У ЈАВНИМ НАБАВКАМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ОСНОВНИ ЗАДАЦИ
Основне вредности и циљеви око којих се окупљамо садржани су у нашој ВИЗИЈИ дефинисаној Оснивачком декларацијиом, а основни стратешки задаци предвиђени су нашом МИСИЈОМ у истом документу.
То су дугорочни циљеви и задаци, због којих и постојимо.
Поред њих постоје и средњорочни задаци и циљеви, а које морамо испунити да би нам остварење наше визије било могуће:
Средњорочни циљеви и задаци јесу:
Достизање нивоа националне организације цивилног друштва, у правом смислу речи, што подразумева глобалну покривеност и широко чланство и организацију Удружења на нивоу Републике Србије. Неопходна је општа препознатљивост Удружења међу професионалцима који се баве јавним набавкама, као и постизање привлачности, у смислу да чланство или сарадња са Удружењем постаје подразумевајућа и важна за стручњаке који се баве пословима у јавним набавкама.
Достизање препознатљивости Удружења као центра који поставља, развија, шири и промовише високе професионалне и етичке стандарде, као и добру пословну праксу. Ово подразумева ангажовање високопрофесионалних службеника у развијању норми и правила која се односе на ово питање, кроз ангажовање у радним телима и комисијама Удружења, али и постизање широког консезуса међу члановим Удружења у односу на ова правила, која ће у будућности Удружење да промовише – у општој јавности, међу службеницима, на семинарима, предавањима и конференцијама, као своје основно вредносно програмско полазиште. Посебно важно у овој области је коришћење досадашњих позитивних примера из међународне праксе. Удружење се развија у својеврстан центар за развијање и ширење знања из области јавних набавки и сродних области.
Достизање нивоа поверења и поузданости у ком Удружење јесте подразумевајући партнер и саговорник свим институцијама, органима и јавним телима која се баве јавним набавкама. Удружење стиче положај организације која је од утицаја и која учествује у припреми прописа које се односе на јавне набавке. Ово подразумева привлачење особа од ауоторитета, а које су заинтересоване за унапређење рада Удружења и које ће омогућити квалитативан разговор и утицај на наведене организације и институције, као и озбиљану активност Удружења у погледу анализе, развијања и предлагања прописа.
Достизање нивоа препознатљивости у ком Удружење јесте престижни партнер и саговорник свим асоцијацијама грађанског друштва, међународним организацијама, пословној и општој јавности, нарочито у погледу јавних расправa које се воде у области јавних набавки. Ово подразумева озбиљно приступање медијској промоцији и представљању удружења као и одговарајуће развијање интезивног дијалога са заинтересованом јавношћу и грађанским друштвом.
Достизање нивоа у ком Удружење, као утицајна организација која ужива поштовaње јавности у области свог деловања, постаје значајна установа и најзначајнији механизам цивилне контроле у области јавних набавки. Ово подразумева и компоненту рада Удружења која се може дефинисати као „група за дијалог“ која ће своје активности користити за унапређење и достизање својих циљева сарадњом, али и медијским притиском и утицајем на организације, тела и институције које су доносиоци одлука у области у којој Удружење остварује своје активности.
Да би се ови амбициозни, али реални циљеви остварили, неопходно је поставити темеље и испунити одређене основне задатке, који би омогућили функционисање и развој Удружења.
То подразумева испуњење одређених краткорочних циљева и задатака, којима би се требало посветити одмах по оснивању Удружења, а све у циљу стварања претпоставки за рад Удружења и остваривање горе поменутих циљева и задатака.
Краткорочни циљеви и задаци јесу:
Унутрашња изградња Удружења. Образовање свих потребних органа и радних тела који подразумевају стварање капацитета за делотворну активност Удружења. Нарочито је важан пажљив приступ формирању и развијању ресорних радних тела и комисија којe би требало да буду важан носилац деловања Удружења.
Упознавање службеника за јавне набавке и других заинтересованих стручних лица са чињеницом да је основано Удружење као асоцијација професионалаца из области јавних набавки. Неопходно је упознати људе који се баве јавним набавкама да струковно Удружење постоји и представити им чиме се Удружење бави и који су му циљеви. Ширење чланства Удружења кроз ово представљање. Неопходно је у првој години дана проширити чланство бар за неколико десетина чланова, које ће подразумевати постојање чланства у најважнијим системима, као и у најважнијим центрима по географском принципу.
Представљање Удружења општој јавности. Општа јавност и медији, као врло често заинтересовани за информације из области јавних набавки, могу представљати изузетно важно средство у стварању одговарајућег имиџа и утицаја „знања“ у области јавних набавки којим Удружење треба да располаже. То подразумева да та иста јавност и ти исти медији требају бити упознати са чињеницом да Удружење постоји и да је почело са својом активношћу. Неопходно је у овом почетном периоду организовати или учествовати у раду у две или три конференције које би се односила на област набавки, а које би биле добро медијски ппопраћење, те такве конференције искористити за јавно представљање Удружења као „организације знања“.
Представљање Удружења и развијање контаката у сфери цивилног друштва и међународних организација. Удружење професионалаца у јавним набавкама деловаће у простору којем се већ налазе различите организације грађанског друштва. Неопходно је да са организацијама које се баве сличном делатношћу или са организацијама које могу помоћи остваривању и настанку утицаја Удружења остварити почетне контакте и настојати развијати сарадњу. Ово се нарочито односи и на организације цивилног друштва међународног карактера, које преносом својих знања и искустава могу знатно помоћи рад Удружења, нарочито на самом почетку.
Упознавање релевантних државних органа и јавних тела са чињеницом да је основано Удружење професионалаца у јавним набавкама и преставити им циљеве свог деловања. Како би се обезбедило постизање статуса саговорника са јавним телима и органима по питањима из области јавних набавки, неопходно је искористити људске ресурсе Удружења који се огледају у чланству и подршци лица која су учествовала у глобалном развоју система јавних набавки Републике Србије. Од посебне важности у овој области може бити и наклоност појединих међународних организација које виде развој оваквих удружења као ствар од општег и јавног интереса.
Представљање Удружења у пословном окружењу. И Наручиоци, нарочито велики системи, али и асоцијације понуђача морају бити упознате са чињеницом да Удружење почиње са радом. Потребно је остварити међусобне контакте, како би се остваривао сталан и интезиван дијалог, чији продукт треба да буде веће разумевање позиције ових важних чиниоца јавних набавки, и сагледавање проблематике јавних набавки из различитих углова и интереса.