Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім:
|
«Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі»
|
Педагогтың аты-жөні:
|
Ражанова А.К.
|
Күні:
|
15.11.2023
|
Сынып: 5Б
|
Қатысушылар саны:
20
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Төрт түлік
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
5.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;
5.4.3.1 көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
-тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды ажыратады.
-жанрлық ерекшелікке сай хат жазады.
-көп мағыналы сөз бен омонимді ажыратады.
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
«Зейінді шоғырландыру» (сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында.)
Оқушыларға жұмбақ жасыру арқылы сабақтың тақырыбын анықтатуға мүмкіндік жасау.
Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік.
|
Жұмбақтың жауабын шешіп, сабақтың тақырыбын анықтайды.
.
|
Қолпаштау сөздері арқылы бағаау
|
Жұмбақ:
1.Қамыс құлақ, тостаған тұяқ
Мінсең қанат, сүті дәрі, еті тамақ (Жылқы)
2.Екі айнасы бар Қызық найзасы бар (Сиыр)
3. Кішкене ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар. (Қой)
4.Үстінде екі тауы бар. Өзі қызық жануар (Түйе).
|
Сабақтың ортасы
|
Тыңдалым алдында сұрақтары беріледі.
-Қазақ халқының өміріндегі төрт түліктің рөлі қандай?
-Төрт түлік туралы қандай мақал – мәтел білесіңдер?
Тыңдалым мәтіні ұсынылады.
1-тапсырма.
«Шындық/жалған» әдісі бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп көріңдер.
1.Төрт түліктің ішінде байлық ретінде саналғаны сиыр. -
2.Қазақ үшін ең құнды, қасиетті мал -жылқы +
3. Жылқының сүті дертке шипа.+
4. Сиыр ерекше күтімді қажет ететін мал. –
6. Қойдың жүнінен гөрі терісі қымбат. +
2-тапсырма.
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, дәптеріңе жаз.
Тілдік бағдар!
Оқушыларға тілдік бағдар бойынша сөздің көп мағыналылығы мен омоним жайлы түсіндіріледі.
3-тапсырма.
Тыңдалым мәтінінен алынған сөздердің лайықты қатарын жаса.
4-тапсырма.
Оқушылар, берілген сілтеме бойынша
https://imektep.kz/kz/hat-zhazip-uirenu , хат жазудың талаптарын еске түсіреді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Тыңдалым мәтіні оқылып болған соң сұрақтарға жауап береді.
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, дәптеріне жазып алады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |