския съвет проекти на нормативни актове, стратегии за борба с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, и планове за действие към тях;

  • ежегодно отчита дейността си пред Министерския съвет;

  • по предложение на членовете или председателя Съветът обсъжда въпроси, свързани с борбата с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, и приема решения с подходящи мерки за оптимизирането й, задължителни за изпълнение от членовете на Съвета;

  • осъществява взаимодействие с органите на съдебната власт, като конкретните форми на взаимодействие и сътрудничество се определят със съвместни актове.

При осъществяване на дейността си Съветът се подпомага от дирекция АФКОС в Министерството на вътрешните работи.

3.2. Дирекция АФКОС – Министерство на вътрешните работи

Дирекция АФКОС е специализирана структура на МВР за осъществяване координация на борбата с правонарушения, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, чрез оперативно сътрудничество, докладване на нередности и административно-контролна дейност. Дирекция АФКОС осъществява дейността си в съответствие със Закона за Министерството на вътрешните работи, Правилника за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи, ПМС № 18 от 04.02.2003 г. и Наредбата за определяне на процедурите за администриране на нередности по фондове и програми, съфинансирани от ЕС, приета с ПМС № 285 от 08.12.2009 г.

Основни функции и задачи на дирекция АФКОС:


  • подпомага министъра и Съвета при осъществяване цялостната координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз;

  • е национална контактна точка с Европейската служба за борба с измамите и с компетентните органи в областта на защитата на финансовите интереси на ЕС в държавите-членки и в други държави, и национално звено за връзка съгласно Регламент (ЕО, Евратом) № 1302/2008 на Европейската комисия от 17 декември 2008 г. относно Централната база данни за отстраняванията;

  • осигурява и координира на национално ниво докладването на нередности между националните институции и Европейската комисия;

  • извършва административно-контролни проверки в структурите, администриращи фондове, програми и инструменти на Европейския съюз;

  • получава сигнали за нередности, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, по които извършва оценка, анализ и проверки;

  • извършва административни проверки за идентифициране на нередности и измами, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, по своя инициатива или по искане на ОЛАФ;

  • анализира информацията относно нередностите и измамите със средства на Европейския съюз;

  • осъществява сътрудничество с държавни органи и структури и координира дейността в областта на нередностите и измамите със средства на Европейския съюз;

  • осъществява координация на оперативното сътрудничество съгласно Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности и Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) между ОЛАФ и членовете на Съвета при провеждане на разследвания на територията на Република България;

  • създава необходимата организация по подготовката от българска страна на годишния доклад на Европейската комисия по чл. 325 от Договора за функционирането на Европейския съюз;

  • разработва, организира и провежда обучения в областта на защитата на финансовите интереси на Европейския съюз.

3.3. Национални институции

За ефективната реализация на заложените в Националната стратегия цели, приоритети и мерки членовете на Съвета организират, в ръководените от тях администрации, дейностите в областта на превенцията и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз. Във всяка институция, представена в Съвета, се определят служители, отговорни за борбата с нередностите и измамите, които осъществяват оперативното взаимодействие с дирекция АФКОС и служители по нередностите, отговорни за администрирането на сигналите и нередностите. При необходимост към Съвета се формират междуведомствени работни групи с участието на тези експерти.

В механизма по защитата на финансовите интереси на ЕС в Република България при изпълнението на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 г., участват ръководители и експерти, представители на компетентните структури в администрацията на:


  • Министерски съвет

  • Министерство на вътрешните работи

  • Министерство на финансите

  • Министерство на земеделието и храните

  • Министерство на труда и социалната политика

  • Министерство на околната среда и водите

  • Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията

  • Министерство на икономиката и енергетиката

  • Министерство на регионалното развитие

  • Министерство на правосъдието

  • Министерство на образованието и науката

  • Национална агенция по приходите

  • Изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз”

  • Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури

  • Агенция „Митници”

  • Агенция за държавна финансова инспекция

  • Агенция „Пътна инфраструктура”

  • Агенция по обществени поръчки

  • Държавен фонд „Земеделие”

  • ДирекцияФинансово разузнаване” – ДАНС

  • Прокуратура на Република България


4. Основни принципи при защитата на финансовите интереси на ЕС

Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз се прилага по отношение и на разходната, и на приходната част на бюджета.

Главните ръководни принципи и определящи стандарти на политиката на Република България в тази област са следните:

Етика. Всички национални институции, отговарящи за управлението и защитата на средствата на ЕС, трябва да спазват най-високи стандарти за етично поведение и интегритет. Всички служители трябва да се придържат към тези стандарти, както и да получат подходящо обучение относно рисковете от нередностите и измамите и необходимостта от борбата с тях.

Прозрачност. Информация относно използването на средства на ЕС следва да бъде представена във формат, който позволява одит, сравнение и анализ за целите на борбата с измамите, като се спазват съответните правила за защита на данните.

Предотвратяване на нередности и измами. С оглед ефективна защита на финансовите интереси на ЕС в Република България е необходимо да се обърне специално внимание на потенциалните заплахи от нередности и измами в процеса на планиране и подготовка на програмите за разходване на средства от ЕС за периода 2014 – 2020 г. На етапа на изпълнение на програмите е необходимо да се осигурят механизми за наблюдение и контрол, основани на оценка на рисковете и ефикасността, с цел намаляване риска от нередности и измами.

Капацитет за ефективно разследване. За ефективното разкриване и разследване на измами е от значение наличието на подходящи инструменти и подкрепа. Когато е налице подозрение за измама, компетентните органи в Република България в борбата с измамите се нуждаят от лесен достъп до необходимата информация в сътрудничество с институциите и органите, свързани с дадена одитна следа, при спазване на националното законодателство. Освен това свързаните със случая институции и органи се нуждаят от подходяща и навременна информация от разследващия орган, за да могат да предприемат предпазни мерки и да сложат край на нередности или измами, имащи отражение върху бюджета на ЕС. Лицата, подаващи сигнали за нарушения, свидетелите и информаторите се нуждаят от лесни, сигурни и бързи процедури за сигнализирането на нередности и измами.

Санкции. Справедливостта трябва да се постига след провеждането на надлежен процес и в разумен срок от време. Процедурите трябва да осигуряват доброто качество на надлежния процес посредством използването на механизми, които позволяват бързи и независими действия. Освен налагането на адекватни санкции, осъдените лица и лицата с наложени административни наказания трябва да бъдат на практика лишени от ползите от извършваното от тях нарушение и ресурсите, обект на измамата, трябва да бъдат възстановени.

Добро сътрудничество между вътрешните и външните действащи лица. Доброто сътрудничество между всички компетентни органи на национално ниво, както и сътрудничеството със службите на Комисията (генерални дирекции, органи, служби и агенции) са предпоставки за ефикасната борба с нередностите и измамите.
5. Стратегически цели

Главната цел на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 година е да се осигури ефективна и ефикасна защита на финансовите интереси на ЕС в Република България в изпълнение разпоредбите на чл. 325 от ДФЕС.

Специфичните цели на стратегията, посредством определяне на приоритети и мерки в борбата с нередностите и измамите при защита на финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 година, са постигне на по-висока ефективност и ефикасност в дейностите по:


  • Превенция;

  • Разкриване и противодействие на нередности и измами;

  • Разследване и санкции;

  • Възстановяване.



6. Приоритети и мерки за защитата на финансовите интереси на Европейския съюз в Република България за периода 2014 – 2020 година

6.1. Инициативи на европейско ниво и Препоръки на Европейската комисия

При определянето на приоритетите и мерките за защитата на финансовите интереси на ЕС в Република България за периода 2014 – 2020 година трябва да бъдат взети предвид предприетите в периода 2011 – 2013 г. на европейско ниво инициативи и приети актове за засилване на борбата с измамите и корупцията, засягащи публичните средства на ЕС:



  • Приет е Регламент на ЕП и на Съвета № 883/2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите и за отмяна на Регламент 1073/1999 г.;

  • Приета е Стратегия на Комисията за борба с измамите – 2011 г., с План за действие за борба с контрабандата на цигари и алкохол по протежение на източната граница на ЕС – 2011 г. и Съобщение на Комисията за засилване борбата с контрабандата и незаконната търговия на цигари – 2013 г.;

  • Публикувано е Съобщение на Комисията относно защитата на финансовите интереси на Европейския съюз чрез наказателното право и чрез административни разследвания и предложение на Регламент за създаване на Европейска прокуратура;

Важно е да се отбележи въвеждането от Комисията през този период на електронното докладване на нередности чрез Системата за управление на нередностите. В публикувания на 29.09.2011 г. Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета „Защита на финансовите интереси на ЕС – Борба с измамите – Годишен доклад за 2010 г.” е отбелязана възходящата тенденция на докладваните нередности и неправомерно изплатени суми през 2009 и 2010 г. Анализът на категориите с най-много докладвани нередности показва, че нередности най-често се констатират при етапа на изпълнение на проекта, а най-голямо финансово отражение се появява на етапа на подбора или възлагането на обществените поръчки. В този доклад специално за България е отбелязан увеличеният брой докладвани нередности през 2009 и 2010 г., свързани с програма САПАРД, но същевременно е подчертано, че е налице важна промяна в България, където случаите на нередности и подозрения за измама вече са разкривани главно от националните служби.

При определянето на приоритетите и мерките за следващия програмен период 2014 – 2020 година трябва да бъдат взети предвид препоръките, отправени в края на 2013 г. от Европейската комисия към държавите-членки във връзка с доклада на Европейската комисия до Европейския парламент и Съвета относно защитата на финансовите интереси на ЕС – Борба с измамите – 2012. Комисията отправи препоръки с цел постигане на максимална ефективност в борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС, както следва:



  • държавите-членки да определят координационна служба за борба с измамите (Anti-Fraud Co-ordination Service – AFCOS), която да подпомага ефективното сътрудничество и обмен на информация с ОЛАФ, включително информация от оперативен характер, в изпълнение на приетия Регламент № 883/2013 г.;

  • държавите-членки да гарантират, че санкциите в случай на измама имат възпиращ ефект и че разследването и наказателното преследване могат да бъдат проведени в задоволителен период от време. Държавите-членки трябва бързо да приемат и приложат Директивата на ЕП и Съвета относно защитата на финансовите интереси на ЕС по наказателноправен ред;

  • във връзка с основния проблем, установен в предишните години – нарушения на правилата за обществени поръчки, Комисията препоръчва пакетът относно реформата на директивите за обществените поръчки да бъде одобрен от законодателя и без забавяне – приложен от държавите-членки с цел да се реагира на увеличения риск, установен в тази област;

  • вниманието на властите трябва да бъде насочено към Европейския фонд за гарантиране на земеделието във връзка с по-ниския процент разкрити измами в сравнение с предприсъединителните и структурните фондове. Държавите-членки трябва да засилят своите усилия при инвестиционните проекти в областта на развитието на селските райони по отношение на елементите на риска, очертани при подобни разкрития в предишния програмен период;

  • При разработването на стратегиите за митнически контрол, паралелно със своите дейности, свързани с проверки след митническото освобождаване, държавите - членки трябва да гарантират, че разполагат с ефективни системи за оценка на риска, които им позволяват да провеждат проверки, насочени към високорисков внос към момента на митническото освобождаване;

  • Комисията препоръчва всички държави-членки да приемат и развият проверки и контрол, структуриращи и подобряващи сътрудничеството между Управляващите органи и органите за борба с измамите, както и да подобрят анализа на риска и използването на инструментите в областта на ИТ за разкриването на измами;

  • Комисията препоръчва на законодателните органи да приемат разпоредбите на Многогодишната финансова рамка относно предотвратяването на измамите така, както са формулирани понастоящем, и да осигурят бързото им и правилно прилагане на национално равнище.


6.2. Анализ на дирекция АФКОС на нередностите докладвани за периода 2007 – 2013 г.

Във връзка с изготвянето на проекта на Национална стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 г. дирекция АФКОС извърши анализ и оценка на нередностите при усвояването на средства от ЕС, докладвани от българските власти за програмен период 2007 – 2013 г., както следва:



  • Нередности по Структурните и Кохезионния фонд (СКФ)

В периода 2007 – 2013 г. по СКФ са докладвани 1190 нередности общо до ОЛАФ и на национално ниво. От тях до ОЛАФ са изпратени 257 нередности, което представлява 22% от общия брой. До 2012 г. се наблюдава покачване на броя на установените нередности, а през 2013 г. лек спад. Това е отразено в таблицата по-долу:


година

брой

2007

0

2008

3

2009

44

2010

117

2011

164

2012

448

2013

416

От общия брой на докладваните нередности 46 нередности са квалифицирани като подозрения за измами, което е близо 4% от всички нередности. По три от нередностите са установени измами, което е по-малко от 1% от общия брой на нередностите. Към момента 376 от докладваните нередности (32%) са активни, като по тях се извършват административни или съдебни действия. Останалите 814 нередности (68%) са с приключени административни или съдебни действия. Има 71 случая, които са прекратени поради установена липса на нередност.

От докладваните нередности се обособяват следните типове нередности според практиките при извършване на нередността:

- 62% от докладваните нередности са свързани с нарушения на проведена процедура за извършване на обществени поръчки (прилагане дискриминационни критерии при избор на изпълнител; необосновано отстраняване на участник; ограничителни условия по отношение на икономическите и финансовите възможности на кандидатите; спечелилият кандидат не отговаря на предварително обявените условия на възложителя; недостатъчни мерки за публичност и прозрачност; разделяне на дейности, които имат идентичен предмет и др.);

- 21% от докладваните нередности са свързани с недопустими, незаконосъобразни, неоправдани разходи (изплатен разход, който не е включен в обхвата на проектното предложение; невъзстановяване на неправомерно изплатени средства; авансово изплатените средства не се изразходват за извършване на плащания по договора за безвъзмездна финансова помощ; недопустими разходи извън бюджета на дейността; неспазване на одобрен план за разсрочено плащане и др.);

- 6% от докладваните нередности са свързани с неизпълнение на договорни задължения (системно неизпълнение на дейности; некачествено или непълно изпълнение; неотстраняване на дефекти при изпълнението; разлика между проекта и изпълнението на дейностите и др.);

- 2% от докладваните нередности са свързани с подадени декларации с невярно съдържание, неистински разходооправдателни документи, представени различни оригинали и заверени копия на документи и др.;

- 1% от докладваните нередности са свързани с конфликт на интереси, като броят на случаите с това нарушение е по-голям, тъй като съмнение за конфликт на интереси съществува при голям брой нередности с други нарушения;

- 8% от докладваните нередности са свързани с непредставяне на разходооправдателни документи, липса на изискуеми документи, липса на одитна следа, двойно финансиране на едни и същи разходи, както и други.


  • Нередности по Земеделските фондове (ЕФГЗ и ЕЗФРСР)

В периода 2007 – 2013 г. по ЕФГЗ и ЕЗФРСР са докладвани 7414 нередности общо до ОЛАФ и на национално ниво. От тях до ОЛАФ са изпратени 314 нередности, което представлява 4% от общия брой. През 2011 г. се наблюдава рязко покачване на броя на нередностите, във връзка установена от одитори административна грешка, свързана с промяна в националната система за регистрация на площите. Таблицата по-долу посочва броя на установените нередности през годините:

година

брой

2007

1

2008

12

2009

219

2010

465

2011

5894

2012

396

2013

427

От докладваните нередности се открояват най-често срещаните нарушения:

- 80% от докладваните нередности се дължат на недължимо получени суми или невъзстановяване на недължимо получени суми поради административна грешка;

- 13% от нередностите са свързани с опит за документна измама, като по за тях е информирана Прокуратурата за установяване наличието на престъпление;

- 7% от нередностите са свързани с неизпълнение на договорни задължения (неизпълнени задължения, неподаване на заявка за второ плащане, неотговаряне на всички задължителни стандарти, изкуствено създадени условия, неспазване на изискването ползвателят да няма трудови или служебни правоотношения за определения срок след сключване на договора, неспазване на задължението за постоянен и настоящ адрес в общината, където се извършва подпомаганата дейност и др.).



  • Рискове и слаби места, установени при извършения анализ:

- слабости във вътрешно-контролната среда на Управляващите органи и допускане на системни грешки;

- нарушаване правилата при провеждане на обществени поръчки (корупция, конфликт на интереси, фалшифициране на документи, тайно наддаване, изтичане на информация за офертите, манипулиране на офертите, разделяне на поръчки, неправилно ценообразуване, неспазване на договорни и специфични изисквания, фиктивни доставчици, заместване на продукти и др.);

- двойно финансиране (финансиране на дейности с един и същи предмет);

- неизпълнение на договорни задължения;

- предоставяне на неверни данни и фалшиви документи.


  • Препоръки, във връзка с извършения анализ и установените рискове и слаби места, за предприемане на действия за:

- преглед на законодателството в областта на провеждане на обществените поръчки и в областта на усвояване на земеделските фондове с цел да се опростят изискванията и да се намали риска от измами;

- подобряване на механизмите за възстановяване на нередните суми;

- засилване на превенцията, като се дава гласност за извършените нарушения, съответните корективни мерки и наложените санкции, които да се публикуват на интернет страниците на Управляващите органи;

- засилване на превенцията, като се провеждат обучения на бенефициерите относно правилата за използване на средства от ЕС и повишаване на административния капацитет на Управляващите органи;

- използване на добрите практики с цел да се подобрят процедурите за проверка и верификация на плащанията към бенефициерите, както и да се избегне отново извършването на същите нередности и измами;

- извършване на кръстосани проверки, включително и проверка на информацията чрез трети лица, ако съществува подозрение за измама;

- повишаване контрола по изпълнение на проектите със средства на ЕС и налагане на санкции на отговорните лица при извършване на нередности;

6.3. Приоритети и мерки

При изпълнението на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 г., следва да се спазва нормативната рамка, заложена с новите регламенти в областта на Европейските структурни и инвестиционни фондове, както и по другите инструменти и програми за програмен период 2014-2020. За доброто управление и правомерно разходване на средствата от Европейския съюз от изключителна важност е засилване ролята на контролните, сертифициращите и одитиращи органи. Работата на приходните администрации е особено значима за противодействието на митническите и данъчни измами. По отношение борбата със сивата икономика и разкриване на измами, засягащи бюджета на ЕС, действията на правоприлагащите органи се очаква да бъдат засилени. В механизма за защита на финансовите интереси на Европейския съюз, освен членовете на Съвета, е необходимо участието и на други държавни институции, като специализираната дирекция „Противодействие на организираната престъпност“ – ДАНС, Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси, Националния институт на правосъдието, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, както и неправителствените организации и широката общественост.

При определянето на приоритетите и мерките за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 година не се цели да се обхванат в подробности всички аспекти на превенцията и борбата срещу нередностите и измамите, а да се определи национален подход за изпълнение на поставените стратегически цели, който ще бъде доразвит от съответните институции съобразно тяхната компетентност в хода на изпълнението на набелязаните от тях конкретни годишни задачи.

За изпълнение на заложените стратегически цели в Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 година са определени следните приоритети и мерки:


ПРИОРИТЕТ 1: Подобряване ефективността и повишаване ефикасността на мерките за превенция срещу нередности и измами, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 1.1. Хармонизиране на нормативната уредба и вътрешните правила с правото на ЕС за финансовата рамка 2014 – 2020, с цел пресичане на възможностите за увреждане на финансовите интереси на ЕС.

Мярка 1.2. Повишаване административния капацитет и подобряване кадровото обезпечаване на структурите, участващи в националния координационен механизъм за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 1.3. Повишаване на прозрачността и подобряване на достъпа до информация за широката общественост относно предоставянето и усвояването на средствата от ЕС и по въпроси, свързани с нередности и измами, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 1.4. Поддържане на интегрирана база данни и системи за обмен на информация и отчетност.

ПРИОРИТЕТ 2: Засилване на координацията и укрепване на сътрудничеството на национално ниво за разкриване и противодействие на нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 2.1. Преглед и актуализация на споразумения за сътрудничество с цел подобряване ефективността на защитата на финансовите интереси на ЕС.

Мярка 2.2. Укрепване на сътрудничеството в разследването на измами и правонарушения, засягащи системата на „собствените ресурси“ на ЕС и приходната част на Републиканския бюджет.

Мярка 2.3. Установяване на ефективно взаимодействие и сътрудничество между държавните органи, частния сектор, неправителствените организации и гражданското общество при разкриване, докладване и противодействие на нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 2.4. Развитие на електронното управление в сферата на администрирането на нередности и сигнали за нередности и опростяване на процедурните правила.

Мярка 2.5. Провеждане на целеви обучения, обмяна на опит и добри практики, информационно-обучителни кампании за специализирани органи, отговорни за разкриване и противодействие на нередностите и измамите, включително на прокурори и разследващи органи.

ПРИОРИТЕТ 3: Укрепване на сътрудничеството с ОЛАФ и със съответните компетентни органи в държавите-членки на ЕС и в други държави.

Мярка 3.1. Разширяване и задълбочаване на сътрудничеството с ОЛАФ, с институциите, органите, службите и агенциите на ЕС и съответните компетентни органи в държавите-членки при разработването на стратегически документи и обсъждане политиките в областта на защитата на финансовите интереси на ЕС.

Мярка 3.2. Разширяване на оперативното сътрудничество с ОЛАФ и с компетентните органи в държавите-членки и в други държави с цел обмяна на информация, провеждане на конкретни действия и съвместни операции за разкриване и противодействие на нередности и измами, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 3.3. Участие в обучения по докладването на нередности за периода 2014 – 2020 г., по използването на нови инструменти и методи в борбата с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС и за обмяна на опит и добри практики.

ПРИОРИТЕТ 4: Ефективна координация на законодателните, административните и оперативните действия на институциите с цел по-висока ефикасност при разследването, възстановяването на средства и налагането на санкции при нередности и измами, засягащи финансовите интереси на ЕС.

Мярка 4.1. Изготвяне на подходяща законодателна рамка чрез изменение и допълнение на Наказателния кодекс, Наказателно процесуалния кодекс, Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и други нормативни актове за воденето на наказателни производства, административни производства и дисциплинарни санкции за защита финансовите интереси на ЕС.

Мярка 4.2. Оптимизиране на националните правила за налагане на финансови и/или административни санкции и предприемане на ефективни мерки с цел възпиране извършването на нередности и измами, засягащи финансовите интереси на ЕС, включително отнемането на възможността за финансиране.

Мярка 4.3. Оптимизиране на процеса и установяване на съкратени и ясни процедури по възстановяване на неправомерно изплатени средства, включително чрез последващи действия след разследвания на Европейската служба за борба с измамите.

Мярка 4.4. Подобряване ефективността на административните и наказателните производства. Повишаване броя на приключилите със съдебно решение производства и сумата на възстановените средства.
7. Изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2014 – 2020 година

Конкретните задачи, срокове и отговорни институции за изпълнение на приоритетите и мерките на Националната стратегия са предвидени в План за действие. Планът за действие е неразделна част от Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите за периода 2014 – 2020 и обхваща период от една календарна година. Изготвя се от дирекция АФКОС на база предложените от членовете на Съвета и Прокуратурата на Република България конкретни задачи за съответната година. Планът за действие се приема на заседание на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС и се одобрява с решение на Министерския съвет.





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет