Научно – наставном вијЕЋу извјештај о оцјени урађене магистарске тезе



Дата11.07.2016
өлшемі93.59 Kb.
#191754
УНИВЕРЗИТЕТ У БАЊОЈ ЛУЦИ

Факултет физичког васпитања и спорта

Б а њ а Л у к а
НАУЧНО – НАСТАВНОМ ВИЈЕЋУ

ИЗВЈЕШТАЈ О ОЦЈЕНИ УРАЂЕНЕ МАГИСТАРСКЕ ТЕЗЕ

На основу члана 71. став 7. тачка 6. Закона о високом образовању (''Службени гласник Републике Српске'', број 73/10), те члана 52. Статута Универзитета у Бањој Луци, Научно - наставно вијећа Факултета физичког васпитања и спорта Универзитета у Бањој Луци је на 118. сједници, одржаној 10.маја године, донијелo одлуку о формирању Комисија за преглед и оцјену урађене магистарске тезе кандидткиње Горице Билак под називом: ''Наставник као фактор побољшања ефеката наставе физичког васпитања ученика млађег школског узраста '', у сљедећим саставу:



П О Д А Ц И О К О М И С И Ј И



  1. Проф. др Проко Драгосављевић, Ужа научна област Методика у спорту и физичком васпитању, Универзитет у Бањој Луци, Факултет физичког васпитања и спорта Бања Лука, предсједник.




  1. Проф. др Драгољуб Вишњић, ужа научна област Методика физичког васпитања, Универзитет у Београду, Факултет спорта и физичког васпитања, члан.




  1. Доц. др Раденко Добраш, ужа научна област Методика у спорту и физичком васпитању, Универзитет у Бањој Луцу, Факултет физичког васпитања и спорта Бања Лука, ментор- члан.



  1. УВОДНИ ДИО ОЦЈЕНЕ МАГИСТАРСКЕ ТЕЗЕ

Увидом у урађену магистарску тезу под насловом ''Наставник као фактор побољшања ефеката наставе физичког васпитања ученика млађег школског узраста'', закључујемо да иста представља емпиријско истраживање лонгитудиналног карактера. Сам наслов и тематика сврстава овај рад у област физичког васпитања.


Магистарска теза обухвата 10 (десет) поглавља, написана је на 101 (стотинуједној) страници, садржи 10 (десет) табела, 4 (четири) графикона, 25 (двадесетпет) слика, 94 (деведесетчетири) извора коришћене литературе.
Магистарска теза садржи сљедећа поглавља:

  • Увод,

  • Теоријски оквир рада,

  • Досадашња истраживања,

  • Предмет, проблем, циљ и задаци истраживања,

  • Хипотезе истраживања,

  • Методологија истраживања,

  • Резултати и дискусија,

  • Закључци,

  • Теоријски и практични значај истраживања, и

  • Литература.



  1. УВОД И ПРЕГЛЕД ЛИТЕРАТУРЕ

У наведној тези кандидаткиња је јасно истакла разлог због којег је предузела истраживање, као и циљеве истраживања. С обзиром да се ради о физичком васпитању ученика млађег школског узраста, који карактеришу фазе сензибилитета развоја моторичких способности, веома је битан начин извођења наставе физичког васпитања.

Управо због тога, кандидаткиња је у истраживање ушла са идејом да утврди колико непосредни реализатор наставе утиче на постигнуте ефекте наставе. Знајући колико проблема је присутно кад је у питању настава физичког васпитања млађег школског узраста, а поготово какве су посљедице неквалитетне наставе, кандидаткиња је у току експерименталног периода наставу физичког васпитања повјерила професорима физичког васпитања, са циљем да утврди да ли ће та настава имати боље ефекте него уобичајена настава коју изводи наставник разредне наставе Важно је напоменути да је настава извођена складу са Наставним планом и програмом.

Такође, кандидаткиња је у прегледу досадашњих истраживања обрадила како истраживања у сфери моторичких способности, тако и у сфери наставе физичког васпитања. Међу наведеним референцама доминирају наслови из последње три деценије, превасходно енглеског, српског и хрватског говорног подручја.

Кандидаткиња је успјела да прикупљене податке систематизује логично и ваљано. Из избора рефернци види се да кандидаткиња познаје истраживачку област за коју се опредијелила, те је успјела да дефинише стабилан теоријски оквир рада од којег је започела истраживање.


  1. МАТЕРИЈАЛ И МЕТОДА РАДА

Узорак испитаника (1558 испитаника), као и критеријуми који су узети у обзир приликом избора испитаника (да су из одјељења четвртих и петих разреда основних школа Републике Српске, односно 10-11 година старости, да немају здравствених сметњи при учешћу у настави физичког васпитања, да редовно похађају наставу) допринијели су да кандидаткиња успјешно реализује магистарску тезу и значајно допринесе разматрању могућности увођења професора физичког васпитања у редовну наставу ученика млађег школског узраста.

Експериментални третман је реализован у трајању од годину дана, а састојао се у томе да у наведеном периоду, са ученицима који припадају експерименталној групи, наставу физичког васпитања изводе професори физичког васпитања, док су у истом периоду са контролном групом радили наставници разредне наставе. Програм рада је остао исти, тако да је једини варијабилитет између посматраних група узроковао онај ко изводи наставу.

Третман је реализован у складу са Наставним планом и програмом, а провођен је у сарадњи са Министарством породице, омладине и спорта, Министарством просвјете и културе, Факултетом за физичко васпитање и спорт Универзитета у Бањој Луци и Републичким педагошким заводом. Пројекат је одобрен од стране Министарства породице, омладине и спорта и Министарства просвјете и културе Владе Републике Српске, чиме пројекат има још већи значај.

Комисија је установила да није дошло до промјене плана истраживања који је дат приликом пријаве магистарске тезе. За процјену моторичких способности кориштено је 7 (седам) тестова из батерије Еурофит. Кандидаткиња је детаљно описала сваки тест уз попис реквизита и фотографије самог тестирања, што свакако представља, уз инсистирање на едукацији мјерилаца, додатни квалитет ове фазе истраживања.

Може се констатовати да је извршен правилан избор одговарајућих статистичких процедура које гарантују ваљано закључивање. Статистичка обрада добијених резултата је подијељена у два сегмента: дескриптивна статистика и компаративна анализа. Из простора дескриптивне статистике на нивоу читавог узорка израчунати су централни и дисперзивни параметри:



  • Аритметичка средина (М),

  • Стандардна девијација (С),

  • Варијациона ширина (Маx – Мин),

  • Коефицијент варијације (К-В),

Поред тога тестирана, је нормалност дистрибуције резултата примјеном Колмогоров-Смирнов теста (К-С тест).

Од метода компаративне статистике у овом истраживању су кориштени Т - тест за зависне узорке и Т - тест за независне.



  • Т – тест за зависне узорке је кориштен за утврђивање значајности разлика аритметичких средина варијабли мјерених на иницијалном и финалном мјерењу, унутар експерименталне и контролне групе.

  • Т- тест за независне узорке, је кориштен приликом утврђивања статистичке значајности разлика аритметичких средина између експерименталне и контролне групе на иницијалном и финалном мјерењу у погледу тестираних варијабли.

Резултати истраживања представљени су табеларно и графички, а потом су квалитетно прокоментарисани.



  1. РЕЗУЛТАТИ И НАУЧНИ ДОПРИНОС ИСТРАЖИВАЊА

Резултати су изнесени редослиједом описаним у методологији истраживања.

Прво су приказани параметри дескриптивне статистике свеукупног узорка, па затим појединачно група (иницијално и финално мјерење), и то: аритметичка средина, опсег (минимум и максимум), стандардна девијација и коефицијант варијације, за све опсервиране варијабле.

Након приказивања параметара дескриптивне статистике, проведен је Колмогоров – Смирнов тест (К-С тест) за испитивање дистрибуције резултата, након чега је констатовано да резултати одступају од нормалне дистрибуције. Узевши у обзир да бројност узорка представља врло важан услов избора процедуре, а имајући у виду да је предметно истраживање проведено са великим бројем испитаника, а да велики број испитаника дозвољава кориштење процедура које припадају параметријској статистици, за компаративну анализу су, без обзира на расподјелу резултата, кориштени поступци параметријске статистике која је прецизнија од непараметријске.

Сљедећем кораком су представљени резултати компаративне статистике, у оквиру које је кориштен Т- тест за зависне узорке (табеларно и графички), прво за контролну, а затим за експерименталну групу испитаника. Контролна група испитаника је постигла бoље резултате на финалном него на иницијалном мјерењу. За два теста та разлика није статистички значајна, док је за осталих пет тестова та разлика на нивоу значајности 0.01 и 0.05. Експеримантална група је у свим мјереним варијаблама остварила боље резултате у финалном мјерењу у односу на постигнуте резултате на иницијалном мјерењу, а то нам говори и значајност тих разлика, која је на нивоу 0.01.

Узевши у обзир да је за проведено истраживање најзначајнија разлика између контролне и експерименталне групе, приказани су и резултати Т-теста за независне узорке.

Након спроведног једногодишњег експерименталног третмана дошло је до значајног побољшања моторичких способности експерименталне групе на финалном мјерењу у односу на контролну групу.

Анализирајући остварене резултате тестирања припадника контролне и експерименталне групе испитаника у мјереним варијаблама, може се констатовати да на иницијалном мјерењу није било статистички значајних разлика између група, што нам говори о уједначености група. Ово је од изузетног значаја за даљи ток истраживања, имајући у виду да у оваквим истраживањима није могуће уједначавати групе премјештајући ученике из одјељења. Уједначеност опсервираних група на иницијалном мјерењу увелико олакшава тумачење евентуалних разлика насталих у експерименталном периоду. Након финалног мјерења поново су извршена мјерења унутар обе опсервиране групе. Утврђено је да је експериментална група испитаника постигла статистички значајно боље резултате у свим мјереним варијаблама у односу на контролну групу и то на нивоу значајности 0.01, осим у варијабли SAR -претклон у сиједу (p=.172), у којој је такође примјећен бољи резултат експерименталне групе, али та разлика није статистички значајна.

На основу добијених и интерпретираних резултата истраживања, може се закључити да је у експерименталном периоду дошло до статистички значајног побољшања моторичких способности ученика експерименталне групе, у односу на њихове вршњаке, из контролне групе. Свакако да једно овако обимно истраживање имa како теоретски, тако и практични значај. Практични значај се огледа у доприносу у унапређењу квалитета наставе физичког васпитања. Побољшање моторичких способности ученика експерименталне групе, сигурно доприносе практичном значају истраживања, али никако се не смије заборавити значај који је Влада Републике Српске дала овом истраживању, што свакако гарантује да би резултати овог истраживања могли утицати на планирање наставе физичког васпитања за млађи школски узраст. Теоријски значај истраживања се огледа у новим знањима и искуствима који која могу да помогну, како аутору предметног истраживања, тако и свима који наставу физичког васпитања за млађи школски узраст посматрају из сличне перспективе.

Овај истраживачки рад је потврдио да је стручност извођења наставе физичког васпитања битна компонента у постизању циљева и испуњавању задатака наставе физичког васпитања за ученике млађег школског узраста.

Узимајући све наведен у обзир, Комисија предлаже Наставно – научном вијећу Факултета физичког васпитања и спорта Бања Лука, сљедећи


ЗАКЉУЧАК И ПРИЈЕДЛОГ
Детаљном анализом магистарске тезе кандидаткиње Горице Билак под називом: ''Наставник као фактор побољшања ефеката наставе физичког васпитања ученика млађег школског узраста'', Комисија закључује да наведена теза обухвата сва потребна поглавља у којима су коректно постављени предмет, проблем, циљ, задаци и хипотезе истраживања. Узорак испитаника, избор варијабли, као и инструменти за мјерење, те статистичке процедуре и начин обраде података, избор литературе, указује да је кандидаткиња успјешно реализовала предвиђени пројекат и да је значајно придонијела његовој практичној примјени у настави физичког васпитања ученика млађег школског узраста.

ПРИЈЕДЛОГ

Из наведеног, Комисија позитивно оцјењује тему и сматра кандидаткињу подобном за одбрану магистарске тезе под називом: ''Наставник као фактор побољшања ефеката наставе физичког васпитања ученика млађег школског узраста'', те једногласно предлаже Научно наставном вијећу Факултета физичког васпитања и спорта у Бањој Луци, да кандидаткињи Горици Билак одобри одбрану магистарске тезе.

Бања Лука, 28. 05. 2012. године

К О М И С И Ј А

Проф. др Проко Драгосављевић

__________________________________


Проф. др Драгољуб Вишњић

___________________________________


Доц. др Раденко Добраш

___________________________________






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет