Сабақ: Әдебиеттік оқу
Тақырып: «Ғарышайлақ»
|
Мектеп: Нұркен Әбдіров атындағы ЖББМ
|
Күні:39.03.2023
|
Мұғалімнің аты-жөні:Халикова. Ханимой
Сатыбалды.Ақерке
|
Сыныбы: 4 «А»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
4.2.1.1 Шығрманы дауыстап,рөлге бөліп,мәнерлеп оқу
4.2.9.1Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу,өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
4.3.2.1Таныс мәтінге жаға кейіпкерлер қосу,жаға сюжеттер енгізу,өлең жазу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:Шығарманы мәнерлеп оқиды.
Оқушылардың басым бөлігі:Шығарманы талдайды сұрақтарға жауап береді.
Кейбір оқушылар:Шығармадағы негізгі ойды анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Шығарманы түсініп оқып, талдай алады. Сұрақтарға жауап бере алады.
|
Тілдік мақсат
|
Байқоңыр,ат күші,корабль,зымыран
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі,дүниетану
|
Алдыңғы оқу
|
«Адам ұшуды қалай үйренді?»
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған іс – әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 3мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
- амандасу
- кезекші есебімен танысу
-сабаққа дайындықтарын тексеру
-Психалогиялық ахуал
Сақтайық, қане, тыныштық,
Бүгінгі сабақ тым қызық.
«Ойлан, ойлан және ойлан»
Есесіне бар сыйлық.
Ол не сыйлық?
Сабақты жақсы тыңдап,
Санамызға білім құю.
|
|
Сабақтың ортасы
4 минут
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
3 минут
7 минут
5 минут
|
II. Үй тапсырмасын тексеру
Үйге берілген «Адам ұшуды қалай үйренді?» мәтінін иә жоқ әдісі арқылы мазмұндайды.
Үзінді
|
«Иә»
|
«Жоқ»
|
Мата мен қағаздан әуе шарын жасаған ағайынды Монгольфьерлер болды ма?
|
-
|
|
Он бір шақырымдай биіктікке көтерілетін аэростат-стратостат деп аталады.
|
-
|
|
Планер аппаратын Д.И.Менделеев ойлап тапты.
|
|
-
|
Аэростат шарымен ұзақ уақыт ұшуға балады.
|
|
-
|
Планердің сыңар қанаттысы,қос қанаттысы болмайды.
|
|
-
|
Аэростатөа екі руль орнатқан Соковин болды.
|
-
|
|
III.Миға шабуыл әдісі
1.Ғарышер деген кім?
2.Байқоңыр туралы не білесің?
3.Ғарышқа не үшін ұшады?
4.Қандай ғарышкерлерді білесіңдер?
5.Ұшақтың қандай түрлерін білесіңдер?
6.Ғарышке қандай болуы керек деп ойлайсыңдар?
IV.Автормен танысу
Сырбай Мәуленов 1922 жылы Қостанай облысы Жангелдин ауданында дүниеге келген.Жазушы балаларға арналған «Барлаушы бала», «Құлыншақ», «Қорқақ торпоқ» тағы басқа өлеңдер мен әңгімелер жазған.
V.Шығармамен танысу
Берілген шығарманы ең алдымен өзім оқып беремін. Кейін оқушылар кезекпен оқиды.
VI.Бейнероликпен жұмыс
Интербелсенді тақтадағы ғашыш жайлы бейнематериалды көреді және өз ойларын айтады.
VII.Өлеңмен танысу
Берілген өлеңді аудио жазба тыңдату арқылы түсіндіремін.Кейін оқушыларға оқытамын. Өлеңнің мағынасын түсіндіріп,сұрақтарға жауап береміз.
VIII.Дәптериен жұмыс
Сырбай Мәуленовтың «Байқоңыр» өлеңінен теңеу,эпитет сөздерін тауып жазады.
IХ.Сергіту сәті
«Ұшты-ұшты»ойыны.Оқушылар тақтадағы суреттерді пайдаланып,ұйқас сөздерді табадІзден, сұра, зертте
Үлгі: тарақ – парақ.
X. «ПОПС» формуласы.
Әр жұпқа ғарышқа байланысты түрлі тұжырымдар беріледі. Тұжырымдарды «Попс формуласына» салып, өз ойларын фактілермен, мысалдармен білдіреді.
Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... »
Екінші сөйлем «Себебі, … »
Үшінші сөйлем «мысалы … »
Соңғы сөйлем «Түйінді ой .... ».
Тапсырма:
Сөйлемні толықтыр!
1.Байқоңыр-________________ облысы ______________ауданының аумағында орналасқан ғарыш алаңы. Іргесі__________жылы қаланған.
|
2. Адамзат баласының ғарышқа жолы осы ___________________ басталады.
|
3.Сондықтан байқоңыр- _______________________ деп аталады.
|
1.«Адам ерте кезден ғарышты зерттеуге қызықты»
2.«Ғарышқа ұшу - зиянды»
3.«Ғарышты зерттеу-адам үшін пайдалы»
4.Ғарыш туралы не білесіз?
5.Қалай ойлайсыңдар, бұл жерде өмір сүруге бола ма?
6.Біз ғаламшарымызды күтеміз бе?
7.Сіздің ойыңызша, біз өз ғаламшарымызды сақтауға назар аударамыз ба?
8.Себебін айтып бере аласыз ба?
9.Ғарыш жануарлардың тіршілік етуге қолайлы ма?
XI Үй жұмысы
Байқоңыр өлеңін жаттау.
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
I.Кері байланыс
«Аяқталмаған сөйлемдер»
|
Интерактвті тақта
|