Програма за стимулиране на компетентността за четене и информационната компетентност



Дата19.07.2016
өлшемі54.46 Kb.
#209639
түріПрограма
СПИРАЛНА УЧЕБНА ПРОГРАМА ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА КОМПЕТЕНТНОСТТА

ЗА ЧЕТЕНЕ И ИНФОРМАЦИОННАТА КОМПЕТЕНТНОСТ
В рамките на проекта „Медийни партньори библиотека и училище в Северен Рейн-Вестфалия” Градската библиотека във Варендорф от 2002 година е проектирала в тясно сътрудничество с 11 училища от всички степени една спирална учебна програма и оттогава систематично я доразвива.

За стимулиране на компетентността за четене и информационната компетентност съвместно са дефинирани полетата на действие с тези целеви насоки:




  • развиване на компетентността за четене

Развиване на способността , да се разбират различни текстове , критично да се преценяват същите и да се използват за собствени цели.




  • развиване на информационна компетентност
    Развиване на способността да се схваща потребността от информация , да се намира,оценява и ефективно да се използва информацията.

За да се обработят тези полета на компетентност съвместно,се препоръчва точно разбирателство между училище и библиотека относно това , кои компетентности трябва да се предадат предимствено.Колкото е по-добро съгласуването, толкова по-добре могат да се съставят предложенията. За да има гъвкавост и по отношение на степените на трудност или различните нива на учене ,се препоръчва освен това споменатите диапазони на компетентност да се различават още по-тясно.


С тази цел бяха създадени описаните по-нататък модули на спиралната учебна програма, които предвиждат линейно протичане от първи до шести клас и са приложими от седми клас нататък според потребностите и нивото на учене.
Модулите по-подробно:

Модул 1: Развиване на мотивация за учене


Първи клас : Ученето доставя удоволствие!

Работа с първи клас с игрови елементи и единици за прочитане на глас пред децата , след това заемане на набор книги

Вариант: Използване на нещатни сътрудници за прочитането по време на учебния процес , подходящ обменен фонд от книги с картини и книги за прочитане на глас
Пети клас: Четенето доставя удоволствие!

Работа с класа с фаза на прочитане на глас и час за разговор върху собствен практически читателски опит ; задачи за търсене относно представения текст; заемане на читателска раница с използване на съпътстващ читателски дневник или на други възможности за обмен на мисли върху прочетеното.



Модул 2: Затвърдяване на мотивацията за четене


Втори клас : Търсене и намиране на книги и в библиотека ( търсене по рафтове)

Работа с класа с игрови елементи , които спомагат децата да схванат основната систематика на една библиотека и , следвайки собствените си интереси, да намират книги ; намерените по този начин книги от децата, които по възможност да не са във връзка с преподавания материал, може накрая да бъдат дадени за заемане. По-късно на децата се дава възможност в учебния процес да разкажат за своята книга , да нарисуват или напишат нещо.



Moдул 3: Развиване на компетентността за четене


Трети клас : Търсене и намиране на книги в библиотеката (въвеждане в каталог)

Работа с класа, която с игрови елементи подхваща учебни теми и подготвя за търсене на книги и други медии в библиотечния каталог с ориентация към учебния процес ; след това заемане на медийна кутия по учебните теми и използване в следващия учебен процес.


Moдул 4: Затвърдяване на компетентността за четене

Четвърти клас : Търсене, намиране и заемане на медии в библиотеката

(обобщаващо повторение)

Работа с класа, която под формата на викторина или един вид ‚заключителен изпит‘ / библиотечна книжка или нещо подобно, повтаря обобщаващо и накрая предава на децата при завършване на основното училище положителното чувство, че са

„ професионалисти по четене” ; Накрая може да се заеме още веднъж един набор с любими книги. Варианти: Всяко дете написва една история за своята досегашна ‚любима книга‘ или я представя пред класа или класът съставя един хит-парад на всички любими книги и ги препоръчва например на библиотеката или на други деца.





Moдул 5 : Развиане на информационна компетентност

Пети клас : Намиране и заемане на медии в библиотеката (повторение и интеграция)

Преподаване в библиотеката с цел да се стимулират учениците като първа стъпка да схванат информационната потребност с ориентация към учебния процес. Как да се ориентирам, когато имам нужда от информация? Кои медии са на мое разположение? Как са подредени те? Ученици, които имат вече предварителни познания , могат да бъдат включени като втори сътрудници .

Заемане на медийна кутия. Варианти: според това , доколко интензивно трябва да се стимулират допълнително мотивацията или компетентността за четене , медийната кутия може да се оборудва и като читателска раница или с избрани самостоятелно любими книги .


Moдул 6 : Затвърдяване на информационната компетентност

Шести клас : Търсене и намиране на информация с предложенията на библиотеката


Преподаване в библиотеката с цел учениците да изпробват извън информационната потребност и собствени стратегии на

проучване (различни медии и пътища на търсене). След примерно въвеждане учениците изработват в малки групи първия си проучвателен протокол по дадена собствена учебна задача (кратък реферат или доклад) от различни учебни предмети.

Информацията се съставя по време на учебния процес в библиотеката със съдействие на библиотечните сътрудници. Задачата се обработва като домашна работа , а докладът или рефератът след това се изнася по съответните учебни предмети.
Moдул 7: Затвърдяване на информационната компетентност

От седми клас нататък : Търсене,намиране и оценяване на информация с предложенията на билиотеката

Учениците трябва да проучат сами дадена тема от учебния процес. Те не само трябва да документират пътя на търсенията си , а също трябва да направят оценка по зададени критерии. (времетраене,разходи,качество на библиографския източник)




Moдул 8: Затвърдяване на информационната компетентност

От седми клас нататък: Гугъл и Википедиа

Критично въвеждане в сигурното боравене с избрани услуги на Гугъл и на онлайн-енциклопедията.


Moдул 9: Затвърдяване на информационната компетентност

От десети клас нататък : дигитална библиотека и подобни.

Въведение в литературното проучване с избрани предложения на библиотеката.


Към всички модули се правят съпътстващи предложения. Към тях спадат например предоставянето на книги от програмата Antolin за стимулиране на компетентността за четене най-вече във втори до четвърти клас , летен клуб за четене като вариант на живо на Antolin в пети и шести клас , авторски четения във всички трети учебни години , но също и класическите медийна презентация или медийни кутии.
Предложенията текущо се преработват и актуализират. За тази цел през всяко учебно полугодие се провежда едно заседание на определените от съответните училища учители и изпълняващите сътрудници от Градската библиотека. Тази работна група изяснява и сроковете за провеждане на отделните модули . Нерегулярните предложения като медийни кутиии и подобни се прилагат от съответните учителите според необходимостите.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет