«ауыз қуысының биологиясы» бойынша практикалық сабақтарға арналғАН



Дата01.07.2016
өлшемі103.49 Kb.
#171007

С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ

ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ




КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА

ТЕРАПИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ ПРОПЕДЕВТИКАСЫ МОДУЛІ

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА




Модулі - Терапиялық стоматология пропедевтикасы .

Пән , пәннің коды –Ауыз қуысының биологиясы

Мамандық : 051302 «Стоматология»

« АУЫЗ ҚУЫСЫНЫҢ БИОЛОГИЯСЫ»

БОЙЫНША ПРАКТИКАЛЫҚ САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМАЛАР


Тақырыбы : «Ауыз қуысының қалыпты жағдайдағы микробты флорасы».

Оқу сағат көлемі1 академиялық сағат


Курс: 2

Семестр - 4


Алматы, 2012ж

Құрастырушы : м.ғ.к., доцент Баскакова И.В., м.ғ.к. доцент Сагатбаева А.Д.

Аударған асс. Уразбаева Б.М.


Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулінің отырысында талқыланды

Хаттама № 1 «__31 » __тамыз__ 2012 ж.

Бекітілді:

Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулінің

жетекшісі м.ғ.д. проф. __________________Баяхметова А.А.


  1. 6 Тақырыбы: «Ауыз қуыстағы патологиялық үрдістер кезінде кездесетің микробты флорасы» .




  1. Мақсаты:

А) Білімін қалыптастыру:

-Ауыз қуыстағы патологиялық үрдістер кезінде кездесетің микробты флорасы .

- тісжегі дамуына ауыз қуыстағы микрофлораның құрамы .

-одонтогенді қабынуда ауыз қуыстағы микрофлораның құрамы

-пародонт аурулары кезінде ауыз қуыстағы микрофлораның құрамы



  • Ауыз қуысы шырышты қабаты аурулары кезінде ауыз қуыстағы микрофлораның құрамы

Б) коммуникативті дағдыларын қалыптастыру:

  • Жаңа түсініктер мен терминдер: « кариесогенді микрофлорасы», «стафилококктер», «стрептококк», «лактобактериялар», «саңырауқұлақтар», «қарапайымдылар

  • вербальді және вербальды емес коммуникативті дағдыларды бір-бірімен сөйлесуде қалыптастыру;

  • Жазбаша, ауызша сұрау, топпен жұмыс жасаудағы дағдыларлрды қалыптастыру;

  • аргументация және интервьюрирвті дағдыларды қалыптастыру

В) Студенттің мотивациясын жетілдіру:

  1. Ауыз қуысының микрофлорасы, соның ішінде «Ауыз қуыстағы патологиялық үрдістер кезінде кездесетің микробты флорасы» .

3. Оқудың міндеттері:

  1. Тістің тісжегі пайда болған кезінде микроорганизмдердің рөлін, кіреукеде тіс тоғасының астындағы өтетің патогенетикалық үрдістерді оқып білу.

  2. Одонтогенді қабынуы (ұлпаның, периодонттың қабынуы) кезіндегі микробті флораны оқып білу.

  3. пародонт ауырулары кезіндегі микробті флораны оқып білу.

  4. ауыз қуысының кілегейлі қабығының қабынуы кезіндегі микробті флораны оқып білу.

4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1) Ауыз қуыста патологиялық үрдістер дамуы кезіндегі микрофлораның рөлі.

2) Тісжегі пайда болуында микроорганизмдердің рөлі

3) Ауыз қуысының қабыну үрдістеріндегі (серозді, іріңді, шіри) микробты флорасы

4) Ұлпа және периодонт қабынуы кезіндегі микрофлорасы.

5) Пародонт ауырулары пайда болуына себепті микрофлора.

6) Ауыз қуысының кілегейлі қабығының қабынуы кезіндегі микрофлорасы.

5. Білім берудің және оқытудың әдістері: сурау,тапсырмаларды альбомдарға және жұмыс дәптеріне жазу ,коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау,кері байланыс.

Оқу түрі: фантом блокте, муляжде, демонстрация, микротаблица, мультимедиялық презентация Ауыз қуыстағы патологиялық үрдістер кезінде кездесетің микробты флорасы .
Тақырыптың қысқаша хронаметражы

п/п

Сабақ кезеңдері

Мазмұны

Оқыту тәсілі

Бақылау түрі

(оқытушының қалауы бойынша)

Кезеңге бөлінген уақыт

1.

Кіріспе

Амандасу, тақырыппен танысу,сабақтың мақсаты мен міндеттері, сипаттамасы.

-

-

5 минут

2.

Білім денгейін бақылау

Білім денгейін бақылау, анықтау

-

1.ауызша сұрау

2.жазбаша сұрау

3.тығыздалған сұрақ

4.Блиц-сұрақ

5.Тесттеу


30 минут

3.

Негізгі кезең

1.Оқытушы ауыз қуыста патологиялық үрдістер дамуы кестесін құрылымын түсіндіреді және көрсетеді

Түсіндіру.

демонстрация,







15 минут




Үзіліс




10 минут

3.

Негізгі кезең

3. Студенттер альбомда ауыз қуыста патологиялық үрдістер дамуы суретін салады.


Выполнение задания в альбоме

Прямое наблюдение за операциональными навыками

30 минут

4.

Сапасын тексеру кезеңдері

1.Қортынды бақылау



Блиц-сұрау



10 минут

2.кері байланыс







3 минут

3.бағалау (чек-парақ), баллдарын есептеу.







3 минут

4.бағаларымен таныстырып журналға қою.







2 минут

5. келесі үйге берілетін тақырыппен таныстыру.







2 минут




Қортынды

110 минут (2 академиялық сағат 50 минут =100 минут, үзіліс – 10 минут).


Білім берудің және оқытудың әдістері: сурау және тест түріндегі есептерді шығару.

6.Әдебиеттері:

Негізгі :


  1. Боровский Е.В., Леонтьев В.К. Биология полости рта.- Москва., Медицинская книга 2001г.-301с.

  2. Боровский Е.В., Макеева И.М., Вагнер В.Д. Терапевтическая стоматология. 3-е изд., перераб и доп.- М., 2002. – 544 с.

  3. Боровский Е.В. Фантомный курс - Москва, 2005 . – 250 с.

  4. Борисенко А.В. Кариес зубов. – Киев: Книга плюс, 2005 – 344 с.

  5. Магид Е.А., Мухин Н.А. Атлас по фантомному курсу.- М.Медицина.- 2005. – 342 с.

Қосымша :

  1. Боровский Е.В., Макеева И.М., Вагнер В.Д. Терапевтическая стоматология. 3-е изд., перераб и доп.- М., 2002г.- 544с.

  2. Зеленова Е.Г., Заславская М.И. и др. Микрофлора полости рта: норма и патология.- Издательство НГМА, Нижний Новгород, 2004г.-157с.

  3. Зазулевская Л.Я. Практическая пародонтология. Алматы, «Верена»., 2006г.,-346с.


7.Бақылау

7.1 Когнитивті құзыреттілігін бағалау:

Сұрақтары:

  1. Кариесогенді микробтарға қайсысы жатады?

  2. Микробтардың дамуына әсер етуші.

  3. Бактериялды ферменттер қандай қасиетке ие?

  4. Микробты флоралардың токсиндері қанша топтарға жіктеледі?

  5. Ауыз қуысының микрофлорасының патогенді қасиеті неге байланысты?

  6. Жалқықтық қабынуды қандай микроорганизмдер туғызады?

  7. Алтын стафилококктер қандай қабынуды туғызады?

  8. Гемолитикалық стрептококк қандай қабынуды туғызады?

  9. Шіру үрдістерінде қандай микроорганиздер бөлінеді?

  10. Ауыз қуысының қалыпты микрофлорасының қай түрі одонтогенді қабыну үрдісінің қоздырғышы болып саналады?

  11. Пародонт ауруларының дамуына қандай микрофлора басты роль атқарады?

12. Пародонт ауруларының дамуына микроорганизмдердің тіндерге әсер ету механизмі?

13.ауыз қуысының шырышты қабаты зақымдануына спецификалық қоздырғыштар әсер етеді?



Тест түріндегі тапсырмалар:

1 тапсырма

Тіс тоғасы пайда болуында қандай микроорганизмдер алғашқы роль атқарады?

1) лактобациллалар

2) фузобактериялар

3) лептотрихиялар

4) стафилококктер

5) стрептококктер

2 тапсырма

Тісжегінің бастапқы кезеңі дамуында қандай бактериялар (ауыз қуысының қалыпты жағдайындағы микрофлорасының өкілдері) қатысады?

1) стафилококктар

2) бактероидтар

3) стрептококктар

4) клостридиялар

5) лактобактериялар

3 тапсырма

Оральды стрептококктардың ашудың (брожения) соңғы заттары болуы мүмкін:

1) сүт қышқылы

2) күкіртті сутек (сероводород)

3) аммиак

4) сірке (уксус) қышқылы

5) этанол

4 тапсырма

Ауыз қуысында шіри процесстердің дамуын қандай микроорганизмдер қамтамасыз етеді (іске асырады)?

1) лактобациллалар

2) бактероидтар

3) стафилококктар

4) пептострептококктар

5) фузобактериялар

5 тапсырма

Қандай микроорганизмдердің жедел іріңді ұлпаның қабынуы кезінде үлкен мағынасы бар?

1) стафилококктар

2) бактероидтар

3) вейллонеллалар

4) пептострептококктар

5) в-гемолитиялық стрептококктар

6 тапсырма

Қандай бактериялар Венсан стоматитының қоздырғыштары болады?

1) клостридии

2) энтерококки

3) фузоспирохеты

4) лактобактерии

5) нейссерии

7 тапсырма

Саңырауқұлақтардың кандида түрлерінің тасымалдаушысына қандай факторлар себепті болады?

1) шылым шегу, арақ ішу

2) сілекейдің РН төмен

3) радиацияның әсер етуі

4) сілекейде глюкозаның концентрациясының ұлғаюы

5) тіс протездері

8 тапсырма

Саңырауқұлақтың кандида түрінің патогендігінің негізгі ферменті:

1) аспартил-протеаза

2) липаза

3) фосфолипаза

4) плазмокоагулаза

5) фосфомоноэстераза

9 тапсырма

Төмендегі аталған ауырулардың ішінен қандайын спецификалық қоздырғыштар тудырады?


  1. қызыл иек қабынуы

  2. тісжегі

  3. актиномикоз

  4. пародонтоз

  5. периодонттың қабынуы

10 тапсырма

Ауыз қуысының спецификалық ауруы пайда болу кезінде ненің мағынасы бар:

1) ауыз қуысының барлық микрофлорасы

2) бір микроорганизм - қоздырғыш

3) барлық оральды стрептококктар

4) резидентті микрофлораның өкілдері

5) тұрақты емес микрофлораның өкілдері
7.2 Операциональды құзыреттілігн орындалған тапсырмалар қортындысымен бағаланады :

1. Ауыз қуыста патологиялық үрдістер дамуы кезіндегі микрофлораның рөлі микрофлорасының кетесін құру




  • 7.3 аксиологиялық құзыреттілігін бағалау (коммуникативті дағдылары)) – Жаңа түсініктер мен терминдер: Жаңа түсініктер мен терминдер: « кариесогенді микрофлорасы», «стафилококктер», «стрептококк», «лактобактериялар», «саңырауқұлақтар», «қарапайымдылар ,қортындысы бойынша бағалау



беттің беті



Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет