Сабақтың тақырыбы Жер бетін бейнелеу тәсілдері Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/2
Дата15.11.2022
өлшемі0.6 Mb.
#464930
түріСабақ
  1   2
6 сынып жаратылыстану


Бөлім:

6.1В Ғалам. Жер. Адам

Педагогтің аты-жөні

Магазова Акмарал

Күні:

10.10.2022 ж

Сынып: 6

Қатысушылар саны: 8

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Жер бетін бейнелеу тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу
6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:
- масштабты пайдаланып, арқашықтықты есептей алады
Кейбір оқушылар орындай алады:
- географиялық координаттарды таба алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Қолдану

Бағалау критерийлері

Құндылықтарды дарыту

  • Қоршаған ортаны қорғау және тұрақты дамуға ұмтылу.

  • Дағдылар:сыни және шығармашылық ойлау, өзіне сенімділік және рефлексия жасай алу.

  • Салауатты өмір салтын ұстану.

Пәнаралық байланыстар

  • есептеулер жүргізу.

Алдыңғы білім

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың алдыңғы оқу бойынша алған білімдерін пысықтау.
Ауданды есептеу. 7-мысал. Шешімі: Масштабтың мөлшерін тауып аламыз (1 см=25 км). Берілген өлшемдерді жеке-жеке масштабтың мөлшеріне бөліп аламыз: 25:25=1 см және 50:25=2 см. Картадағы ені 1 см және қзындығы 2 см болатын жер телімінің ауданы 1*2=2 см2.
Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін жұмбақ жасырылады.
Теңізде де, түзде де ондай басшы табылмас.
Бағытынан жаңылмас.
Жауабы: Тұсбағдар немесе компас
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап, оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін анықтау.

Сәлемдесу.

Өздерін ретке келтіру


Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру

Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады





Дескриптор:
Білім алушы
- дұрыс, нақты түсіндірме жауап үшін – 1 балл

Оқулық, оқушы дәптері

Сабақтың ортасы
30 минут

Жаңа сабақты түсіндіру.
Адамзаттың жаңа аумақтарды игеруіне байланысты жер бетіндегі түрлі геграфиялық нысандардың орындарын нақты анықтап көрсету қажеттігі туды. Б.з дейінгі 276-194 жж. Өмір сүрген ежелгі грек ғалымы Эратосфен алғаш рет жердің бетіне шартты сызықтар – параллель мен меридиандарды кесіндеуді ұсынды.
Меридиан – біздің плпнетамызға тігінен түсірілген сызық.
Параллель - экваторға көлденең орналасқан сызық.
Гринвич меридианы жерді Батыс және Шығыс жарты шарларға бөледі. Барлық меридианның ұзындығы 111 км. Гринвич меридианын нөлдік меридиан деп те атаймыз.
Экватор – ең үлкен параллель. Жер шарын Оңтүстік және Солтүстік жарты шарларға бөледі. Экватордан солтүстік полюске және оңтүстік полюске қарай қозғалғанда параллель ұзындығы қысқарады.
Градус торы – полюстен полюске созылып жатқан меридиан және көлденең созылған параллель сызықтарының қиылысқан жері.
Меридиандар + параллельдер=Градустық тор


1-тапсырма:
Суретте не бейнеленген аттарын жазыңыз:



ҚБ: оқушылар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды
Жер бетіндегі экваторға және нөлдік меридианға қатысты нүктенің орнын көрсететін мөлшер (ендік, бойлық) географиялық координаттар деп аталды.
Географиялық ендік – жер бетінің кез келген нүктесіне түсірілген тік сызық пен экватор жызықтығы арасындағы бұрыш. Эватордан солтүстік полюске дейін солтүстік ендік (с.е), оңтүстік полюске дейін оңтүстік ендік (о.е) деп аталады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет