ОБЩИНА БАЛЧИК
ПРОГРАМА
ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА
НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БАЛЧИК
Балчик, 2008 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
А. ОПИСАНИЕ НА НАСТОЯЩАТА СИТУАЦИЯ.
1. Туристически ресурси.
1.1. Географско разположение на общината.
1.2. Природни ресурси.
1.3. Антропогенни ресурси.
2. Селища и население.
3. Обща инфраструктура и услуги.
3.1. Пътна мрежа и достъп.
3.2. Водоснабдяване, електрификация и канализация.
3.3. Комуникации.
3.4. Отпадъци.
3.5. Търговско и битово обслужване.
3.6. Здравно обслужване.
3.7. Банково обслужване.
3.8. Образование.
3.9. Медии.
4. Туристическа инфраструктура и услуги.
4.1. Туристически бази и услуги.
4.2. Допълнителни туристически услуги и атракции.
4.3. Информация и реклама
4.4. Институции.
5. Проекти и програми във връзка с туризма на територията на общината.
Б. АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО НА ТУРИЗМА В ОБЩИНАТА.
1. Силни страни
2. Слаби страни
3. Възможности
4. Заплахи.
5. Изводи и насоки за развитие
В. ВИЗИЯ НА ОБЩИНА БАЛЧИК ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗЪМ...
Г. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА.
Д. МЕРКИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ.
1. Създаване на Консултативен съвет по туризъм в община Балчик
2. Събиране и поддържане на актуална информация относно туристическото предлагане в България.
3. Учебни посещения в други райони на България.
4. .Изпълнение на функциите на общинска администрация по Закона за туризма.
5. Развитие в дейностите на туристическите информационни центрове
6. Развитие на дейностите в културните обекти на територията на общината
7. Затвърждаване на традициите в организирането и провеждането на културни прояви
8. Издаване на печатни информационни материали.
9. Издаване на рекламни материали.
10. Популяризиране на Балчик на българския туристически пазар.
11. Популяризиране на Балчик чрез Интернет.
Е. .ПРИОРИТЕТНИ МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ НА ПРОГРАМАТА
Ж. ДЕЙНОСТИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА БАЛЧИК ПРЕЗ 2008 ГОДИНА, ФИНАНСИРАНИ ОТ ОБЩИНА БАЛЧИК
З. МИСИЯ НА ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ БАЛЧИК
И. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОГРАМАТА
Програмата за развитие на туризма на територията на община Балчик се приема на основание чл. 10, ал. 1 от Закона за туризма, в съответствие с приоритетите на Националната стратегия и съобразно задачите на Общинския план за развитие на община Балчик за периода 2005 - 2013 година и съществуващите местни туристически ресурси и потребности.
А. ОПИСАНИЕ НА НАСТОЯЩАТА СИТУАЦИЯ
1. Туристически ресурси
1.1. Географско разположение на общината
Община Балчик е разположена в североизточната част на България и е една от 14-те общини, разположени на 378-километровата брегова ивица на Черно море. Заема територия от 532 кв. км. площ от плодородната Добруджанска равнина, от които 419 256 дка селскостопански фонд, 64 000 дка гори и 30 км брегова ивица.
Община Балчик включва в себе си двадесет и две населени места с общо население от 22 941 души, като център на общината е град Балчик с 13 818 население. На запад при селата Осеново и Кранево граничи с община Варна и община Аксаково, при с. Змеево - с община Генерал Тошево и при селата Гурково и Топола - с община Каварна.
Община Балчик попада в Добруджанския геоморфоложки район (Балчишко - Франгенски подрайон). Територията й има ясно географско деление – брегова ивица и Добруджанско плато. Първият район покрива бреговата ивица и долината на Батова река. Характеризира се с височинен релеф до 150 м. над морското равнище. Морският бряг в частта при устието на Батова река е нисък, зает от дългата плажова ивица Кранево - Албена (с обща площ около 27 ха). Западно от нея е обширната гориста низина “Балтата”. В останалата част от крайбрежието, бреговият склон е по-висок, но достъпен, на места терасиран от свлачища и по тази причина - неблагоприятен за строителство. Плажовите ивици са скромни и възлизат само на около 3,3 ха.
Теренните форми на прилежащите около и в гр. Балчик територии са изключително разнообразни и специфични. Старият град е разположен върху голям амфитеатър - древно свлачище. Теренът е прорязан в посока север - юг от дълбоки оврази, както в града, така и в западна посока - вилните зони. Характерните “тебеширени” скални хълмове, дълбоките дерета и откоси му предават екзотичен облик. Плажната ивица е сравнително бедна.
Вторият географски район обхваща част от Добруджанската равнина с надморска височина 150 - 250 м. Има платовиден, леко хълмист релеф. Скатът на Добруджанското плато постепенно се отдръпва от бреговата линия, като при Балчишка Тузла е на около километър, а при долината на р. Батова – далеч по-навътре.
Черноморският шелф е различно широка, слабо наклонена стъпално понижаваща на изток подводна платформа.
1.2. Природни ресурси
Красивата природа, кристално чистите води, природните и антропогенни дадености на община Балчик са предпоставка за развитие на туризма във всичките му алтернативни форми.
На територията на община Балчик са разположени:
-
Поддържаният резерват “Балтата” е разположен на площ 197,7 ха, а буферната му зона е 163,4 ха. Обявен е през 1961 г. с цел опазване на естествена лонгозна гора с принадлежащата й флора и фауна. Намира се в землището на с. Оброчище. Резерватът е уникален в световен мащаб - 16 вида от растенията в него и буферната зона са с природозащитна стойност. В Червената книга са включени 7 вида, като три от тях са защитени, а останалите са редки видове. В резервата растат 116 лечебни растения, живеят 140 вида птици, от които 44 са включени в Червената книга.
-
На територията на община Балчик попада и малка част от Природния парк “Златни пясъци” – 26,2 ха в землището на с. Кранево (цялата му площ е 1320,7 ха). Паркът е обявен за защитена територия през 1943 г. с цел запазване на растителни и животински съобщества и характерни земни образувания и пейзажи, имащи висока научна и културна стойност.
-
Защитени местности са “Долината на дроплите” (3620,0 ха в землищата на селата Дропла, Змеево и Кремена) и “Находище на обикновен божур” (46,3 ха в землището на с. Църква).
Най-важните елементи на природното богатство на общината са морето, неговото крайбрежие и високопродуктивните обработваеми земи. Природните условия и ресурси, както и тяхното историческо усвояване, са довели до обособяване на две съвсем различни по характер и развитие части от територията на общината – крайбрежна и вътрешна (“буферна”). Карйбрежната е разнообразна по релеф, с подчертана динамика на природните процеси и висока степен на антропогенно присъствие. В контраст, частта от Добруджанската равнина е с едностранен профил на едроплощно земеделие и малко население в просторни села, което определя периферния характер на тази територия.
Балансът в развитието на общината и съхраняването на природното равновесие следва да се гради върху обмена и функционалното взаимодействие между двете зони при запазване на спецификата им.
1.3. Антропогенни ресурси
В допълнение към природните ресурси, общината разполага с богати антропогенни ресурси – културно-историческото наследство. Най-силно присъствие има гр. Балчик с неповторимата си природна “сценография”, съхранените архитектурни напластявания и Дворцовия комплекс. Значими културно-исторически факти са разположени и в почти всички села на общината (все още не-експонирани).
Елинско, римско, турско, възрожденско и съвременно присъствие са напластявали култура и ценности. Високата културно-историческа и познавателна стойност на уникални паметници от античната и средновековната българска епоха, превръщат архитектурно-археологическите резервати на община Балчик в поле за изследвания, база за туристически продукти, “културен гръбнак” на настоящите поколения и “мост” за прехвърляне на ценности към бъдещите.
От особено значение са паметниците в активната курортна зона в близост до крайбрежието. Те са обект на познавателен туризъм и “гарнитура” на ваканционния туризъм, балнеолечението и отдиха. По значимост и брой (Балчик има над 300 единични и групови паметника на културата, съсредоточени в града и околностите му), паметниците на архитектурното и археологическото наследство, поставят Балчик на едно от първите места в страната.
По-значимите разкрити паметници и културни факти в гр. Балчик са:
-
Храмът на богинята-майка Кибела - храмът се намира в центъра на Балчик и е открит през 2007 г., той е единствен не само у нас, но и на Балканите, бил е действащ в продължение на 700 години. Тук са се извършвали ритуали дори и след въвеждането на християнството като религия - цели сто години. Досега археолозите са открили осем уникални статуи от бял мрамор на богинята майка и над 18 мраморни плочи с напълно запазени надписи на старогръцки, които са изложени в залите на Градския исторически музей.
-
Землено-каменното укрепление в кв. Хоризонт – паметник на културата с национално значение от 1994 г., разположен върху 1300 дка и съставен от 4 свързани укрепления. Проучванията са недовършени и възпрепятствани от застроените жилищни територии, попадащи върху част от укреплението. По тази причина и експонирането е незадоволително.
-
Крепост – преустроена през средновековието антична крепост Дионисополис, разположена в централната част на Балчик върху 120 дка; добре запазена е само източната част на крепостната стена;
-
Средновековни селища – върху платото на хълма Джени баир (36 дка) и върху Сусам баир (23 дка);
-
Некрополи – 4 броя, датирани от VIII до XIII в.
В селата Кранево, Оброчище, Рогачево и Храброво също са разкрити древни селища, крепости и некрополи. Повечето са от епохата на средновековието, като шест от тях са разположени върху останки от античната епоха. Подобни археологически находки са разкрити и в много други села на общината.
Архитектурните паметници (113 броя) са съсредоточени в гр. Балчик.
Културните обекти на територията на община Балчик са:
-
Архитектурно–парковият комплекс "Двореца” е гордостта на Балчик. През 1924 г. 46–годишната кралица Мария Румънска е пленена от този къс българска земя, който криел между балчишките бели скали и морето частица от рая. Вековните дървета, полските цветя, ручеите и птиците, дори заглъхналите стари воденици и пресъхналите каменни чешми я омагьосали.
Италианските архитекти Августо и Америго проектират “Тихото гнездо” на кралицата. Новите постройки следват стила на заварените – първите им катове са вдигнати от живописния балчишки камък, а покривите им са покрити с турски керемиди, запазили в патината си автентичността на старата българска къща.
Екстравагантното минаре придава ориенталско очарование на кьошка.
Цветното великолепие в парка с надвесени над морето тераси е сътворено от швейцареца Жул Жани. Ботаническата градина разцъфтява след 1955 г. Особена атракция са колекцията от 250 вида едри кактуси, “ободлива” 1 дка площ – втора в Европа след посестримата си в Монако, и розариумът, изпълнен с уханието на 34 сорта хибридни рози – също втори по големина в Европа. Тук обаче могат да се видят и бонбоненоу каучуково и книжно дърво, едроцветна магнолия, метасеквоя. Грижа искат 3000 растителни вида.
Архитектурно – парковият комплекс “ Двореца” е перлата на Балчик.
-
Взаимно училище и храм “ Свети Никола”, които са исторически паметници на културата от епохата на Възраждането, съхранили за поколенията непреклонния български дух. Училищната сграда е открита за посещения през м. май 1982 г. Възстановена по проект на доц. Минко Гечев, тя възпроизвежда училищният интериор през 1861 – 1865 г. Експозицията включва класна стая, стая на учителя и фотодокументална зала, представяща Балчик през Възраждането. Църквата “ Св. Никола” е построена през 1845 г. и е една от първите български църкви в Добруджа. По план тя е трикорабна, едноапсидна базилика. Вътрешната й уредба е дело на Койчо Досев, възпитаник на Тревненската живописна школа. В нея е организирана постоянна изложба на Възрожденски икони от Добричкия край, изработени от майстори – зографи, възпитаници на Тревненската живописна школа. Чудесната акустика на храма дава възможност за организиране на концерти. Пряко свързани с борбите за църковно – национално признаване, взаимното училище и храмът “Св. Никола” свидетелстват за съпричастността на балчиклии към идеите на българското национално Възраждане.
-
Градски исторически музей, като идеята за създаване на музей в Балчик датира от 1907 г. и е свързана с първите археологически проучвания, осъществени под ръководството на Карел Шкорпил. През 1937 – 1940 г. в града отваря врати първият музей в Южна Добруджа. При румънското оттегляне неговите експонати са отнесени в Констанца. През 1941 г. е направен опит за възстановяването на музея, но това става едва след 20 години, когато е създадена историко–археологическа сбирка, която по–късно получава официален статут на музей. Днес експозицията на музея е подредена в три последователни зали. Хронологически е проследена историята на Балчик от възникването му през VІ в. пр. Хр. До освобождението на града от румънската окупация през 1940 г. Античният период е представен в първа зала. В нея са експонирани разнообразни материали – копия на статуи на божества от гръцкия пантеон, изделия от керамика и стъкло, мраморни детайли, епиграфски паметници, реликварии. Впечатлява възстановката на спортна колесница и макет на гробницата–мавзолей на римски лекар. Във втора зала преобладават находки, документиращи материалната култура на местните жители през Средновековието. Особено ценни са показаните образци на сграфито–керамика от периода на Второто българско царство В тази част на експозицията намира място част от нумизматичната колекция на музея, както и макет на западната крепостна порта на ранносредновековната крепост в кв. Хоризонт. Специален акцент е експонираният автентичен паметник на старинното тежко въоръжение – оригинално корабно оръдие от края на осемнадесетото столетие, монтирано върху възстановка на морски оръдеен лафет от тази епоха. В третата зала чрез фотоси и документи е щрихиран политическия, стопански и културен живот на Балчик от освобождението от османско владичество до възвръщането му към България с Крайовския договор.
-
Етнографски музей, който се помещава в реставрирана възрожденска къща от 60 – те години на ХІХ в. Той е на два етажа, в които намират място както експонати, свързани с бита и поминъка на балчиклии, така също предмети, оръдия на труда, облекла, накити, характерни за местното население в този край. На първия етаж е разгърната музейна експозиция “Занаяти и поминък в Балчишкия край” от първата половина на ХХ век. Представени са следните занаяти: калпакчийство, шивачество, кожухарство, бъчварство, медникарство, коларожелезарство, колародърводелство, както и земеделието, скотовъдството, риболовът като традиционен поминък. Експонирани са работни костюми, диканя, вила, овчарски ямурлуци, рибарски мрежи, домакински съдове, а също и автентични оръдия на труда, документиращи поминъка в този край. В пълен контраст вторият етаж грабва посетителите с изобилието от багри и шарки на четирите празнични костюма от Добруджа и Котленско. Особено впечатляват различните женски накити – произведения на местните майстори – ювелири, вложили в тях много вкус и усет за красота. Примамлив е уютът на двете гостни стаи, съхранили самобитния интериор на селска и градска къща от началото на ХХ век. В отделна стая е експониран автентичен стан, на който българката сама тъче всичко необходимо за дома си – пъстротъканни килими и черги, вплитащи в себе си цветовете на морето и равнината. Цветната градина пред музея по подходящ начин хармонира с архитектурния му облик.
-
Художествена галерия, която се намира в красива и стилна сграда, строена в началото на миналия век. В залите на два етажа в постоянната експозиция се излагат творби на живописта, скулптурата и графиката, избрани от собствения фонд на галерията, илюстриращи постиженията и развитието на българското изобразително изкуство от началото на ХХ век до наши дни. Централно място е отделено на картините на Владимир Димитров – Майстора, Ц. Лавренов, В. Бараков, Б. Обрешков, Хр. Каварналиев, Д. Узунов. Изложбената политика на галерията е отворена за всичко стойностно и талантливо създадено от художниците в България и по света – от добрата традиция до новаторските неконвенционални решения. В четири зали за гостуващи изложби художествената галерия организира и открива ежемесечно нови експозиции, в които представя търсенията и резултатите на нашето изкуство чрез групови, индивидуални, ретроспективни и тематични изяви. Акцент в нейната дейност са съвместните изложби с чужди културни институти и посолства. През цялата година художествената галерия е център на международни пленери и фестивали. Тя е предпочитано място за провеждане на творчески срещи, рецитали и концерти.
-
Мюсюлманския манастир “Текето” край с. Оброчище е религиозен култов паметник, строен вероятно през ХVІ в. Той е съставен от две седемстенни сгради близнаци с различен “ ръст”: тюрбе (мавзолей) и имарет (магерница). Тюрбето е изписано с източни и барокови орнаменти. В средата е гробът на мюсюлманския светия Ак Язалъ баба. Останки от имарето напомнят, че тук са отсядали поклонници и са се греели на огромното огнище с висок седемстенен комин. Текето се почита и от християните. Двете вери си подават ръце на традиционния общ събор тук. Днес мястото привлича със своя магнетизъм хиляди гости на общината и КК “Албена”.
В Балчик има и три църкви и една джамия, които също са обект на интерес от страна на туристите.
Културно-историческото наследство е “инфраструктурата на приемствеността”. Ресурсите на държавата и общините са несъизмеримо по-малки от потребностите на многократно декларираното желание за “опазване и съхранение”. Желанието за допир на съвременниците до тези ценности и съхраняването им за идни поколения, би могло да се осъществи само чрез тяхното атрактивно експониране и валоризация. Историческата, познавателната и атрактивната стойност на балчишките културни пластове е значима и всепризната. За съжаление, работите по проучване, консервация и експониране все още не са доведени до формиране на завършени туристически продукти, професионална реклама и продажби. Това е пътят за набиране на средства, съхранение и обогатяване на тези непреходни ценности.
2. Селища и население
Община Балчик се състои от 22 населени места, от които град е само общинският център. Основната част от населението е съсредоточено в града и няколко по-големи села, разположени по основните пътища.
В град Балчик е съсредоточено 55,7% от населението на общината. По броя на населението си, повечето села са от категориите “много малки” и “малки”. Изключение правят селата Оброчище и Соколово. Близо до долната демографска граница на средните села е и с. Кранево.
В община Балчик е разположен и к.к. Албена - селищно образувание с национално значение. Комплексът е с дължина 5 км. и плажна ивица с ширина 150 м. Разположен е в живописен залив само на 30 км. от гр. Варна и 502 км. североизточно от София. Комплексът е разположен в непосредствена близост до природния резерват "Балтата"
3. Обща инфраструктура и услуги 3.1. Пътна мрежа и достъп
Като цяло, пътната мрежа в общината е добре развита и в относително добро състояние. Достъпността до областния център, както и до регионалния център Варна не е проблем, особено от крайбрежната част на общината, която се обслужва от първокласния път. Поради по-лошото състояние на бившия четвъртокласен път 9002, има известни затруднения за придвижване да общинския център от най-далечната, северозападна част на общината. Отделни участъци от общинските и особено местните пътища, са в лошо състояние и се нуждаят от ремонт и реконструкция.
3.2. Водоснабдяване, електрификация и канализация
Всички населени места в община Балчик са водоснабдени, няма населени места с режим във водоснабдяването, но относителният дял на полезно използваната от общата подадена вода непрекъснато намалява, поради лошото състояние на водопроводната мрежа.
В общината няма алтернативно енергоснабдяване - не са изградени вятърни електроцентрали, липсва газоснаснабдителна мрежа за битови и обществени потребители.
Изградена канализационна мрежа има само в курортните селища по крайбрежието – гр. Балчик, с. Кранево и к.к. Албена. Необходимо е доизграждане на канализационните мрежи в Балчик и Кранево, както и изграждане на нови канализационни мрежи и съоръжения за новите жилищни и вилни имоти по крайбрежието
3.3. Комуникации
Всички населени места са телефонизирани, а връзката с мобилните оператори е затруднена само в някои населени места.
3.4. Отпадъци
Средногодишното количество на генерираните и депонирани битови отпадъци в общината е около 45000 м3. Организирано сметоизвозване има в 6 населени места. Състоянието на техниката и контейнерите е добро.
Въпросът с третирането на твърдите отпадъци в общината още не е намерил своето пълно решение. Проблемите с третирането на отпадъците ще се решат с реализирането на разработваната от община Балчик Програма за управление на отпадъците. Дългосрочното депониране на отпадъците ще се реши със създаването на регионално депо.
3.5. Търговско и битово обслужване
Нивото на търговските и битовите услуги е сравнително добро, като най-развити са в общинския център Балчик. Бензиностанции и автосервизи има както в гр. Балчик, така и в по-големите села. Районна полицейска служба има в гр. Балчик и кк Албена.
3.6. Здравно обслужване
Системата на здравно обслужване в община Балчик е сравнително добре организирана, материално и кадрово обезпечена.
Болничната помощ се осигурява от модерно много-профилно заведение със 120 легла в 6 клинични отделения (МБАЛ - Балчик" ЕООД). Базата е с много добри пространствени условия, с болнични стаи от боксов тип, включени в единна система за наблюдение. Лечебните заведения за извън-болнична помощ са представени от Медицински център Балчик, Център за спешна медицинска помощ, медико-диагностична и медико-техническа лаборатория, микробиологична лаборатория, общо-практикуващи лекари и стоматолози.
3.7. Банково обслужване
Банкови клонове и банкомати има в общинския център, в с. Кранево и с. Оброчище.
3.8. Образование
Училищната мрежа в общината включва 12 училища, от които 9 общински и 3 държавни. Капацитетът на училищата напълно задоволява сегашните нужди на общината. Сградният фонд и оборудването са в сравнително добро състояние и осигуряват нормален учебен процес.
3.9. Медии
В град Балчик функционират 2 кабелни телевизии и 1 цифрова телевизия. Издава се общински вестник “Балчик” и частен - "Балчишки телеграф".
4. Туристическа инфраструктура и услуги 4.1.Туристически бази и услуги
Туризмът е основната опора в икономиката на общината. Заедно със съпътстващите услуги (търговия и транспорт), той формира около 65% от приходите и 40% от заетостта в общината. Основният продаван продукт е морски ваканционен туризъм, допълнен с балнеолечение и анимиран с културно-познавателни програми. Сезонното присъствие на потребители, удвояващи броя на местното население, е още неоползотворен фактор за активизиране на аграрния сектор и хранителната индустрия.
Средства за настаняване
Легловата база е съсредоточена в к.к. Албена, с. Кранево, гр. Балчик и вилните зони1. Към 2007 г. тези локализации са предлагали общо 23259 легла в стандартни и семейни хотели, квартири, вили, почивни станции, къмпинги и бунгала.
Освен, че предлага 57% от цялата леглова база, к.к. Албена демонстрира стабилно и много добро функциониране. Пълното обновяване, повишената категория на хотелите и обогатените туристически продукти позволяват отстояване и гъвкаво приспособяване към конкурентните пазари. Извън сезона на морския ваканционен туризъм, комплексът развива конферентни, балнеолечебни и други функции (конферентен център и 3 хотела с целогодишно функциониране). Комплексът печели много и от близостта на поддържания резерват “Балтата”, но същевременно са допуснати нарушения и застрояване в буферната му зона. В активния сезон, това туристическо “предприятие” наема над 2000 човека персонал, от които, около 600 от община Балчик. Рекреативни и спомагателни функции вече се развиват в близките села Оброчище и Рогачево.
Курортът Балчик (градът, заедно с курортните и вилните си зони) предлага около 2781 легла, предимно в хотели и частни квартири. Забележима тенденция е увеличаването на малките семейни хотели. Нова инвестиционна инициатива е изграждането на голф-селища. Това са стъпки към нов модел за развитие на туризма – стремеж към елитните пазарни сегменти, щадящо усвояване на природните ресурси, повишена ефективност и в краен резултат – устойчив туризъм.
Курортът Кранево бележи повече количествено развитие. Застрашен е от стихийно строителство, преуплътняване, еднообразно предлагане и намаляване на привлекателността си. Стандартът е сравнително нисък, а ориентацията е към вътрешния и руския пазар. Предлагането на допълнителни услуги и анимация е крайно ограничено.
Като цяло, туристическото предлагане в общината още няма ясно дефинирана маркетингова стратегия. Натовареността на легловия капацитет е неравномерна, като най-голям брой нощувки се концентрират в летния период - месец юли и август.
Недостатъчно развитото продуктово “меню” обуславя подчертана сезонност и сравнително ниска средногодишна пълняемост. За сравнение, стойността на този показател за община Балчик е 26% при 50% за област Варна и 35% за страната. Предлагането на допълнителни услуги вече има признаци на обогатяване.
4.2. Допълнителни туристически услуги и атракции
Други форми на туризъм:
-
Условия за ловен туризъм има ловното стопанство на Балчик. Основният ползвател на ресурса по туристическа линия е Държавното дивечовъдно стопанство чрез договори с тур-оператори. Престоите са краткотрайни (2-5 дни) и с ясно изразена сезонност в зависимост от ловните сезони. В ловното стопанство Батова са изградени прекрасни условия за ловците.
-
Голф - две са селищата на балчишка територия, които ще бъдат с професионални голф-игрища с 18 дупки, техни дизайнери са световните легенди в голфа Гари Плейър и Ян Уснам. Очакват се по-платежоспособни туристи. Инвеститорите имат намерения този вид спорт да навлезе и в училищата в далечен план, сред младото поколение. Освен че ще се благоустрои, е започнато мащабно залесяване. Предвижда се и провеждането на международни турнири по голф и изграждане на още голф-игрища.
-
Условия за развитие на лечебен туризъм има в калолечебния и морски курорт “Балчишка Тузла”. Наследената материална база (калолечебница, санаториум, поликлиника и бунгала) е крайно амортизирана и негодна. Курортът е с потенциал за възстановяване и ново развитие при обогатени функции, високи стандарти и “щадящи” модели на застрояване.
-
Селският туризъм печели все повече почитатели сред традиционните гости на Балчишкия край. Селата Оброчище, Соколово, Рогачево, Безводица, Гурково предлагат неповторимо преживяване с неподправената атмосфера на старите селски къщи и дворове, автентичния фолклор и прочутото гостоприемство на добруджанци.
-
Яхт-туризмът е развит. Яхтено пристанище Балчик дава възможност за акостиране на 60 яхти. Яхт-туризмът предлага разнообразни пътеществия по Северното черноморие. Организират се пикници, риболов и къпане в морето, бой с пиратски кораби, романтични нощни круизи и пр.
4.3. Информация и реклама
Към настоящия момент туристическата информация се ограничава до информационни табла – схеми, поставени в центъра на града и включващи забележителностите, заведения за хранене и развлечение, места за настаняване и институции, но всички те обхващат централната част на града.
По проект “ Красива България” са изработени и поставени указателни табели към съответните паметници на културата в града.
Създадени са Туристически информационни центрове в гр. Балчик, к.к. Албена и с. Кранево.
Община Балчик и Местен съвет по туризъм търсят възможност чрез участие в различни програми за доизграждане, дооборудване и пълноценно функциониране на Туристическите информационни центрове на територията на общината.
Рекламното обезпечаване е недостатъчно. Община Балчик издаде брошура на български, руски, английски и немски език, която съдържа културно историческо наследство, природни забележителности, бит и традиции. В момента общината подготвя нова по-актуална рекламна брошура. Община Балчик съвместно с МТКЦ "Геопан" издаде туристическа карта на общината "Добруджа. Балчик "Двореца", която ще бъде представена в Европейската комисия с цел популяризиране на Балчик като туристическа дестинация.
4.4. Институции
Общинска администрация Балчик е ключова институция за развитието на туризъм по смисъла на Закона за туризма. В нейните прерогативи са подготовката и реализацията на Общинска програма за туризъм , процеса на прекатегоризация на туристическите обекти и пр. Към момента има назначена Общинска експертна комисия по категоризация, която включва представители на администрацията и на Местен съвет по туризъм. Събираемостта на туристическата такса към момента е много добра. Поддържа се общински регистър на реализираните нощувки.
Местен съвет по туризъм и Туристическите дружества са практически единствените нестопански организации, свързани с развитието на туризъм на територията на общината. Регистрирани са по ЗЮЛНЦ за извършване на обществено-полезна дейност. Работят съвместно с Общинска администрация за подпомагане развитието на туризма на територията на общината.
5. Проекти и програми във връзка с туризма на територията на общината
По Проект “Красива България” община Балчик е участвала с обекти, свързани с туризма, както следва: Парк "Текето" с. Оброчище, Ремонт чешми в гр. Балчик., Храм "Св. Константин и Елена" гр. Балчик, Храм "Свети Николай" гр. Балчик, 2 Детски площадки в кв. "Балик" гр. Балчик. Тези обекти са изпълнени.
Община Балчик кандидатства за изграждане на "Рибарско селище" и Вело - алея.
Б. АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО НА ТУРИЗМА В ОБЩИНАТА
1. Силни страни: -
Наличие на природни ресурси, достатъчни за развитието на туризъм (климат, гори, защитени територии, разнообразни възможности за туристически маршрути и пр.)
-
Богато културно-историческо наследство
-
Относително спокойна среда за живот
-
Наличие на местен съвет по туризъм и туристически информационни центрове
-
Наличие на квалифицирани специалисти в сферата
-
Достатъчна леглова база от най-различен тип
-
Конкурентни цени на предлаганите услуги в сравнение с европейските страни и други региони в България
-
Наличие на добри примери - вече създадени туристически бази, ползващи се с добро име
-
Интерес към закупуване на имоти в района
-
Отсъстват големи промишлени предприятия - потенциални замърсители на околната среда
-
Наличие на воден басейн и горски масиви
-
Традиции във фолклора и художествената самодейност, наличие на състави с готовност за разнообразие по жанрове и програми при читалищата в Балчик и селата от общината
-
Добро съжителство на различните етноси, религии и култури
2. Слаби страни : -
Липса на цялостен туристически продукт на територията на общината
-
Недостатъчна туристическа инфраструктура
-
Липса на реклама на туристическите възможности на общината
-
Липса на туристическа информация и интерпретация
-
Липса на комуникации в най-атрактивните за туризъм райони
-
Липса на езикова подготовка на обслужващия персонал
-
Тенденция към намаляване броя на населението и застаряване
-
Проблеми с поддържането на чистотата на населените места, особено по-отдалечените
-
Липса на достатъчно средства за поддържане на културните паметници
3. Възможности: -
Развитие на екологичен и селски туризъм
-
Развитие на културен туризъм
-
Развитие на голф- и яхт-туризъм
-
Развитие на ловен и риболовен туризъм
-
Подобряване на базата за туристически атракции (спа-центрове, басейни, кортове, игрища, и др.)
-
Ремонт на пътищната инфраструктура, проектиране и изграждане на водоснабдяване
-
Проектиране и маркиране на маршрути с подходящи атракции и оборудване
-
Организиране на традиционни прояви през годината, посветени на различни местни обичаи, продукти и др.
-
Разработване и прилагане на стандарти за местни туристически услуги
-
Обучение на специалисти в областта на туризма – умения, чуждо езикова култура
-
Реклама и промоция на местния туристически продукт
4. Заплахи -
Възможно стихийно и разнопосочно развитие на туризма
-
Развитие на прекалено еднообразно предлагане
-
Възможно разочарование на посетителите от състоянието на инфраструктурата и/или недостатъчно доброто ниво на услугите
-
Очаквания у местното население общината да поема прекомерни и/или несвойствени ангажименти спрямо развитието на туризма
5. Изводи и насоки за развитие -
Община Балчик ще се обляга основно на морския туризъм и в бъдещото си развитие;
-
Количествено, туристическата база на общината е достигнала пределите на разумния капацитет на територията; бъдещото развитие трябва да се фокусира върху качествените характеристики на туристическите продукти (разнообразие, стандарт, сезонност) и средата;
-
Сегашната туристическа индустрия страда от подчертана сезонност, едностранчиво предлагане, не-координирано информационно обслужване, ниска натовареност на легловия капацитет и ниска ефективност;
-
Общината още няма консолидирана и ясна стратегия за развитие на туризма (има само серия от едногодишни програми);
-
Общината е по пътя към елитните сегменти на туристическите пазари (благодарение на разумна частна инициатива); моделът “голф-селище” може да се обогати с предлагане и в “туристически чифлици”;
-
Общината има потенциал и за алтернативни форми на туризъм (както по крайбрежието, така и във вътрешността); необходима е координирана политика в няколко сфери – устройство на територията, инфраструктури, екология, инвестиционен маркетинг, туристически маркетинг;
-
Кранево, Албена и вилните зони изпитват натиска на строителната експанзия; инвестиционните инициативи могат и трябва да се пренасочат към други модели и към вътрешността;
-
Въпреки богатството на културно-историческото наследство, то не е валоризирано пълноценно; необходима е “агресивна” политика по привличане на средства и ускорени действия по проучване, консервация и експониране;
Като цяло може да се направи изводът, че предимствата и проблемите за развитието на туризъм в община Балчик взаимно се уравновесяват. Няма непреодолими външни заплахи за това развитие, а съществуват достатъчно възможности. Препоръчва се стратегията да е насочена към преодоляване на вътрешните пречки и използване на съществуващите дадености за пълна реализация на възможностите.
В. ВИЗИЯ НА ОБЩИНА БАЛЧИК ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗЪМ
Туризмът е основната опора в икономиката на общината. Заедно със съпътстващите услуги (търговия и транспорт), той формира около 65% от приходите и 40% от заетостта в общината. Основният продаван продукт е морски ваканционен туризъм, допълнен с балнеолечение и анимиран с културно-познавателни програми.
Община Балчик има изграден имидж като място за активна почивка и район, богат на събития и прояви. Общината предлага разнообразен, качествен и атрактивен туристически продукт, обезпечен с туристическа информация, интерпретация и маркетингови мерки. Тя привлича основно посетители със средна и около средната платежоспособност: семейства българи за кратка почивка, както и специализирани български и чуждестранни туристи.
Г. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА
Главна цел:
Програмата за развитие на туризма цели популяризирането на община Балчик като атрактивна туристическа дестинация със собствен облик и богато културно-историческо наследство на международния и вътрешен пазар.
Подцели:
1. Стимулиране на малкия и микро бизнес в сферата на основните и допълнителни услуги.
2. Създаване и укрепване на институционална рамка за развитието на туризъм в общината
3. Осигуряване на достатъчно високо качество на туристическия продукт
4. Информационно, интерпретативно и маркетингово обезпечаване на туристическия продукт
Д. МЕРКИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ
1. Създаване на Консултативен съвет по туризъм в община Балчик
Целта е да се изгради местно звено за развитие, което да служи като двигател и координатор на инициативите в сферата на туризма, да обединява и насочва в правилно усилията на всички заинтересовани страни, включително по реализацията на настоящата Програма. Съветът да включва равен брой представители на общинската администрация от една страна и представители на туристически сдружения и организации с нестопанска цел, имащи отношение към развитие на туризма - Местния съвет по туризъм, Туристическите дружества, собственици на заведения за настаняване и хранене и културните институции в общината. Препоръчително е задачите да се разпределят равномерно между тях. Впоследствие към него би трябвало да се присъединят и всички нововъзникващи туристически субекти. Членовете на консултативния съвет следва да бъдат обучени и добре информирани относно туристическото предлагане в България.
2. Събиране и поддържане на актуална информация относно туристическото предлагане в България
Целта е да се следи постоянно какви туристически продукти и услуги предлагат конкурентни дестинации в България. От една страна, това може да даде ценни идеи за разнообразяване на собствения туристически продукт на Балчик и за издаването на качествени рекламни материали, а от друга - да спомогне за разработването и предлагането на уникални, неповтарящи се атракции. Подобна информация може да се събира чрез посещения на национални и регионални туристически борси (“Ваканция” през м. февруари в София; Панаир на туризма и свободното време през м. март и ноември във Варна; “Природа, лов, риболов, туризъм” през май в Пловдив; Бургаска регионална борса през м. май в Бургас; контактна борса на Регионална туристическа асоциация “Стара планина” през м. октомври в Централен Балкан). С посещението на борсите е желателно да се ангажират различни хора, за да се постигне информираност на максимален процент от местната общност.
3. Учебни посещения в други райони на България
Целта е, първо, да се събере информация за конкурентното предлагане в страната и, второ, да се почерпи опит от райони с подобни на Балчик дадености, които вече имат развит туризъм. Това ще бъде ценно както за събиране на идеи, така и за избягване на вече допуснати грешки, а ще послужи и като мотивация за хората от Балчик.
4. Изпълнение на функциите на общинска администрация по Закона за туризма
Целта е да се създадат и поддържат определени стандарти в туристическото развитие, което е и смисълът на новите изисквания в Закона за туризма. За това е необходимо да се следи стриктно за категоризацията на туристическите обекти и нивото на обслужване в общината, да се поддържа регистър на посещенията. Допълнителен резултат в дългосрочен план ще бъде генерирането на приходи в общинския бюджет за подпомагане развитието на туризма в Балчик.
5. Развитие в дейностите на туристическите информационни центрове
Целта е да се осигури по-продължителен престой на туристите в Балчик. В центровете трябва да има информация за цялостното туристическо предлагане и интересни обекти на територията на общината, табло с карта на общината и разработените маршрути в нея, списък на всички предлагани услуги, разписание на автобусите, телефони на Бърза помощ и таксита в Балчик, календар на прояви (празници в града, събори и пр.).
6. Развитие на дейностите в културните обекти на територията на общината
Целта е да се направят културните обекти по-атрактивни за посетители и да генерират приходи за развитие на по-нататъшните дейности. За целта е необходимо да се обмислят възможности за променящи се тематични експозиции, към които да се приложат принципите на туристическата интерпретация и да се поставят обозначителни табели на поне един чужд език. Служителите също трябва да бъдат подготвени като интерпретатори, а могат да се разработят допълнителни услуги като тематични обиколки на Балчик.
7. Затвърждаване на традициите в организирането и провеждането на културни прояви
Град Балчик е център за много културни мероприятия. Общината ще продължи традицията за провеждането на множеството фестивали: международен детски фестивал за сценично изкуство "Усмивките на морето", Балфест — международен филмов фестивал за документални филми, международен Филм форум, международен фестивал Процес-пространство, детски фестивал "Хоро от перли", международен студентски филмов фестивал, фотопленер "Балчик - древен и модерен", шахматен фестивал "Еврика-64", фестивал "Художници, Балчик, Любов - среща на европейски морета".
Община Балчик ще подпомага и дейността на театралния състав, който е с над 130 годишна история, смесен хор "Черноморски звуци", създаден 1914 година, детски хор към хорова школа "Черноморски звуци", продължител на детското хорово пеене в града, състав за популярни песни, създаден 1991 г., танцовата школа и модерния балет, детска музикална школа, групата за естрадно пеене.
8. Издаване на печатни информационни материали
Целта е осигуряването на по-пълна и по-качествена информация за посетителите и гостите на Балчик, за постигането на по-висока степен на удовлетвореност от пребиваването на нейна територия. Като начало може да бъде издадена обща информационна дипляна с карта на общината и разработените маршрути и културни обекти, полезни телефонни номера пр. В бъдеще може да се мисли за дипляни на отделните културни обекти и забележителности, с карти и туристическа интерпретация.
9. Издаване на рекламни материали
Целта е туристическото предлагане на общината да се представи по атрактивен начин на потенциалните клиенти. Може да се започне с издаването на качествена имидж-брошура на общината, която да дава добра визия за нейните туристически възможности. По късно може да се мисли за пътеводител на района, за специализирани дипляни. Материалите със сувенирен характер (пощенски картички, плакати и др.) могат да се продават чрез информационните центрове, историческия музей, галерията.
10. Популяризиране на Балчик на българския туристически пазар
Целта е да се привлекат туристи от по-големите градове на страната. За това съществуват различни механизми. Трябва да се използват възможностите, които предлагат националните туристически борси за разпространение на информационните и рекламни материали на Балчик. Ако няма възможност за наемане на собствен щанд, могат да се изпратят двама представители, които да отнесат и раздадат материалите на място. Друг механизъм, който може да се използва, е организирането на опознавателни турове за журналисти от централните медии, разходите по които се заплащат от организаторите, но стойността на излезлите впоследствие публикации и предавания многократно надхвърля вложените средства.
11. Популяризиране на Балчик чрез Интернет
Целта е да се достигне до потенциални клиенти извън България, най-вече индивидуални туристи. Може да се публикува атрактивна информация за Балчик и на вече утвърдени и посещавани страници или на специализирани туристически сайтове.
Е. ПРИОРИТЕТНИ МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ НА ПРОГРАМАТА
В съответствие с приоритетите на Националната стратегия и съобразно с местните туристически ресурси и потребности, Програмата предвижда за изпълнение следните мероприятия и дейности:
-
Реклама в страната и в чужбина на туристическите обекти, намиращи се на територията на общината.
-
Изработване рекламни материали – рекламен филм на общината, справочници, пътеводители, карти, брошури, проспекти, указателни табели.
-
Иницииране за провеждане на семинари, изложби, презентации по въпросите на туризма.
-
Участие в туристически изложения и борси.
-
Поддържане на изградените информационни туристически центрове, подобряване организацията на информационното обслужване на туристите.
-
Опазване, поддържане и развитие на зелените площи.
-
Поддържане на алея “Двореца”, алея “Дамба”, изграждане на алея “Ехо”.
-
Организиране на лекции, беседи с цел провеждане на ефективна природозащитна дейност сред жителите и гостите на града и района.
-
Организация на сътрудничество между туристическите организации, контролноспасителни служби и природоопазващи органи с цел осигуряване на екологична безопасност на туристическите обекти и маршрути.
-
Провеждане на дейности, свързани с подобряване на санитарно-хигиенните условия в зоните за отдих и в отделните туристически обекти.
-
Подобряване и доразвиване на инфраструктурата на територията на общината с цел подобряване качеството на туристическия продукт и оптимизиране възможностите за развитие на модерен туризъм.
-
Осъществяване на ремонт и реконструкция на съществуващата инфраструктура
-
Оказване на съдействие при изграждане на нови туристически обекти и доразвиване на съществуващите
-
Разработване на проекто-предложения за включване в програми за развитие на инфраструктурата, обслужваща туризма на територията на общината.
Ж. ДЕЙНОСТИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА БАЛЧИК ПРЕЗ 2008 Г., ФИНАНСИРАНИ ОТ ОБЩИНА БАЛЧИК
-
Реклама в страната и в чужбина на туристическите обекти, намиращи се на територията на общината.
№
|
Видове мероприятия и дейности
|
Стойност
2008
(лева)
|
1.1
|
Изграждане и текущо поддържане на указателни табели, пана и информационни табла (имената на улици) в гр. Балчик, с. Кранево, с. Оброчище, КК “Албена”, Вилна зона и входния път Добрич - Балчик
|
30 000.00
|
1.2
|
Издаване на туристическа карта на туристически обекти в община Балчик
|
10 000.00
|
1.3
|
Изработка на рекламни брошури на туристически обекти в общината, изработка на рекламни материали, участие/публикации в специализирани издания в сферата на туризма.
|
120 000.00
|
1.4
|
Участие на туристически борси в страната и чужбина
|
50 000.00
|
1.5
|
Обновяване и текущо поддържане на WEB страниците на общината и туристическите информационни центрове с информация за средствата за подслон, местата за настаняване, заведенията за хранене и развлечение и туристическите и културни обекти в общината;
|
20 000.00
|
1.6.
|
Участие в Инфомедия/ Инфопоинт/ Информатор – с. Кранево, кк Албена и гр. Балчик;
|
40 000.00
|
1.7.
|
Изработка на рекламен филм на Община Балчик на 4 езика/ DVD
|
20 000.00
|
|
Всичко:
|
290 000.00
|
-
Поддържане на изградените информационни туристически центрове, подобряване организацията на информационното обслужване на туристите.
№
|
Видове мероприятия и дейности
|
Стойност
2008
(лева)
|
2.1
|
Поддържане на информационни туристически центрове в гр.Балчик, КК “Албена” и с.Кранево
|
30 000.00
|
2.2.
|
Проектиране и изграждане на рекламен модул на кръгово – Добрич/Каварна/Варна
|
30 000.00
|
2.3.
|
Проектиране и изграждане на рекламен модул – вход откъм Албена
|
20 000.00
|
|
Всичко:
|
80 000.00
|
3. Изграждане и поддържане инфраструктурата на територията на общината.
№
|
Видове мероприятия и дейности
|
Стойност
2008
(лева)
|
3.1
|
Текущо поддържане Пешеходна алея Балчик-Албена
|
10 000
|
3.2
|
Възстановяване и поддържане осветлението по пътя Балчик-Албена и отклонения към Вилна зона до Овчаровски плаж и алея Дамба
|
20 000
|
3.3
|
Закупуване и монтиране на пейки
|
20 000
|
3.4
|
Въвеждане на автоматичен пропусквателен режим по Пешеходна алея Балчик - Албена
|
40 000
|
3.5
|
Въвеждане на автоматичен пропусквателен режим на паркинг на пл. "Кап. Г. Радков" (морска гара)
|
20 000
|
|
Всичко:
|
110 000
|
4. Финансовите средства, необходими за дейностите за развитието на туризма в община Балчик през 2008 година, включващи:
- точка 1 - 290 000.00 лева
- точка 2 - 80 000.00 лева
- точка 3 - 110 000.00 лева
възлизат на обща сума - 480 000.00 лева
и ще бъдат осигурени от собствените приходи на общината.
З. МИСИЯ НА ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ БАЛЧИК
Мисията на общинска администрация - Балчик е да изпълнява ролята на двигател за местното развитие на туризма и обединител на усилията в тази посока. Тя определя рамката и правилата на развитие и създава по-добри условия и среда за реализация на частната инициатива. Общинска администрация - Балчик работи в партньорство с всички заинтересовани страни на територията на общината. Тя е коректен и лоялен партньор, който влага време и средства за стимулиране и стартиране на различни процеси, като гарантира връщането на общинските приходи от туризъм в туристически дейности и инициативи и съдейства за намирането на допълнителни фондове чрез донорски програми и проекти.
И.ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОГРАМАТА
Изпълнението на Програмата за развитие на туризма през 2008 година ще даде възможност за създаване и развитие на конкурентноспособен туристически продукт, способен в максимална степен да удовлетвори нуждите на многобройните наши и чуждестранни туристи и населението на общината и стимулиращ изграждането на ползотворни обществено частни партньорства с фирми от туристическия бранш на местно и национално ниво, както и с чуждестранни контрагенти от бранша.
Съвместната работа по изпълнението й ще подобри координираните действия на общината и активния бизнес по формиране на обща политика за развитие на отрасъла в контекста на Националната стратегия за развитие на туризма за подобряване на инфраструктурата, обслужваща туризма, опазване, поддържане и развитие на зелените площи, опазване на обществения ред и подобряване на сигурността и разширяване на рекламата на туристическите обекти, намиращи се на територията на общината.
Очакван успешен резултат от изпълнението на Програмата за развитие на туризма през 2008 година ще е позиционирането на община Балчик като атрактивна дестинация със собствен облик и богато културно-историческо наследство.
Програмата за развитие на туризъм в община Балчик и Планът за действие към нея е необходимо да се преразглеждат и актуализират ежегодно. В този процес задължително трябва да участват равноправно всички заинтересовани страни в общината, за да се гарантира тяхната ангажираност при изпълнение на Програмата.
Програмата за развитие на туризма на територията на община Балчик е приета с Решение № 38 по Протокол № 8 от 29.02.2008 година на общински съвет - Балчик.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
БАЛЧИК:/п/
/Ив. Петков/
Достарыңызбен бөлісу: |