Сабақ: Қазақ әдебиеті Мектеп : Күні: Мұғалімнің аты-жөні



бет1/3
Дата08.10.2022
өлшемі333.96 Kb.
#462209
түріСабақ
  1   2   3
көксерек


Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

3.Балалар мен үлкендер

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

М. Әуезов «Көксерек» әңгімесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау



Сабақтың мақсаттары
(күтілетін нәтижелер)

Барлық оқушылар:

  • Шығармамен танысып, сюжеттік негізінде дамуын баяндайды;

Көптеген оқушылар:
-Сюжеттің бөлшектерін бір- бірінен ажыратады;
Кейбір оқушылар:




Бағалау критерийі:

  1. Шығарманың сюжеттік желісіне қарай талдап, дамуы бойынша баяндайды.

Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы бойынша)

Білу,түсіну,қолдану,талдау.

Тілдік мақсат:



Оқушылар орындай алады:
Шығарманың сюжеттік желісіне қарай талдайды. Дамуы бойынша баяндайды.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Дала тағысы, жыртқыш, қатігез, табиғат перзенті, тақырып, идея, сюжет, арлан.
Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Түз тағысы,адам мен табиғамттың байланысы т.б.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Жазушы әңгімені неге «Көксерек» деп атаған?
-Жазушы ойын қалай түсіндірер едің?

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану

Тақырып бойынша алдыңғы білім

М.Жұмабаев «Батыр Баян»поэмасы

Құндылықтарға баулу

1. «Мәңгілік Ел» идеологиясы: тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы бойынша құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;



    • Сабақтың барысы


Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері



Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

2 минут

3 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі


1.Сәлемдесемін, түгендеймін.
2. Қима қағаздардағы суреттер арқылы үш топқа: «Адамзат» «Көксерек» «Табиғат» бөлінеді.
ІІ. «Болжау»әдісі
Әр топ өзі таңдаған суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
Қалыптастырушы бағалау«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жүреді.
Кері байланыс: «Білетін белгі»
!-бәрі түсінікті; ? – сұрағым бар; ...-көмек қажет



Қима қағаздағы суреттер

Белгі-суреттер



Сабақтың ортасы

ІІІ. Жаңа сабақ

Ресурстар

30 минут
5 минут

5 минут

3 минут

4 минут


рефлексия
8 минут

2 минут
3 минут


7 минут

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийімен таныстырамын, талқылаймыз.
«Ой қозғау» әдісі
М.Әуезов кім?
М.Әуезов туралы білетіндерін еске түсіреді.
Ширату жаттығуы «Ойландырар сұрақтар»

  • Адамдардың бөлтірікке жасаған іс-әрекеттеріне қалай қарайсыздар?

  • Егер адамдар қасқыр апанын бұзып, бөлтіріктерін өлтіріп, Көксеректі алып кетпегенде, оқиға әрі қарай қалай дамуы мүмкін еді?

- Көксеректі жауыздыққа баулыған не?


Қолдану: «Білімді мыңды жығар»1. Сәйкестендіру тесті ( жеке жұмыс )



Бөлім

Болған оқиғалар

Ауылға келуі

Екі аяқтылардың індегі бөлтіріктерге қиянаты.

Көксеректің мінезі

Оның ауылда өсуі, мінез-құлқындағы қасқырға тән ерекшеліктері.

Көксеректің ауылдан кетуі

Көксеректің өз тұқымын тануы,бірнеше ше рет жоғалып кетуі.

Көксеректің жаралануы

Көксеректің Ақ қасқырмен қосылып төңіректегі ауылдарды шулатуы.

Құрмашпен соңғы кедесуі

Көксеректің Құрмашты өлтіруі.

Аққасқа мен Көксерек шайқасы

Аққасқаның Көксерекпен айқасы. Көксеректің өлімі. Құрмаштың әжесінің Көксеректі басқа теуіп, Құрмашын жоқтауы

2Сюжеттік талдау.
Оқиғаның басталуы: Сайдағы қасқырлар апаны.Екі аяқтылырдың індегі бөліктерге қиянаты.
Оқиғаның байланысы: Көксеректің ауыл тұрғыны болуы, оның ауылда өсуі, мінез-құлқындағы қасқырға тән ерекшеліктері.Көксеректің өз тұқымын тануы, бірнеше рет жоғалып кету, қасқыр үйіріне қосылуы.Ақ қасқырмен жұп болуы.
Шиеленісуі: Көксеректің Ақ қасқырмен қосылып, төңіректегі ауылдырды шулатуы. Қорадағы қойларды жаралауы.
Шарықтау шегі: Көксеректің Құрмашты өлтіруі.
Шығарманың шешемі: Аққасқаның Көксерекпен айқасы. Көксеректің өлімі. Құрмаштың әкесінің Көксеркті басқа теуіп, Құрмашын жоқтауы.
Ұжымдық шапалақ


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет