ПӘН
|
Физика
|
СЫНЫП
|
8б
|
ТАҚЫРЫБЫ
|
Заттың агрегаттық күйлері. Қатты денелердің балқуы және қатаюы. Балқу және қатаю температурасы.
|
МАҚСАТЫ
|
Топтық жұмыс арқылы элементар бөлшектердің өзара әрекеттесу энергиясына байланысты ішкі энергиясы болатынығы жайлы білімдерін одан әрі дамыту және тереңдету. Видеороликті пайдалану арқылы тақырыпты ашу, агрегаттық күйлерінің өзгеруі табиғат құбылыстарының өзгеруіне ықпал ететіндігін түсінеді.
|
МІНДЕТІ
|
Балқу және қатаю құбылысының әрбір заттың молекулалық және атомдық құрылысына байланыстылыы және балқу және қатаю температурасының бірдей болады
Өз бетімен, топпен ынтымақтастықта жұмыстануды үйрету.
|
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕСІ
|
Тақырып мақсатын түсінді, ойы толығады, күнделікті өміріміздегі және техникадағы маңыздылығына көз жеткізеді, пікірлерін айта алады, басқа топтардың жауаптарын тыңдайды.
|
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
(жұмыс түрі,орындалуы,уақыты)
|
Тапсырма мазмұны
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру бөлімі
|
Амандасу
Оқушыларды түгелдеу
Сергіту сәті
Топқа бөлу.
|
Алдарына сурет қиындылары тасталады.
|
Амандасады.
Оқу құралдарын жинақтап, назарларын сабаққа аударады.
Суретті құрайды
|
|
|
Білу:
|
Сұрақтар дайындау
Кесте
|
Физикалық диктант
«Қай заң?»
|
Бос орынға жауаптарын жазады
Сол жақтағы қиық бұрыштан бастап төменнен жоғары қарай фигура бөлшектенген квадраттарының диагональдарының бойымен ирелеңдете
|
Критерий арқылы бағалау
|
Карточкалар
Power Point
|
Түсіну:
|
Сурет көрсету
Оқулық мәтінін игерту
|
Не көрдік. Қандай көріністі , құбылысты көрдіңіздер.
Оқулық бойынша жеке, топтық жұмыс
|
Көргендерін айтады
Постер жасайды, қорғайды
|
Топ бағалайды
|
Кітап, плакат, фламастер
|
Қолдану
|
Видео көрсету
|
Тәжірибеден не байқадық?
|
Сыныптық тапсырма.
|
Өзін өзі бағалау
|
видео
|
Талдау
|
Жаттығу
|
Заттың күйлеріне байланысты
|
Сыныптық тапырма
|
Өзара бағалау
|
|
Жинқтау
|
сәикестендіру
|
Тест 7 сұрақтан құралған.
|
Тест сұрақтарына жауап береді.
|
Білімдерін жинақтай білулері.
|
слайд
|
Бағалау
|
1.Бағалау критериін әр оқушыға беру.
2.Бағалау парағын әр топтан бір оқушыға ұсыну.
3.Тест қорытындысы
|
Бағалау критериі беріледі.
Тестті бағалау критериі.
|
.Өздерінің білім деңгейлеріне балл қояды.
2.Топ мүшелерінің білімдерін бағалайды.
3.Тест қорытындысын Activstudio арқылы бірден біледі
|
Жалпы тақырып бойынша алған білімдері
|
Бағалау парағы
|
Үйге тапсырма : 13 оқып келу. Эссе жазу. Үш күйдің табиғаттағы маңыздылығы.
Рефлекция:
Бүгінгі сабақта қандай жаңа нәрселер білдіңіздер?
Сабақта не ұнада? Неге?
Сабақта не ұнамады?
|
Сыныбы 8б
|
Күні
|
Сабақтың тақырыбы
|
§13,14 Қатты дененің балқу және қатаюы. Меншікті балқу жылуы.
|
Мақсаты
|
заттың балқу және қатаю процестерін ұғыну, сондағы ішкі энергияның өзгеру шамасын анықтау
|
Күтілетін нәтижелер
|
Балқу және қатаю процестерін түсінеді, екі процесті салыстырады, отын энергиясын есептей алады, процесті тұрмыста, техникада қолданылуын түсінеді
|
Керекті жабдықтар
|
Май шам, спиртшам, термометр, есеп жинағы
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Амандасу, сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру, сурет қиындыларын жинау арқылы топқа бөлу, сабақ мақсаты және жоспарымен таныстыру, бағалау критерийін ұсыну
10-15 – «2», 16-20 – «3», 21-25 – «4», 26-30 – «5»
|
Мұғаліммен амандасу, кезекші оқушылар керекті құралдарды дайындайды, сурет қиындыларын құрастыру арқылы оқушылар топқа бөлінеді, сабақ мақсатымен, жоспарымен, бағалау критерийлерімен танысады, сабаққа дайындалады.
|
Тұсаукесер
|
Топқа бөлінген кезде құралған суреттер бойынша сұрақ: мына суретте қандай құбылыстар болып жатыр, ол құбылыстың болуына не себеп деп ойлайсыңдар?
|
Оқушылар сурет бойынша ойланады, бір-біріне сұрақтар қояды, талқылайды, жауап береді, қорытынды жасайды.
|
Негізгі бөлім
|
Джигсо әдісі бойынша түсіндіру. Тақырыпты топтарға бөліп, түсіндіруге нұсқау беремін
|
Топ ішінде жеке-жеке әр оқушы жаңа тақырыпты оқыйды, бір-біріне түсіндіру арқылы жұмыс істейді. Қойылған сұрақтарға жауап береді, бір-біріне сұрақ қояды.
|
Бекіту
|
Кубизм әдісі бойынша екі процесті сипаттау
Маршруттық карта Кейбір топқа әр түрлі деңгейдегі есептер, бір топқа №4 эксперименттік тапсырманы орындап, түсіндіру беріледі
|
Оқушылар ойланады, білгендерін ортаға салады, өз ойларын айтады
Есепті тақтаға шығарады, өткен формуланы қолданады, эксперименттік тапсырманы орындайды, қорытынды жасайды, түсіндіреді
|
Қорытынды
|
Топтастыру стратегиясы
Не білдік?
Бағалау.
|
Не білгендерін айтады
-
Меншікті балқу жылуы анықтамасы
-
Белгіленуі λ
-
Өлшем бірлігі Джкг
-
Формуласы λ=Qm
Әр топ мүшелері алдын ала берілген критерийлермен өздерін бағалайды.
|
Сыныбы 8
|
Күні
|
Сабақтың тақырыбы
| §15,16 Булану және конденсация. |
Мақсаты
|
заттың агрегаттық күйлерінің өзгерісі булану және конденсация құбылыстарын түсіндіру
|
Күтілетін нәтижелер
|
Булану және конденсация процестерін түсіндіре алады, екі процесті салыстырады, талдайды, қорытынды жасайды
|
Керекті жабдықтар
|
Интерактивті тақта, компьютер, термометр, есеп жинағы, youtobe сайтынан бейнеролик
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру: оқушылармен амандасу, түгендеу, топтастыру.
Оқушыларды табиғат түрлері (жер, су, ауа, от) арқылы топқа бөлу. Сабақ мақсатымен, жоспарымен таныстыру, бағалау критерийімен таныстыру, бағалау парағын үлестіру.
|
Мұғаліммен амандасады, кезекші жоқ оқушыларды айтады, топқа бөлінеді, оқу құралдарын дайындайды. Сабақ мақсатымен, жоспарымен, бағалау критерийлерімен танысады.
|
Тұсаукесер
|
Үй тапсырмасын тексеруге өткен тақырыптар бойынша деңгейлік сұрақтар беріледі. Интерактивті тақтадан көрсетіледі.
1. заттың агрегаттық күйлері не себепті өзгереді? (1б)
2. қандай жағдайда дене балқиды? (1б)
3. меншікті балқу жылуы дегеніміз не? Формуласы мен өлшем бірлігі? (1б)
4. қар жауған кезде ауаның жылынып кету себебі неде? (2б)
5. жылы бөлмедегі мұзды тонмен жауып тастаса, оның балқуы шапшаңдай ма? Неге? (2б)
Барлығы орындап болған соң дұрыс жауаптарын әр топ басшыларына таратамын
|
Әр оқушы жеке сұраққа жауап береді.
Балқу және қатаю құбылыстары туралы естеріне түсіреді, жауаптарын дәптерлеріне жазады.
Топ басшылары қалған оқушылардың жауаптарын берілген дұрыс жауаппен тексеріп, ұпайларын айтады. Алған ұпайларын бағалау парағына түсіреді.
|
Негізгі бөлім
|
Жаңа сабаққа кіріспес бұрын мынадай проблемалық сұрақ қоямын.
Температура өзгергенде қатты және сұйық заттардың қандай агрегаттық күйде болатынын білеміз. Енді сұйық және газ тәрізді денелерде қандай өзгерістер болады деп ойлайсыңдар?
Оқушылардың жауаптарын алған соң, назарларын интерактивті тақтаға аудартамын. Youtobe сайтынан «Табиғаттағы су айналымы» атты бейнеролик көрсету. Осы бейнероликтен нені байқадық?, берілген сұрақ төңірегінде топпен талқылауға тапсырма беремін. Түрткі сұрақтары, қайта бағыттау, жоғары-төмен деңгейлі сұрақтарды қоямын.
Бекіту бөліміне диктант беріледі, жауаптарының рас, жалғандығын және олардың себебін анықтау.
Графикалық диктант .
-
Булану кезінде сұйықтың ішкі энергиясы өзгереді?
-
Өзенге шомылып шыққан адамның денесі салқындамайды.
-
Майлы сорпа шайға қарағанда тез суыйды.
-
Жинап қойған жуылған кірдің жай, ал жіпке жайылған кір тез кебеді.
-
Шық ауадағы су буынан пайда болады.
Сұрақтардың жауаптары айтылады
Әр топқа маршруттық карта беріледі, ондағы эксперименттік тапсырмаларды топ болып орындау керек. Кейбір топтарға нұсқау беру, жауаптарын тыңдау, сұрақтармен жетелеу.
|
Осы сұрақ бойынша оқушылар өз ойларын айтады, бір-бірінің жауаптарын толықтырады.
Топ ішінде өзара талқылап, спикерлер өз сөздерімен білгендерінше жауап береді, сұрақтарға жауап береді.
(жақсы түсінгендер және белсенді қатысып отырғандар өздеріңе 2-4 ұпай жазыңдар)
Графикалық диктантта берілген сұрақтар бойынша графиктік белгілеулер жасайды, өз қателерін табады, түсіндіреді.
Дұрыс жауапқа сәйкесті оқушылар әр сұраққа 2 ұпайдан қояды және бағалау парағына салады.
Тапсырманы топпен орындайды, құбылысты бақылайды, зерттейді, қорытынды шығарады. Бір-бірінің жауаптарын толықтырады
|
Қорытынды
|
Бағалауға нұсқау беру.
Үйге тапсырма беру: тақырыпты оқу және вики беттеріне шығып конденсация, агрегат, температура сөздерін қарау, толықтыру
Оқушылармен қоштасу
|
Жинаған ұпайларын бағалау парағына түсіру, қорытынды ұпайларын мектеп бағасына айналдыру.
Мұғаліммен қоштасу
|
Достарыңызбен бөлісу: |