Г. 5000 лв глоба за изтупан килим



Дата20.07.2016
өлшемі246.9 Kb.
#212813


16.09.2008 г.

5000 лв. глоба за изтупан килим
Глоба до 5000 лв. ще отнасят всички, конто тупат килим от балкона или го перат с питейна вода в София. Същата санкция ще се налага на недобросъвестните, които форсират двигателя на колата си или хвърлят цигари в кофите за смет.

Това предвижда нова наредба на Столична­та община.

За фирмите, които го нарушават санкцията е до 50 хиляди лева.


16.09.2008 г.
Исус ли е виновен за сметта, пита Сергей
СОФИЯ. Премиерът Сергей Станишев забърка и Божия син в драмата със софийския боклук.

"Ако кметът Борисов не носи отговорност за нищо, аз се чудя защо го избират. Кой е виновен - папата римски или Исус Христос, за това, че има проблеми?", попита министър-председателят.

Станишев отново нападна столичния кмет, като препоръча на Бойко Борисов да спре да политизира проблема с отпадъците. Според премиера през последните седмици правителството води разговори с доста общини в търсене на решение.


16.09.2008 г.
Политиците да влязат в час
Нас ни мъчат задръствания и празни училища, а вие ни пълните главите с кухи речи
Илиян Савков

Мартин Карбовски

Сякаш винаги политици и нация ще живеят в различни Българии. Сякаш политиците минават по други пътища, живеят в други жилища, ядат друга храна, спят с различни жени от нашите. Сякаш гледат друга телевизия и четат друг вестник, не този, който четете в момента.

На 15 септември 2008 година всеки един човек, тръгнал да се събуди в тази страна, изживя нещо свързано със света на политиците. Нещо, което обаче не му върши никаква работа. Нещо, което няма нищо общо със света и времето, в което живеем.

Първолаци и даскали стояха на дъжда, за да слушат реч на Станишев, написана от някой двоен малоумник. Хем съчинява тегаво слово, хем кара учениците да го слушат задължително. "Обръщението ще придаде тежест на тържествата за откриването на учебната година", казва заместник-министър. Обаче в неговия свят не вали дъжд. В свят на политически подмазвачи няма място за преценка, че това е жест, който и Тодор Живков не си позволяваше

Към този жест се добавя още една реч - тази на просветния министър. В София трябва да добавите още една реч към първолаците, четена на глас от директорите по задължение - тази на кмета Борисов. Какво ви става?

Нямаме политически пристрастия. Смятаме, че да задължиш родителите да слушат официозни слова, не ни върши работа с нищо в този дъжд. С нищо. Това са 4 (четири в София) речи за един първолак - една за учениците, една за учители, една от министър и една от кмет. Какво ви става?

Защо не говорихте поне малко за цифрата 7000? Седем хиляди първолаци по-малко. Един град в България изчезва за един ден. В страна, където пенсионерите се размечтаха да отидат на море с излишък в джоба, никой не иска да коментира 300-те закрити училища срещу едното ново в Ботевград. Няма смисъл, нали. Никой не иска да коментира това, че в тази страна да се правят деца вече е неуместно и незаконно. И че тази част от тези седем хиляди първолаци са отишли в Западна Европа, където родителите им мечтаят не за друго, а за пенсия от 1500 евро след десетина години. Какво ви става?

И какво ни върши работа реч на кмета в такъв ден? Ние сме последните, които ще се оплакват от ремонтите в София. Но очевидното вече е фрапантно скудоумно - оправят се дублиращи се отсечки. Когато някой е искал да ремонтира, въобще не се е заинтересувал откъде ще минат първолаците вчера и работещите днес. От "Младост" до "Павлово" се стигаше за 2 часа и половина. Срокът за отваряне на Околовръстното не се спази - вчера трябваше на Симеоновско шосе и Околовръстното да има пробив. Но нямаше - това беше проверка за наивници и за един стар зелен мерцедес, който беше пропаднал с едното си колело в огромна рязана дупка в асфалта. Едно е ремонт, друго е да няма откъде да се мине. Едно е срок, друго е срок, който никой не спазва. На кръстовището пред УНСС в неделя бяха затворени три от четирите посоки. Колите обръщаха. Няма знаци, няма информация. Човек дори да отиде да си купи цигари, все едно отива на сафари в София. Никой не пожела да ни се извини. Никой.

В същото време президентът намекна, че Бойко печели пари от липсата на завод за боклука. Кажете, г-н президент - кой човек по какъв начин дава пари на Бойко, за да печели от боклука. Кажете как става! За истината няма да ви съдят.

Свършете ни поне вие някаква работа с това, което казвате от света, в който живеете. Защото наистина нещо им става на политиците. В тези им дрязги на нас, избирателите, такива реплики не само не ни вършат работа, но и ни изнервят. Защото нашата политическа окраска вече е дупката на улицата и закъснението за работа. Препълнената София и кухата провинция. Празните думи и дъждът върху главите на децата. Задръстването е нашата партия. Някои медии го наричат уникално. А то е ужасяващо.


16.09.2008 г.



Кризата е заложена още през 1984 година
Омагьосаният кръг с боклука
София чака 120 млн. от Брюксел за строеж на завода

Историята със софийския боклук заприлича на сапунка. Епизодите се въртят, решение няма.

За съжаление кризата със сметта на 2-милионната столица е заложена още с изграждането на сметището в Суходол преди 24 години. А краят й не се вижда. Той е в изграждането на завод, чиято първа копка още не е направена.

Каква е историята?


Сметището в Суходол има още година живот, твърдят експертитеСМЕТИЩЕТО

Сагата със софийския боклук започва в далечната 1984 г., когато Министерският съвет взима решение да се изгради сметище край квартал Суходол. Още тогава се прогнозира, че то ще прибира по 1000 т дневно, въпреки че жителите на София по това време са значително по-малко. Депото започва да работи следващата година. Целият терен е разделен на три клетки. Еконорми по световни стандарти обаче се въвеждат едва през 1997 г. Дъното на незапълнените места в бунището се изолира с глина и фолио, поставят се и дренажи. Последната трета клетка в Суходол е открита в края на 2000 година, като още тогава кметът Стефан Софиянски обявява, че сметището има обем за още четири години. Тогава за пръв път излиза в общественото пространство официално терминът "завод за боклук". Различни по тон и конфиденциалност разговори на тази тема обаче се водят няколко години по-рано. Според Софиянски построяването на завода ще струва 120 млн. долара, но предварителната процедура ще отнеме две години.


БАРИКАДИ

Бунтовният Суходол пръв вдигна барикади срещу боклука. След него въстанаха Требич, Локорско, Сеславци. За броени месеци във всяка точка, която дори и хипотетично се споменаваше заедно с думата смет, почваха бунтове.

Лавината от протести тръгна още в края на 2001 г. Тогава 200 жители на Суходол, подкрепени от Мало Бучино и Банкя, блокираха пътя към депото. Контейнерите в София светкавично се препълниха. А в държавата се затъркаля вицът: Ти от София ли си, или така си миришеш?

Местните възразиха основно срещу това, че боклукчийските коли минават през центъра на квартала, и настояха за обходен път. Въпреки че общинският съвет реши да налее пари в облагородяване на района, хората не мирясаха и и поискаха затваряне на депото. Общинарите им обещаха, че то ще се закрие поетапно.

Втората жива верига на суходолци бе през септември 2002 г. Софиянски бе принуден да обещае, че депото ще се закрие в края на 2004 г. Същинската война се разгоря през януари 2005 г. Притиснати до стената, съветниците скрепиха с подпис решението, че сметището се закрива юни същата година. Трескаво общинарите започнаха да търсят временно решение. Срокът на депото обаче изтече и суходолци отново блокираха пътя. Междувременно вече бе изплувала идеята боклукът да се пакетира. Инсталациите за балиране обаче не могат да се монтират във въздуха. Всяко място, където общината решаваше да ги постави, вдигаше въстание с палаткови лагери и живи вериги. До спасителните за Софиянски избори. Той се гмурна в тях и остави заместника си Минко Герджиков да се оправя както може. Ако може!

Обстановката в София и околностите бързо стана взривоопасна и Герджиков обяви криза. Суходол се напълни с полиция и блокадата на сметището бе вдигната.


БОРИСОВ И БОКЛУКЪТ

В предизборната си кампания кметът Бойко Борисов обеща да построи завод за боклук за година, две. Очевидно никой не му е разказал в детайли сагата с боклука. Още с влизането му на "Московска" 33 кризата със сметта го притисна, защото площадките за съхраняване на балите вече бяха на привършване. Заплахата от препълнени контейнери висна и над неговата глава. Междувременно правителството взе да му помага с проучване на варианти за площадки. Проверяваха се терени на военните, но нито един не отговаряше на изискванията. През ноември 2005 екоминистерството предложи мини "Чукурово" за депо. Съседното на находището за въглища село Габра обаче спретна опълчение. Борисов прати пробно камион с бали. Последва сблъсък с няколко ранени и общината върна камиона. Трескавото търсене на площадка за депо и завод продължи, но без резултат. Зам.-кметът Милор Михайлов обиколи държавата и продължи да настоява за отваряне на Суходол.

Президентът Георги Първанов също се опита да помогне, като предложи един от рудниците "Бобов дол". Геоложките проучвания обаче показаха, че мината не става, а и местното население също се вдигна на протест. На следващата година кметът Борисов смени заместника си Михайлов с Мария Бояджийска - експерт от МОСВ. Въпреки че и отпреди има приета стратегия за управление на отпадъците, общината тръгна от нулата с нова програма. Съвети за нея дават и експерти от Брюксел по екопрограмата "Джаспърс". Те препоръчват отваряне на Суходол и изграждане на интегрирана система, която включва разделно събиране на боклука и рециклиране на отпадъка. Решението за отварянето на Суходол бе трудно за Борисов, защото хората там вече знаят как се вдига протест. Преди да го вземе, той направи последен опит да намери място за балите, като се договори с ръководството на "Кремиковци" за табаните на рудника. Екоминистерството обаче наложи забрана с мотив, че в рудника все още има залежи. Министерството на икономиката пък продължава концесията му, въпреки че той отдавна не работи.

В края на миналата година правителството удари рамо на общината, като уговори Пловдив и Карлово да приемат на сметищата си почти около 200 хиляди бали. Суходол беше отворен в края на миналата година. Пак с протести и полиция.


ЗАВОД ЗА ПОЛИТИКА

Ако е рекъл Господ и депутатите му отговорят, първа копка на завод за боклук може да се направи в края на тази година. Такива са надеждите на Бойко Борисов. Удари ли първата копка, забива стожера в предизборната си кампания. До нея обаче може да се стигне само ако народните представители приемат промени в Закона за околната среда. Само така може да се движи паралелно процедурата по издаване на разрешение за строеж заедно с комплексно разрешително от екоминистерството. В противен случай се губят средно по пет месеца за всяка. Меглена Плугчиева обеща пред Еврокомисията текстовете да се внесат в парламента веднага след ваканцията на депутатите. Иначе София има обещани 120 млн. евро за завода от ЕК.


КРАЯТ

Както и да се върти и суче, историята на софийския боклук ще свърши догодина. Дали преди или след изборите, ще се случи. Тази поучителна история обаче може да се повтори и потрети в много градове. А не е лошо и да си припомним с колко зор беше затворена главата "Екология" в преговорите ни с ЕС. А софиянци се надяват на финала да имат чист град с редовно празни кофи.



Сияна Севова

16.09.2008 г.



Балите тръгват скоро към Силистра, Севлиево не ги иска
Споразумението за депониране на столичните отпадъци в депото на Силистра ще бъде подписано днес и ние имаме готовност веднага да започнем изпълне­нието му, съобщи кметът на града Иво Андонов. Той уточни, че споразумението предвижда извозването на 180 000 т балиран отпадък. В клаузите е-записано още, че депото в Силистра може да приема до 1000 т на денонощие. То има капацитет от 1,2 млн. т боклук, така че можем да приемем спокойно това количество, заяви Андонов. По думите му, ако Столичната община успее да организира извозване на 1000 т смет на ден, то балите ще са преместени за 6 месеца. По-късно пък шефът на сметището Йордан Ефремов обясни, че при­емането на балите не може да започне веднага, тъй като е нужна допълнителна организация на работа.

Няма промяна в позицията на Севлиево относно приемането на софийския боклук, потвърди вчера кметът на общината Йордан Стойков. Той бе потърсен за коментар, след като в петък бе съобщено, че Сев­лиево е една от двете общини, готови да приемат част от балите.




16.09.2008 г.

На 15 Септември

Порой и задръствания за първолаците
Майки изпотрошиха токчетата си от бързане
МЕДИ ИВАНОВА

Порой и невиждани задръст­вания съпроводиха учениците в първия им учебен ден вчера.

Колите в София пъплеха санти­метър по сантиметър по булевар­ди и улички, майки изпотрошиха токчетата си, подтичвайки в по­роя към школото. Децата им пък се радваха на дъжда, уверени, че учението им ще тръгне "по вода".

Випуск


Над 60 хиляди първокласници насядаха по чиновете в цялата

страна вчера. В София малчовците са 10 000.

В повечето училища годината започна малко след 9 часа, на места бяха прочетени поздрави­телни адреси от министър-председателя Сергей Станишев и кметовете по градове.

"Ще ни върви по вода", викаха щастливи първолаците, строени пред Италианския лицей в Горна баня. Те търпеливо изслушаха приветствията на гостите, докатокапките дъжд се удряха по малките им чадърчета. Майките и татковците бяха застанали зад тях. Те също очакваха първия звънец за тази учебна година. Родителите си разказваха какво им е коствало да стигнат до лицея заради километричните задръствания в София. Половин час беше необходим автомобилите да се придвижат само няколко метра от Софийския университет до хотел "Плиска" по Цариградско шосе.

На ток

Майка беше счупила токчето си от невнимание и в бърза­не за първия училищен звъ­нец. Наложи се майстор от италианското училище да зак­репи подметката й. Програма­та закъсня с около половин час. Причината беше забавилият се италиански посланик Стефано Бенацо. Той откри учебната година в Италианс­кия лицей, но му се наложи да скъси празничните си слова заради дъжда. Междувремен­но митрополит Николай чака­ше първолаците на входа, къ­дето ги благослови със здравец и светена вода за новата учебна година.



Старт

Просветният министър Даниел Вълчев лично даде старт на учебните занимания в СОУ "Христо Смирненски" в Хисаря. Просветният шеф подари на училището икона на Кирил и Ме­тодий, нов училищен звънец и лаптоп. Той беше там по покана на първокласничка и дванайсетокласничка от школото. 249 училища от тази есен са закрити заради липса на деца..




16.09.2008 г.

Дъжд съкрати тържествата за 15 септември
Бойкотират речите в школата
Вълчев дари 1000 лв. за асоциация на учителите пенсионери
ТОДОР ГОСПОДИНОВ

Дъжд и бойкот в стотици училища в София, Пловдив, Пазарджик и Варна провалиха четенето на словото за първия учебен ден на премиера Сергей Станишев. Това показа проверка на "Монитор".

Със заповед на зам.-министъра на просветата Кирчо Атанасов директорите на всяко училище трябваше да прочетат или да пуснат на мултимедия видеообръщение от премиера Станишев. В него той поздравява за Деня на Независимостта децата, а в отделен текст се обръща и към учителите.

В някои школа в страната поздравът на Станишев към учениците бил прочетен в класните стаи, в други - на двора при откриването, а думите към учителите били съкратени почти навсякъде.

В столичното 56 СОУ под съпровода на дъждовните капки учителите прочели само поздрава от районното кметство в "Люлин". В Седмо СОУ "Свети Седмочисленици" в столицата изчели словото на Станишев, а след това и още четири кратки речи от просветния министър Даниел Вълчев и столичния кмет Бойко Борисов. По време на откриването на годината в Италианския лицей в "Горна баня" словото на премиера също било пропуснато, научи "Монитор".

"За Пловдивска област е чест, че министърът на образованието и науката Даниел Вълчев откри учебната година в СОУ "Христо Смирненски" в Хисаря по покана на двама ученици." Това заяви началникът на регионалния инспекторат в Пловдив Александър Буздрев. Той бе категоричен, че речта на премиера е трябвало да се огласи като поздрав за първия учебен ден.

Още преди 3 дни учители от Пазарджик заявиха категорично, че няма да четат словото на Станишев, защото се страхуват да не политизират първия учебен ден.

"Мисля, че си струва да се изтърпят известни неудобства и от учители, и от ученици, но да се продължи с ремонтите. В няколко пловдивски училища те още не са започнали, но ние не сме и мечтали за такива мащабни реконстукции и затова искаме те да продължат", каза Александър Буздрев. 1000 лева лични средства дари министърът на образованието за учредяването на асоциация на пенсионерите в Пловдив след посещението в град Хисаря.

"Във всички варненски училища учебната година започна навреме с вдигането на националния флаг и поздравителни слова. Дъжд в морската столица вчера сутринта не валя." Това каза за "Монитор" Николинка Даскалова, началник на варненския инспекторат по образованието. Даскалова заяви, че не може да потвърди информацията от учителските синдикати във Варна за бойкот на речта на Сергей Станишев.


16.09.2008 г.

Димитър Йорданов, депутат, областен председател на СДС-Велико Търново: Лидерските партии са рискови за управлението
Съществуват райони, където по-скоро ще имаме неуспех, ако се явим в коалиция с ДСБ
Яна Йорданова

Визитка

Роден е на 23 април 1964 г. в с. Обединение, Великотърновско

Магистър е по икономика и управление на строителството и по държавни и общински финанси

Член на СДС от 1991г.

Председател на ОС във Велико Търново - 1999-2001г.

Депутат в 39-ото и 40-ото НС от СДС.

Зам.-председател на Комисията по икономическа политика и член на Комисията по транспорт и съобщения в НС

- Г-н Йорданов, как възприемате нападките, които се отправиха напоследък към СДС от представители на ДСБ?

- Наистина станахме свидетели на много изказвания, особено от представители на ДСБ, които се опитват да оценяват миналите събития, като използват думата ценности. Тези хора изтъкват, че са напуснали партията, за да съхранят ценностите на СДС и да ги пренесат в нова политическа сила. Мисля, че не са честни дори пред себе си, защото не споменават нищо за тяхната собствена отговорност за това разцепление. Опитът им да припишат във времето вината единствено на Иван Костов говори за стремежа им към личностно оцеляване. И Костов, и другите, които се отделиха от СДС и си направиха нова партия, са еднакво виновни. Това няма нищо общо с ценностите. Убеден съм, че именно ценностите винаги са били водещи в партията СДС, която с годините доказа,че не е на този или онзи лидер. Сменяхме си достатъчно често председателите и това не е довело до отказа на хората от идеите на СДС. Друг е въпросът, че СДС има нужда от нови програми и нови посоки, за да възвърне доверието на хората.

- Но какво точно се цели с тези нападки? Само личностното оцеляване ли е причината?

- Мисля, че в политиката ни много от нещата стават с договорка между отделните участници в политическия процес. Колкото и грозно да звучи, много често зад конкретните действия на дадена партия или изказвания на лидер стоят договорки с други представители на политически сили. Това вреди на политическия живот.

- ГЕРБ ли стана ябълката на раздора в десницата?

- Не говорим за ГЕРБ като ябълка на раздора. А за това, че лидерите на ГЕРБ и ДСБ се опитват да ни убедят, че в името на дясно обединение са си простили стари нападки един към друг. Други пък слагат единствено себе си в центъра на събитията. Всички тези изказвания на хора от ДСБ, че Иван Костов трябва да бъде сменен, звучат нелепо. Защото на Нено Димов и другите близки до него трябва да им е ясно, че има ли Иван Костов - има ДСБ. Няма ли Иван Костов - няма ДСБ. Същото може би важи и за ГЕРБ. В този смисъл искам да подчертая, че СДС не зависи от лидера си. Тя не е частна партия. Това е важно да се разбере от обществото, защото България има нужда от такива формации. Лидерските партии са доста рискови за едно бъдещо управление на страната.

- Брак по сметка ли е съюзът между ГЕРБ и ДСБ?

- Доколкото в момента имаме един формат между партиите, редното е по най-бързия начин да се изработи обща платформа, която да не е просто договорка между лидерите на партиите. Тя трябва да има ясна визия за едно бъдещо управление с участието на формата ЕНП. Когато има конкретни идеи и принципи, тогава всички членове и симпатизанти на десните партии ще бъдат спокойни, че нещата са принципни и са прозрачни. СДС още на първата среща във формат ЕНП за общи действия срещу правителството предложи да се подпише документ - „Съгласие върху принципите за добро управление".

- Защо се съгласихте да участвате в тази коалиция, след като има конфликти заради ГЕРБ и ДСБ?

- Няма по-естествен формат от това. Независимо че някои формации зависят от лидерите си. И това е ясно за всички, защото се вижда с просто око. Това не пречи да бъдем заедно, но нещата трябва да са прозрачни.

- Лидерското начало ли пречи в българския политически модел?

- За да не изпадам в ролята на човек, който смята, че не трябва да има силни лидери и фигури в българската политика, ще кажа, че не това трябва да се премахне. Необходимо е да се промени моделът на функциониране на партиите. Политически сили, които зависят само от председателя си, не би трябвало да бъдат подкрепяни от обществото. Знам, че хората обичат да гласуват за личности, но една личност не може да осигури добро управление. Доброто управление означава умело и мъдро структуриране на отбор от политици.

- Казвате, че СДС има нужда от нова програма. В каква посока трябва да са насочени промените?

- Все още не е напълно готова новата програма на СДС за подобряване на стандарта на живот в страната. В момента работим по новите идеи за добро управление. Вече сме пълноправен член на ЕС, затова СДС трябва да се ангажира да превърне всеки един гражданин в европеец. Естествено трябват и подобрения във всички области на обществения живот.

- Какво трябва да променят политическите партии в страната?

- Партиите първо трябва да променят себе си. СДС започна този процес - с новия си устав стана най-демократичната партия в България. Освен това партиите имат нужда от ясно разписани ограничения в законите. Особено по отношение на финансирането и изборното законодателство. Трябва да дадем възможност на хората да оценяват партиите като много добри субекти и да се забранят някои партии, които изникват непосредствено преди избори.

- Имате предвид законодателството ни да ограничи партиите фантоми?

- Не само партиите фантоми. Виждаме как напират, особено на местни избори, структури, които доказват с дейността си, че участват в местната власт по чисто икономически причини.

- Мит ли е вече синята идея?

- Първоначалната синя идея отдавна победи. Казвам го съвсем отговорно. България вече е член на НАТО и ЕС. Първата синя идея беше да бъдем страна, част от западния свят. Това беше стратегическата цел, без която не можеше да продължим нататък. За съжаление хората все още нямат усещането, че са достигнали стандарта на европейци. Новата идея на СДС е да подобрим стандарта на живот във всяка една област, да продължим спрените след нашето управление реформи. Защото нямаме реформирано образование, нито здравеопазване, нито сектор за сигурност. Липсва контрол за изразходване на бюджетните средства. Съдебната система у нас също не работи ефективно.

- Притесняват ли ви прогнозите на социолозите, че най-вероятно СДС няма да влезе в парламента?

- Притесняват ме, естествено. Но не би трябвало това да бъде най-важният въпрос пред партията. Имам предвид, че ако този показател наистина е верен, трябва да анализираме нещата и да направим всичко възможно да го променим. Но има още година, хората ще чуят новите ни идеи и вярвам, че ще ни подкрепят.

- След като това ви притеснява, съществува ли все пак хипотеза да се явите заедно с ДСБ на изборите догодина?

- Все още наистина сме на етапа на хипотезите. Съществуват обаче неизчистени противоречия с ДСБ. През годините имаме много натрупани конфликти както между партиите, така и между отделни политици. Затова трябва да се търси баланс и да се върви към смекчаване на тези противоречия, за да се стигне до обединение. Но за това трябва воля от всички страни.

- Вярвате ли, че ще успеете да загърбите противоречията?

- Не съм голям оптимист. Но има и една друга страна на нещата. В България има райони, където по-скоро ще имаме неуспех, ако се явим в коалиция с ДСБ. Това също трябва да се вземе предвид. Може би в близките месеци СДС трябва окончателно да реши как ще се яви на изборите. Лутането сред въпроса сами или в коалиция, не позволява съсредоточаване на силите и енергията в една конкретна посока.

- Трябва ли да има персонални смени, за да се стигне до дясно обединение?

- Вижте, аз няма да изготвя списък с хора, които трябва да си отидат от политическия живот на страната. Ако го направя, това няма да доведе до добър резултат. Дори ще внесе напрежение. Според мен всяка партия трябва да си извърви своя път към промяна. Затова е необходимо омекотяване на отношенията и добро структуриране вътре в самите партии. Говоря за програми, идеи и хора, които ще ги реализират.

- Реално започнаха предизборните кампании и вече се развихриха доста скандали в публичното пространство. Защо се изнерви толкова политическата обстановка в страната?

- Нормално е да има скандали. Наближават изборите и всяка от партиите си урежда някакви сметки. Всяка една политическа сила преценява какви са шансовете й да участва в следващото управление на страната. С наближаването на края на мандата напрежението ще се усилва. Но с най-голям принос за това е цинизмът на управляващите, които вместо да отговарят пред гражданите за провала на европейското ни членство и за корумпираните си представители във властта, обвиняват опозицията, че им искаме оставката, т. е. за това, че си вършим работата.

- Почти сигурно е, че следващото управление ще е коалиционно. Какви са плюсовете и минусите на такива съюзи?

- Няма нищо лошо в думата коалиция. Особено в следизборните съюзи. Стига да са създадени, за да преследват точно определени цели и приоритети. Затова изтъкнах, че форматът ЕНП трябва много бързо да си изработи тези цели за едно бъдещо управление. Независимо как ще се яви на избори всяка една от трите формации. Защото трябва да е ясно с какво ще се различава нашето управление от това на тройната коалиция. Говоря, ако получим доверието на хората, за да формираме следващото мнозинство. Коалициите не са лошо нещо. Но искам да насоча вниманието ви към един недостатък в българската политика и той е, че хората не разбраха, че е добре да се традиционализират партиите, да имат устойчивост. И тогава независимо дали една формация е в криза или подем, да бъде подкрепяна от гражданите, за да може самата политическа сила да се развива. А често сме свидетели на обратното. Когато една партия изпадне в криза, някакви политици, които са на възлови места, изведнъж започват да правят нови десни партии. На всичкото отгоре казват, че ще обединяват дясното. Това е абсурдно.


16.09.2008 г.

Червен активист се прикачи към ГЕРБ
Росен Моллов

Председателят на Общинския съвет на БСП в русенския град Сливо поле Илиян Илиев изостави "червената" партия и стана член на ГЕРБ. Това съобщиха вчера от централата на Бойко Борисов в дунавския град. Илиев сложил параф в подписката на опозицията срещу правителството. Дванайсет години той е работил активно за изграждането на местната структура на БСП, но силно се разочаровал от управлението на своите.

От областното ръководство на Борисовата партия поощриха постъпката му, като заявиха, че оценяват качествата на новия си член. "В малките общини и населени места за нас са важни не миналата политическа принадлежност, а доказани личности с авторитет сред населението, които работят активно в интерес на гражданите", заяви областният ръководител на ГЕРБ - Русе Пламен Нунев.

Така ГЕРБ си отмъсти на БСП заради откраднатия от червените кмет на Ветрино, който демонстративно бе дарен с партийна книжка на "Позитано" 20, след като бе избран на поста си с подкрепата на Бойко Борисов.

----НАПРЕД - НАЗАД

В същото време общинските съветници на ГЕРБ в Русе намаляха с един, след като Даяна Коева напусна изненадващо групата и оглави нова заедно с двамата бизнесмени общинари Виктор Епщайн и Евгени Велковски. Коева даже била избрана за председател на новата група, която се обяви в подкрепа на предприемачеството. Така групата общински съветници на ГЕРБ в Русе намалява от 16 на 15 души. Председателят й Ваньо Танов бе силно изненадан от действията на колежката си. Самата Коева не бе открита за коментар.




16.09.2008 г.

Забраняват строителството в София през уикенда
Новите заведения ще минават през предварителни проверки за шума
Таня Петрова

Война на шума обявява Столична община в новата проектонаредба за обществения ред. Ако документът бъде приет, строителството през почивните дни ще бъде забранено. Затяга се и режимът за работа на заведенията за развлечения.

В момента ограничение за строителство и ремонтни дейности през почивните дни няма. Голяма част от обектите ползват именно събота и неделя, защото понякога се налага и затварянето на улици. Събота и неделя се използват ударно и за асфалтиране. Ако новите текстове влязат в сила без промени, забраната за ремонти ще важи и за улиците. "Това ще ни забави много сериозно и ще помислим дали да не направим изключение", коментира зам.-кметът Велизар Стоилов.

Ограничения се въвеждат и за шума в местата за развлечение. Всяко ново заведение вече ще минава през замерване на шума в местната инспекция по околна среда, като това става задължителна част от изискваната от общината документация. Не е предвиден обаче регламент какво се случва с вече функциониращи заведения. Въвежда се и изрична забрана за озвучаване на открито след 22 часа.

Промени има и за жилищните сгради. Тук ремонтите през работните дни вече ще приключват до 19 часа вместо до 20. През почивните дни ще може да се работи при съгласие на съседите. Хората, които ползват жилищата си за провеждане на музикални репетиции и други шумни дейности като зъболекарски кабинети, ще могат да го правят до 19 вместо до 21 часа. Шумните веселби след 22 часа вечерта не са позволени.

Новост в наредбата е и сериозното увеличение на максималните санкции. Досега глобата бе до 500 лв. Новият таван, заложен в закона за местното самоуправление, е 5000 лв. за физически лица и 50 000 лв. - за юридически. Липсата на подобна корекция в останалите наредби на общината води и до абсурди. Така например по новото изискване за замерване на шума в търговските обекти глобата си остава 500 лв., защото тази материя е уредена от друга наредба.

София предлага и някои нови забрани, за да отговори на нуждите на града. Така например занапред миенето на стъкла, както и продажбата на печатни издания и друга търговска дейност, организирана на кръстовищата, се забранява изрично.

16.09.2008 г.

Билетът" за тон смет до Силистра -10 лева
Над 80 лв. ще струва „би­летът" на всеки тон от бали­рания софийски боклук до сметището край Силистра, показва груба сметка. Тя е върху количеството смет, цената на транспорта и так­сата за депониране.

Според готвеното спора­зумение със Столичната об­щина управата на дунав­ския град е готова да поеме 180 000 т опакована смет. По предварителни разчети за складирането София ще трябва да плати по 13 лв. на тон, или около 2,5 млн. лева.

Доста по-скъп ще излезе транспортът. Преди месец общинската фирма „Чистота-Искър" спечели конкурс за извозване на балите с це­на 15 ст. на тон километър. При 180 000 т бали и раз­стояние от 450 км до Сили­стра сумата излиза около 12,1 млн. лв. Или кметството ще се бръкне за цялата ак­ция с близо 14 млн. лв., или по над 80 лв. на тон.

На трите площадки в Со­фия обаче ще останат още близо 500 000 т бали. Кме­тът на Силистра Иво Андо­нов заяви вчера, че днес ще бъде подписано споразуме­нието със Столичната об­щина. По-късно от София ут­очниха, че това ще стане, след като двата общински съвета вземат решение. Очаква се съветниците да се съберат до 25 септем­ври. Срещу жеста към Со­фия силистренци ще полу­чат 30 млн. лв. от правител­ството. Те ще са за проекти.

„Готови сме веднага да поемем сметта. Депото ни може да приема спокойно до 1000 т на денонощие", заяви Андонов. Според не­го, ако София успее да оси­гури 40 камиона по 25 т, из­возването на балите може­ло да стане за 6 месеца. За целта на сметището щели да бъдат назначени нови 6-има работници.

„Имаме готовност и с ор­ганизация и с техника да започнем да товарим и во­зим балите до всяка точка, която ни посочи Столична община", заяви и шефът на софийската общинска фир­ма Павел Граматиков. Дру­жеството му можело да осигури 30-40 големи ка­миона, всеки от които мо­жел да извози 20 тона.

В 15 ст. на тон километър влизало и товаренето на сметта, обясни Грамати­ков. Заради по-голямото разстояние трябвало да се осигурят по двама шофьо­ри на камион. Единият ще кара в едната посока, дру­гият в обратната. По евро­пейски изисквания на все­ки 4 ч трябвало камионите да спират за час почивка.

„Чистота - Искър" извози и м. г. 280 000 т бали до сметищата край пловдив­ското с. Цалапица и Карло­во. Според одобрения от.

общината балансов отчет на дружеството приходите му за 2007 г. близо 14 млн. лв., почти колкото и през 2006 г. А печалбата за м. г. е била 1,1 млн. лв. при 1,5 млн. лв. през 2006 г. За 1 млн. лв. е купена нова тех­ника, а за 1,5 млн. лв. дру­жеството изграждало пло­щадка за сепариране на сметта на „Суходол".

Кметът на Севлиево Йор­дан Стойков пък бе изумен вчера, че ще приема столи­чен боклук. Той нито се бил виждал с екоминистъра Джевдет Чакъров, нито се бил чувал с кмета на София Бойко Борисов. На 12 сеп­тември Чакъров публично обяви името на Севлиево като евентуално място за складиране на балите.




16.09.2008 г.
Столична община забранява чистенето с прахосмукачки по абяд
Забрана за миене на тераси, дворове, коли, черги и килими с питейна вода, както й използването й за охлаждането на напитки ще се опита да въведе Столичната община. Ограниченията са записани в проектонаредба за обществения ред, която е публикувана за обсъждане.
В нея се забранява тупането и изхвърлянето на отпадъци през балкона, както и ремонтите в почивните дни, освен ако не са аварийни. През уикенда ще може да се кърти и пробива само след съгласието на съседите, а в останалите дни тези дейности ще могат да се извършват в часовете от 8 до 14 и от 16 до 19. Същото важи и за чистенето с прахосмукачка. Глобата за гражданите, които не спазват обществения ред, може да достигне 5 хил. лв., а за юридическите лица - 50 хил. лв. При по-леки нарушения на място ще се налагат санкции от 10 лв.


16.09.2008 г.

Политиците се хванаха гуша за гуша заради боклука
Президентът пропиля добрите ни взаимоотношения, за да се хареса на премиера, смята Бойко Борисов • Кметът да спре да политизира проблема, съветва Сергей Станишев
Президентът пропиля евтино добрите ни взаимоотношения, за да се хареса на премиера Сергей Станишев. Това заяви столичният кмет Бойко Борисов вчера, ден след поредната размяна на реплики между двамата заради проблема със софийския боклук. В неделя държавният глава обвини кмета, че на­рочно бави изграждането на завод за преработ­ка на отпадъци, и призова съдебната власт да се поинтересува от случая.

Борисов допълни, че ако президентът има да повдига някакви обвинения срещу него, може да го направи, защото той е назначил главния проку­рор. По логиката на президента всички кметове трябва да се изправят пред прокуратурата, да ка­жат защо нямат завод, „защото няма разлика меж­ду София, Пловдив, Варна, Бургас", категоричен бе кметът. Според него наказателни постановления и присъди трябва да има за тези, които са затвори­ли сметището в Суходол. „Ние ще излезем от ситу­ацията, първата част на завода ще заработи до октомври - проектиране, строителство и първа копка някъде до края на годината", обеща Борисов. Той добави, че „разбира, че на БСП им е много криво, че губят, а ГЕРБ е най-силната партия в момента". Бих помолил и препоръчал столичният кмет да спре да политизира проблема с отпадъците на София, защото през последните седмици прави­телството води разговори с доста общини в тър­сене на варианта, който да помогне на столичани. Това каза премиерът Сергей Станишев вчера. „Ако кметът не носи отговорност за нищо, аз се чудя защо го избират. Кой е виновен - папата Римски или Исус Христос за това, че има проблеми? Този разговор е безсмислен повече", каза още Стани­шев. Той посъветва журналистите да направят про­учване колко действително струва на софиянци балирането на отпадъци и кои точно компании са осъществявали тази дейност. „В крайна сметка софиянци плащат такси за това", изтъкна премие­рът. Той бе категоричен, че неколкократно прави­телството е оказвало помощ на Столична общи­на. „Този проблем не може да ни остави безразлични. Това засяга близо 2 млн. жители на столи­цата", каза Станишев, припомняйки, че правител­ството е помагало на Столична община и през 2006 г. за извозването на 120 хил. тона боклук. Кабинетът на Станишев е помогнал и за повтор­ното откриване на суходолското сметище.




16.09.2008 г.

София се нагледа на десетки провалени проекти за завод
Павлина Араджиева
Десетки готови проекти за изграждането на завод за преработка на столичните отпадъци са били обречени на провал през последните няколко години. Обсъждани са варианти за няколко вида технологии – за изгаряне, за плазмено унищожаване, за преработка до брикети и до тор. Проектите за заводите на наши и чужди фирми бяха кой от кой по-красиви, обвити със зеленина и без комини (с изключение на технологията за изгаряне). Няколко пъти се определяше срок за първа копка, за да се стигне до днес, когато София се спря на механично-биологичната технология, предложена от консултанта на проекта – германската фирма „Фихтнер” и българските „БТ инженеринг” и „Аква консулт”. Това е система на сортиране на отпадъците, при която една част от тях ще отиват за рециклиране, друга част – за компостиране, а трета – за производство на гориво. Избрани са и местата за инсталациите – площадките край с. Яна и Богров. Дали обаче съдбата и на този бъдещ завод няма да е като на останалите?

Още по времето на Стефан Софиянски през 2004 г. гръцката фирма „Болкан инженеринг” и белгийската „Ремко-Б” поискаха да започне процедура по ОВОС за два проекта за завод на територията на Кремиковци. Технологията беше по примера САЩ и Япония и залагаше производство на електроенергия. Тогава обаче общината не прояви интерес. Отхвърлено беше и едно от най-атрактивните предложения – на общинския съветник Николай Желев (СДС), който през 2005 г. оповести идеята си заводът за преработка на боклука да бъде в атракционен парк. В уникалния екологичен комплекс освен инсталациите за преработка на боклука той предвиждаше да има растения и животни, аквапарк и конферентни зали.



През 2006 г. Бойко Борисов промотира технология, подобна на заводите в Берлин, където боклукът се преработва до гориво. Строежът на съоръжението отнемаше най-много една година и струваше евтино. Отхвърлен беше и опитът през 2007 г. на съветниците Радослав Тошев („Гергьовден”) и Пламен Илиев („Демократи за София”) за учредяване на съвместно дружество между общината и шведската фирма „Текниска веркен”, която беше общинска и можеше бързо да реши проблема с боклука. Проектът обаче беше атакуван от всички групи в общинския съвет като „незаконосъобразен”, тъй като целеше преговори за строеж, без да се обявява конкурс за инвеститор.

В началото на тази година столичният кмет подхвърли идеята за насочване на битовите отпадъци към завода на „Екобулпак”, от които да се произвежда алтернативно гориво. Това щяло да доведе до 60% намаление на боклука. На софиянци остава надеждата поне първата копка на един от всички проекти да стане реалност преди изборите догодина.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет