Общински план за развитие



бет1/9
Дата09.07.2016
өлшемі0.63 Mb.
#186021
түріАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




Èçõ. № 06.00-11

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ
2007 – 2013 г.


СЪДЪРЖАНИЕ





  1. Въведение 3

  2. Анализ и оценка на икономическото и социалното развитие на общината 4

    1. Географска характеристика 4

    2. Демографско развитие и човешки ресурси 7

    3. Анализ на стопанския сектор 12

      1. Селско и горско стопанство 12

      2. Промишленост 16

      3. Туризъм 17

    4. Анализ и развитие на инфраструктурата и опазване на околната среда 18

      1. Пътна мрежа 18

      2. Ж.П транспорт 21

      3. Водоснабдяване и канализация 22

      4. Телекомуникации 22

      5. Електроснабдяване 23

      6. Газификация 23

      7. Екологична характеристика 23

      8. Социална инфраструктура 26

        1. Образователна инфраструктура 26

        2. Здравно обслужване и социални дейности 28

        3. Инфраструктура на културата 28

        4. Спортна инфраструктура 29

      9. Бюджетно осигуряване 31

      10. Сътрудничество 31

3. Стратегия за развитие на община Горна Малина 33



  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Общинският план за развитие на Община Горна Малина е разработен в съответствие с изискванията на Закона за регионално развитие, приет от Народното Събрание на Република България през м. Февруари 2004 г., публикуван в ДВ, бр. 14 от 20.02.2004 г.

Той определя целите и приоритетите на община Горна Малина, като съставна част от развитието на страната и в частност на Югозападния район и ще позволи да бъде интегриран към областния план за стратегия и развитие на Софийска област.

Разработеният план има характер на отворен документ, който може да се развива, усъвършенства и актуализира в съотвествие с динамично променящите се условия и фактори, мотивиращи неговото разработване. Това по същество е една перманентна дейност на общинското ръководство и предполага създаването на гъвкава и прагматична организация.

Общинският план за развитие на Община Горна Малина обхваща периода 2007 – 2013 г., като определя основните стратегически параметри за развитие на общината. Той е по - висок етап на планиране на приоритетите, целите и мерките за тяхното изпълнение, допълващ и актуализиращ разработената стратегия за развитие на общината за периода 2004 – 2007 г.

Целта на настоящия проект е да се извърши системен и комплексен анализ на състоянието на демографските, социално-икономическите и други процеси в общината и на основата на цялостна оценка на силните и слаби страни, на възможностите и заплахите да се изведат основните приоритети и цели на развитието на община Горна Малина. Отчитайки новата визия на общината и стратегическите възможности за развитие се формулира пакетът от мерки и проекти за осигуряване на устойчиво и балансирано развитие на общината.

Основните методи използвани при разработването на общинския план за развитие са следните:


  • Икономическо разумно планиране на разходите и ресурсите, след преглед и анализ на ситуацията и постигнатите резултати през последните 4 години

  • Рационално развитие на дейностите в съответствие с ресурсите, традициите и националната и регионална рамка за развитие

  • Определяне спецификата на общината и аналогично разработване на мерки за подобряване инфраструктурата, екологията и материалната база

Принципите, на които се базира общинският план за развитие са съгласувани с принципите на балансираното развитие на политиката на Европейския съюз за регионално развитие и със законовата рамка на Република България. Спазени са директивите за публичност и прозрачност, партньорство, координация на дейностите с партньорите и участниците в изпълнението му.

Основното предназначение на този план е да се поставят на планова основа местните инициативи и намерения и да създаде алтернативна политика, включваща цели, приоритети и мерки за ефективно и целево използване на ресурсите и решаване на приоритетни за общината проблеми и задачи. С това се обосновава стремежът и усилията на ръководството на община Горна Малина да използва наличните ресурси и природни дадености по ефективен и ефикасен начин, за да осигури по-висок просперитет и условия за реализация на своето население.

Общинският план за развитие е разработен от екип общински служители под ръководството на кмета на общината с активното участие на обществеността.

Бяха създадени 3 работни групи по тематични сектори:



  • Работна група “Стопански сектор”

  • Работна група “Човешки ресурси”

  • Работна група “Развитие на инфраструктурата и опазване на околната среда”

Основните задачи пред екипите на тези групи бяха да съберат и анализират данните за съответния сектор, чрез различни методи и техники и да направят изводи за тенденциите на развитие.

Планът за развитие на общината е разработен изцяло съгласно Методическите указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разработване на Общински планове за развитие до 2013г.


ДЕЙСТВАЩИ ПЛАНОВЕ И РАЗРАБОТКИ


  • Стратегия за развитие на Община Горна Малина 2004 – 2007 година.

  • Общинска програма за енергийна ефективност 2005 – 2007 година.

  • Общинска програма за управление на отпадъците




  1. АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА ИКОНОМИЧЕСКОТО И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ГОРНА МАЛИНА




    1. Географска характеристика

Географско положение
Община Горна Малина е разположена на площ 336,3 кв.км. в централната част на Западна България. Простира се между билото на Стара планина на север и Средна гора на юг. Граничи с общините Ботевград, Правец, Етрополе, Елин Пелин и Мирково. Намира се само на 30 км. от гр. София.

Общински център е с. Горна Малина. Общината е съставена от селата: Белопопци, Байлово, Долна Малина, Априлово, Гайтанево, Негушево, Осойца, Саранци, Макоцево, Долно Камарци, Стъргел и Горно Камарци. Обособени са 4 вилни зони към селата Долно Камарци, Макоцево, Осойца, и Негушево.

През територията на общината преминава главен път № 6 София – Бургас с отклонение през проходите “Витиня” и “Арабаконак” за връзка с магистрала “Хемус” и Северна България, подбалканска ж.п. линия София – Бургас и четвъртокласни пътища, свързващи населените места.

Община Горна Малина е разположена на около и над 650 метра надморска височина, с изградени три микроязовира и две ловни стопанства. Високо котловинните полета обуславят планинския и полупланинския характер на общината. Най-високият връх на територията на общината е “Опор”.

Близостта до столицата оказва двояко влияние върху развитието на общината. Към положителното отнасяме:
- привличане на наши и чужди инвеститори, които ще определят икономическия облик на региона;

- част от трудоспособното население на общината работи в “Кремиковци” и в столицата и по този начин частично намалява безработицата;

-достъпът до образователните и културни институции на столицата е предпоставка за по-високо интелектуално равнище на населението.

Към отрицателното влияние отнасяме:

- засилен миграционен процес на млади семейства към столицата;

-реализация на висококвалифицирани специалисти в столицата;

-частично замърсяване на въздуха от промишлените предприятия на столицата в селата Априлово и Долна Малина.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет