Lesson Study бойынша бірлескен жұмыс ережесі.
Қазіргі кезеңде білім берудің сапасын жақсарту, әдістемелік негізін өзгерту заман талабына сәйкес туындап отырған қажеттілік. Өйткені, мектептің әр күні көптеген ғылыми жаңалықтарға, терең әлеуметтік өзгерістерге толы. Бұрын оқу үрдісінде мұғалім басты роль атқарған болса, қазір оқушының белсенділік көрсететін кезі туды. Сабақ мұғалімнің емес, оқушының іс-әрекетімен бағаланады. Қазіргі заманда нені оқыту емес, қалай оқыту маңыздырақ болып отыр. Сабақ барысында оқушының ізденуі мен зерттеу дағдыларын қалыптастыра отырып, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру мақсатында қолданылатын технологиялар баршылық. «Зерттеу сабағы қарапайым идея болып табылады. Егер сіз оқытуды жақсартқыңыз келсе, онда басқа мұғалімдермен бірге жұмыс істеу-жоспарлау, бақылау және сабақ бойынша ой жүгіртудің қаншалықты маңызды екені анық емес пе? (Lewis, 2002) тұжырымдамасы бойынша жаңа технологияның бірі:
Lesson Study әдісі – ондағы басты мақсат әріптестермен бірігіп,
•Сабақ жоспарын құру
•Зерттеу сабағын талқылау
•Сабақтың жоспарын талқылау
•Зерттеу сабақтарын өткізу болып табылады.
Lesson Stady – сыныпты зерттеу нысаны немесе түйінді сипаты: креативтілік пен ғылыми дәлдік.
Мақсаты: Оқыту үдерісіндегі тәжірибені жақсартуды және жетілдіруді зерттеу. Сабақ жоспарын құру барысында зерттеуші 3 мұғалім және 1 бақылаушы мұғалімнен құралған топ бірігіп, зерттеу сабағын ұйымдастыру үшін әдебиеттік оқу, математика пәнін таңдап алынды. Зерттеуші топ аптасына бір реттен жиналып, А,В,С деңгейіндегі оқушылар тобына жататын оқушының сабақ барысында іс –әрекетін зерттеу үшін, оның қажеттілігін анықтауға болатын тиімді әдіс -тәсілдерді сабақтың жоспарын құруда талқылап шықты. Оқушының қажеттілігін қанағаттандыру үшін Блум таксономиясы бойынша талдау сұрақтарын сабақ барысында қолданып, оқушының сыни тұрғыдан ойлау қабілетін жетілдіре түсу жұмыстарын қолға алып, оны сабақ сайын күрделендіре түсу жоспарланды.
Lesson Study-ерекше форманы сипаттайтын педагогикалык тасіл мугалімдер практикасы саласындагы білімді жетілдіруге багытталган сабактардаты іс-эрекеттегі зерттеулер. Бул тасіл Жапонияда 19-шы гасырдын 70-ші жылдарында, шамамен 70 жыл бурын, Батыста колданылатын "їс-эрекеттегі зерттеу"тесілімен курылган. Lesson Study батдарламасына бірлесіп жоспарлауды, окытуды, бакылауды, окыту мен талдауды жузеге асыратын, ез корытындыларын кужаттайтын мугалімдер тобы катысады. Lesson Study циклын откізу кезінде мугалімдер кейіннен берілетін педагогикалык тесілдерді жаналап, жетілдіре алады эріптестерге Lesson Study ашык еткізу не олардын жумысы сипатталган кужатты жариялау аркылы кол жеткізіледі.
Батыста Lesson Study тек агымдаты гасырда танымал болды, американдык зерттеушілер жапон муталімдерінін Жалпы педагогика саласында да, жапон окушыларынын оку жетістіктерінін жогары денгейін камтамасыз ететін окытылатын пондер саласында да АКШ студенттерінін уксас топтарымен салыстырганда терен білімінін бар екенін растаганнан кейін.
Жумыстын максаты
* Lesson Study дісін толыгырак зерттеп, практикада колданылуын талдау.
* Lesson Study туралы теориялык зерттеу;
* Lesson Study-дін колданылу нускаулыгын усыну;
* Lesson Study-дін практикада колданылуын зерттеу;
* Lesson Study-дін жоспарын, бакылаудаты окушыларын аныктау
Казіргі заманты мектеп динамикалык жанару, мазмунын, уйымдастырушылык формаларын, сондай-ак окытудын инновациялык технологияларын унемі жетілдіру сатысында. Инновациялар адамнын кез-келген кэсіби кызметіне тан жене табии турде зерттеу такырыбына айналады. Олар гылыми ізденістердін, жекелеген мугалімдер мен тутас ужымдардын озык педагогикалык тэжірибесінін, нетижесі болып табылады. Казіргі уакытта Шыгыс Азияда Lesson Study апониядан баска Сингапурда, Гонконгта жэне Кытайда колданылады. Бул тэсіл батыс елдерінде, сонын ішінде АКШ, Хлыбритания, Швеция жене Канадада да колданылады.
Lesson Study-педагогтарга сабакты бала устанымынан карауга жэне сабак сапасы бойнша бірлесіп жумыс істеуге мумкіндік беретін мугалімдердін кэсіби езара іс-кимылынын парменді нысандарынын бірі. Lesson Study процесінде сабакты дайындау, еткізу жане талдау жургізіледі жане циклден кейінгі эрбір сабактын сапасы жаксарады. Lesson Study сыныпты зерттеу нысандарынын бірі болып табылад, бул тесіл 1870-ші жылдары Жапонияда тажірибені жаксарту мен жетілдіру максатында пайда болган. Lesson Study тасілі Макота Йошида Америка Курама Штаттары мен Улыбританияда жана тасілдін таныстырылымын жасаганнан кейін, Жапониядан тыс жерлерде 2007 жылдан бастап танымал бола бастады.
Достарыңызбен бөлісу: |