Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране



Дата04.07.2016
өлшемі151.5 Kb.
#177028


МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ


ОБЩИ ВЪПРОСИ ЗА

МЕРКИ 112 „СЪЗДАВАНЕ НА СТОПАНСТВА НА МЛАДИ ФЕРМЕРИ” (НАРЕДБА № 9/03.04.2008) И

141 “ПОДПОМАГАНЕ НА ПОЛУПАЗАРНИ СТОПАНСТВА В ПРОЦЕС НА ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ” (НАРЕДБА № 28/05.08.2008Г.)
Съдържание:

Този материал или части от него могат да се публикуват при условие, че се цитира източникът.

НОВИ ВЪПРОСИ ПОЛУЧЕНИ В ПЕРИОДА 01.01.2009 – 31.03.2009 г.

Изчисляване стандартна разлика/икономически единици на трюфели
Въпрос:

В таблицата за изчисляване на икономическия размер на земеделското стопанство, площта на трюфелите трябва ли да се включи по код 3094 „Гъби” понеже липсва отделен код за трюфели?



Отговор:

Трюфелите не се включват към код 3094 „Гъби”. По принцип те би трябвало да се включват към код 3095 „Други (угари/други)” или ако се отглеждат в симбиоза с овощни дръвчета (орех, лешник, бадем) към кода на съответния вид овощно дърво т.е. в случай че като микоризни дървета (т.е. дървета имплантирани с трюфелни спори) се използват дъб, бяла бреза или върба се записват в код 3095 съгласно размера земята засадена с тези дървета. На този етап за трюфелите няма изчислена отделна стандартна разлика и съответно при изчисляването на икономическия размер на стопанството те не се включват, ако се отглеждат в симбиоза с микоризни дървета, за които няма стандартна разлика. В случай, че се отглеждат с микоризни дървета, за които има стандартна разлика те се включва със стандартната разлика на тези дървета. Причината за липса на стандартна разлика се дължи на факта, че такива стопанства в България почти няма и съответно няма достоверна и проверена информация и база данни, с помощта на която да се изчислят реалните разходи и съответни приходи при този вид производство. Обърнете внимание, че в т. 2 на §1 към Допълнителните разпоредби на наредба № 9 от 03.04.3008г. за прилагане на мярка 112, трюфелите са дадени като отделен сектор, а не към гъбите. По мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери”, 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” и 141 „Подпомагане на полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране” са допустими дейности свързани с производството на трюфели, но кандидатите по мерки 112 и 141 трябва да знаят, че растежът на икономическия размер на земеделското стопанство трябва да бъде постигнат с други култури или с микоризни дървета, за които има стандартна разлика .


ВЪПРОСИ ПОЛУЧЕНИ ПРЕДИ 31.12.2008 г.

Сравнение с анкетна карта по Наредба № 3 от 1999 г. и схемата за единно плащане на площ (СЕПП)

Въпрос:

Заявленията за подпомагане по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) се подават в периода 1 март - 15 май на текущата стопанска година. (за тази периодът е 1.03.2009 – 15.05.2009г.). Кои площи по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) трябва да се вземат предвид при определяне на икономическия размер на стопанството, тези които е заявил през 2008г или тези, които ще заяви през 2009г.? За кандидати, които подадат заявление за подпомагане в началото на стопанската година, как ще става сравняването със СЕПП?



Отговор:

Икономическият размер на стопанствата на кандидатите по мерки 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” и 141 “Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране”, които са кандидатствали / ще кандидатстват след 01.10.2008г се определя на база на цялата стопанисвана към датата на кандидатстване земя и съответно на база на земеделските култури, които отглеждат / имат намерение да отглеждат през текущата стопанска година (10.2008-09.2009г.) върху тази земя. Ако въпросът е свързан с изискването да се прави сравнение между заявената по СЕПП площ (ако има такова заявление) и заявената такава по мярка 112 / 141, то няма как да се направи сравнение с нещо, което все още не е подадено, затова сравнението се прави със заявената по СЕПП площ през 2008г. и разбира се, ако има разлика тя трябва да се обясни писмено, и да се приложи към документите за кандидатстване. Например може да е закупена земя, да е продадена, част от наетите земи вече да не са наети и т.н.


Въпрос:

Кои са писмените доказателства, които ще доказват разликата в площите, подадени по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” или мярка 141 „Подпомагане на полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране”? И които ще се признават от разплащателната агенция Държавен фонд „Земеделие”-Разплащателна агенция (ДФЗ-РА).



Отговор:

Няма изискване размерът на земята заявена по мярка 112 или 141 и по СЕПП да е един същ, а само ако има разлика да бъдат обяснени причините за нея.

Важно! Земеделския производител има задължение по мярка 141 и по мярка 112 да декларира цялата си обработвана площ, а по СЕПП няма такова изискване - може да заяви и по-малък размер земя.

Когато се изготвя дадена обосновка за причините за разликата в размера на земята по СЕПП и по мярка 112 или 141 – помислете, дали ако сте на мястото на експерт от ДФЗ-РА, представената обосновка и документи ще ви убедят, че различията в площите се дължат на обективни причини.

Писмени доказателства са различни за всеки случай и зависят от причините за установената разлика в размерът на земята заявена по СЕПП и по мярка 112 или 141. Например:


  • при увеличаване на обработваемите площи чрез закупуване на земя – писмено доказателство е договорът за покупка, както и документ за дарение / наследяване на земя, а при намаление на обработваемите площи - договор за продажба на земя, приключване на договор за аренда и т.н.;

  • нови арендни/ наемни договори или прекратени такива;

  • вероятно една част от различията ще се дължат и на обстоятелството, че в проекта за кандидатстване по мярка 141 и мярка 112 се описват и парцели по-малки от 1 дка, както и оранжерии, а по СЕПП те не са допустими. При такъв случай е достатъчно в обяснителната записка да бъде записано, че този и този парцел са включени в проекта по мярка 141/112, но не са включени по СЕПП, защото са по-малко от 1 дка.

Проблемни ще бъдат основно случаите, в които младите фермери / полупазарните стопанства имат повече земя декларирана по СЕПП отколко по анкетната карта по Наредба 3 от 1999г. и съответно в проекта по мярка 112 или 141.
Въпрос:

Как земеделски производител ще докаже засаждането на трайно насаждение върху собствена земя, която не е включена по схемата за единно плащане на площ (СЕПП)?



Отговор:

Земеделски производител, който е засадил трайно насаждение върху собствена земя, която не е включена по СЕПП, най-вероятно ще бъде достатъчно само да обясни, че не е заявил дадена площ по СЕПП по тези и тези причини, но в момента си я обработва и отглежда трайни насаждения върху нея. Например стопанството е под минималните размери за подпомагане по СЕПП 0,5 хектара за трайни насаждения и лозя или не отговаря на изискването минималния размер на включените в него земеделски парцели да е поне 0,1 хектар и т.н.


Въпрос:

При почти всички земеделски производители, желаещи да кандидатстват по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” или мярка 141 „Подпомагане на полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране” и участвали по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) се получава разминаване между площите декларирани в анкетната карта /на база документи/ и тези, очертани на база сателитни снимки в карта на физическия блок. Разминаването е от порядъка на кв.м. до 1 дка. Как ще се процедира по-нататък?



Отговор:

Най-добрия вариант е ако може размерът на даден парцел в анкетната карта да се приведе в пълно съответствие с размера му по СЕПП. В бизнес плана и заявлението за подпомагане по мярка 112 или мярка 141, в анкетната карта по Наредба 3 от 1999г. и в СЕПП трябва да се декларира само действително обработваната площ, а не цялата площ по документи.

За много малки и незначителни разлики е достатъчно много кратко обяснение за причините поради, които са се получили различия в площите заявени по СЕПП и в проекта по мярка 112 или по мярка 141 на база на анкетната карта.

При разлика в площите между земята по скица и по СЕПП се изготвя обяснителна записка за разликата, която се представя на експертите от Разплащателната агенция (РА) при кандидатстването. След това при разглеждането на проекта експертите от РА на база обосновката от кандидата и информация от отдела в РА занимаващи се със СЕПП ще преценят коя от двете площи да приемат за вярна.


Други въпроси

Въпрос:

Как се процедира, ако Областна дирекция „Земеделие” отказва да впише дадени земеделски площи в анкетната карта по Наредба № 3 от 1999г. на кандидат по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” или мярка 141 „Подпомагане на полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране”, а кандидатът ги обработва.



Отговор:

В случай, че Областна дирекция „Земеделие” отказва да впише дадена площ в анкетната карта по Наредба № 3 от 1999г., кандидатът подава писмена молба пред ОД „Земеделие” за вписване в анкетна карта и съответно ОД „Земеделие” трябва мотивирано с писмо да откаже или да я впише. Дори да бъде отказано вписването на даден парцел, то парцелът се записва в заявлението за подпомагане и в бизнес плана по мярка 112 или 141, защото съгласно наредбите кандидатът трябва да запише цялата си обработвана земя, за да може да му се изчисли коректно икономическия размер. Към проекта се прилага и цялата кореспонденция с ОД „Земеделие”.



Въпрос:

От 1.10.2008г. започна новата стопанска година. Дали кандидатстващите по мярка 112 “Създаване на стопанства на млади фермери” и по мярка 141 „Подпомагане на полупазарните стопанства в процес на преструктуриране” след 01.10.2008 г. е необходимо да актуализират данните за стопанството за новата стопанска година, включително и като намерение?



Отговор:

Да - те трябва да актуализират данните за новата стопанска година. При кандидатстване ще се изисква и полупазарният стопанин / младият фермер да подава информация за сроковете, в които е предвидил да засади / засее дадени култури през настоящата стопанска година.


Въпрос:

Земеделски производител е регистриран през предходна стопанска година. Трябва ли да актуализира анкетната си карта за настоящата стопанска година, ако няма промяна в отглежданите животни и култури? Актуализацията задължителна ли е и за земи, за които не е необходимо сеитбообращение, а именно ливади, мери и трайни насаждения?



Отговор:

Кандидатстващият земеделски производител по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” или 141 „Подпомагане на полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране” трябва да актуализира анкетната си карта дори да няма никаква промяна в отглежданите култури и животни за настоящата стопанска година 2008/2009г. спрямо предходната 2007/2008г. Чрез актуализацията си той потвърждава, че няма промяна. В противен случай служителите на Разплащателната агенция няма как да разберат дали има или няма промяна.


Отговорите са подготвени от отдел „Конкурентоспособност на земеделието и горското стопанство”, Дирекция „Развитие на селските райони”, МЗХ





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет