Сабақ тақырыбы
|
Ұдайы өсудің түрлері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.1.2 дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді;
|
Сабақ мақсаттары
|
Дж халқының сандық көрсеткіштерін талдау
|
Бағалау критерийлері
|
«Жетті» деп есептеледі, егер:,
дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктей алса;
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
халық санын анықтау әдістері;
туу;
өлім-жітім коэффиценттері;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Халық санын анықтаудың ... әдістері бар;
Туу дегеніміз ... ;
Өлім-жітім коэффиценттерін ... арқылы анықтайды;
Табиғи өсімнің механикалық өсімнен айырмашылығы ... ;
Екінші салдары... болуы мүмкінТағы бір себебі, .... болып табылады.
Солтүстік/оңтүстік/батыс/шығыс жартышарларында ...байқалады
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтарды дарыту топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету арқылы жүзеге асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Экономика және математика пәндерімен байланыс жасайды.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.
|
Бастапқы білім
|
7 сыныптан Әлем халқы тақырыбы
|
Сабақ барысы
|
кезеңдер
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5 мин
6-10 минут
|
Сәлемдесу, түгелдеу, қолайлы орта қалыптастыру,
Топқа бөлу санау арқылы.
Үй тапсырмасынсұрау: Оқушылардан мектебіміздегі адамдардың ерекшелігі туралы сұрау, қандай қиыншылққа кездескені туралы сұрау.
«Ой шақыру» үшін сұрақтар қоямыз:
Адамдар қалай көбейеді? Көшіп қону адамдардың көбеюіне әсер ете ма? Тақырыппен таныстырамыз.
Адамзаттың үздіксіз жаңарып, ауысып отыруын қамтамасыз ететін туу мен өлу және табиғи өсу көрсеткіштерінің жиынтығын халықтың ұдайы өсуі деп атайды.
|