Решение №119/30. 04. 2009 г. Настоящата наредба е изменена с Решение №282/26. 11. 2010 г. Глава I общи положения



Дата12.07.2016
өлшемі212.2 Kb.
#193629
түріРешение
ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД

Н А Р Е Д Б А




ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД
Настоящата наредба е приета с Решение № 119/30.04.2009 г.

Настоящата наредба е изменена с Решение № 282/26.11.2010 г.



Глава I

Общи положения

Чл.1 Тази наредба урежда основните правила, правата и задълженията на Община Благоевград, на физическите и юридически лица, ограничения и забрани, свързани с организацията и безопасността на движението на пътни превозни средства /ППС/ на територията на Община Благоевград.

Чл.2 Разпоредбите на настоящата Наредба са задължителни за всички физически и юридически лица които живеят, временно пребивават или управлението, на които е на територията на общината.
Глава II

Организиране на движението
Раздел 1

Организиране и регулиране на движението по улиците
Чл.3 Разрешената максимална скорост за движение по улиците в населените места на територията на Община Благоевград е до 50 км/ч, което се сигнализира с пътни знаци Д 11 “Начало на населено място” и Д 12 “Край на населеното място”.

Чл.4 За организиране и регулиране на движението по улиците се използват самостоятелно или съчетани помежду си пътна маркировка, пътни знаци, светофарни уредби и други средства за регулиране и сигнализиране.

Чл.5 Поставянето на пътна маркировка, пътни знаци, предпазни оградни пана, напречни пътни неравности, светофарни уредби и антипаркинг тела, става по решение на оперативната група към общинската комисия по “Безопасност на движението”, след утвърждаване от Кмета на общината съгласно действащите нормативни актове.

Чл.6 Смяната на светлинните сигнали за всички светофарни уредби на територията на община Благоевград се извършва автоматично.

Чл.7 Всички нови светофарни уредби, трябва да са оборудвани с подходящи светлинни тела, отговарящи на последните технологични изисквания.

Чл.8 На пешеходни пътеки с интензивен пешеходен поток и интензивно движение на ППС се монтират хоризонтално разположени светофарни секции ф 300 мм на конзоли, изобразяващи светла бягаща човешка фигура на тъмен фон. При необходимост пешеходните пътеки могат да бъдат осветени допълнително.



Раздел 2

Осигуряване на движението по улиците

Чл.9(1) Достъпът в пешеходната в зона ЦГЧ става както следва:

1.За достъп до домовете в ЦГЧ се издават безплатни пропуски от Кмета на общината без ограничения във времето.

2.За обслужване на банки и финансови институции в ЦГЧ се издават платени пропуски от Кмета на общината без ограничения във времето.



(2)Пропуските за живущите в ЦГЧ се издават без заплащане на такса, срещу предоставено копие от регистрационния талон на МПС, регистрирано на съответния адрес.

(3)Еднократни пропуски за движение в ЦГЧ за снабдяване на населението и извършване на неотложни дейности, се издават за времето до 10.00 часа, от 14.00 часа до 16.00 часа и след 22.00 часа, като същите да не бъдат със срок повече от 5 дни и автомобилите да бъдат с общо тегло до 3.5 тона.

(4)Времето за зареждане на търговски и други обекти по пешеходната зона е от 24.00 ч. до 7.00 часа. Зареждането може да става с автомобили с общо тегло до 3,5 т.

(5)Издаването на пропуски става по ред, определен от Кмета на Общината след предварително заплащане на такса съгласно действащата нормативна уредба.

(6)При необходимост от строително – монтажни работи /СМР/ по улиците или по прилежащи на тях недвижими имоти, лицата, които ще ги извършват, подават молба до Кмета на общината. Към молбата се прилагат документи по ЗУТ и задължително проект за Временна организация на движението /ВОД/, изработен съгласно действащото законодателство, както и график за съответния вид работа. Проектите за ВОД и графиците за изпълнение задължително се съгласуват от сектор “Пътна полиция–КАТ” при ОД на МВР – Благоевград след което се издава разрешение за строеж от Община Благоевград.

(7)Преди издаване на разрешението за строеж и прокопаване на уличните и тротоарни настилки се внася депозит за възстановяване на настилките.

(8)Лицата по ал.6 почистват и възстановяват за своя сметка засегнатите: подземна инфраструктура, улични настилки, пътни съоръжения и принадлежности в обхвата на обекта, като заплащат извършването на допълнителния пробег от ППС за обществен превоз на пътници по редовните линии на градския транспорт. За целта, преди издаването на разрешението за извършване на определената работа, лицата сключват договор с фирма за възстановяване.

(9)Лицата, извършващи работи по чл.9, ал.6, след одобряването на проектите и издаването на необходимото разрешение за строеж, поставят съответната сигнализация за създадената ВОД, осигуряваща безопасността на движение на ППС и на пешеходците. Те поддържат равността на платното за движение и изправността на сигнализацията през целия период на работа. След приключване на работата в седемдневен срок възстановяват нарушената асфалтова и тротоарна настилки.

(10)Ако в срока по ал.8 лицата не възстановят нарушената асфалтова и тротоарна настилки, необходимите ремонтни дейности по възстановяване се извършват от Община Благоевград за тяхна сметка. В този случай въз основа на протокол за извършени разходи и фактура се задържа от внесения депозит, сумата изразходвана за възстановителните работи.

Чл.10(1)При повреди на подземните мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, които трябва да бъдат отстранени незабавно, възложителят или експлоатационното дружество може да започне веднага възстановителните работи, като уведоми писмено за това общинската администрация при условия, че е гарантирана безопасността на движението.

(2)Когато аварията е по улици, по които се движат ППС за обществен превоз на пътници по редовните линии на градски транспорт, дружеството по ал.1 уведомява и транспортните дружества.

(3)След приключване на работите по отстраняване на аварията по ал.1, експлоатационното дружество е длъжно за своя сметка в седемдневен срок да възстанови и почисти уличните настилки, като уведоми писмено общинската администрация за изпълнените възстановителни работи.

(4)Ако в срока по ал.3 експлоатационното дружество не възстанови нарушената асфалтова и тротоарна настилки, необходимите ремонтни дейности по възстановяване се извършват от Община Благоевград за негова сметка. В този случай сумата се разплаща от експлоатационното дружество въз основа на протокол за извършени разходи и фактура, като направените за това разходи се възстановяват изцяло от експлоатационното дружество. За вземането си от експлоатационното дружество, Община Благоевград може да поиска издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на чл.418 от ГПК, въз основа на извлечение от счетоводните си книги.

(5) Стойността на извършените работи за отстраняване на последиците от нарушените асфалтови и тротоарни настилки се установява със счетоводни документи и/или извлечения от счетоводните книги.

Чл.11За извършване на строително-монтажни работи /СМР/ по прилежащите към улиците имоти, с проекта за ВОД може да се предвиди заемането на част от тротоара. В този случай в проекта задължително се предвижда осигуряване на пешеходен тунел или лента за движение на пешеходците, обезопасени срещу падащи предмети, с ширина най-малко 2 /два/ метра.

Чл.12 В случаите по чл.11 лицата, извършващи СМР, сключват договор с кмета на общината, в който се определят размера на заеманата площ, публична общинска собственост; срока и цената на правото за ползване; задълженията за качественото почистване и възстановяване в експлоатационно състояние на пътното платно и/или тротоара; засегнатите пътни съоръжения и принадлежности в обхвата на обекта.

Чл.13(1)За намаляване на скоростта на МПС по пътните платна се допуска използването на изкуствени напречни неравности.

(2) Неравностите по ал.1 се разполагат само:

1. при пешеходни пътеки, при които е значимо пресичането на деца или лица със зрителни, слухови или двигателни затруднения;

2. по улици, преминаващи покрай входове на училища, детски ясли, детски градини, спортни и детски площадки, здравни заведения;

3.по улици, с концентрация на пътно-транспортни произшествия, при които е доказано, след съответен анализ, че причините за тях са несъобразената скорост на ППС.

Чл.14(1)За предотвратяване на неправилното пресичане на улиците от пешеходците, за ограничаване на достъпа на ППС до пешеходните пространства и за обезопасяване и насочване на пешеходното движение, върху тротоарите или разделителните ивици на улиците могат да се поставят предпазни ограждения /верижен или тръбно-решетъчен парапет/, антипаркингови елементи или бетонови саксии.

(2)Върху тротоари пред имоти, в които влизат и излизат ППС, се допуска поставянето на подвижни антипаркингови елементи, осигуряващи свободния достъп до имотите с ППС.

(3)Обозначаването на изкуствените напречни неравности по ал.1 се извършва с хоризонтална и вертикална маркировка.

Чл.15(1)Напречни неравности за снижаване на скоростта на ППС, предпазни ограждения (верижен и тръбно-решетъчен парапет, антипаркингови елементи или бетонови саксии) се поставят след решение на оперативната група към общинската комисия по “Безопасност на движението” и утвърден от кмета на Общината протокол.

(2)За изработването, доставката и поставянето на съоръженията по ал. 1, както и за тяхната поддръжка се сключва договор с физическо или юридическо лице, при спазване на действащото законодателство.

(3)Всички лица, желаещи да поставят за своя сметка напречни неравности за снижаване на скоростта на ППС по улиците и предпазни ограждения, подават молба до кмета на Общината. Молбата задължително съдържа: обосновка за необходимостта от поставянето на съоръженията и техния вид, срокът за поставянето им, схема за разполагане и лицето, което ще ги поддържа.

(4)Лицата поставят съоръженията след решение на оперативната група към общинската комисия по “Безопасност на движението” и утвърден от кмета на Общината протокол.

(5)След отпадане на необходимостта от поставяне на съоръженията или при изтичане на срока на разрешението за поставянето им, те се премахват от лицата, които са ги поставили за тяхна сметка. Лицата са длъжни да възстановят улицата и тротоара в първоначален вид.

(6)Обозначаването на изкуствените напречни неравности за снижаване на скоростта се извършва с хоризонтална и вертикална маркировка.

Чл.16 (1)Забранява се движението на всички видове превозни средства по пешеходната зона на Благоевград.

(2)Забраната не се отнася за снегопочистващите машини и автомобилите със специален режим, посочени в чл.158 от ППЗДП.


(3)Забранява се:

3.1.Умишленото повреждане или отстраняване на пътни знаци, пътна маркировка, предпазни ограждения, светофарни уредби, съоръженията на уличното осветление, настилки на улиците, напречни неравности и съоръжения по спирките;

3.2.Поставянето или преместването на съоръженията по предходната алинея в нарушение на установения за това ред;

3.3.Използването на мигащи светлини и/или символи и буквени шрифтове, използвани за пътни знаци или пътна сигнализация в реклами, рекламни съоръжения, плакати и агитационни материали, разположени или поставени по улици, ППС, сгради и съоръжения; маркирането на реклами върху платното за движение;

3.4.Затварянето за движение на улици с бариери или други съоръжения;

3.5.Извършването на търговска дейност върху платната за движение и в зелените площи между тях;

3.6.Разполагането на преместваеми съоръжения, в т.ч. маси и столове пред търговски обекти, върху тротоарите и в пешеходни подлези, ако не е осигурена ширина за свободно преминаване на пешеходците съответно най-малко 2,00 м
Раздел 3

Движение на ППС с животинска тяга

Чл.17(1)ППС с животинска тяга се допускат за движение по улиците, отворени за обществено ползване на територията на Община Благоевград, след като бъдат регистрирани.

(2)Регистрацията на ППС с животинска тяга се извършва въз основа на писмена молба, подадена от собственика до Кмета на Община Благоевград, кмета или кметския наместник на населеното място, ако отговаря на условията на ал.3.

(3)ППС с животинска тяга трябва да отговаря на изискванията на чл. 71. ал.1 от ЗДвП – два бели или жълти светлоотразители отпред, два червени светлоотразители отзад, а при движение през нощта и при намалена видимост – отзад вляво светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина, както и престилка за животинските отпадъци.

(4)Органът, извършващ регистрацията, вписва данните за собственика и ППС в регистър.

(5)На собственика на регистрирано ППС с животинска тяга се издава регистрационен номер и регистрационен талон.

(6)Забранява се движението на превозни средства с животинска тяга без престилки за животински отпадъци и необорудвани, съгласно ППЗДП.

(7)Забранява се воденето на стада и селскостопански животни по уличната мрежа на града.

(8)Забранява се оставянето без надзор на превозни средства с животинска тяга по улиците.
Раздел 4

Ограничения на движението на ППС


Чл.18(1)Движението на товарни автомобили по общинската пътна мрежа в община Благоевград с товароносимост над 7.5 тона, които извършват превоз на дървесина, строителни материали, кариерни материали и отпадъци (без битови) се извършва след издаване на разрешително от Кмета на общината.

(2)Разрешението се издава след внасяне на определен депозит и заплащане на такса в Община Благоевград. Депозита се определя от общинската комисия по безопасност на движението в Община Благоевград, съобразно необходимите възстановителни работи, в случай, че вследствие на превоза се наруши пътната настилка. Депозита се възстановява в едноседмичен срок от извършване на превоза, ако не е констатирано увреждане на пътната настилка и се задържа, ако е констатирано такова.

(3)В разрешителното могат да се поставят и допълнителни условия.

(4)Разрешителното по чл. 18 се издава за еднократен превоз и за определен срок за извършване на превоза.

(5)Разрешителното по чл. 18 може да се издава за многократни превози, когато се превозват еднакви товари с едно и също ППС и по един и същи маршрут.

(6)Собствениците, или лицата които извършват превоза, или възложителите на превоза са длъжни да подават в общината заявление за издаване на необходимото разрешително.

(7)Когато превозът не може да бъде извършен в посочения в разрешителното срок, срока на разрешителното може да бъде удължен след подаване на заявление.

Чл.19.Представяне на разрешително по чл.18, ал.1 е задължително условие за издаване на позволително за транспортиране на дървесина по Закона за горите и ЗСПЗЗ и за издаване на разрешение за строеж по смисъла на глава осма, раздел III от Закона за устройство на територията


Чл.20.Ограниченията, посочени в чл. 18 не се отнасят за товарни и специализирани автомобили на аварийните служби за отстраняване на аварии.

Чл.21 Забранява се :

(1)Влизането на товарни автомобили с допустима максимална маса над 3.5 тона от 07.00 до 21.00 часа в зона “Център”.

(2)Влизането на автобуси с над 22 пътнически места от 07.00 до 21.00 часа в зона “Център”.

(3)Влизането на пътни превозни средства с животинска тяга по следните улици:

бул.”Св.СВ.Кирил и Методии”, ул. “Джеймс Баучер, ул. “Владо Черноземски, ул. “Васил Левски”, ул. “Митрополит Борис”, ул.”Трети март”- от началото до кръстовището с ул. “Стефан Стамболов”, ул. “Александър Стамболийски” в отсечката от ул.”Пирин” до ул.”Джеймс Баучер” и ул. “Даме Груев”.

(4)Движението на ППС с животинска тяга по улиците на Благоевград се допуска след като бъдат регистрирани по маршрути, както следва:


  1. Посока с. Айдарово – ул. “Полк. Дрангов”, ул. “Свобода”, ул. “Симеон Радев”

  2. Посока с. Еленово – ул. “Полк. Дрангов”, ул. “Г. Андрейчин”, ул. “Рила”

  3. Посока кв. Струмско – ул. “Полк. Дрангов”, ул. “Свобода”, ул. “Симеон Радев”, бул. “П. Яворов”, ул. “Броди”.

  4. Посока Промишлени зони, кв. Грамада, с. Покровник – ул. “полк. Дрангов”, ул. “Балкан”, ул. “14-ти полк”, бул. “Ал. Стамболийски”, бул. “Д. Солунски, бул. “В. Левски”

  5. Посока с. Дъбрава, с. Рилци, с. Бело поле – ул. “Полк. Дрангов”, ул. “Балкан”, ул. “14-ти полка”, бул. “Ал. Стамболийски”, бул. “Д Солунски”, ул. “Славянска”, ул. “Бр. Миладинови”, ул. “Трети март”

6. Посока с. Бистрица – ул. “Полк. Дрангов”, ул. “14-ти полк”, бул. “Ал. Стамболийски”, бул. “Д. Солунски”, ул. “Славянска”, ул. “Трети март”, ул. “В. Априлов”, ул. “Костур”, ул. “Хр. Чернопеев”, ул. “Христо Силянов”

(5)Движение на ППС върху тротоари, в паркове, градини, зелени площи, пешеходни подлези, детски и спортни площадки, територията на детски ясли, детски градини и училища;

(6)Движение на непочистени от кал машини;

(7)Превозване на насипни материали с превозни средства, позволяващи тяхното разпиляване;



Раздел 5

Обществен превоз на пътници по редовни линии на градския транспорт.
Чл.22 Тръгването, пристигането, както и маршрутите на автобусите за вътрешно-градския и междуселищен транспорт се определят от Общината в съответствие със ЗАП.

Чл.23 Спирането на пътни превозни средства за обществен превоз на пътници по редовните линии на градския транспорт за качване и слизане на пътници е разрешено само на сигнализираните за тази цел спирки.

Чл.24 Когато спирките са оформени със специално уширение на пътното платно, водачът на нерелсовото превозно средство за обществен превоз на пътници по редовните линии на градския транспорт е длъжен да спира в това уширение, а когато такова няма, да спира възможно най-близо до границата на платното за движение.

Чл.25 Промените в общинската транспортна схема се осъществяват съгласно изискванията на Наредба № 2/15.03.2002 г. на МТС за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили.


Раздел 6

Таксиметров превоз на пътници

Чл.26 Местостоянките на таксиметровите автомобили обслужващи вътрешно-градски и междуселищни линии се определят по схема приета с решение на Общински съвет по предложение на Кмета на Общината.

Чл.27(1)Таксиметровите автомобили изчакват клиенти само на означените за целта места:

1. ул. “Славянска”, пред ЮЗУ “Неофит Рилски”;

2. ул. “Александър Малинов”, на изхода за ул. “Иван Михайлов”;

3. ул. “Славянска”, пред болничен комплекс;

4. ул. “Братя Миладинови”, до входа на болницата;

5. при ж.п. гара Благоевград;



  1. бул.”Св.Димитър Солунски”, при уширението до автогарата на „Пътнически превози” ООД в посока кръстовището с ул.”Васил Левски”;

  2. ул. “Стефан Стамболов”, до ул. “Трети Март”;

  3. бул. “Св.Св. Кирил и Методий”, пред хотел “Ален Мак”;

  4. ул. “Свети Иван Рилски”, на пл. “Гоце Делчев”;

  5. ул. “Александър Стамболийски”, срещу Младежки дом;

  6. ул. “Крали Марко”, в близост до ул.”Полковник Димов”;

  7. ул. “Малешево”, на изхода към ул. “Иван Гарванов” от страна на ул. “Мир”;

  8. паркинга пред “Областен диспансер за онкологични заболявяния със стационар Благоевград” ЕООД

  9. на незавършената улица до кръстовището на ул. “14-ти полк” и ул. “Свобода”;

  10. ул. “Георги Андрейчин”, до блок 10Б;

  11. ул. “Георги Андрейчин”, до здравния пункт;

  12. ул. “Георги Андрейчин”, до блок 26;

  13. ул. “Рила”, срещу ул. “Атон”;

  14. ул.”Симеон Радев”, в района срещу блокове с №№ 93-94 в посока на ул.”14-ти полк”ул. “Кавала”, на изхода за ул. “Яне Сандански”

  15. В района на блок „Строител”

  16. ул.”Марица” – ЖК „Запад” срещу супермаркет „Еврошоп”

  17. на общинска площ при централен пазар на изхода към ул.”Джеймс Баучер”,

  18. на ул.”Славянска” след кръстовището с ул.”Шар планина” в посока ЦГЧ;

  19. в ж.к. „Ален мак” в района на професионална гимназия по икономика „Иван Илиев”;

(2)Определените места по ал.1 могат да се ползват от всички превозвачи, получили разрешение за извършване на таксиметров превоз.

(3) Паркирането на определените местостоянки става само в 1 /една/ колона.

1. Ограничават се местата за паркиране на таксиметрови автомобили, отнасящи се към Раздел 6, чл. 27, ал. 1 по точки:

3. ул. “Славянска”, пред болничен комплекс;

4. ул. “Братя Миладинови”, до входа на болницата;

6. бул. “Св. Димитър Солунски”, при тупика на ул. “Антон Чехов”;

10. ул. “Александър Стамболийски”, срещу Младежки дом;

11. ул. “Крали Марко”, в близост до ул.”Полковник Димов”;

16. ул. “Георги Андрейчин”, до здравния пункт;

2. Да бъдат определени от 5/пет/ до 10/десет/ места за престояване на таксиметрови автомобили в зависимост от възможността и капацитета от местата за паркиране по преценка на оперативната група към Общинската комисията по безопасност на движението.


(4) Броят на едновременно спрелите таксиметрови автомобили се обозначава на табела на определеното място за паркиране.
Чл.28(1)Забранява се на водачите на таксиметрови автомобили да престояват на спирките на пътните превозни средства за обществен превоз на пътници по редовните линии на градския транспорт и на пътните платна на улиците с цел изчакване на клиенти, при което се създават затруднения за останалите участници в движението.

(2)За обслужване на клиенти, таксиметровите автомобили могат да престояват кратковременно по уличната мрежа на разрешените за престой и паркиране места, при включен таксиметров апарат.



Раздел 7

Обществен превоз на пътници по редовните линии на междуселищен и международен транспорт
Чл.29 Започването/завършването на курсовете от автобусите за обществен превоз на пътници по редовните линии на междуселищния и международен транспорт на територията на Община Благоевград се разрешава само от автогари, отговарящи на изискванията на Наредба № 33 на МТС от 03.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България
Раздел 8

Специализиран превоз на пътници

Чл.30 Специализиран превоз с местонахождението на клиента на територия на Община Благоевград, се извършва въз основа на сключен договор между лице, предприятие, учебно заведение или организирана група пътуващи с разписание и маршрутни схеми, които се съгласуват с общината.


Глава III

ПАРКИРАНЕ


Общи правила
Чл.31(1)Паркирането на пътни превозни средства /ППС/ на територията на Община Благоевград се извършва само на разрешените, определени и обозначени за това места.

(2)Престоят и паркирането са забранени:

1.на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал;

2.до престояващо или паркирано пътно превозно средство от страната на движението;

5.на пешеходни или велосипедни пътеки и на разстояние, по-малко от 5 метра преди тях;

6. на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях;

7.на платното за движение, където разстоянието между пътното превозно средство и пътната маркировка, забранена за пресичане, е по-малко от 3 метра или с пътен знак е забранено изпреварването;

8.Престоят и паркирането на всички видове превозни средства по платната за движение на главната улична мрежа по време на снеговалеж. Водачите на паркирани преди снеговалежа МПС са длъжни незабавно да ги преместят, за да се осигури безпрепятствено движение на снегопочистващата техника

(3)Освен в посочените в ал.2 случаи паркирането е забранено:

1.пред входовете на паркове, училища, театри, кина, предприятия, паркинги, входове на УПИ, както и на други места, където е възможно да влизат или да излизат пътни превозни средства;

2.на платното за движение, до съдове за смет и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;

3.на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници;

4.на места, определени за инвалиди;

(4)По изключение се допуска спиране за престой и паркиране на моторни превозни средства /ППС/ с допустима максимална маса до 2,5 тона върху тротоарите, ако откъм страната на сградите остава лента с широчина не по-малко от 2 метра за преминаване на пешеходците.

(5)Местата по ал.4 се обозначават с допълнителна табела Т12, с която се указва начина на паркиране на ППС.

(6)Забранява се паркирането на товарни автомобили с допустима максимална маса над 3.5 тона, автомобили с ремарке с допустима максимална маса над 2 тона, самостоятелно паркирани ремаркета и каравани, независимо от допустимата максимална маса и на автобуси с над 22 пътнически места по улиците, тротоарите, площадите, паркингите и други площи за обществено ползване.

(7)Забранява се местодомуването и паркирането на селскостопанска техника и прикачен инвентар по улични платна, тротоари, площади и зелени площи във всички населени места на общината.

(8)Забранява се съхраняването на спрени от движение МПС по уличната мрежа, тротоари, площади и зелени площи във всички населени места на общината.

(9)На територията на общината се забранява нерегламентираното поставяне и/или разполагане върху улици, площади и тротоари общинска собственост на всякакви подвижни, неподвижни и други прегради, знаци, табели, съоръжения и други подобни, които затрудняват и/или препятстват преминаването, спирането, престоя и/или паркирането на ППС и/или пешеходци.

(10)Всички поставени в нарушение на забраната по предходната алинея подвижни, неподвижни и други прегради, знаци, табели, съоръжения и други подобни подлежат на незабавно премахване и изземване от упълномощените представители на общината без да е необходимо предупреждение или предизвестие.

(11)При неправилно паркиране на МПС, установяването на нарушението може да става и в отсъствие на водача, като за целта се закрепва първия екземпляр от фиша на моторното превозно средство, като се вземат мерки той да не бъде повреден от атмосферните условия. Залепването на фиша към моторното превозно средство е равносилно на връчването му. Глобата по фиша се заплаща от собственика на МПС в съответната данъчна служба по местоживеене.

(12)Контролът и оперативните действия по предходните алинеи се организират и осъществяват от общинското дружество „Паркинги и гаражи - Благоевград” ЕООД по ред и при условия определени с писмена заповед на кмета на общината, както и от органите на РУ на МВР – Благоевград.


Глава IV

Контрол и санкции



Раздел 1

Общи положения
Чл.32. Контролът по изпълнение на тази наредба се осъществява от:

1. Кметът на общината и/или определени с негова писмена заповед длъжностни лица.

2. Началникът на РУ на МВР - Благоевград и/или определени от него с писмена заповед длъжностни лица.

Чл.33(1)За установените нарушения на тази наредба, лицата извършили или допуснали нарушението се наказват с глоба в размер до 500 /петстотин/ лева, ако за констатираното нарушение не е предвидено друго наказание.

(2)За маловажни случаи на нарушения на изискванията на тази наредба, установени при извършването им, органите по чл.32 налагат на място глоба с фиш в размер до 50 /петдесет/ лева.

(3)Ако лицето оспори нарушението и размера на наложената глоба или откаже да подпише фиша по ал.2, се съставя акт по реда на чл.35 от настоящата наредба.

Чл.34(1)Собственик или длъжностно лице, което нареди или съзнателно допусне негов подчинен да извърши нарушение по тази наредба се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение.

(2)Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

Чл.35(1)Актовете за установяване на нарушенията на тази наредба се съставят от длъжностните лица, определени от органите по чл.32.

(2)Редовно съставените актове по тази наредба имат доказателствена сила до доказване на противното.

(3)Наказателните постановления се издават от Кмета на община Благоевград и Началника на РУ на МВР -Благоевград или определени от тях с нарочна писмена заповед длъжностни лица.

(4)За неуредените в тази наредба случаи по съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления и по изпълнението на наложените наказания се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл.36 Когато нарушение на тази наредба е извършено при или по повод осъществяване дейността на юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер до 500 /петстотин/ лева, но не по-малко от 100 /сто/ лева.
Раздел 2

Санкции при неправилно паркиране
Чл.37(1)За нарушенията на правилата за паркиране на извършителите се налагат предвидените в Закона за движение по пътищата санкции, в размерите им определени със същия закон.

(2)При констатирани и/или установени нарушения на правилата за паркиране, за които няма изрично и конкретно определена санкция в Закона за движение по пътищата на лицата, извършили или допуснали нарушението, се налагат санкциите предвидени в настоящата наредба.

Чл.38(1)При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението, на извършителят може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 50 /петдесет/ лв. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа данни: за самоличността на упълномощеният от община Благоевград служител, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за нарушените разпоредби и за размера на глобата. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати на място наложената глоба. На нарушителя заплатил глобата доброволно, се дава екземпляр от фиша.

(2)На лице, което оспорва извършеното от него нарушение и/или размера на наложената му глоба, откаже да подпише фиша и/или да заплати на място наложената му глоба, се съставя акт.

(3)Фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай първия екземпляр от фиша се закрепва към моторното превозно средство, като се вземат мерки той да не се повреди от атмосферните условия. Закрепването на фиша към моторното превозно средство е равносилно на връчването му. Вторият екземпляр се изпраща по пощата, а третия екземпляр остава за съхранение в службата за контрол.

(4)Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление.

(5) При спазване на 7 /седем/ дневния срок за изплащане на издаден фиш се прави отстъпка в размер на 20 % /двадесет/ % .

Чл.39(1)За спиране, престой, паркиране и/или преминаване на ППС през паркове, градини и зелени площи на извършителите се налагат глоби в размер 500 /петстотин/ лева.

(2)На нарушителите на забраните по чл.31 се налага глоба в размер от 50 /петдесет/ до 500 /петстотин/ лева.

(3)За нарушение на разпоредбите на чл.9, се налага глоба в размер от 50 /петдесет/ до 500/петстотин/ лева.

Чл.40(1)За частично или цялостно повреждане или нерегламентиран демонтаж на пътен знак, указателна табела или друго, регламентирано поставено по съответния ред съоръжение за вертикална пътна сигнализация, на извършителите се налагат глоби в размер от 50 /петдесет/ до 300 /триста/ лева.

(2)За нерегламентирано, частично или цялостно заличаване на хоризонтална пътна маркировка на извършителите се налагат глоби в размер от 50 /петдесет/ до 300 /триста/ лева.

(3)За частично или цялостно повреждане или нерегламентиран демонтаж на монтирано по съответния ред анти-паркинг съоръжение на извършителите се налагат глоби в размер от 50 /петдесет/ до 300 /триста/ лева.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1 Настоящата Наредба се приема на основание чл.23 във връзка с чл.19.ал.1 от Закона за пътищата.

§2.С настоящата Наредба се отменят чл.17, ал.4 и ал.5, чл.20а и Приложенията към чл.20а от Наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред.

§3. Настоящата наредба е приета с Решение № 119/30.04.2009 г. на Общински Съвет Благоевград и влиза в сила от деня на приемането й.

§4.Неразделна част от настоящата наредба са:


Приложение№1

Границите на зона “Център” са както следва: ул. “Братя Миладинови”; ул. “Митрополит Борис”; ул. “Христо Силянов”; ул. “Александър Стамболийски”; ул. “Плиска”; ул. “Крали Марко”; ул. “Тодор Александров”; ул. “Владо Черноземски” и бул. “Св.Св. Кирил и Методий”.

Забележка: Граничните улици не влизат в зона “Център”

Приложение №2

Регистър за отчета на пътните превозни средства, придвижвани с животинска тяга

Рег. №

Дата на регистрация

Собствено, бащино и фамилно име на собственика

Адрес на собственика

гр. (с.) .............................

ул. “.........................”

№ ..........



Промени в регистрацията (собственост, смяна на адрес и др.)

1.













2.














Приложение №3

Талон за регистрация на ППС теглено с животинска тяга
Лице на талона гръб на талона

ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД

Регистрационен талон на пътно превозно средство с животинска тяга


Регистър


№ .................


Собствено, бащино и фамилно име на собственика
Адрес на собственика

гр. (с.) .............................

ул. “.........................”

№ ..........




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет