Сабақтың тақырыбы: Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері



бет1/2
Дата07.11.2022
өлшемі26.97 Kb.
#464177
түріСабақ
  1   2
1саб-11сын


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Механикалық тербелістер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Қамиева

Күні:

5.09.22ж

Сыныбы:11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.1.1 - гармоникалық тербелістерді (х (t), v (t), a (t)) тәжірибелік, аналитикалық және графикалық түрде зерттеу.



Сабақтың нөмірі

1

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: гармоникалық тербелістің негізгі шамаларын сипаттай алады;
Көптеген оқушылар істей алады: гармоникалық тербелістің графигін түсіндіреді;
Кейбір оқушылар істей алады: Гармоникалық тербеліс теңдеулерін есеп шығарғанда қолдана алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин.
«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі
5 мин

Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Ұйымдастыру бөлімі.

Мұғалім оқушыларға 9-сынып бойынша өткен материалдардан сұрақ қояды


Период дегеніміз не?
Жиілік...
Амплитуда...
Гармоникалық тербеліс...
«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі бойынша
Сабаққа негіз болатын шамаларды еске түсіреді.



Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді .

Дескриптор
-период, жиілік, амплитуда, тербеліс анықтамасын біледі.
Жалпы балл -2

Оқулық 11 – сынып





«Миға шабуыл» әдісі

5 мин


Білім дағдысы: Білу (D)
Мұғалім «Миға шабуыл» әдісі
1-тапсырма
График бойынша амплитуда, жиілік, период және циклдік жиілігін табыңыз. Берілген график бойынша теңдеу жазыңыз. (f)



Оқушылар бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, берілген графикке талдау жасайды.



Дискриптор:
-Дененің жылжу графигінен уақыттың x(t) уақытқа қатысты амплитудасы мен циклін табады
Жалпы балл - 2

ДЭ
Презентация


Оқулық 11-сынып.

Сабақтың ортасы. «кім жылдам»-әдісі
10 мин

Білім дағдысы: Түсіну
2-тапсырма
Берілген теңдеудің бірінші және екінші ретті туындыларын табыңыз:

Жауабы:





Оқушылар берілген теңдеуден туынды алады, дәптерге жазады.

Дескриптор:
-Гармоникалық тербеліс теңдеуінен туынды алады.
Жалпы балл -2

ДК экраны
11-сынып оқулығы

Жұптық жұмыс жұмыс
10 мин



Білім дағдысы: Қолдану (W)
3-тапсырма
«Досыңа көмектес» әдісі арқылы оқушылар қасындағы жұбымен бірлесе отырып есеп шығарады.



  1. Гармониялық тербелетін дененің амплитудасы 0,15 м және цикдық жиілігі 8 рад/ с. Жылдамдық модулінің ең үлкен шамасы:

  2. Дене x=20sin заңымен гармониялық тербеледі. Дененің t=0,5с-тан кейінгі жылдамдығы:

  3. Массасы 0,2 кг дене 0,05 м амплитудамен гармониялық тербеледі. 0,2Н күш әсерінен серіппе 0,01 м-ге ұзарады . Гармониялық тербелістің теңдеуі:

  4. Массасы 1 кг жүк әсерінен серіппе 10 см-ге ұзарады. Жүктің тербеліс амплитудасы 20 см, болса оның тербеліс кезіндегі ең үлкен кинетикалық энергиясын анықтаңыз. (g=9,8 м/с2)


Гармоникалық тербеліс теңдеуін пайдалана отырып бірі –біріне көмек беру арқылы есепті шығарады.

Дескриптор:
-Гармоникалық тербелістердің уақытқа x(t) қатысты дененің ығысуын біледі.
- гармоникалық тербеліс теңдеуін есеп шығарғанда қолдана алады.
Жалпы балл -3



ДК экраны
11-сынып оқулығы.

Сабақтың соңы.

«Білгеніңмен бөліс»әдісі


Жеке жұмыс
5 мин
Рефлексия
3 мин

3-тапсырма
Білім дағдысы: Түсіну
Кестені толтырыңыз.

Еркін

Еріксіз

Гармониялық

Ішкі күштердің әсерінен пайда болады

Сыртқы күштердің әсерінен пайда болады

Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет