Ліщинська Вікторія Валеріївна старший викладач, двнз «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»



Дата01.07.2016
өлшемі49.5 Kb.
#171663

Ліщинська Вікторія Валеріївна

старший викладач, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Україна



Victoria.V.Lіshchynska

Lecturer, SHEE “Kyiv National Economic University named after V.Getman”, Ukraine



ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК БІЗНЕС-МОДЕЛІ ТА КОНКУРЕНТНОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА

INTERCONNECTION OF BUSINESS MODEL AND COMPETITIVE STRATEGY

Визначено поняття інноваційної бізнес-моделі. Визначено взаємозвязок бізнес-моделі та конкурентної стратегії компанії.

There are defined innovation business model. There are defined the interconnection of business model and competitive strategy.

Посилення системних глобалізаційних процесів на національному, регіональному, світовому рівнях, що розгортається на тлі радикальних інноваційних перетворень у всіх галузях економіки і суспільного життя, зміни технологічних укладів, переходу до постіндустріального суспільства, супроводжується загостренням міжнародної конкуренції та формування нових моделей бізнесу.

Проблематика створення нових бізнес-моделей останнім часом користується значною науково-дослідницькою увагою як серед зарубіжних, так і серед вітчизняних авторів, таких як А. Афуа, А. Маскон, К. Облуй, А.Ю. Соолятте, Г. Хамел, В.Н. Котельников, Н.В. Ревуцька, І.В. Журавльова та інших.

В узагальненому трактуванні бізнес-модель – це метод стійкого ведення бізнесу. Величезну роль в побудові сучасних моделей бізнесу відіграють інновації. Сучасна бізнес-модель є такою конструкцією, що трансформує інноваційні технології в економічні вигоди для підприємства та високу споживчу цінність для клієнтів.

Інноваційні бізнес-моделі – це інтегруюча інновація, яка обєднує інновації процесів (технологій), продуктів і способів ведення бізнесу [4].

Інноваційною концепцією ведення бізнесу можна вважати використання радикальних інновацій, які відкривають цілком нові можливості на ринку. Можна стверджувати, що ідентифікація і застосування різних форм інновацій становить певною мірою імператив структури стратегії, як і операційної діяльності підприємства XXI століття.

Технологія побудови інноваційної моделі бізнесу досягається завдяки детальній розробці та плануванню таких ключових елементів як:


  • пропозиції цінності для споживача;

  • ланцюгу створення цінності;

  • моделі створення прибутку;

  • ключових ресурсів, бізнес-процесів, компетенцій, необхідних для забезпечення прибутковості пропозиції цінності для споживача.

Зміні тратиційних і появі інноваційних моделей бізнесу особливо сприяє розвиток Інтернету. Інтернет дозволяє компаніям формувати свою конкурентну стратегію на базі системи партнерства зі споживачами, вести з ними діалог, обговорювати нові товари і послуги тощо.

В рамках однакових бізнес-моделей у компаній можуть формуватися різні загальні і конкурентні стратегії (рис.1).



Рис. 1. Взаємозв’язок бізнес-моделі та стратегії компанії.

Міграція цінності всередині галузевих бізнес-систем сприє прагненню ведучих компаній в усьому світі до зміни існуючих бізнес-моделей та появи гібридних конкурентних стратегій.

Гібридні конкурентні стратегії зорієнтовані на споживача і грунтуються на уникненні чи зміні форми конкуренції, що призводить до розширення меж ринку. Вони висувають на перше місце процес формування унікальної цінності товару для споживача як основного фактора успіху пропозиції підприємства на ринку.

Гібридні конкурентні стратегії спрямовані на формування майбутніх потреб споживачів та формування майбутніх ринків, на яких можна буде ухилитися від конкурентної боротьби. Г. Хамел і К. Прахалад визначають несформовані потреби — як найважливішу сферу діяльності радикальних інновацій [6]; а стратегія «блакитного океану» Ч.Кіма, Р.Моборна передбачає створення нового унікального ринкового простору в рамках існуючих меж ринків, де фірма не матиме конкурентів [3].

Підсумовуючи, варто зазначити, що створення інноваційних бізнес-моделей, які використовують гібридні конкурентні стратегії – це важливий фактор конкурентоспроможності компанії на сучасних ринках.


Література:
1. Бжуска Я. Інноваційні моделі бізнесу // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2008. – № 628. – С.29-35.

2. Джонсон М., Кристенсен К., Кагерманн Х. Изобретая новую бизнес-модель // &Стратегии. – 2009. – № 1–2. – С.14–24.

3. Ким Ч., Моборн Р. Стратегия голубого океана: Пер с англ. – М.: НІРРО, 2005. – 272 с.

4. Маркова В.Д. Бизнес-модель: сущность и инновационная составляющая // Проблемы современной экономики.- 2010.- № 2.- С.38-42.

5. Тараненко І.В. Формування інноваційної парадигми теорії конкуренції у сучасних глобалізаційних умовах // Міжнародні економічні відносини. – 2011. - № 1(9). – С. 194 – 203.

6. Хамел Г., Прахалад К. К. Конкурируя за будущее. Создание рынков завтрашнего дня: Пер. с англ. - М. : Олимп-Бизнес, 2002. - 288 с.



7. Magaretta, J. (May 2002). "Why Business Models Matter", Harvard Business Review, vol. 80, no. 5.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет