Розглянувши та обговоривши проект Змін до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору, керуючись статтями 21, 22 Закону України “Про телебачення і радіомовлення”, статтями 9, 13 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, статтями 15, 17, частиною другою статті 24 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”, Національна рада вирішила:
1. Винести на громадське обговорення проект Змін до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору.
2. Відділу зв’язків зі ЗМІ, громадськими організаціями та діяльності суспільного мовлення оприлюднити на офіційному веб-сайті Національної ради проект Змін до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу для громадського обговорення (додаються).
3. Встановити термін для громадського обговорення – один місяць з дня оприлюднення.
4. Виконання цього рішення покласти на управління: радіочастотного ресурсу та технічного контролю, ліцензування, контролю та аналізу телерадіомовлення, юридичне.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної ради У. Фещук.
ЗМІНИ,
до Плану розвитку Національного
телерадіоінформаційного простору
1. У розділі І:
у пункті 1.5 слово “додатку” замінити словом і цифрами “додатках 1, 2”.
2. У розділі ІІ:
у пункті 1.2 слова “Державної телерадіокомпанії “Культура” (далі – ДТРК “Культура”) та обласних державних телерадіокомпаній (далі – ОДТРК)” замінити словами “до якої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року № 567 “Деякі питання утворення публічного акціонерного товариства “Національна суспільна телерадіокомпанія України” увійшли Державна телерадіокомпанія “Культура” (далі – ДТРК “Культура”) та обласні державні телерадіокомпанії”;
у пункті 1.4 слова “ДТРК “Культура” і мережа ОДТРК” замінити словами “телеканал НТКУ, на якому мовила ДТРК “Культура” та мережа телеканалів НТКУ, на яких мовили ОДТРК,”;
у пункті 1.5:
після слова “забезпечення” доповнити абревіатурою “НТКУ”;
слова “ДТРК “Культура”, що є базовим”, “які використовуються ОДТРК (ліцензії на багатоканальне мовлення в МХ-5)” виключити;
у пункті 1.6:
в абзаці першому слова “мереж Національної радіокомпанії України (далі – НРКУ) та регіональних мереж ОДТРК,” замінити словами “мереж, які належали Національній радіокомпанії України (далі – НРКУ) та регіональних мереж, які належали ОДТРК,”;
в абзаці другому слова “(УР-1) (179 радіочастот) та мережа ОДТРК (197 радіочастот)” замінити словами “із 191 радіочастоти, які належали НРКУ, та із 198 радіочастот, які належали ОДТРК”;
в абзаці третьому слова “НРКУ: УР-2 (102 радіочастоти) та УР-3 (15 радіочастот)” замінити словами “із 88 радіочастот та 53 радіочастот, які належали НРКУ”;
пункт 1.8 виключити;
пункти 2.1 – 2.17 викласти в новій редакції:
“2.1. Національною радою буде продовжено реалізацію ініційованого нею у 2014 році проекту створення єдиної національної радіомережі українського радіо (далі – Проект), в якій транслюватимуться загальнонаціональні та регіональні програми “Українське радіо”, з метою максимального охоплення території України програмами суспільного мовлення.
2.2. Метою Проекту є охоплення території України програмами українського радіо, забезпечення доступу широких верств населення України до інформації, яка ґрунтується на демократичних принципах журналістики, різноманітності, плюралізмі думок та сприяння в реалізації державних програм щодо забезпечення інформаційної безпеки України.
2.3. Для забезпечення покриття території України сигналом українського радіо необхідно використовувати додаткові ФМ-частоти, які замовлені в державному підприємстві “Український державний центр радіочастот” (далі – УДЦР) в порядку, визначеному пунктом 7 частини третьої статті 16 Закону України “Про радіочастотний ресурс України”.
2.4. Національна рада розглядає питання розбудови трьох каналів УР-1, УР-2 та УР-3 у цифрових мультиплексах (багатоканальних телемережах із загальнонаціональним покриттям).
2.5. Здійснити аналіз проліцензованого радіочастотного ресурсу НТКУ або його правонаступника, задіяного для потреб радіомовлення, з метою впорядкування мереж УР-1, УР-2, УР-3 та ефективного використання радіочастотного ресурсу.
2.6. У разі звернень ліцензіатів Національної ради, уніфікувати сітки мовлення (часові відрізки) загальнонаціональних та регіональних програм НСТУ в ефірній та проводовій мережах українського радіо, враховуючи наявність ліцензій на мовлення у суб’єктів господарювання відповідної адміністративно-територіальної одиниці, шляхом впорядкування (об’єднання) ліцензії НСТУ за видами мовлення та радіоканалами (суспільно-політичному, культурно-освітньому, молодіжному).
2.7. Створення нових каналів радіомовлення та розбудова діючих радіомереж загальнонаціональних, регіональних і місцевих мовників відбуваються на замовлення Національної ради у порядку, визначеному цим Планом розвитку та чинним законодавством.
2.8. Можливість і умови користування радіочастотним ресурсом визначаються висновками щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом України для потреб телерадіомовлення в порядку, визначеному Законом України “Про радіочастотний ресурс України”.
2.9. Телерадіоорганізація, яка має на меті створення нового каналу мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, подає до Національної ради інформацію, наведену в додатках 8–11 до Порядку надання висновків щодо електромагнітної сумісності та дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв, затвердженого рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, від 01 листопада 2012 року № 559, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 січня 2013 року за № 57/22589, письмову згоду власника висотної споруди на встановлення технічного засобу мовлення та програмно-економічне обґрунтування створення нового каналу.
2.10. Національна рада після розгляду зазначених пропозицій телерадіоорганізацій розглядає питання про замовлення розроблення висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом України для потреб телерадіомовлення в порядку, визначеному пунктом 7 частини третьої статті 16 Закону України “Про радіочастотний ресурс України”.
2.11. Національна рада розбудовує мережі радіомовлення, за умови належного державного фінансування розроблення висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом України для потреб телерадіомовлення (звукове мовлення), шляхом ліцензування на конкурсних засадах (за результатами відкритих конкурсів) відповідно до вимог Закону України “Про телебачення і радіомовлення”.
2.12. З метою збереження цілісності мережі радіомовлення загальнонаціональних і регіональних каналів мовлення та програмного наповнення дані про частоти або обсяг мовлення долучаються до раніше виданих Національною радою ліцензій на мовлення за зверненням телерадіоорганізацій.
2.13. Загальнонаціональна державна радіомережа в діапазоні середніх та довгих хвиль скерована на виконання завдання національної безпеки в радіомовленні та забезпечує можливість отримання інформації (радіомовлення, сигнали, спеціальні повідомлення) на всій території України та за її межами.
2.14. Національна рада підтримує модернізацію середньохвильової мережі державного радіомовлення.
2.15. Національна рада аналізує стан використання частотних присвоєнь нижнього піддіапазону ультракоротких хвиль (65,8-74 МГц) та напрацьовує пропозиції щодо перспективності їхнього подальшого використання з урахуванням досвіду європейських країн.
2.16. З метою визначення фактичної території розповсюдження програм ліцензіат надає до Національної ради виміри напруженості електромагнітного поля або карти покриття, згідно з якими вносяться відповідні зміни до ліцензії, у тому числі на підставі інформації щодо фактичної експлуатації радіоелектронного засобу, зазначеної ліцензіатом у заяві про переоформлення ліцензії.
2.17. Внаслідок скорочення кількості радіоточок проводового мовлення, Національна рада разом з іншими державними органами та установами вивчає можливість заміщення цієї технології на запровадження в діапазоні 87,5-108 МГц малопотужних передавачів для забезпечення невеликих населених пунктів програмами суспільного та місцевого радіомовлення, а також для організації системи оповіщення.”;
пункти 2.18, 2.19 виключити;
у пункті 3.3 слова “визначає зони невпевненого прийому цифрового сигналу для покращення покриття цифровим сигналом” замінити словами “зони невпевненого прийому для покращення покриття цифровим сигналом”;
у пункті 3.6:
абзац третій після слова “Одеська” доповнити словом “Тернопільська”;
в абзаці четвертому слово “Тернопільська” виключити;
пункт 3.7 викласти в новій редакції:
“3.7. Завершення переходу від аналогового до цифрового мовлення здійснюється у терміни визначені Планом використання радіочастотного ресурсу. Суб’єкти господарювання, які використовують аналогові засоби мовлення, можуть припинити їхнє використання за власним бажанням раніше визначеного строку припинення використання радіотехнології “Аналогове телевізійне мовлення” та звернутися до Національної ради з відповідною заявою.”;
пункт 3.8 викласти в новій редакції:
“3.8. В останню чергу вимикаються телеканали, які використовуються НСТУ, телерадіоорганізаціями місцевого (регіонального) мовлення, канали метрового діапазону, за умови не створення завад цифровим засобам мовлення.”;
пункт 3.9 виключити;
пункт 3.10 доповнити словами “та добудови діючих”;
у пункті 3.14 цифри “2015” замінити цифрами “2016”;
у пункті 3.18 слова “мовлення з використанням вільних аналогових каналів або вільних відрізків мовлення не оголошуються” замінити словами “телевізійне мовлення з використанням аналогових каналів не оголошується, якщо це не викликано необхідністю інформаційної безпеки держави”.
У зв’язку з цим пункти 3.10 – 3.18 вважати відповідно пунктами 3.9 – 3.17;
пункт 3.19 виключити;
у пункті 3.20:
слова “до 31 грудня 2015 року” виключити;
слова “соціальну рекламу” замінити словами “інформацію, зміст якої відповідає вимогам соціальної реклами”;
після слова “хвилин” доповнити словами “на добу”;
пункт 3.23 після слів “цифрового мовлення” доповнити словами “у строки визначені Планом використання радіочастотного ресурсу,”;
пункт 3.24 викласти в новій редакції:
“3.24. Національна рада в межах повноважень, передбачених законодавством, організовує заходи щодо обговорення проблемних питань, зокрема щодо технічної якості зображення телевізійних каналів.”.
У зв’язку з цим пункти 3.20 – 3.25 вважати відповідно пунктами 3.18 – 3.23;
у пункті 4 слова “(“МІТРІС”, “Телесело”)” замінити словами “у діапазоні 11,7-12,5 ГГц”;
пункт 4.5 виключити;
у пункті 6.2 абзац п’ятий виключити.
3. У розділі ІІІ:
у підпункті 1 пункту 1 слова “(зокрема перегляд змісту бланка ліцензії на мовлення)” виключити;
у пункті 2:
доповнити підпункт 2 абзацом такого змісту:
“освітні передачі – передачі (в тому числі ті, що містять аудіовізуальні твори, розраховані на дитячу аудиторію), спрямовані на розумово-пізнавальну і творчу діяльність з отриманням знань, умінь та навичок або їх вдосконалення в різних галузях науки, техніки, культури, мистецтва тощо, з метою максимального засвоєння та усвідомлення навчального матеріалу і подальшого застосування отриманих знань, умінь та навичок на практиці;”;
доповнити пункт підпунктом 3 такого змісту:
“3) основні принципи Кодексу мовлення:
телерадіоорганізація формує свою програмну концепцію і редакційну політику з урахуванням основоположних конституційних прав і свобод людини та громадянина, з повагою до їхньої честі, гідності та принципів свободи слова і висловлювань (вираження поглядів);
програмна концепція телерадіоорганізації повинна формуватися за принципом точності та об’єктивності. Факти, які подаються глядачу/слухачу телерадіоорганізацією, повинні точно відповідати реальним подіям і даним;
телерадіоорганізація не наводить у програмі/передачі даних, про які відомо, що вони неправдиві або недостовірні чи можуть розпізнаватись як такі на основі здорового глузду чи звичайної перевірки або щодо яких існують інші обґрунтовані підстави припускати, що вони є неправдивими чи недостовірними;
важливою засадою діяльності телерадіоорганізації є безумовне шанування права на недоторканність приватного життя і справедливе трактування цього права;
телерадіоорганізація повинна обережно подавати інформацію, яка містить сцени насильства, особливо з огляду на те, що таку інформацію можуть переглядати діти та інші вразливі верстви населення.”;
у пункті 3:
доповнити підпункт 1 абзацом такого змісту:
“розробці технічних стандартів рівня гучності звуку реклами та створення методології контролю за рівнем гучності звуку реклами;”;
доповнити підпункт 2 абзацом такого змісту:
“необхідності подачі заяви про переоформлення ліцензії у зв’язку з намірами ліцензіата змінити програмну концепцію мовлення;”;
у пункті 4:
доповнити підпункт 1 після слів “DTH-платформ” словами “та ОТТ-мереж”;
доповнити пункт після підпункту 2 новими підпунктами 3, 4 такого змісту:
“3) рекомендація щодо включення програм суспільного радіомовлення в цілях розширення присутності національного продукту в телемережах, збільшення кількості радіослухачів, гарантії інформаційної безпеки та своєчасного інформування про надзвичайні події;
4) розміщення програм провайдерами програмної послуги в такій послідовності:
універсальна програмна послуга;
програми державних та суспільних телерадіоорганізацій;
програми регіональних та місцевих телерадіоорганізацій, які не входять до складу універсальної програмної послуги;
інші програми вітчизняних телеорганізацій, які отримали ліцензії на супутникове мовлення, багатоканальне мовлення та на кабельне мовлення у відповідній мережі мовлення (індивідуально для кожного населеного пункту);
іноземні програми, які включені до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та законодавства України.”.
У зв’язку з цим підпункт 3 вважати відповідно підпунктом 4;
пункт 5 доповнити новими підпунктами такого змісту:
“12) сприяти забезпеченню доступу населення до програм українських мовників на прикордонних територіях, а також в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (окуповані території Донецької, Луганської областей, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя), на територіях, які розташовані на лінії зіткнення, а також на територіях, які межують із тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим;
13) встановлення Національною радою пріоритетних замовлень УДЦР, з метою збільшення територій покриття телерадіопрограмами українських мовників, до яких належать: визначення можливості зміни технічних параметрів засобів мовлення; розрахунок частотних присвоєнь для здійснення телерадіомовлення на територіях, визначених у підпункті 12 пункту 5 розділу ІІІ цього Плану розвитку;
14) упорядкування надання дозволів на тимчасове мовлення з урахуванням необхідності системної роботи щодо організації мовлення українських телерадіоканалів на територіях, зазначених у підпункті 12 пункту 5 розділу ІІІ цього Плану розвитку:
Національна рада, у разі звернення телерадіоорганізації щодо здійснення тимчасового мовлення, звертається до Міністерства інформаційної політики України (далі – МІП);
у разі позитивної відповіді МІП, Національна рада звертається до УДЦР з проханням повідомити про наявність вільного радіочастотного ресурсу;
у разі позитивної відповіді УДЦР, Національна рада приймає рішення про надання дозволу на тимчасове мовлення визначеній телерадіоорганізації на час проведення антитерористичної операції;
15) рекомендації провайдерам програмної послуги щодо включення до програмної послуги програм телерадіоорганізацій, яким видані Національною радою ліцензії на мовлення на території населених пунктів, у яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а також на тимчасово окупованих територіях.”;
доповнити пункт новими пунктами 6, 7 такого змісту:
“6. Національна рада здійснює заходи щодо забезпечення прозорості власності суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення (далі – суб’єкти інформаційної діяльності), зокрема:
на підставі наданої в установленому порядку інформації аналізує структуру власності суб’єкта інформаційної діяльності щодо її прозорості;
під час ліцензування мовлення враховує обмеження які стосуються заснування та участі в телерадіоорганізаціях або провайдерах програмної послуги;
оприлюднює інформацію про кінцевих беніфіціарних власників (контролерів) суб’єкта інформаційної діяльності, шляхом відображення цієї інформації в Державному реєстрі суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, який ведеться Національною радою;
контролює виконання вимог законодавства щодо щорічного подання до Національної ради суб’єктами інформаційної діяльності інформації про структуру власності та оприлюднення ними цієї інформації на власних офіційних веб-сайтах.
7. Національною радою продовжуватиметься робота над законопроектом “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (у новій редакції Закон України “Про аудіовізуальні послуги”), який передбачає реформування сфери телебачення і радіомовлення.”.
4. У додатку 1 до Плану розвитку:
у пункті 2 цифри “2560” замінити цифрами “2551”;
пункт 3 викласти в новій редакції:
“3. Залежно від території розповсюдження програм у сфері телевізійного мовлення створено: 15 загальнонаціональних аналогових ефірних телемереж, 28 загальнонаціональних цифрових телемереж у складі МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5, 3 загальнонаціональні цифрові телемережі у складі МХ-6, де використовуються: для потреб аналогового загальнонаціонального мовлення – 1994 присвоєння радіочастот; для потреб цифрового мовлення – 742 присвоєння радіочастот у багатоканальних телемережах МХ-1, МХ- 2, МХ-3, МХ-5 та МХ-6; 60 регіональних аналогових ефірних телемереж, 64 регіональні цифрові телемережі, де використовуються: для потреб аналогового мовлення – 392 присвоєння радіочастот; для потреб цифрового телевізійного мовлення – 166 присвоєнь радіочастот у багатоканальній телемережі МХ-5; 171 присвоєння радіочастот для місцевого аналогового ефірного телемовлення, 33 присвоєння радіочастот для місцевого багатоканального мовлення у телемережі МХ-5.”;
у пункті 4 після слів “41 телевізійний канал” цифру і слова (4 цифрові телепрограми)” замінити цифрою і словами “(5 цифрових телепрограм)”;
у пункті 5 після слів “у м. Києві” доповнити цифрою і словами “(3 цифрові програми)”;
у пункті 6 цифри і слова “1200”, “713”, “57”, “412”, “223 місцеві радіоканали”, “254 присвоєння” замінити відповідно цифрами і словами “1216”, “748”, “60”, “436”, “226 місцевих радіоканалів”, “248 присвоєнь”;
у пункті 7 цифри і слова “14”, “30”, “використовують 4 провайдери”, “5 телемережах” замінити відповідно цифрами і словами “12”, “26”, “використовує 1 провайдер”, “1 телемережі”;
у пункті 8 цифри і слова “725 суб’єктів”, “1034 багатоканальних телемереж”, “102”, “166” замінити відповідно цифрами і словами “742 суб’єкти”, “1061 багатоканальної телемережі”, “142”, “232”;
у пункті 9 цифри і слово “100”, “116”, “6”, “2”, “телерадіоорганізації” замінити відповідно цифрами “98”, “112”, “3” і словами “провайдера програмної послуги”;
пункт 10 викласти в нові й редакції:
“10. Упродовж 2015 року Національною радою було:
видано 44 ліцензії на мовлення, з яких телебачення – 26, з них супутникове – 10; кабельне – 16; радіомовлення – 18 (зокрема, ефірне – 15; проводове – 3);
переоформлено 678 ліцензій та додатки до ліцензій: на мовлення – 449: телебачення – 234, із них: ефірне – 99; супутникове – 60; кабельне – 17; багатоканальне – 5; радіомовлення – 253, з них: ефірне – 210; проводове – 7; супутникове – 4;
переоформлено 229 ліцензій провайдерів програмної послуги, з них з використанням цифрової технології – 1; аналогової технології – 88; аналогової та технології IPTV – 4; аналогової, цифрової та IPTV – 22; IPTV – 47; аналогової та цифрової технологій – 59; цифрової та IPTV – 1; ММДС – 1; цифрової – 1; супутникова платформа (DTH) – 1; МХ – 4; ТОВ “Телерадіокомпанія “ЕТЕР” – 1;
анульовано – 84 ліцензії;
у пункті 15 абзац перший виключити.
5. Доповнити План розвитку новим додатком 2 в редакції, що додається.
|