Доклад за второ гласуване относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията №802-01-68, внесен от Министерски съвет на 03. 09. 2008 г



Дата21.07.2016
өлшемі65.5 Kb.
#214186
түріДоклад



Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЯ

Комисия по гражданско общество и медии

НЕЧЕТЕНИ ТЕКСТОВЕ
Пленарно заседание 05.02.2009 г.

Д О К Л А Д

за второ гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията № 802-01-68, внесен от Министерски съвет на 03.09.2008 г.
§30. (1) Предприятието, получило разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват, съобразно предвиденото във Втория етап на прехода, определен в Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVВ-Т) в Република България, приет от Министерския съвет, се задължава да разпространява три български телевизионни програми, които отговарят по вид и профил на определеното от Съвета за електронни медии.

(2) Съветът за електронни медии определя с решение по реда на чл. 116е вида и профила на българските телевизионни програми по ал. 1 и го изпраща на Комисията за регулиране на съобщенията.

(3) При откриване и провеждане на конкурса за издаване на разрешението по ал. 1 Комисията за регулиране на съобщенията включва в решението за откриване на конкурса и в конкурсните книжа задължение за предприятието, спечелило конкурса за разпространение на български телевизионни програми с вид и профил, определени в решението на Съвета за електронни медии по ал. 2.

(4) Програмите, отговарящи на вида и профила, определени от Съвета за електронни медии, се разпространяват в некодиран вид.

Предложение от н.п. Иво Атанасов – предложението беше оттеглено.

§ 30 от Преходните и заключителни разпоредби да се измени както следва:

„§ 30. (1) Предприятието, получило разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват, съобразно предвиденото във Втория етап на прехода, определен в Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България, приет от Министерския съвет, се задължава да разпространява не повече от две български телевизионни програми за всяка една електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване, които отговарят по вид и профил, съгласно определеното от Съвета за електронни медии по реда на чл. 116е.

(2) Съветът за електронни медии определя с решение вида и профила на българските телевизионни програми по ал. 1.

(3) Комисията за регулиране на съобщенията задължително включва в решението за откриването на конкурса и в конкурсните книжа за издаване на разрешение по ал. 1 задължение за предприятието, спечелило конкурса, да разпространява български телевизионни програми с вид и профил, определени в решението на Съвета за електронни медии по реда на чл. 116е.

(4) Програмите по ал. 2 се разпространяват в некодиран вид.

(5) Освен програмите по ал. 2 предприятието разпространява програми, с вид и профил, съгласувани със Съвета за електронни медии по реда на чл. 116ж.”

Предложение от н.п. Весела Драганова

В § 30, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби в края се допълва:

и две програми, създадени за разпространение от Българската национална телевизия”



Предложението беше оттеглено.

§ 31. (1) Предприятие, получило разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с регионален обхват, в изпълнение на Първия етап на прехода, определен в Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVВ-Т) в Република България, приет от Министерския съвет, се задължава да разпространява три български телевизионни програми, които отговарят на вид и профил, определени от Съвета за електронни медии по реда на чл. 116е.

(2) Разпространяваните програми от предприятията по ал. 1 не могат да бъдат създавани от телевизионните оператори или от свързани с тях лица по смисъла на Търговския закон, чиито програми се разпространяват чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват по силата на задължение, произтичащо от този закон.

(3) Ограниченията по ал. 2 не се прилагат по отношение на програми, създадени за разпространение от Българската национална телевизия.

Предложение от н.п. Иво Атанасов

В § 31 от Преходните и заключителни разпоредби се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думата „три” се заличава.

2. Създават се нови ал. 4 и ал. 5 със следното съдържание:

„(4) Програмите по ал. 1 се разпространяват в некодиран вид.

(5)Освен програмите по ал. 1 предприятието разпространява програми, с вид и профил, съгласувано със Съвета за електронни медии по реда на чл. 116ж.”

Предложението беше оттеглено.

Предложение от н.п. Весела Драганова

В § 31 се създава ал. 4:

„(4) Предприятията по ал. 1 задължително разпространяват регионалните програми на БНТ в съответните региони.”

Комисията подкрепя по принцип предложението.

Предложение от н.п. Весела Драганова

Създава се нов § 31а:

„§ 31а. Съветът за електронни медии изготвя и внася в Министерски съвет до 30 юни 2012 г. доклад за социалното отражение с предложения за предприемане на социални мерки за подпомагане на социално слаби лица във връзка с преминаване от аналогово съм цифрово радиоразпръскване.”

§ 32. Лицензиите за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за телевизионно радиоразпръскване с местно покритие, издадени по реда на § 9а от Преходните и заключителните разпоредби, се прекратяват, когато ползваният от лицата по § 9а индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, е необходим за реализиране на съответния етап от изграждане на цифровата електронна съобщителна мрежа съобразно издаденото от Комисията за регулиране на съобщенията разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален и/или регионален обхват.

§ 33. (1) Лицата, на които се издадени лицензии за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за радиоразпръскване с местно покритие по реда на § 9а, ал. 2 от Преходните и заключителните разпоредби, подават в едномесечен срок от влизането в сила на този закон заявления до Комисията за регулиране на съобщенията за издаване на разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс.

(2) В тримесечен срок от получаване на заявленията по ал. 1 Комисията за регулиране на съобщенията издава разрешения, които са съобразени с правата на лицата, посочени в издадената им индивидуална лицензия за радиодейност. Срокът на разрешенията се съобразява със срока на лицензията им за радиодейност.

(3) Съветът за електронни медии до 31 декември 2009 г. провежда конкурси за определяне на радиооператори, на които да бъдат издадени разрешения за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс чрез използване на налични и/или нови електронни съобщителни мрежи за наземно аналогово радиоразпръскване в населените места, в които лицата по § 9а, ал. 1 и 3 осъществяват дейност.

§ 34. (1) Конкурсните процедури за издаване на лицензии за радиодейност, чието провеждане от Съвета за електронни медии е започнало преди влизането в сила на този закон, се довършват по досегашния ред.

(2) Изпратеният с решения от Комисията за регулиране на съобщенията свободен радиочестотен спектър, за който Съветът за електронни медии не е обявил конкурси до две години от получаването им, се приема за свободен и Комисията за регулиране на съобщенията след съгласуване със Съвета за електронни медии може да промени предназначението му.

§ 35. В Закона за електронните съобщения (обн., ДВ, бр. 41 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 109 от 2007 г. и бр. 36, 43 и 69 от 2008 г.) се правят следните изменения:

1. В чл. 35, ал. 6 се създава т. 5:

“5. решения, с които комисията издава разрешение на кандидата, спечелил конкурса за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване.”

2. Членове 47 и 48 се изменят така:

“Чл. 47. (1) Съветът за електронни медии по реда на Закона за радиото и телевизията издава удостоверения за регистрация, въз основа на които се разпространяват радио- или телевизионни програми чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване.

(2) Удостоверенията по ал. 1 дават право програмите да се разпространяват от предприятие, на което е издадено разрешение от Комисията за регулиране на съобщенията за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване на териториалния обхват, посочен в разрешението.

(3) Радио- или телевизионните програми се разпространяват от предприятието по ал. 2 въз основа на писмен договор между предприятието и радио- или телевизионния оператор, освен ако в закон е предвидено друго.

Чл. 48. (1) Комисията при спазване изискванията на процедурата, предвидена в глава пета, открива процедура на конкурс за избор на предприятие, което може да получи разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване.

(2) Предприятие или свързани с него лица по смисъла на Търговския закон, на което е издадено разрешението за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, не могат да бъдат радио- или телевизионни оператори и нямат право да създават радио- или телевизионни програми, предназначени за разпространение чрез техническите способи, посочени в Закона за радиото и телевизията.

(3) Предприятието, получило разрешение по ал. 1, разпространява радио- или телевизионни програми съгласно изискванията на Закона за радиото и телевизията.”

3. В чл. 99, ал. 1 се създава изречение трето:

“В експертната комисия задължително се включва представител на Държавна агенция „Национална сигурност”.”

4. В Преходните и заключителните разпоредби се създават § 5а и 5б:

“§ 5а. (1) В рамките на една процедура по чл. 48, ал. 1 Комисията за регулиране на съобщенията определя едно предприятие, на което издава разрешение за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват съобразно предвиденото за Първия етап от Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVВ-Т) в Република България, приет от Министерския съвет.

(2) Едновременно с процедурата по ал. 1 Комисията за регулиране на съобщенията при спазване изискванията на този закон и на процедурата, предвидена в глава пета, открива процедура на конкурс за избор на предприятие, което може да получи разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват съобразно предвиденото в рамките на Втория етап от Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVВ-Т) в Република България, приет от Министерския съвет.

(3) Предприятията, на които се издават разрешенията по ал. 1 и 2, не могат да бъдат свързани лица по смисъла на Търговския закон.

§ 5б. (1) В едномесечен срок от приключване на процедурата по
§ 5а, ал. 1 Комисията за регулиране на съобщенията последователно открива конкурси за издаване на разрешения за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с регионален обхват съобразно предвиденото за Първия етап от Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVВ-Т) в Република България, приет от Министерския съвет.

(2) В рамките на конкурса по ал. 1 за един регион се издава едно разрешение на едно предприятие за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване за съответния регион.

§ 5в. Издадените от Комисията за регулиране на съобщенията разрешения за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, чрез използване на налични и/или нови електронни съобщителни мрежи за наземно аналогово радиоразпръскване се прекратяват, когато ползваният от предприятията индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, е необходим за реализиране на съответния етап от изграждане на цифрова електронна съобщителна мрежа съобразно издадено от Комисията за регулиране на съобщенията разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален и/или регионален обхват.”

Предложение от н.п. Иво Атанасов

В § 35 от Преходните и заключителни разпоредби на проекта, с който се изменя Законът за електронните съобщения се правят следните изменения:

В т. 2, с която се изменят чл. 47 и чл. 48 да се измени ал. 3 на чл. 47, като думите „освен ако в закон е предвидено друго” се заличат и се създаде нова ал. 4 в чл. 47 със следното съдържание:

„(4) Предприятието, осъществяващо електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, разпространява регистрирани телевизионни програми, които са с вид и профил, определен, съответно съгласуван, от Съвета за електронни медии по реда на Закона за радиото и телевизията.”

Предложението беше оттеглено.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА



ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
Иво Атанасов




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет