«Швидка допомога» у разі застуди



Дата15.07.2016
өлшемі129.5 Kb.
#201891
Гострі респіраторні захворювання і грип — це інфекційні захворювання з ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, які передаються повітряно-крапельним шляхом.

Симптоми таких захворювань: нежить, закладання носа, часте чхання, біль у горлі, сльозотеча, підвищена температура тіла, головний біль та ін. Якщо людина від­чула перші симптоми застуди, грипу, то щонайперше слід не дозволити хворобі «відчути себе господарем» у вашому організмі. Тобто треба надати собі (чи членам сім'ї — дорослим і дітям), сказати б, швидку допомогу. Це досить легко зробити в домашніх умовах.

«Швидка допомога» у разі застуди

Насамперед варто випити півсклянки води, в якій розчинено п'ять крапель (дорослим) йоду.

Якщо промокли ноги, розтерти їх горілкою й надіти теплі шкарпетки.

За можливості піти у сауну. Впродовж сеансу у сауні пити потогінні настої (не менше двох-трьох літрів).

Поставити на груди й спину кілька сухих банок (якщо немає протипоказань).

Випити дні три склянки добре гарячого чаю з імбиром і медом: натерти на тертці чверть склянки очищеного від шкірки імбиру, додати столову ложку меду, поставити на вогонь і донести до кипіння. Пів чайної ложки цієї кашки класти на склянку чаю.

Якщо імбиру немає, годі випийте потогінний чай з липовим цвітом або малиною чи бузиною. Потім добре закутайтеся спробуйте заснути. Зазвичай застуда, як кажуть, виходить з потом. Уранці ознаки застуди минають.

За перших ознак застуди підігріти 0,5 л молока (має бути теплим, а не гарячим), влити в нього свіже куряче яйце (білок і жовток), додати по чайній ложці меду й вершкового масла, розмішати й випити на ніч.

До ранку нездужання й нежить зникнуть.

Коли починається застуда, зробити своєрідний точковий масаж: вказівними або середніми пальцями легко натиснути на перенісся, після чого точковими натисканнями пересуваємо пальці вздовж брів, потім униз до скроні й по вилицях, довкола очей. Масаж робити одночасно двома руками.

Перед сном розтерти ноги товченим часником і надягти вовняні шкарпетки. Водночас можна розтерти груди профільтрованим через промокальний папір чи вату гасом (цю процедуру робити дуже обережно) І випити склянку суміші меду з портвейном (1:1).

Втягувати в ніс воду кімнатної температури, по черзі кожною ніздрею, таким чином, щоб вода не проходила у рот. Процедуру повторювати якнайчастіше упродовж дня.

Дуже добре у разі застуди натирати груди, спину, ноги олією ялиці білої чи сибірської (рос. -- пихта белая, пихта сибирская) Якщо на другий день застуда не минає, то потрібно прийняти вранці проносне, утриматися від їжі впродовж дня, тільки пити воду, підкислену лимоном або журавлиною. За необхідності приймати жарознижувальні засоби.

Якщо відчуваєте ломоту в усьому тілі, і впродовж дня вона не минає, то можна обтертися гарячою водою з оцтом, відразу ж закутуючи обтерті місця, тепло вкритися й лягти спати.

Коли від застуди ломить, тягне руку або ногу, добре кілька разів на день протирати хворі ділянки ватою, змоченою в розчині меновазину.

Як потогінне використати розтирання: два грами камфори розчинити в ста грамах спирту, додати двісті п'ятдесят грамів оцту. Розтирати груди й спину на ніч.

Для лікування «сильної застуди» намочити вовняну серветку у суміші: оцет, рослинна олія та камфора (один-два грами), й прикласти такий компрес до грудей на ніч (дітям од семи років - - на одну-дві години). Дорослим водночас покласти на шию компрес з тертого хріну. Або насипати у шкарпетки сухої гірчиці і одягти їх на ніч.

Якщо хвороба прогресує, з'явився жар, кашель став «глибшим», треба на груди, а також на литки поставити гірчичники, тримати їх, поки тепло приємно зігріває. Якщо сухої гірчиці або гірчичників немає, то можна змочити лляну серветку скипидаром (очищеним або неочищеним), добре відтиснути й покласти на груди та литки на п'ятнадцять хвилин, не більше. Скипидар можна замінити тертим хріном. Як компреси можна використати траву (її варто запарити) водяного перцю, тобто гірчаку перцевого (горец перечный), який з успіхом заміняє гірчичники.

У разі захворювання дітей, їх (до приходу лікаря) кладуть у ліжко, провітрюють приміщення. Дитині дають тепле лужне питво (чверть чайної ложки соди харчової на склянку теплої кип’яченої води, молока або «Боржомі»). Корисно поставить гірчичники на груди або зробити гірчичне обгортання

Не забувайте, що хворим на гострий бронхіт важливо забезпечити повноцінне харчування. До меню мають входити в значній кількості овочі та фрукти.

У разі бронхіту зробіть дитині компрес з яєць. А саме: два яйця підсмажте на смальці й посипте сіллю. Коли охолонуть, покладіть на ніч на груди дитини.

Дітям на початковій стадії бронхіту можна дати випити чайну ложку рицинової олії (касторовое масло).

Розтопити певну кількість внутрішнього смальцю на малому вогні. На склянку розтопленого жиру додати столову ложку очищеного скипидару. Розмішати. Втирати цю суміш (гарячою, однак обережно, щоб не обпекти шкіру) у груди й спину, доки висохне, до легкого почервоніння шкіри.

Розтерти добіла яєчні жовтки з цукром (об'єм суміші має збільшитися у два-три рази). З'їсти натщесерце.

Довести до кипіння два літри води і в момент кипіння покласти у воду чотириста грамів висівок (отруби). Потім дати охолонути, процідити. Пити дуже гарячим упродовж дня замість чаю, іншої рідини. Для поліпшення смаку можна додати палений цукор (білий цукор або мед не рекомендуються). Це дуже популярний засіб од бронхіту й втрати голосу.

Дві столові ложки вершкового масла, два жовтки, чайну ложку борошна та дві чайні ложки меду ретельно перемішати. Вживати по півтори-дві чайні ложки чотири-п'ять разів на день до їди.

Від сухого кашлю корисно втирати в ділянку грудної клітки суміш (2:1) маслинової олії й нашатирного спирту.

Лікування застуди та грипу рослинами

Приготувати суміш заздалегідь подрібнених лікарських рослин: листя евкаліпту кулястого (эвкалипт шариковый) — п'ятнадцять грамів, листя шавлії лікарської (шалфей лекарственный) двадцять грамів, квітки ромашки лікарської (ромашка лекарственная) десять грамів, трава м'яти перцевої (мита перечная) десять грамів, бруньки сосни звичайної (сосна обыкновенная) п'ятнадцять грамів, корінь оману високого (девясил высокий) - двадцять грамів, трава чебрецю плазького (тимьян ползучий) - - десять грамів.

Ретельно змішати. Приготувати ліки.

Настій суміші лікарських рослин

Столову ложку суміші лікарських рослин (евкаліпт, шавлія, ромашка, м'ята, сосна, оман, чебрець) залити двома склянками окропу. Настояти у термосі шість-вісім годин. Пити по чверті склянки щодві години. Цей же настій використовувати для інгаляцій (на одну інгаляційну процедуру тридцять-п'ятдесят мілілітрів настою).

Інший лікувальний збір: пагони лимонника китайського (лимонник китайский), трава материнки звичайної (душица обыкновенная) - - по одній частині, квітки ромашки лікарської — дві частини. Рослини ретельно змішати. Приготувати настій.

Лікувальний настій

Чайну ложку лікувального збору рослин (лимонник, материнка, ромашка) залити склянкою окропу. Настояти годину. Пити з медом, гарячим по чверті склянки два-три рази на день після їжі.

Рекомендую приготувати ліки і з такої суміші лікарських рослин (заздалегідь подрібнених): кореневище і корені оману високого, бадану товстолистого (бадан толстолистный), звіробій звичайний (зверобой продырявленный) - в рівних частинах. Змішати.

Відвар збору лікарських рослин

Чайну ложку збору лікарських рослин (оман, бадан, звіробій) залити склянкою холодної води, кип'ятити на маленькому вогні десять-п'ятнадцять хвилин. Настояти годину. Пити відвар гарячим, по чверті склянки, додавши перед вживанням сім-десять крапель маслинової олії (у кожну порцію), двічі-тричі на день після їжі.

Водночас наголошу: ліки зі звіробою слід вживати не довше семи днів на рік. Бо звіробій, ефективно лікуючи чимало недуг, маг побічну дію: надмірне захоплення ліками зі звіробою у жінок незрідка викликає ріст волосся в небажаних місцях на обличчі, животі, грудях; у чоловіків може статися послаблення чоловічої сили.

Допоможе лікувати застуди, бронхіти, грип відвар суміші таких рослин: корені оману високого, звіробій звичайний, м'ята перцева, евкаліпт - в рівних частинах. Ретельно змішати

Відвар суміші лікарських рослин

Чайну ложку подрібненого збору лікарських рослин (оман, звіробій, м'ята, евкаліпт) залити склянкою холодної води, довести до кипіння і кип'ятити на малому вогні п'ять-сім хвилин. Процідити. Пити (можна з медом) гарячим по чверті склянки два-три рази у призначений день після їди.

На допомогу прийде й такий збір рослин: подрібнені плоди шипшини коричної (шиповник коричный) — дві частини, кропива дводомна (крапива двудомная), чебрець звичайний (тимьян обыкновенный) — по одній частині.

Ліки зі збору рослин

Чайну ложку подрібненого збору лікарських рослин залити склянкою холодної води, кип'ятити на малому вогні дві-три хвилини. Настояти годину. Пити гарячими (можна з медом) по третині склянки двічі-тричі на день після їди.

Помічною у разі недуги є й береза бородавчаста (береза бородавчатая).

Настій бруньок берези бородавчастої.

Пів чайної ложки подрібнених бруньок берези залиш 0,5 л окропу. Настояти годину. Пити за гострої респіраторної інфекції й грипу по півсклянки тричі на день упродовж кількох днів. Зауважу, що готуючи ліки, слід дотримуватися дози. Передозування бруньок берези може викликати подразнення нирок.

В народній медицині для лікування захворювань дихальних шляхів, зокрема і гострих респіраторних недуг, рипу, широко використовують чебрець плазький.

Настій чебрецю плазького

Чайну ложку подрібненої трави чебрецю залити склянкою окропу. Настояти. Пити теплим. Можна додати за смаком меду. Випити впродовж дня.

Чай з висушених плодів малини (одна-дві столові ложки на склянку окропу) широко застосовується як потогінний засіб у разі грипу, застуди.

Помічним у лікуванні буде відвар квітів конюшини лучної (клевер луговой).

Відвар квітів конюшини лучної

Столову ложку подрібнених квітів конюшини залити склянкою окропу, кип'ятити на малому вогні одну-дві хвилини. Настояти. Пити по столовій ложці чотири-п'ять разів на день.

Як жарознижувальний засіб у разі грипу застосовували ліки як з верби білої (ива белая), так і інших видів верби.

Ліки з верби білої

Чайну ложку подрібненої кори верби білої (або тоненьких гілочок) залити склянкою окропу. Настояти годину. Процідити. Пити по столовій ложці чотири рази на день.

Зверталися в народній медицині до смородини чорної (смородина черная).

Настій листя смородини чорної

Десертну ложку подрібненого листя чорної смородини залити півтори склянки окропу. Настояти годину.

Пити по півсклянки тричі на день.

У разі грипу допомагала хворому липа серцелиста (липа сердцелистная). З липового цвіту готували потогінний засіб.

Настій липового цвіту

Чайну ложку липового цвіту залити склянкою окропу. Настояти. Пити теплим як потогінне.

Цим же настоєм з додаванням п'яти грамів гідрокарбонату натрію полощуть горло у разі ангіни.

Цибуля городня (лук репчатый) також рятувала від застуди, захворювань верхніх дихальних шляхів, грипу.

Сік цибулі городньої

Свіжий сік цибулі городньої з медом (у рівних частинах) вживають по столовій ложці тричі на день.

За грипу з високою температурою зверталися й до золототисячника малого (золототысячник малый) в поєднанні з ромашкою лікарською й листям бобівника трилистого (вахта трехлистная) -- в рівних частинах.

Ліки зі збору лікарських рослин

Дві столові ложки (без верху) подрібненого збору лікарських рослин залити трьома склянками окропу. Настояти сорок хвилин. Процідити. Випити впродовж дня.

Українці добре знали й лікувальні властивості бузини чорної. Зверталися до неї по допомогу й у разі застуди, грипу.

Настій квітів бузини чорної

Чайну ложку квіток бузини чорної залити склянкою окропу, настояти півгодини в закритому посуді.

Процідити. Випити гарячим на ніч.

Хворим на грип, особливо тим, кому призначений постільний режим, до комплексу лікування корисно додати ліки з суміші лікарських рослин: подрібнених коріння і кореневищ оману високого й дягеля лікарського (дягель лекарственный) – - в рівних частинах. Рослини ретельно змішати.

Відвар суміші лікарських рослин

Дві столові ложки подрібненої суміші лікарських рослин (оман, дягель) залити літром холодної води. Кип’ятити на малому вогні сім-десять хвилин. Процідити. Пити теплим по склянці три-чотири рази на добу.

Швидкому одужанню у разі грипу та застудних захворювань сприяють свіжі ягоди калини звичайної (калина обыкновенная).

Ліки з ягід калини звичайної

Свіжі ягоди калини потовкти, додати меду, розбавити кип’яченою водою кімнатної температури. Вживати по півсклянки двічі-тричі на добу.

Якщо грип, застудні захворювання супроводжуються підвищеною температурою, в народній медицині зверталися до вербени лікарської (вербена лекарственная). Готували настій листя вербени, яке збирали під час в’янення рослини.

Настій листя вербени лікарської

Столову ложку подрібненого листя вербени залити двома склянками окропу. Настояти до двох годин. Пити по півсклянки три-чотири рази на добу.

Українці знали лікувальні властивості чорнобривців. І у разі захворювань дихальних шляхів зверталися до них по допомогу.

Настій чорнобривців

Столову ложку подрібнених листя і квітів чорнобривців залити склянкою окропу, настояти тридцять хвилин. Пити по дві столові ложки три-чотири рази на день у разі застудних захворювань, грипу як потогінний засіб.

Ліки з шавлії лікарської (шалфей лекарственный) на молоці також широко використовувалися в народі у разі грипу, застуди.

Молочний відвар шавлії лікарської

Чайну ложку подрібненої трави шавлії залити склянкою молока, кип’ятити на малому вогні сім-десять хвилин. Потім процідити й знову закип’ятити. Остудити й випити перед сном.

Ефективними є ліки з редьки посівної чорної (редька посевная черная). Сік редьки чорної з медом у співвідношенні 2:1 пити по дві столові ложки перед вживанням їжі.

Для лікування застосовували ліки з хріну звичайного (хрен обыкновенный).

Хрін звичайний з цукром

Хрін натерти на дрібній тертці, змішати з цукром у співвідношенні 1:1. Поставити в тепле місце на дванадцять годин. Потім процідити. Вживати по с толовій ложці кілька разів на день. Хворим на цукровий діабет такі ліки протипоказані.

Ріпа (репа огородная) також допомагала лікувати застуди, бронхіти, грипу. Для цього сік ріпи з медом (2:1доводили до кипіння. Пили по одній столовій ложці три-чотири рази на день.

Якщо на грип хворіла дитина, то біля її ліжечка клали подрібнений часник городній (чеснок посевной) в марлевому мішечку.

Корисно під час застуди, грипу (і для профілактики захворювання) жувати корінь лепехи, тобто аїру тростинового (аир болотный) — по півграма три-чотири рази на день.

Щоденне вживання кількох апельсинів попереджає виникнення респіраторного вірусного захворювання й сприяє одужанню.

Узбеки, таджики широко використовують плоди граната в лікуванні простудних захворювань, гострих респі­раторних інфекцій, грипу.

Українська народна медицина рекомендує використовувати плоди калини звичайної з метою попередження грипу, гострих респіраторних інфекцій.

Відвар плодів груші дикої рекомендують як жарознижувальний засіб у разі грипу, гострих респіраторних інфекцій.

Як захиститися від грипу?

Вірусний грип заразне захворювання, що поширюється, мов лісова пожежа. Дуже важливо дотримуватися постільного режиму, тому що це дає можливість організму спрямувати енергію на боротьбу з вірусним грипом. Активний спосіб життя за грипу може призвести до ускладнень, адже захисні сили організму дуже ослаблені.

Звісно, міцний імунітет людини, стійкість організму до того чи того вірусу грипу допомагають уникнути хвороби. Та не всім. Однак є кілька правил, дотримуючись яких, можна знизити сприйнятливість до вірусного паразита.

Уникайте юрби. Оскільки вірус швидко поширюється, тримаєтеся під час епідемії грипу подалі від кінотеатрів, театрів, магазинів та інших людних місць.

Не виходьте на холод. Якщо довго перебувати на вулиці в сиру холодну, вогку погоду — це збільшує ризик «підхопити» інфекцію.

Бережіть сили. Не перевтомлюйтеся, не виснажуйте нервову систему.

Вживайте багато рідини. Якщо у людини висока температура, рідина особливо важлива: адже висока температура зневоднює організм. Окрім того, рідина дасть необхідні живильні речовини, і це допоможе боротися з грипом.

Нежирні супи, фруктові й овочеві соки, рослинні чаї покращать самопочуття.

Не давайте дітям аспірин. У жодному разі не давайте дітям, хворим на вірусний грип, лікарських препаратів, що містять аспірин.

Цукерка теж допоможе. Якщо смоктати льодяник або пастилку, горло зволожуватиметься, і людина почуватиметься краще. Крім того, ці продукти містять калорії, якими може скористатись організм, якщо людина мало їсть під час хвороби.

Зволожуйте повітря. Підвищення вологості в спальні допоможе пом’якшити неприємні відчуття, викликані кашлем, хворим горлом і сухістю в ніздрях.

Хронічний тонзиліт

Хронічний тонзиліт – захворювання, розповсюджене серед дітей, наслідки якого часто позначаються на роботі різних органів і систем.

Причиною виникнення хронічного тонзиліту є різні мікроби та віруси. Серед них бета-гемолітичний стрептокок, патогенний стафілокок і аденовіруси.

У разі захворювання мигдалини найчастіше збільшені. Рідше виявляються атрофічні мигдалини, з рубцями, спаяні з дужками. Це свідчить про давній запальний процес.

Достовірною ознакою хронічного тонзиліту є наявність у лакунах мигдалин гнійного вмісту або гнійних пробок. Однак відсутність гною в лакунах не виключає хронічного тонзиліту, якщо є інші ознаки захворювання (потовщення країв передніх дужок, їх гіперемія, зрощення мигдалин з дужками тощо).

Виразним симптомом тонзиліту є збіль­шення підщелепних лімфатичних вузлів.

Найпершим виявом тонзиліту (тонзилогенної інтоксикації) є порушення функції нервової системи. Дитина стає дратівливою, плаксивою, вразливою. Можуть спостерігатися порушення сну, нічні страхи, зниження успіхів у навчанні. Незрідка діти скаржаться на головний біль, запаморочення, біль у животі, швидко стомлюються. Періодично відзначається біль у колінних або гомілковостопних суглобах, рідше – в ліктьових. Водночас змін у суглобах не спостерігається.

Характерною ознакою є тривала субфебрильна температура з періодичним (у разі загострення хвороби) короткочасним підвищенням до 38-39°С. Періодичне підвищення температури до 39°С та вище триває від кількох годин до доби й більше, частіше зустрічається у дітей, у вмісті лакун яких виявлений патогенний

стафілокок. В такому разі у дітей, а особливо грудного віку, буває й отит, який рецидивує.

Хронічний тонзиліт є однією з найпоширеніших причин зміни функціонального стану серцево-судинної системи. Виразність цих змін залежить од тривалості захворювання та від етіологічних факторів. Скажімо, за хронічного тонзиліту, зумовленого патогенним стафілококом, спостерігаються менш виражені зміни в серцево-судинній системі, ніж за ураження мигдалин стрептококом. Це, очевидно, пояснюється тим, що стрептокок, на відміну від стафілокока, має виразнішу кардіотоксичну дію.

Існує взаємозв’язок хронічною тонзиліту з захворюванням нирок та сечових шляхів. Часто після загострення тонзиліту виявляються зміни в сечі: мікрогематурія (кров у сечі), протеїнурія (білок у сечі) тощо. За тривалої тонзилогенної інтоксикації можливий розвиток гломерулонефриту

Хронічний тонзиліт може бути причиною виникнення геморагічного васкуліту (на шкірі з’являються геморагічні висипаная, за незначних травм – - підшкірні крововиливи, спостерігаються носові кровотечі).

Серед інших наслідків тонзилогенної інтоксикації варто вказати на можливість гіперфункції щитовидної залози.

За хронічного тонзиліту в патологічний процес може втягуватися гіпоталамус, в результаті чого виникають порушення обміну речовин. Зустрічаються функціональний тик (посіпування), гіперкінези й навіть епілептиформні напади, які зникають після того, як вилікували тонзиліт або видалили мигдалини (тонзилектомія).

В природі є чимало засобів, які допомагають лікувати тонзиліт.

Приготувати настої: настій листя евкаліпту — п’ять грамів на двісті мілілітрів окропу; настій листя горіха волоського (орех грецкий) — десять грамів на двісті мілілітрів окропу; настій квітів ромашки лікарської - п’ятнадцять грамів на двісті мілілітрів окропу. Потім усі настої змішати. Полоскати одержаними ліками горло кілька разів на день. На одну процедуру використовувати п’ятдесят-сто мл настою.

Змішати окремо приготовані настої: настій листя брусниці (брусника) — десять грамів на двісті мілілітрів окропу; настій листя подорожника великого (подорожник большой) – п’ятнадцять грамів на двісті мілілітрів окропу; настій кореневища герані лучної (герань луговая) двадцять грамів на двісті мл. Застосування — як у попередньому рецепті.

Приготувати ліки зі збору лікарських рослин: листя смородини чорної (смородина черная) — п’ять частин,листя малини (малина обыкновенная) три частини, квітки ромашки лікарської — дві частини, листя евкаліпту кулястого, корінь солодки голої (солодка голая) — по одній частині.

Ліки зі збору рослин

Столову ложку подрібненого збору лікарських рослин (смородина, ромашка, евкаліпт, солодка) залити склянкою перевареної охолодженої води, настояти вісім-десять годин. Пити теплим по півсклянки, можна з медом, два-три рази на день упродовж двох тижнів (під час лікування).

Рецепт настою іншого збору лікарських рослин: трава череди трироздільної (череда трехраздельная) – - три частини, корінь аїру тростинового – одна, корінь оману високого — п’ять, трава м’яти або меліси — десять частин. Застосування — як і у попередньому рецепті.

За хронічного тонзиліту у дітей мигдалини можна щодня впродовж двох тижнів змазувати соком редьки чорної, який змішати з натуральним медом у співвідношенні 1:3. А наступні два тижні — через день.

Рекомендуємо пити один з чаїв зміцнювальної дії.

Приготувати суміш лікарських рослин: листя кропиви дводомної – дві частини, листя смородини чорної – п’ять частин.

Чай зі збору рослин

Чайну ложку подрібненого збору лікарських рослин залити склянкою окропу, настояти в термосі три-чотири години. Пити гарячим, можна з медом або варенням по півсклянки двічі-тричі на день.

Інший збір: листя суниць лісових (земляника лесная), листя малини — по дві частини, бруньки берези білої, трава шавлії лікарської, трава материнки звичайної (душица обыкновенная) — по одній частині.

Лікувальний чай з рослин

Чайну ложку збору лікувальних рослин (суниці, малина, береза, шавлія, материнка) залити склянкою окропу, настояти шість-вісім годин у термосі, пити теплим по чверті склянки три-чотири рази на день.

Ще один лікувальний збір рослин: квіти ромашки лікарської, трава череди трироздільної, листя смородини чорної, листя м’яти перцевої, квіти нагідок лікарських (ноготки лекарственные) – - всі рослини із рівних частинах, попередньо подрібнити, потім ретельно змішати.

Рецепт чаю зміцнювального

Чайну ложку збору лікарських рослин (ромашка, череда, смородина, м’ята, нагідки) залити склянкою окропу, настояти в термосі шість-вісім годин. Пити теплим по чверті склянки чотири рази на добу.

За хронічного тонзиліту з фізичних методів лікування рекомендується ультрафіолетове опромінення: загальне, сегментарне або місцеве.

Фарингіт

Гострий фарингіт – це запалення слизової оболонки глотки. Найчастіше буває проявом гострої респіраторної інфекції. Симптоми — дертя (першение) у глотці, характерний хворобливий «порожній» ковток.

У лікуванні гострого фарингіту широко застосовують лікарські рослини, які мають протизапальну й знеболювальну дії (полоскання та інгаляції).

Ефективні настої листя шавлії, евкаліпту, квіток ромашки, квіток календули. Готувати настої з розрахунку: десять грамів рослини на склянку окропу. Полоскати глотку чотири-п’ять разів на день теплими настоями.

Для інгаляцій цими настоями рекомендується чотири-шість процедур, тривалість одного сеансу — п’ять хвилин.

Ефективні також інгаляції з відвару шишок та хвої сосни звичайної (двадцять грамів на склянку окропу).

Таким же чином можна приготувати (десять грамів подрібненої рослини на склянку окропу) настої для полоскання з квітів малини; квітів липи серцелистої (липа сердцелистная); квітів горобини звичайної (рябина обыкновенная); трави звіробою звичайного; листя брусниці. По­лоскати горло кілька разів на день.

Добрі дезинфікуючі властивості відзначені у настої свіжого кореня хріну звичайного. Приготувати його легко: чайну ложку подрібненого кореня хріну залити склянкою холодної перевареної води. Настояти ніч. Полоскати горло кілька разів на день.

Прийдуть на допомогу і такі настої: — квіток цмину піскового (цмин песчаный) - п’ять грамів на склянку окропу;- трави хвоща польового (хвощ полевой) — десять грамів на склянку окропу; - трави вероніки лікарської (вероника лекарственная) — п’ятнадцять грамів на склянку окропу; — квіток бузини чорної — десять грамів на склянку окропу;- листя м’яти перцевої - десять грамів на склянку окропу.

Робити полоскання почергово кожним настоєм.

Знеболювальний ефект дають інгаляції й полоскання настоями меліси лікарської й м’яти перцевої (п’ятнадцять грамів на склянку окропу).

Добре допомагають лікувати фарингіти збори лікарських рослин: квіти цмину піскового – одна частина, листя малини, трава хвоща польового - по дві частини.

Настій для полоскання зі збору рослин

Столову ложку подрібненого збору лікарських рослин (цмин, малина, хвощ) залити склянкою окропу. Настояти дві години. Процідити. Використовувати для інгаляцій або полоскань.

За гострого фарингіту, перебіг якого ускладнюється алергійним компонентом (набряк язичка, піднебінних дужок, точкові крововиливи в слизовій оболонці глотки), для полоскань та інгаляцій рекомендуємо такі моно рослини і збори лікарських рослин:

настій листя мати-й-мачухи (мать-и-мачеха) — столова ложка подрібненої рослини на склянку окропу;

відвар кори дуба - – столова ложка на склянку води,варити на малому вогні сім-десять хвилин;

настій трави череди трироздільної — столова ложка рослини на склянку окропу;

відвар кори калини звичайної — аналогічно;

настій квітів ромашки лікарської — аналогічно;

настій трави деревію звичайного (тысячелистник обыкновенный) — аналогічно;

настій збору рослин: пелюстки троянди дамаської (роза дамасская), трава буркуна лікарського (донник лекарственный), корінь лопуха справжнього (лопух большой) — усі рослини в рівних частинах.

Настій збору рослин

Столову ложку подрібненого збору лікарських рослин (троянда, буркун, лопух) залити склянкою окропу. Настояти годину. Процідити. Полоскати горло кілька разів на день. Можна застосовувати для інгаляцій.



Гострий бронхіт

Гострий бронхіт викликається інфекційними, хімічними, фізичними й алергійними факторами. Часто гострий бронхіт виникає за респіраторних захворювань верхніх дихальних шляхів. Починається недуга з першіння у горлі, дискомфорту у грудях. Потім починається сухий кашель, іноді нападоподібний, що супроводжується головним болем, запамороченням, високою температурою. Буває кашель і «мокрий».

Лікування в основному симптоматичне, що передбачає застосування жарознижувальних, знеболювальних і відхаркувальних засобів. На допомогу прийдуть лікарські рослини.

Лікування гострого бронхіту за допомогою рослин

Від самого початку захворювання рекомендується пити гарячі настої лікарських рослин. Зокрема, малини, липового цвіту, потогінних зборів.

Пропоную кілька доступних рецептів рослинних ліків. Варто приготувати настій суміші лікарських рослин:

квіти ромашки лікарської, липи серцелистої, листя м’яти перцевої - в рівних частинах.

Настій суміші лікувальних рослин

Чайну ложку подрібненої суміші (ромашка, липа, м’ята) залити склянкою окропу, настояти півгодини. Пити гарячим по півсклянки три-чотири рази на день.

Інший збір рослин: липовий цвіт, плоди малини - – в рівних частинах. Приготувати відвар.

Відвар лікувальної суміші

Чайну ложку подрібненої суміші (липа, малина) залити склянкою окропу, витримати на малому вогні хвилину. Настояти годину. Випити гарячим перед сном як потогінний засіб.

Раджу приготувати ліки і зі збору таких рослин: корінь солодки голої, корінь алтеї лікарської, листя мати-й-мачухи, трава материнки звичайної по одній частині, липовий цвіт – дві частини. Ретельно змішати.

Приготувати настій.

Настій суміші лікувальних рослин од кашлю. Чайну ложку подрібненої суміші лікарських рослин (солодка, алтея, мати-й-мачуха, материнка, липа) залити склянкою 4 окропу. Настояти годину. Пити по півсклянки двічі-тричі на день.

Здолати кашель допоможуть ліки й з іншої лікувальної суміші: листя м’яти перцевої, бруньки сосни лісової, корінь алтеї лікарської, листя шавлії лікарської, плоди анісу звичайного (анис обыкновенный) — усі рослини в рівних частинах. Ретельно змішати.

Ліки з рослин од кашлю

Чайну ложку подрібненого збору лікарських рослин (м’ята, сосна, алтея, шавлія, аніс) залити склянкою окропу. Настояти годину-дві. Процідити. Пити по півсклянки три-чотири рази на день.

Якщо мокротиння важко відділяється, то зарадить збір з таких лікувальних рослин: листя евкаліпту, шавлії лікарської, квіти ромашки лікарської - – в рівних частинах. Готувати і пити ліки таким же чином, як у попередньому рецепті.

Цим же настоєм роблять полоскання рота і глотки.

За тривалого гострого бронхіту помічними є ліки з такого збору рослин: листя подорожника великого, трава череди трироздільної, хвоща польового, квіти цмину піскового, корінь оману високого — по одній частині, плоди шипшини коричної — дві частими. Псі роєними заздалегідь подріб­нити, потім ретельно змішати. Приготувати настій.

Настій лікувальний

Столову ложку суміші лікарських рослин (подорожник, череда, хвощ, цмин, оман, шипшина) залити склянкою окропу. Настояти в термосі три години. Пити по третині склянки тричі на день після вживання їжі.

У період видужання варто пити вітамінні чаї зі смородини, суниць лісових, горобини звичайної, плодів шипшини коричної тощо.

Корисно пити лікувальні соки з рослин.

Мати-й-мачуха. Сік з листя. Пити по дві столові ложки тричі на день. Можна додавати цукор. Сприяє відділенню мокротиння.

Подорожник великий. Сік зі свіжого листя. Пити по столовій ложці тричі на день. Пом’якшує кашель.

Вишня звичайна. Сік із плодів. Пити по дві столові ложки тричі на день перед їдою як відхаркувальний засіб.

Шавлія лікарська. Сік із усієї квітучої рослини. Пити по столовій ложці тричі на день. Усуває запалення в носоглотці.

Хронічний бронхіт

Хронічний бронхіт с результатом невилікуваного гострого бронхіту, також часто буває наслідком тривалого вдихання пилу й отруйних речовин, подразнювальних газів, тютюнового диму або хронічних запальних процесів носа. Основним симптомом є кашель, який підсилюється в холодну та сиру погоду. Кашель супроводжується виділенням гнійного мокротиння.

Лікування комплексне. Виключається контакт з речовинами, що постійно подразнюють слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, забороняється паління тощо.

Лікувати хронічний бронхіт, як і гострий, допоможуть рослини.

У разі довготривалого хронічного бронхіту варто зробити ліки зі збору лікарських рослин, до якого входять: листя мати-й-мачухи - дві частини, листя подорожника великого, корінь хвоща польового - по одній частині. Приготувати настій.

Настій суміші лікарських рослин

Чайну ложку подрібненої суміші рослин (мати-й-мачуха, подорожник, хвощ) залити склянкою окропу. Настояти годину-дві. Процідити. Пити по третині склянки тричі на день до вживання їжі.

Ще один лікувальний збір: корінь алтеї лікарської, корінь солодки голої, трава багна звичайного (багульник болотный), листя мати-й-мачухи — дві частини. Готувати настій і вживати аналогічно попереднім лікам.

За емфіземи (роздуття) легень помічними є ліки з бруньок і хвої сосни звичайної.

Відвар бруньок сосни звичайної

Столову ложку подрібнених бруньок сосни звичайної залити склянкою окропу, потім нагрівати в закритому посуді на водяній бані десять хвилин. Настояти п’ятнадцять хвилин. Процідити. Пити по столовій ложці тричі на день після вживання їжі як відхаркувальний і дезінфікуючий засіб. Такими ж ліками можна робити інгаляції. Пари відвару бруньок сосни полегшують дихання.

Ефективними с ліки з термопсису ланцетовидного, в народі цю рослину називають мишатником (термопсис ланцетовидный). Рослини має сильну відхаркувальну, знеболювальну дії, підсилює секрецію бронхіальних залоз, розріджує мокротиння. Дотримуйтеся дози, готуючи ліки. Передозування може викликати блювання.

Настій трави термопсису ланцетовидного

Від половини до одного грама добре подрібненої рослини залити склянкою окропу, нагріти на водяній бані десять-п’ятнадцять хвилин. Настояти ще хвилин з двадцять. Пити по столовій ложці три-чотири рази на день, дітям — по чайній ложці, дітям до двох років — по пів чайної ложки.

У разі відділення великої кількості мокротиння варто зробити ліки зі збору таких лікарських рослин: корінь оману високого, плоди анісу звичайного, бруньки сосни звичайної, квіти нагідок лікарських, листя шавлії лікарської, м’яти перцевої, мати-й-мачухи, трава фіалки триколірної (фиалка трехцветная) — по одній частині, листя евкаліпту прутовидного (эвкалипт прутьевидный) — дві частини. Сировину ретельно змішати. Приготувати настій.

Настій суміші лікарських рослин

Столову ложку подрібненої суміші лікарських рослин (оман, аніс, сосна, нагідки, шавлія, м’ята, мати-й-мачуха, фіалка, евкаліпт) залити склянкою окропу. Нагріти на водяній бані сім-десять хвилин. Настояти двадцять хвилин. Процідити. Пити по дві столові ложки три-чотири рази на день після їди.

У разі сильного кашлю і малого відділення мокротиння роблять ліки з чебрецю плазького.

Водний настій трави чебрецю має відхаркувальну, антисептичну, протизапальну, болезаспокійливу й слабку снотворну дію. Його застосовують у разі сильного кашлю, коклюшу, задишки.

Настій трави чебрецю плазького

Столову ложку подрібненої трави чебрецю залити склянкою окропу. Настояти у термосі годину. Процідити. Пити по столовій ложці тричі на день.

Для підвищення стійкості організму до інфекцій рекомендується приготувати суміш соків з медом.

Суміш соків з медом

Сік лимона — одна склянка, сік буряка звичайного (свекла обыкновенная) — одна склянка, мед натуральний — дві склянки. Змішати, пити по одній-дві столові ложки тричі на день після їди.



Є чимало інших рослин та засобів народної медицини, які допомагають лікувати захворювання дихальних органів.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет