Сабақ жоспары Күні



Дата02.11.2023
өлшемі32.94 Kb.
#482230
түріСабақ
3-сабақ


Қысқа мерзімді сабақ жоспары




Күні:

12.09.2023

____________________
« 12 »___09___20_23_ж.

Мұғалімнің аты-жөні:




Сынып: 9 А

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Векторларға қолданылатын амалдар



Сабақ тақырыбы

Векторлардың проекциясы. Есептер шығару



Сабақта іске асатын оқу мақсаты

9.1.1.1 - параллель және параллель емес векторларды қосу мен азайтуды жүргізе білу.
9.1.1.3 – векторларды құраушыларға жіктеу.



Сабақтың мақсаты:

Оқушы

  • Параллель (коллинеар) векторларды қосу және азайту тәсілдерін көрсетеді

  • Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін үшбұрыштар ережесін қолданады

  • Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін паралелограмм ережесін қолданады

  • Есептер шығару кезінде векторлармен жұмыс жасау дағдыларын қолданады;

  • Векторларды құраушыларға бөледі.

  • Векторлардың координаталық осьтерге проекциясын анықтайды.


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Каз

рус

eng

Физикалық шамалар және өлшемдер

Физические величины и единицы

quantities and units

Негізгі шамалар

Основные единицы

base units

Туынды шамалар

Производные единицы

derived units

Бірліктер жүйесі

Система единиц

(system of units of measurement

Вектор

Вектор

vector



Скаляр

скаляр

scalar



Параллель

параллель

parallel

Қосу

сложение

addition

Азайту

вычитание

subtraction

Параллелограмм

параллелограмм

parallelogram

Үшбұрыш

треугольник

triangle

Көпбұрыш

многоугольник

polygon



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Негізгі бірліктер .... байланыссыз, ал туынды бірліктер.... пайда болады.
Сандарды қысқаша .... арқылы жазуға болады

Құндылықтар

Жұптық жұмыс кезіндегі өзаракөмек, академиялық шындық;
Реттеу және өзін реттеу дағдыларын дамыту;
Зияткерлік, зерттеушілік, ақпараттық мәдениетті қалыптастыру;
Пәнге деген тұлғалық-мәдениеттік қарым-қатынасты қалыптастыру;
Өзінің көзқарасын білдіру, бір-бірін тыңдай білу.

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

Ұшақтардың ұшу онлайн картасы://www.flightradar24.com

Өмірмен байланыс

Доптың қозғалыс жылдамдығын құраушыларға бөлуге болады.

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім

7 сынып, вектор туралы түсінік

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Дереккөздер

1сабақтың басы
1-3 мин

Оқушылармен амандасу.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Презентация
1-3 слайд



1-сабақтың орны
3-20 мин

21-38 мин



(W) Жаңа материалды зерттеу.

=
Қосындысы берілген векторды құрайтын векторлар осы вектордың құраушылары деп аталады.
Екі анықтама бар:

  • 1) вектордың геометриялық проекциясы — вектор;

  • 2) вектордың оське түсіретін проекциясы — сан.

Вектордың геометриялық проекциясы — векторлардың ұштарынан таңдалған оське перпендикуляр түсіргенде пайда болатын вектор. Вектордың басындағы проекция геометриялық проекцияның басымен, ал вектордың соңындағы проекция геометриялық проекцияның соңымен сәйкес келеді.
Вектордың оське түсірілген проекциясы — бұл геометриялық проекция векторының ұзындығына тең скаляр шама (сан), егер геометриялық проекция мен осьтің бағыты сәйкес келсе;
Немесе егер геометриялық проекция мен осьтің бағыты қарама-қарсы болса, геометриялық проекция векторының ұзындығына қарама-қарсы сан.
Проекцияны вектордың бастапқы А(x1, y1) және соңғы B (x2, y2) нүктелерінің координаттары арқылы табу
ax = x2 - x1
ay = y2 - y1
вектордың ұзындығы немесе α тең болса — вектор мен х осі сүйір бұрышты құрап, вектордың скаляр проекциясы келесі формуламен есептеледі:

Пифагор теоремасы бойынша:


– вектордың модулін (ұзындығын) оның проекциялары арқылы анықтау формуласы


(G) Есептер шығару.
Дексрипторлар үлестірме материалдар.
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Мұғалім әр оқушыға шығарылған есептер бойынша кері байланыс береді.



Видео
Үлестірме материал

15-слайд. Үлестірме материал.


1 сабақтың соңы
39-40 мин

«Үш М» рефлексиясы
Оқушыларға сабақ барысында сәтті шыққан үш моментті атап өту ұсынылады, келесі сабақта олардың жұмысын жетілдіретін бір ұсынысты айту керек.

2 сабақтың басы
1-3 мин

Сабақ тақырыбын, мақсаттарын және критерийлерін қайталау.




2 сабақтың ортасы
4-38 мин



(І) Қалыптастырушы бағалау.
(25 мин)
Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар дайын жауаптар арқылы өзін бағалайды. Бағалаудан кейін мұғалім тапсырмаларды оқушылармен бірге талдайды.

Презентация


Үлестірме материал


Сабақтың ортасы
39-40 мин



Рефлексия

+

-

Келесі сабақта білгім келеді







Үй жұмысы

Екі үлкен вектордан кішкентай қорытқы векторды қалай алуға болады?




Денсаулықты және қауіпсіздікті сақтау

Қауіпсіздікті сақтау бойынша нұсқаулық жүргізіледі. Оқушылар танысқандығы туралы белгі қалдырады

Қорытынды бағалау
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Сабақтың қандай аспектілері жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқу және оқу туралы ойлаңыз)?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарынан не таптым, келесі сабақтарда неге наздару керек?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет