Міністерство освіти і науки України
Міністерство соціальної політики України
Державний стандарт
професійно-технічної освіти
ДСПТО 7233.ІО.63.21-2014
(позначення стандарту)
Професія: Слюсар з ремонту рухомого складу
Код: 7233
Кваліфікація: слюсар з ремонту рухомого складу 1, 2, 3, 4, 5, 6,
7, 8-го розрядів
Видання офіційне
Київ - 2014
Міністерство освіти і науки України
Міністерство соціальної політики України
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки України
„ 24 ” жовтня 2014 р. № 1214
Державний стандарт
професійно-технічної освіти
ДСПТО 7233.ІО.63.21-2014
(позначення стандарту)
Професія: Слюсар з ремонту рухомого складу
Код: 7233
Кваліфікація: слюсар з ремонту рухомого складу 1, 2, 3, 4, 5, 6,
7, 8-го розрядів
Видання офіційне
Київ - 2014
Загальні положення
Державний стандарт професійно-технічної освіти для підготовки (підвищення кваліфікації) робітників з професії «7233-слюсар з ремонту рухомого складу», 1-8 розряди розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1238 «Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань розроблення та впровадження державних стандартів професійно-технічної освіти» та статті 32 Закону України «Про професійно-технічну освіту» та є обов’язковим для виконання всіма професійно-технічними навчальними закладами, підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють (або забезпечують) підготовку (підвищення кваліфікації) кваліфікованих робітників, незалежно від їх підпорядкування та форми власності.
У ПТНЗ першого атестаційного рівня тривалість професійного навчання на 1-й розряд становить 309 годин, на 2-й розряд - 590 годин, на 3-й розряд – 589 годин, на 4-й розряд – 512 годин, на 5-й розряд – 498 годин, 6-й розряд – 462 годин, на 7-й розряд – 407 години, та на 8-й розряд – 335 годин.
У ПТНЗ другого та третього атестаційних рівнів тривалість первинної професійної підготовки встановлюється відповідно до рівня кваліфікації, якої набуває учень, що визначається робочим навчальним планом та дозволяеться поєднувати розряди на пачаткових розрядах (перший, другий, третий).
При організації перепідготовки за робітничими професіями термін професійного навчання встановлюється на основі термінів, передбачених для первинної професійної підготовки робітників з відповідної професії, при цьому навчальна програма перепідготовки може бути скорочена до 50 % за рахунок виключення раніше вивченого матеріалу за наявності в слухача документа про присвоєння робітничої професії.
У разі необхідності зазначені строки навчання можуть бути продовжені за рахунок включення додаткового навчального матеріалу відповідно до вимог сучасного виробництва, конкретного робочого місця, замовників робітничих кадрів тощо.
Типовим навчальним планом передбачено резерв часу для вивчення предметів за потребою ринку праці («Техніка пошуку роботи», «Ділова етика ікультура спілкування» тощо).
Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника складена на основі кваліфікаційної характеристики професії «слюсар з ремонту рухомого складу» (Випуск № 66 «Залізничний транспорт і метрополітен», Розділ № 3 «Робітники» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом (Міністерства транспорту України) від 28.11.01 № 834), досягнень науки і техніки, впровадження сучасних технологічних процесів, передових методів праці, врахування особливостей галузі, потреб роботодавців і містить вимоги до рівня знань, умінь і навичок. Крім основних вимог до рівня знань, умінь і навичок, до кваліфікаційних характеристик включено вимоги, передбачені пунктом 7 «Загальних положень» (Випуск 1. «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності») Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336.
Професійно-практична підготовка здійснюється в навчальних майстернях, лабораторіях, на навчально-виробничих дільницях та/або безпосередньо на робочих місцях підприємств.
Обсяг навчального часу на обов'язкову компоненту змісту професійно-технічної освіти не може перевищувати 80 % загального фонду навчального часу, відповідно варіативний компонент - від 20 %.
Навчальний час учня, слухача визначається обліковими одиницями часу, передбаченого для виконання навчальних програм професійно-технічної освіти.
Обліковими одиницями навчального часу є:
академічна година тривалістю 45 хвилин;
урок виробничого навчання, тривалість якого не перевищує 6 академічних годин;
навчальний день, тривалість якого не перевищує 8 академічних годин;
навчальний тиждень, тривалість якого не перевищує 36 академічних годин;
навчальний рік, тривалість якого не перевищує 40 навчальних тижнів.
Навчальний (робочий) час учня, слухача в період проходження виробничої та передвипускної (переддипломної) практики встановлюється залежно від режиму роботи підприємства, установи, організації згідно із законодавством.
Професійно-технічні навчальні заклади, органи управління освітою, засновники організують та здійснюють поточний, тематичний, проміжний і вихідний контроль знань, умінь та навичок учнів (слухачів), їх кваліфікаційну атестацію. Представники роботодавців, їх організацій та об'єднань долучаються до тематичного, вихідного контролю знань, умінь та навичок учнів (слухачів), їх кваліфікаційної атестації.
Під час прийому на перепідготовку або підвищення кваліфікації робітників професійно-технічним навчальним закладом здійснюється вхідний контроль знань, умінь та навичок у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.
Після завершення навчання кожний учень (слухач) повинен уміти самостійно виконувати всі роботи, передбачені освітньо-кваліфікаційною характеристикою, технологічними умовами і нормами, установленими у відповідній галузі.
До самостійного виконання робіт учні (слухачі) допускаються лише після навчання і перевірки знань з охорони праці.
Кваліфікаційна пробна робота проводиться за рахунок часу, відведеного на виробничу практику. Перелік кваліфікаційних пробних робіт розробляється професійно-технічними навчальними закладами, підприємствами, установами та організаціями відповідно до вимог освітньо-кваліфікаційних характеристик, критеріїв оцінювання.
Випускнику професійно-технічного навчального закладу другого та третього атестаційних рівнів, якому присвоєно освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник», видається диплом.
Особі, яка опанувала курс професійно-технічного навчання й успішно пройшла кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду та видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації.
Зразки диплома кваліфікованого робітника та свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2001 року № 979 «Про затвердження зразків документів про професійно-технічну освіту».
Особам, які достроково випускаються з професійно-технічного навчального закладу та за результатами проміжної кваліфікаційної атестації їм присвоєна відповідна робітнича кваліфікація, видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації державного зразка.
Міністерство освіти і науки України
Міністерство соціальної політики України
Державний стандарт
професійно-технічної освіти
ДСПТО 7233.ІО.63.21-2014
(позначення стандарту)
Професія: Слюсар з ремонту рухомого складу
Код: 7233
Кваліфікація: слюсар з ремонту рухомого складу 1-го розряду
Видання офіційне
Київ – 2014
Освітньо-кваліфікаційна характеристика
випускника професійно-технічного навчального закладу
(підприємства, установи та організації, що здійснюють (або забезпечують) підготовку (підвищення кваліфікації) кваліфікованих робітників)
1. Професія: 7233 Слюсар з ремонту рухомого складу
2. Кваліфікація: слюсар з ремонту рухомого складу 1-го розряду
3. Кваліфікаційні вимоги
Повинен знати:
основи слюсарної справи;
найменування слюсарного інструменту, який застосовує;
найменування та маркування матеріалів, які обробляє;
призначення та правила застосування найбільш розповсюджених простих пристроїв та контрольно-вимірювальних інструментів;
види і призначення промивальних і змащувальних рідин.
Повинен уміти:
проганяти різьби на болтах і гайках;
підготовлювати до огляду і ремонту деталі та вузли; зачищати забоїни та задири на простих деталях;
очищати труби, резервуари і прилади;
рубати, різати і обпилювати деталі; заточувати простий слюсарний інструмент.
-
Загальнопрофесійні вимоги
Повинен:
раціонально організовувати та ефективно використовувати робоче місце;
дотримуватися норм технологічного процесу;
не допускати браку у роботі;
знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці і навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
використовувати, в разі необхідності, засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);
знати інформаційні технології в обсязі, що є необхідним для виконання професійних обов’язків;
володіти обсягом знань з правових питань галузі,основ ведення підприємницької діяльності, державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльностіта трудового законодавства в межах професійної діяльності.
5. Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, кваліфікації осіб
5.1. При вступі на навчання
Повна або базова загальна середня освіта.
5.2. Після закінчення навчання
Повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією слюсар з ремонту рухомого складу 1-го розряду; без вимог до стажу роботи.
6. Сфера професійного використання випускника
Залізничний транспорт. Міський електротранспорт.
7. Специфічні вимоги
7.1. Вік: прийняття на роботу після закінчення строку навчання здійснюється відповідно до законодавства.
7.2. Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених наказом МОЗ України №256 від 29.12.1993).
7.3. Медичні обмеження.
ТИПОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН
Професія - 7233 Слюсар з ремонту рухомого складу
Кваліфікація - 1 розряд
Загальний фонд навчального часу - 319 годин
№ з/п
|
Назва предмета
|
Кількість годин
|
Всього
|
з них на лабораторно – практичні роботи
|
1
|
Загальнопрофесійна підготовка
|
73
|
11
|
1.1
|
Основи правових знань
|
17
|
|
1.2
|
Основи галузевої економіки і підприємства
|
17
|
|
1.3
|
Інформаційні технології
|
17
|
11
|
1.4
|
Правила дорожнього руху
|
8
|
|
|
Резерв часу
|
14
|
|
2
|
Професійно-теоретична підготовка
|
106
|
|
2.1
|
Будова та ремонт рухомого складу
|
44
|
|
2.2
|
Матеріалознавство
|
12
|
|
2.3
|
Охорона праці
|
30
|
|
2.4
|
Технічне креслення
|
10
|
|
2.5
|
Допуски та технічне вимірювання
|
10
|
|
3
|
Професійно-практична підготовка
|
123
|
|
3.1
|
Виробниче навчання
|
60
|
|
3.2
|
Виробнича практика
|
63
|
|
4
|
Консультації
|
10
|
|
5
|
Державна кваліфікаційна атестація (або проміжна (поетапна) кваліфікаційна атестація при продовженні навчання
|
7
|
|
6
|
Загальний обсяг навчального часу (без п.4)
|
309
|
11
|
Достарыңызбен бөлісу: |