Сабақтың тақырыбы Ғ. Мүсірепов «Ұлпан» романы Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары



Дата05.04.2023
өлшемі29.15 Kb.
#471755
түріСабақ

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Мектеп: 16 Қаражігітов атындағы мектеп -лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Тұрышева Әйгерім

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
(оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.1. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі: Кейіпкер іс-әрекеттерін талдау арқылы идеясымен байланыстырады.

Кейбір оқушылар: Кейіпкер жүйесіне ойларын қорытындылап, тұжырым жасайды;



Бағалау критерийлері:

Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады.


Оқушылар орындай алады: Роман идеясы туралы өзіндік пікірін білдіреді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
1. Балдақ,томаға,жарамсақ,уытты,шылбыр,болыс,аңшыт.б.
2. Кейіпкерлер жүйесі, романның идеясы

Талқылауға арналған сұрақтар:

Романның идеясы қандай?

Ұлпанның «Ақнар» атану себебі не?

Шығармадағы ана бейнесі қалай көрініс тапқан?

Құндылықтарға баулу

Құрмет,ынтымақтастық, ашықтық

Пәнаралық байланыс:

Тарих (ХІХ ғасырдағы қазақ даласында болған тарихи жағдай)

Алдыңғы білім:

Ұлпан романның көркемдік ерекшелігі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы
5 минут

Ұйымдастыру: Топқа бөлу:
Кеспе қағаздары арқылы топқа бірігіп,әйел аналардың есімдердін маңыздылығын түсіндіреді.



Кеспе қағаздар



Ортасы
10 минут
20 минут



әрекет



1-тапсырма.Төрт сөйлем әдісі арқылы романның идеясын анықтаңыз. ЖЖ.


«Төрт сөйлем» әдісі
1.Пікір
2.Дәлел
3.Мысал
4.Қорытынды
Дескриптор:
-Роман идеясы туралы пікірін білдіреді.
-Пікірін дәлелдейді.
-Өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
-Қорытынды жасайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
2-тапсырма. ТЖ. «Кластер» әдісі арқылы роман идеясына сай кейіпкерлерді анықтандар. Іс-әрекеттерін тауып, ұқсас әрекеттері арқылы кейіпкер жүйесін анықтаңдар.

Роман идеясына сай кейіпкерлер





Кейіпкер



Кейіпкер

Кейіпкер





әрекет



әрекет



әрекет



әрекет

әрекет





Ұқсас әрекеттері

Дескриптор :



  • Роман идеясына сай кейіпкерлерді анықтайды;

  • Кейіпкер әрекеттерін табады;

  • Кейіпкерлердің ұқсас әрекеттері арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтайды;

  • Ойларын қорытындылап, тұжырым жасайды;

ҚБ : «Екі жұлдыз, бір тілек»


Соңы 5 минут

Кері байланыс: « ҚҚҚ» кестесі



Не қиын болды?

Не қызық болды?

Не құнды болды?














Қосымша мәлімет:

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі).

Оқушылар бірінің ойын екіншісі ары қарай дамыта отырып, өзіндік тұжырым жасайды, сөйлеу мәдениеті қалыптасады. Кейіпкер образын ашу үшін нақты дәлелдермен өз ойын жеткізеді. Қолдау қажет ететін оқушылар роман идеясына сай кейіпкерлерді табады.





Оқушылар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.

Тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы . Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластыққа баулу; құрметпен қарау;
ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезініп, әділ бағалау..


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет