-
УТВЪРЖДАВАМ:………….
АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ
ОКРЪЖЕН ПРОКУРОР:
/М.Илиева/
Дата:………..2014г.
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА
за реда и организацията на възлагането на обществените поръчки
по Закона за обществените поръчки и при свободен избор на изпълнител в Окръжна прокуратура – гр. Видин
Глава първа
Общи положения
Чл. 1. (1) Правилата за реда и организацията на възлагане на обществените поръчки по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и при свободен избор на изпълнител от страна на Окръжна прокуратура – Видин, наричани по нататък „Правилата”, имат за цел осигуряването на законосъобразно и целесъобразно разходване на средствата по бюджета на Окръжна прокуратура – Видин като третостепенен разпоредител с бюджет.
(2) Правилата уреждат:
1. Реда за планиране на потребностите от доставки, услуги и строителство, обект на обществените поръчки за нуждите на Окръжна прокуратура – Видин, заявяването им и след утвърждаване от Главния прокурор на Р България на списъците за обществени поръчки, които следва да бъдат възложени децентрализирано от административните ръководители на прокуратурите в страната – възлагането на посочените обекти в списъка за нуждите на Окръжна прокуратура – Видин от Административният ръководител на Окръжна прокуратура гр. Видин.
2. Подготовката и организацията на провеждане на процедурите за възлагане на обществени поръчки по ЗОП.
3. Подготовката и организацията на възлагане на обществени поръчки чрез публична покана и при свободен избор на изпълнител.
4. Задълженията и отговорностите на длъжностните лица в Окръжна прокуратура – Видин, ангажирани в процеса по възлагането на обществени поръчки, както и координацията между тях.
5. Реда за осъществяване на контрол по изпълнението на договорите за обществени поръчки, както и на договорите, сключени в резултат от избор на изпълнител чрез публична покана, процедура на договаряне и при свободен избор на изпълнител.
6. Реда за съставяне и съхранение на досиетата за проведените обществени поръчки в Окръжна прокуратура – Видин.
Чл. 2. Възложител на обществени поръчки, организирани и провеждани за нуждите на Окръжна прокуратура – Видин е Административният ръководител – Окръжен прокурор на Окръжна прокуратура гр. Видин съгласно чл.7, т.1 от ЗОП наричан по нататък „Възложителя“.
Чл. 3. (1) Възложителя по чл.2 от Правилата е длъжен да провежда процедура за възлагане на обществена поръчка, когато са налице основанията, предвидени в ЗОП.
(2) Когато стойността на обществена поръчка не изисква изборът на изпълнител да се извърши с процедура по ЗОП или чрез публична покана, възлагането се извършва съгласно чл.14, ал.5 от ЗОП, при спазване на реда, предвиден в Раздел ІІ от Глава осма от настоящите правила.
Глава втора
Планиране на обществени поръчки
Чл. 4. (1) Планирането на потребностите от обществени поръчки в Окръжна прокуратура – Видин се извършва за съответната календарна година.
(2) Процесът по планиране на обществените поръчки обхваща изпълнението на следните дейности:
1. Изготвяне на разчет на потребностите на Окръжна прокуратура – Видин от доставки на стоки, услуги и строителство за следващата календарна година.
2. Определяне на приложимия ред за възлагане на обществените поръчки, съгласно ЗОП, при наличие на законовите задължения с оглед праговете на съответните обекти.
3. Разпределяне на отговорностите по подготовката на документацията за възлагане на обществените поръчки между длъжностните лица в Окръжна прокуратура – Видин ангажирани с тази дейност.
4. При планирането и провеждането на процедурите по ЗОП и при свободен избор на изпълнител задължително се спазват разпоредбите на ЗОП, ППЗОБ решенията, взети от Висшия съдебен съвет в тази връзка; Правилника за администрацията на Прокуратурата на Република България; Вътрешните правила за реда и организацията на възлагане на обществени поръчки по ЗОП в Прокуратура на Р България, утвърдени със Заповед № ЛС-2633 от 27.06.2014г. на Главния прокурор на Р България, както и други релевантни подзаконови нормативни актове регламентиращи тази дейност.
Чл. 5. (1) В периода от 1 октомври до 1 ноември на годината, Окръжна прокуратура – Видин заявява потребностите си от доставка на стоки, услуги или строителство, които да бъдат възложени през следващата година.
(2) Заявяването на потребностите се извършва чрез попълване на заявка по образец, съгласно Приложение № 1 към настоящите Правила. Заявките се съобразяват и изготвят на база отчетни данни от предходен период, а при наличие на нововъзникнали потребности след прецизен на анализ на обема на същите. Същата се мотивира.
(3) Заявките се изпращат на Дирекция „Финансово-стопански дейности“, отдел „Бюджет и финансиране“ в Администрацията на Главния прокурор от Възложителя.
Чл. 6. (1) Главният прокурор решава кои от дейностите могат и следва да бъдат възложени, като определя кои от тях следва да бъдат възложени централизирано и кои децентрализирано.
(2) Решението по ал.1 се взема в 30-дневен срок от приемане на решение на ВСС за утвърждаване на разпределения бюджет на ПРБ за текущата година.
Чл. 7. (1) В утвърдения от Главния прокурор списък за обектите на обществени поръчки, които следва да бъдат възложени децентрализирано се посочват тези дейности, които могат и следва да бъдат възложени от Възложителя.
(2) Възложителя от своя страна утвърждава списък включващ следното:
1. Описание на предмета на обществената поръчка, вкл. на обособените позиции, ако има такива;
2. Определената по правилата на чл.15 от ЗОП и въз основа на планираните и разрешени средства прогнозна стойност на поръчката.
3. Ред за възлагане на обществената поръчка по ЗОП в съответствие с прогнозната й стойност (чрез процедура по ЗОП по общите или по опростените правила, чрез публична покана по глава осем „а“ ЗОП или чрез свободен избор на изпълнител – по реда на чл.14, ал.5 от ЗОП и при спазване на настоящите правила).
4.Ориентировъчен месец или дата за обявяване на обществената поръчка в регистъра на АОП или отпочване на останалите посочени по-горе процедури.
(3) В случай, че за конкретна обществена поръчка са налице основания за възлагането й чрез процедура на договаряне без обявление по ЗОП, се отбелязва правното основание по чл. 90, ал.1 от ЗОП.
(4) При определяне на сроковете се взема предвид крайния срок на действие на предходен договор/и със същия предмет, ако има такъв/такива. С оглед създаване на възможност за прилагане на чл.43, ал.2, т.5 от ЗОП, откриването на нова процедура по ЗОП за доставки или услуги, чието изпълнение не може да бъде преустановено, следва да бъде планирано не по-късно от 6 месеца преди изтичане срока на действащ договор със същия предмет.
(5) В списъците се определя максималния праг на финансовите средства, до които ще могат да се възлагат обществени поръчки за съответната година. Разходването на финансовите средства при възлагане на обществените поръчки се извършва съобразно утвърдената бюджетна сметка на Окръжна прокуратура – Видин с бюджета и в рамките на подадената заявка за необходимостта от предоставяне на услуги, доставки на стоки и извършване на строителство за съответната текуща година.
Чл. 8. След публикуване на утвърдените списъци от Главния прокурор на Р България на Ведомствения сайт на ПРБ, Възложителя, чрез съдебния администратор организира и изпраща предварителното обявление по чл.23 от ЗОП до Агенцията по обществени поръчки за вписване в Регистъра на обществените поръчки, а в случаите на чл.45в, ал.1 от ЗОП – и до Официалния вестник на Европейския съюз.
Глава трета
Организация на провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки по ЗОП
Раздел 1. Подготовка за откриване на процедурите
Чл. 9. (1) Стартирането на процедура за възлагане на обществена поръчка се извършва след определяне на конкретна прогнозна стойност, включително по обособени позиции по реда на чл.15 от ЗОП при съблюдаване на стойността, посочена в списъка на обектите на обществените поръчки по чл.7, ал.2 от Правилата.
(2) Стартирането на процедура за възлагане на обществена поръчка се извършва при спазване на следния ред:
а) Съдебният администратор в Окръжна прокуратура – Видин подготвя необходимите документи, свързани с възлагане на конкретната процедура, нейния предмет и реда за възлагане.
б) Съдебният администратор съвместно с главният счетоводител определят конкретната прогнозна стойност, включително по обособени позиции по реда на чл.15 от ЗОП при съблюдаване на стойността, посочена в списъка на обектите на обществените поръчки за нуждите на Окръжна прокуратура – Видин.
Раздел 2.
Изготвяне на задание за обществените поръчки
Чл. 10. Съдебният администратор изготвя задание преди провеждането на обществена поръчка съгласно процедура по ЗОП, по общите или по опростените правила или чрез публична покана по глава 8 „а“ от ЗОП.
Чл. 11. Изготвянето на заданието включва:
1. Пълното описание на предмета на поръчката, включително на обособените позиции, ако има такива;
2. Технически спецификации;
3. Инвестиционните проекти, при обществени поръчки за строителство, когато такива се изискват;
4. Критерии за оценка на офертите, а при критерии икономически най-изгодна оферта – методиката за оценка на офертите, включително показателите и относителната им тежест, точните указания за определяне на оценката по всеки показател и за определяне на комплексната оценка на офертата;
5. Изискванията към кандидатите и участниците по Глава четвърта, Раздел І от ЗОП и съответните документи с които се доказва съответствието с тях;
6. Условията за изпълнение на поръчката: срок, начин и мястото на изпълнение на поръчката; изискуемите минимални гаранционни срокове и обслужване; предлаган размер на гаранцията за участие и изпълнение;
7. Предложение относно възможностите за представяне на вариантност на предложенията;
8. Условия и начин на плащане;
9. Предложение относно заплащане на документацията.
Чл. 12. (1) При провеждане на сложни по предмета си обществени поръчки, Възложителя, може да определи работна група за подготовка на заданието.
(2) В работната група по ал.1 могат да бъдат включени и външни експерти, притежаващи необходимите знания и практически опит.
(3) Предложението за включване на външен експерт в работната група се изготвя от съдебният администратор, докладва се на Възложителя, който взема решение за включване на външен експерт или отказва предвид липсата на основание за това.
(4) При съгласие на Възложителя с предложението по ал.3, съдебният администратор изготвя проект на договор по чл.258 и сл. от Закона за задълженията и договорите. В проекта на договор се включват задачите, които трябва да изпълни външния експерт.
(5) Приемането на работата на външния експерт се извършва от съдебният администратор.
Раздел 3.
Изготвяне на документацията за провеждане на обществена поръчка
Цена на документацията
Чл. 13. Въз основа на изготвено задание за обществена поръчка, съдебният администратор подготвя проект на Документация за провеждане на процедура за откриване и възлагане на обществена поръчка, която включва:
(1) При провеждане на процедури по ЗОП:
1. Решението на Възложителя за откриване на процедурата;
2. Обявлението за обществената поръчка или поканата за участие в договарянето;
3. Пълно описание на предмета на поръчката, включително на обособените позиции;
4. Техническите спецификации, съобразно изготвеното задание;
5. Минималните изисквания на които трябва да отговарят вариантите и специалните изисквания за тяхното представяне, когато възложителят допуска варианти;
6. Инвестиционни проекти, когато се изискват при обществена поръчка за строителство;
7. Показателите, относителната им тежест и методиката за определяне на комплексната оценка на офертата, когато критерият за оценка е икономически най-изгодната оферта.
8. Образеца на офертата, както и указание за подготовката й;
9. Проекта на договор за изпълнение на поръчката;
10. Други образци и документи съгласно изискванията на ЗОП и в зависимост от спецификата на поръчката.
11. Информацията до Агенцията по обществените поръчки и до Официалния вестник на Европейския съюз – в случаите на чл.45в, ал.1 от ЗОП.
(2) При възлагане на обществена поръчка чрез публична покана:
1. Заповед за утвърждаване на публичната покана и условията на поръчката, както и за определяне на длъжностните лица, които да получат, разгледат и оценят офертите;
2. Публична покана по образец, утвърден от изпълнителния директор на АОП.
3. Указания за участие, вкл. списък с необходимите документи, образци на декларации и други, ако такива се изискват;
4. Технически спецификации, съобразно утвърденото задание;
5. Методика за оценка на офертите, съобразно утвърденото заданието, когато критерият за оценка на офертите е „икономически най-изгодна оферта“;
6. Образец на оферта;
7. Проект на договор.
(3) Проектът на документацията за участие се съгласува от длъжностното лице, определено със заповед на Възложителя да извършват предварителен контрол по процедурите по ЗОП. Същото полага подписа си и посочва съответната дата – датира документа. Координирането на съгласуването се осъществява от съдебният администратор.
(4) След съгласуване на документацията по ал.3, съдебният администратор окомплектова окончателно документацията за участие и я докладва на Възложителя за утвърждаване.
(5) Възложителя изпраща необходимата информация до Регистъра на Агенцията по обществени поръчки и „Официалния вестник“ на ЕС.
Чл. 14. В случаите, когато в обявлението е предвидено да се осигури пълен достъп по електронен път до документацията за участие, след утвърждаването й от Възложителя, същата се публикува от системният администратор в профила на купувача на интернет страницата на Окръжна прокуратура – Видин.
Чл. 15. (1) Ако в обявлението за обществена поръчка е упоменато, че документацията за участие се предоставя на хартиен и/или технически носител и е безплатна, екземплярите от нея се предават от съдебния администратор за предоставяне на заинтересованите лица в рамките на определения срок.
(2) В случаите, когато с обявлението е определена цена на документацията за участие, екземплярите от нея на хартиен и/или технически носител се предават от съдебния администратор на главния специалист-счетоводителя при Окръжна прокуратура – Видин, който ги предоставя на заинтересованите лица след заплащане на съответната сума в касата или след представяне на документ, удостоверяващ плащане по банков път.
(3) За предоставените по реда на чл.16, ал.1 или ал.2 копия на документации за участие се води регистър, в който се отбелязват следните данни:
1. предмет на обществената поръчка;
2. име на физическото лице или наименование на юридическото лице, получаващо/закупуващо документацията;
3. адрес за кореспонденция, факс и/или електронен адрес на лицето, от името на което се получава/закупува документацията – в случай, че бъдат предоставени такива данни;
4. дата на получаване/закупуване на документацията;
5. номер и дата на платежния документ за закупуване на документацията – само в хипотезата на чл. 16, ал.2;
6. име и подпис на лицето, получило документацията, както и кой я е предоставил.
(4) Регистъра се съхранява при съдебния администратор, като той и гл. специалист нанасят съответните данни в него.
Чл. 16. (1) Цената на документацията се определя на база действителните разходи за нейното изработване, включващи елементи с подробна разбивка по пера, съставляващи разходите по подготовката на документите, разходите за публикации и др., свързани с провеждане на поръчката.
(2) Цената по ал.1 се определя по писмено предложение, изготвено от главният счетоводител и се утвърждава от Възложителя.
Чл. 17. (1) В случаите когато конкретна процедура по ЗОП подлежи на предварителен контрол по чл.19, ал.2, т.т. 22 и 24 ЗОП, след окончателното окомплектоване на документацията за участие/поканата се представя на Възложителя, за одобрение и при спазване на разпоредбите на чл.49а и чл.50 от ППЗОП.
(2) След одобряване на проекта на документация по ал.1 от Възложителя, съдебният администратор на Окръжна прокуратура – Видин изпраща до Агенцията по обществени поръчки проектите на документи по чл.19, ал.2, т.т. 22 и 24 от ЗОП.
(3) След получаване на становище от изпълнителния директор на Агенцията по обществени поръчки, при необходимост в обявлението и/или документацията за участие се нанасят съответни корекции, след което решението за откриване на процедурата се подписва от Възложителя.
Раздел 4.
Откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
Чл. 18. Процедура за възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП се открива с решение на Възложителя.
Чл. 19. След подписване на решението за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка по ЗОП, съдебният администратор предприема действия относно:
1. Изпращане за публикуване в „Официален вестник“ на ЕС на обявлението за обществена поръчка, при наличие на основание за това;
2. Изпращане за вписване в Регистъра на обществените поръчки на решението и обявлението за обществена поръчка по електронен път, с електронен подпис;
3. Изпращане до Агенцията по обществени поръчки на покана за участие при процедура на договаряне без обявление, както и на утвърдената методика за оценка на офертите при процедури по ЗОП, на които е упражнен предварителен контрол по чл.19, ал.2, т.т.22 и 24 от ЗОП и критерият за оценка на офертите е „икономически най-изгодна оферта“;
4. Изпращане на поканата за участие в процедура на договаряне без обявление до лицето или лицата, посочени в решението за откриване на процедурата с придружително писмо, подписано от Възложителя;
5. Размножаването и подвързването на документацията за участие, вкл. размножаването и на документите, които се предоставят на електронен носител;
6. Предоставянето на документацията в деловодството на Окръжна прокуратура – Видин или в счетоводството.
Чл. 20. (1) Когато до 10 дни след публикуване на обявлението в Регистъра на обществените поръчки постъпят писмени предложения от заинтересовани лица за промени в обявлението и/или документацията поради наличие на незаконосъобразни условия, пропуски или явна фактическа грешка, те незабавно се докладват на Възложителя от съдебния администратор за преценка относно наличието на основание за изготвяне на решение за промяна.
(2) При положително становище относно необходимостта от изменение на условията на поръчката в допустимите от закона граници, съдебният администратор изготвя проект на решение за промяна по образец, който се подписва от Възложителя и се изпраща по електронен път с електронен подпис за вписване в Регистъра на обществените поръчки, както и до „Официален вестник“ на ЕС, ако има основание за това.
(3) Освен писмени предложения от заинтересовани лица, основания за публикуване на решение за промяна могат да бъдат и мотивирани предложения от длъжностни лица, както и бележки в окончателния доклад от упражнен предварителен контрол по чл.19, ал.2 т.т. 22 и 24 ЗОП, ако такъв е бил упражнен за конкретната процедура.
Чл. 21. (1) Офертите/заявленията се приемат от съдебният администратор или административният секретар.
(2) При приемането на оферта/заявление, се отбелязва върху плика поредния номер, датата и часа на получаването и се издава документ с входящ номер.
(3) Длъжностното лице по ал.1 приело офертата/заявлението вписва същото във входящ регистър, който включва:
1. Обект на обществената поръчка;
2. Участник/кандидат;
3. Входящ номер;
4. Всички обстоятелства, в случаите при които възложителят не е приел и е върнал незабавно на кандидатите, оферти/заявления, които са представени след изтичане на крайния срок или в незапечатан или скъсан плик.
(4) Съдебният администратор изготвя списък на подадените оферти по реда на подаването им, който ведно с подадените оферти/заявления, предава на председателя на назначената от Възложителя комисия на основание чл.34, ал.1 от ЗОП.
Чл. 22. (1) При постъпили искания от участници за разяснения по документацията за участие, съдебният администратор изготвя в 4-дневен срок от постъпването им проект на писмен отговор с разяснение, който предоставя на Възложителя за подпис.
(2) В случаите на ал.1, съдебният администратор организира изпращането на разяснението до всички участници, които са закупили документацията за участие и са посочили адрес за кореспонденция или получили електронен достъп, както и прилагането му към документацията, която е предназначена за закупуване от други участници.
Чл. 23. Когато след изтичане на срока, определен за представяне на офертите/заявленията няма постъпили такива, съдебният администратор уведомява Възложителя, който след преценка, разпорежда на съдебния администратор да изготви проект на решение и обявление за удължаване на срока за подаване на оферти или на проект на решение за прекратяване на процедурата.
Глава четвърта
Провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка
Чл. 24. (1) За провеждане на процедурата за възлагане на обществена поръчка Възложителят назначава комисия на основание чл.34, ал.1 от ЗОП, наричана по-нататък „Комисията“, спазвайки разпоредбите на чл. 34, ал.2 – 4 от ЗОП.
(2) Председателят на Комисията:
1. Ръководи заседанията на Комисията, организира и координира работата на членовете й;
2. Следи за спазване срока на работата на Комисията и при необходимост уведомява Възложителя за удължаването му;
3. Уведомява Възложителя за необходимостта от определяне на нов член в случаите, когато редовен член не може да бъде заместен от резервен;
4. Уведомява Възложителя за приключване работата на Комисията и предоставя заедно с всички документи, събрани в хода на процедурата.
Чл. 25. Разглеждането, оценяването и класирането на постъпилите предложения се извършва в съответствие с разпоредбите на ЗОП.
Чл. 26. Комисията приключва работата с предаването на протоколите от заседанията на Възложителя за утвърждаване, както и доклад, когато е проведено договаряне без обявление.
Чл. 27. (1) В срок до 5 (пет) работни дни след приключване работата на Комисията, Възложителя обявява с мотивирано решение класирането на участниците и участника, определен за изпълнител на поръчката.
(2) При наличие на основания за прекратяване Възложителя прекратява процедурата с мотивирано решение.
(3) Проектът на решението по ал.1 и ал.2 се изготвя от юристът, член на назначената комисия.
Чл. 28. (1) Съдебният администратор изготвя предложение до Възложителя относно освобождаването на гаранцията за участие в процедурата при условията, визирани чл.62 ал.1 т.1 и ал.3 от ЗОП или за отказ за горното при постъпила молба от кандидат или участник.
(2) Главният счетоводител освобождава гаранциите за участие в процедурата по предвидения в ЗОП ред, и изпълнява задълженията си по чл.39, ал.5 от ЗОП при прекратяване на процедурата, след писмена резолюция на Възложителя.
Чл. 29. Съдебният администратор изпраща копие от решението за класиране на участниците/кандидатите или от техни представители, в тридневен срок от постановяването му – лично „на ръка“ срещу подпис или на е-mail, по факс или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка.
Чл. 30. (1) Достъп до протокола от заседанието на Комисията за разглеждане, оценяване и класиране на офертите се предоставя от съдебния администратор, след писмено разрешение на Възложителя.
(2) Искането за достъп по ал.1 се уважава, ако е направено от надлежно упълномощен представител на участника/кандидат в процедурата за възлагане на обществената поръчка.
Глава пета
Оспорване на решението за избор на изпълнител на обществена поръчка
Чл. 31. При оспорване на решението за избор на изпълнител на обществената поръчка, съдебният администратор окомплектова преписката и я изпраща на Комисията за защита на конкуренцията ведно с проект на отговор по жалбата. При необходимост членовете на Комисията по чл.34, ал.1 от ЗОП и/или лицата, изготвили техническото задание изготвят писмено становище по изложените в жалбата възражения.
Глава шеста
Сключване на договор за обществена поръчка по ЗОП
Чл. 32. (1) Възложителят сключва договор за възлагане на обществена поръчка с участника, определен за изпълнител, при спазване условията и сроковете, предвидени в ЗОП, след изтичане на законните срокове за обжалване.
(2) Проектът на договора по ал.1 се подготвя от юрист, член на Комисията по чл.34, ал.1 от ЗОП и се съгласува, като се датира от лицето, определено със Заповед на Възложителя да извършва предварителен контрол на процедурите по ЗОП.
Чл. 33. Преди подписването на договора с изпълнителя, съдебният администратор следи дали е спазен чл. 47, ал.10 от ЗОП.
Чл. 34. Сключен договор за възлагане на обществена поръчка не може да бъде изменян с анекс извън изключенията, посочени в чл.43, ал.2 от ЗОП.
Чл. 35. (1) Главният счетоводител организира връчването лично „на ръка“ срещу подпис или при заявено от кандидата желание – по пощата, с препоръчано писмо с обратна разписка, на оригинала на банковата гаранция, представена за участие в процедури и възстановяването на представени гаранции за участие под формата на парична сума по сметка на Окръжна прокуратура – Видин, при условията на чл.62, ал.1, т.2 от ЗОП.
(2) Гаранциите по ал.1, представлявайки ценна книга, се съхраняват в метална каса от главния специалист – счетоводител при Окръжна прокуратура – Видин.
(3) Разрешението за възстановяване на гаранциите се издава от Възложителя въз основа на предложение изготвено от съдебния администратор.
(4) Разпореждането за задържането на гаранциите за участие и упражняването на правата по тях в случаите, предвидени в чл.61 от ЗОП се издава от Възложителя въз основа на предложение изготвено от съдебния администратор, съгласувано с главния счетоводител.
(5) Съдебният администратор подготвя информация за сключен договор по образец, която представя за подпис от Възложителя и я изпраща за вписване в регистъра на обществените поръчки в законоустановения 7-дневен срок, както и до „Официален вестник“ на ЕС, при наличие на основания за това.
Чл. 36. (1) Плащане по договор за възлагане на обществени поръчки се осъществява в уговорените срокове след проверка на документите, удостоверяващи изпълнението му.
(2) Главният счетоводител носи отговорност за извършване на разрешеното плащане.
Чл. 37. (1) При прекратяване на договор за възлагане на обществена поръчка, в 5-дневен срок, след прекратяване на всеки договор, главният счетоводител изготвя и предоставя на съдебния администратор справка за изплатените суми по договора.
(2) Съдебният администратор изпраща информация въз основа на справката по ал.1 до Агенцията по обществените поръчки, за вписване в Регистъра на обществените поръчки.
Глава седма
Изпълнение на сключените договори за възлагане на обществена поръчка. Контрол.
Чл. 38. В договора за възлагане на обществена поръчка се посочват трите имена, длъжността, служебен телефон и/или факс, е-mail, на длъжностното лице, упълномощено да приема извършената работа и да подписва приемо-предавателния протокол. Оригиналът на договора се съхранява от съдебния администратор към документацията в досието, като копие от него се предоставя на главния счетоводител и на посоченото по-горе лице, ведно със Заповед за осъществяване на контрол и приемане на работата по договора, като това се удостоверява с подпис на лицето.
Чл. 39. (1) Лицата, упълномощени за приемане на извършената работа проверяват:
1. Спазване на срока за изпълнение на договора;
2. Съответствието на изпълнението с изискванията по договора – технически спецификации, изискванията за качество и количество и други параметри в зависимост от предмета и клаузите по договора;
(2) За приемане на извършената работа се съставя протокол, в който се описват всички недостатъци на изпълнението, ако са установени такива и се определя подходящ срок за отстраняването им. Протоколът се оформя двустранно с подписи на упълномощените представители на изпълнителя и Възложителя.
Чл. 40. Контролът по изпълнение на сключените договори за възлагане на обществена поръчка може да се осъществява и от самият Възложител.
Чл. 41. (1) Съдебният администратор организира изготвянето и изпращането на обобщена информация по образец, съгласно чл.44, ал.10 от ЗОП за обществените поръчки, възложени през предходната календарна година, за тези по реда на глава осем „а“ ЗОП или при свободен избор на изпълнител.
(2) Обобщената информация се подготвя от главния счетоводител в срок до 15 март на годината, следваща отчетната, на база изплатените суми за поръчки въз основа на които са били:
1. Сключени договори в резултат на проведени процедури по реда на глава осем „а“ от ЗОП.
2. Сключени писмени договори и/или фактури за доставки и услуги, възложени свободно.
(3) Информацията по ал.2 се предоставя на съдебния администратор, който изпраща същата до Агенцията за обществени поръчки в срок до 31 март.
Глава осма
Раздел 1
Провеждане на обществена поръчка със задължително събиране
на оферти чрез публична покана по реда на глава осем „а“ от ЗОП
Откриване и подготовка за провеждане на процедурата
Чл. 42. (1) Процедурата за възлагане на обществена поръчка по реда на глава осем „а“ от ЗОП със задължително събиране на оферти чрез публична покана се провежда ако поръчката е включена в списъците по чл.7, ал.2 от Правилата или при възникнала необходимост.
(2) След като е определена прогнозната стойност на поръчката Възложителя издава заповед за утвърждаване на публичната покана и условията на поръчката.
(3) Със заповедта по ал. 2 Възложителя определя:
1. предмета на строително-ремонтните дейности, доставките или услугите;
2. условията на поръчката, а когато е приложимо и количеството или обема;
3. показателите за избор на изпълнител и методиката за оценка – когато изборът не се извършва на база „най-ниска цена“;
4. способът за събиране на офертите – публикуване на публична покана по чл.101а от ЗОП;
5. длъжностните лица, на които се възлага да съберат, разгледат и оценят офертите.
(4) В състава на длъжностните лица Възложителя включва задължително най-малко един юрист.
Чл. 43. При провеждане на сложна по предмета си поръчка и преди издаване на заповедта по чл.42, ал.2 от Правилата, Възложителя може да определи работна група за подготовка на техническото предложение.
Чл. 44. (1) След издаване на заповедта по чл.42, ал.2 от Правилата, се изготвя проект на публична покана съобразно чл.101б от ЗОП от съдебния администратор.
(2) Проектът на поканата се утвърждава от Възложителя. След утвърждаването, съдебният администратор изготвя публична покана в електронен вид по образец на Агенцията за обществени поръчки и я публикува на Портала за обществени поръчки по реда, определен с Правилника за прилагане на ЗОП.
(3) При промяна на първоначално обявените условия, Възложителя е длъжен отново да приложи реда за събиране на оферти по чл.101б, ал.1 – ал.3 от ЗОП.
Чл. 45. (1) Проектът на поканата, която се изготвя от съдебния администратор трябва да съдържа най-малко следната информация:
1. Наименование и адрес на Възложителя, описание на предмета на поръчката, а когато е приложимо и количество или обем;
2. Изискванията на Възложителя за изпълнение на поръчката;
3. Критерия за възлагане, а когато изборът се извършва по критерий „икономически най-изгодна оферта“ – и показателите за комплексна оценка с тяхната относителна тежест;
4. Срок за получаване на офертите.
(2) Офертата трябва да съдържа най-малко:
1. Данни за лицето, което прави предложението;
2. Предложение за изпълнение на изискванията на Възложителя за изпълнение на поръчката;
3. Ценово предложение;
4. Срок на валидност на офертата, когато е приложимо.
Чл. 46. (1) Възложителят може да публикува съобщение за поканата и в печатни издания, както и да я изпрати до избрани от него лица, без да променя условията, посочени в поканата, публикувани на портала.
(2) Срокът за получаване на офертите не може да бъде по-кратък от срока за публичен достъп до поканата.
Провеждане на поръчката и сключване на договор
Чл. 47. (1) Получаването, разглеждането и оценката на офертите се извършва от длъжностни лица, определени от Възложителя. След получаване на офертите, същите представят декларации за обстоятелствата по чл.35, ал.1, т.2 и т.3 от ЗОП.
(2) Представените оферти се разглеждат от длъжностните лица, които съставят протокол за резултатите от работата си, след което същият се утвърждава от Възложителя.
Чл. 48. След утвърждаване на протокола, юристът, член в назначената комисия изготвя проект на договор по образец или проект на заповед за преустановяване на избора на изпълнител.
Чл. 49. (1) Възложителя сключва писмен договор с класирания на първо място участник в процедурата или издава заповед за преустановяване избора на изпълнител.
(2) При сключване на договор, определеният за изпълнител представя документи, издадени от компетентен орган за удостоверяване липсата на обстоятелствата по чл.47, ал.1, т.1 от ЗОП и декларации за липсата на обстоятелствата по чл.47, ал.5 от ЗОП.
(3) Съдебният администратор организира подписването на договора от изпълнителя на поръчката и следи за прилагането на чл.101е, ал.2 от ЗОП.
(4) Плащането по договора се осъществява от главния счетоводител в уговорените срокове, след проверка на документите, удостоверяващи изпълнението.
Чл. 50. (1) В договора се посочват трите имена, длъжността, служебен телефон и/или факс, е-mail на длъжностно лице, упълномощено да приема извършената работа.
(2) Лицата, упълномощени за приемане на извършената работа, проверяват:
1. Спазване на срока за изпълнение на договора;
2. Съответствието на изпълнението с изискванията по договора – техническото предложение, изискванията за качество и количество и други параметри в зависимост от предмета и клаузите по договора;
(3) За приемане на извършената работа се съставя протокол, в който се описват всички недостатъци на изпълнението, ако са установени такива и се определя подходящ срок за отстраняването им. Протоколът се оформя двустранно с подписи на упълномощените представители на изпълнителя и на Възложителя.
Чл. 51. (1) Контролът по изпълнение на сключените договори се осъществява от длъжностно лице, определено със заповед на Възложителя или от длъжностното лице, упълномощено да приема извършената работа по договора.
(2) При неизпълнение на договора или на отделни негови клаузи, длъжностните лица по ал.1 уведомяват своевременно Възложителя.
Раздел 2
Свободно сключване на договор
Чл. 52. (1) Когато стойността на обществената поръчка не изисква изборът на изпълнител да се извърши с процедура по ЗОП или чрез публична покана, възлагането се извършва по реда на чл.14, ал.5 от ЗОП, за услуги, доставки и строителство на стойност до 5000 ( пет хиляди) лв. без ДДС, за всеки конкретен предмет за текущата календарна година.
(2) Поемане на задължение или извършването на разходи за доставка на стоки, услуги или строителство на стойности до прага, посочен в ал.1, се предшества от докладна записка от съответния съдебен служител/магистрат при Окръжна прокуратура – Видин, адресирана чрез съдебния администратор до Възложителя. Последният го възлага за становище от главния счетоводител.
(3) Всяко предложение за поемане на задължение или извършване на разход по ал.2, придружено със становище от главния счетоводител се докладва на Възложителя за одобрение, след което се осъществява.
(4) Когато се извършват разходи за доставки и услуги на стойности, допускащи свободен избор на изпълнител, отчитането се извършва на база разходооправдателни документи, а за суми над 1200 (хиляда и двеста) лева без ДДС, с писмен договор.
(5) Няма пречка за суми под размера по ал.4 да се сключи писмен договор.
(6) Когато се възлага строителство по смисъла на чл.3, ал.1, т.3 от ЗОП, независимо от стойността му, с изпълнителя се сключва писмен договор.
Чл. 53. (1) Когато стойността на обществена поръчка не изисква изборът на изпълнител да се извърши с процедура по ЗОП или чрез публична покана, за услуги и доставки на стойност от 5000 (пет хиляди) лева без ДДС до 20000 (двадесет хиляди) лева без ДДС и за строителство от 5000 (пет хиляди) лева без ДДС до 60 000 (шестдесет хиляди) лева без ДДС, за всеки конкретен предмет, за текущата календарна година, възлагането се извършва по следния ред:
1. За необходимостта от конкретна поръчка се изготвя мотивиран доклад (с описани технически спецификации и количество) от съдебния администратор /на база писмена заявка от съдебен служител/магистрат/. Същия се докладва на Възложителя.
2. Възложителя разпределя за становище доклада по предходната точка до главния счетоводител. След положително становище, съдебният администратор докладва документацията на Възложителя, който издава заповед в която определя три длъжностни лица, които да:
• изготвят покани до минимум три физически или юридически лица, за представяне на оферти;
• разгледат офертите след постъпването им в Окръжна прокуратура – Видин;
• представят доклад за дейността си;
• изготвят мотивирано предложение за избор на една от офертите.
3. Съдебният администратор докладва цялата преписка на Възложителя, за одобряване и за избор на изпълнител.
4. В случаите на одобрение по т.3, Възложителя възлага на съдебния администратор съгласувано с главния счетоводител да подготви проект на договор.
Глава девета
Съхранение на документацията за възложените обществени поръчки
Чл. 54. (1) За всяка обществена поръчка, възложена по ЗОП или чрез публична покана в Окръжна прокуратура – Видин се съставя досие.
(2) Досието на всяка поръчка включва:
1. всички документи, съставени от откриване на процедурата до сключване на договора;
2. уведомленията до Регистъра по обществени поръчки към Агенцията по обществени поръчки;
3. офертите на кандидатите и заявленията за участие;
4. предявените жалби (искове), наложените обезпечителни мерки и постановените решения;
5. копие от подписания договор за възлагане на обществена поръчка;
6. поканите до кандидатите в случаите на възлагане чрез събиране на оферти чрез публични покани;
7. копия от гаранциите за изпълнение.
(3) Всяко досие на обществена поръчка съдържа опис.
Чл. 55. (1) Досието на поръчката се съхранява от съдебният администратор.
(2) Досиетата на обществените поръчки се съхраняват в предвидените от ЗОП срокове, съобразно приложения ред за възлагане.
(3) Досиетата на процедури по ЗОП, които са прекратени, се съхраняват в предвидения от закона срок, считано от датата на решението за прекратяване.
(4) Досиетата на обществените поръчки се съхраняват по начин, който да дава възможност за достъп до тях само на лицето, отговорно за съхранението им.
Чл. 56. Движението на досието или на отделни документи от него задължително се отразява в контролен лист по образец, съгласно Приложение № 2 към настоящите Правила.
Чл. 57. (1) Съдебният администратор съхранява екземпляр от сключения договор в оригинал. Оригинал на банкова гаранция се съхранява от главният счетоводител.
(2) Копие от банковата гаранция и копие от платежното нареждане се съхраняват в досието на обществената поръчка, с цел осигуряване на одитна пътека.
(3) След приключване изпълнението на договор за обществена поръчка и при липса на основание за усвояване на гаранцията за изпълнение, същата се освобождава от главният счетоводител, след резолюция на Възложителя на предложение изготвено от съдебния администратор.
(4) Гаранциите за изпълнение на договори, сключени в резултат на проведена процедура по ЗОП се освобождават при условията и в сроковете, предвидени в самите договори.
(5) В срок до 5 (пет) работни дни преди изтичане на предвидения в договора срок за освобождаване на гаранцията за изпълнение на договор, съдебният служител, определен да осъществява контрол по изпълнението на договора изготвя доклад до съдебният администратор. В доклада се посочва номера на договора, дата на сключване на договора, вид и размер на гаранцията за изпълнение, основания за усвояване на гаранцията или краен срок за освобождаване на гаранцията за изпълнение, който се съгласува от главния счетоводител и се представя на Възложителя. При положителна резолюция се пристъпва към освобождаването на гаранцията.
Глава десета
Водене и поддържане на регистри за проведените процедури за възлагане на поръчки и за сключените договори
Чл. 58. (1) Съдебният администратор при Окръжна прокуратура – Видин води Регистър на договорите за възлагане на обществени поръчки и на публичните покани.
(2) Регистърът по ал.1 се води на хартиен и електронен носител за съответната година.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Настоящите правила се издават на основание чл. 8б от Закона за обществените поръчки.
§ 2. Персоналните задължения на длъжностните лица от Окръжна прокуратура – Видин относно публикуването на информацията по чл. 22б, ал.2 от ЗОП под формата на електронни документи се уреждат с отделни правила, издадени от Възложителя на основание чл. 22г. от ЗОП.
§ 3. Правилата влизат в сила от дата на утвърждаването им.
§ 4. Правилата да се публикуват в профила на купувача на интернет страницата на Окръжна прокуратура –Видин.
Изготвил:
Съдебен администратор на
Окръжна прокуратура – Видин…………….
/Ивайло Таков/
Съгласувано:
Главен счетоводител на
Окръжна прокуратура – Видин…………..
/Александрина Ринцова/
Достарыңызбен бөлісу: |