Сабақ тақырыбы §56 Көп атомды спирттер Сабақтың мақсаты



Дата01.07.2016
өлшемі55.5 Kb.
#169259
түріСабақ

Күні:

 

Сынып

9

Пәні

Химия

Сабақ тақырыбы

§56 Көп атомды спирттер

Сабақтың мақсаты

СТО технологияларын пайдалана отырып, оқушының органикалық         заттар туралы ой-санасының дамуына мүмкіндік жасау, ойлау қабілетін   арттырып, өзбетінше жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру, іскерлігін дамыту.

Глицерин, этиленгликоль спирттерінің физикалық қасиеттерін сипаттау . Қолданылуы тұрмыстағы,өнеркәсіптегі және адам организмі үшін маңызы мен зиянын  ұғындыру.

 Өзін және өзгені бағалай білу дағдысын қалыптастыра отырып, белсенді іс әрекетке, еңбекқорлыққа,  экономикалық және экологиялық көзқарасқа тәрбиелеу.


Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі

сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, сұрақ- жауап, түсіндіру


Пән аралық байланыс

Биология, физика, медицина

Күтілетін нәтиже

Оқушылар көп спирттердің анықтамасын, жіктелуін білу.

Оқушылар көп спирттердің физикалық  қасиеттерін білу.

Оқушылар көп спирттердің химиялық қасиеттерін, реакция теңдеулерін дұрыс жаза білу.

Оқушылар көп спирттердің қолданылу салаларын білу.

Оқушылар көп спирттердің пайдасы мен зиянын білу


Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

3минут

Оқушылармен амандасу.

Сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау;

Оқушыларды психологиялық дайындау;

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу


Амандасу.

Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін түсіну;

Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындыларын жасауы, жалпылай және жүйелей білуі


Сабақ басында оқушыларға өздерін және сыныптастарын бағалау ұсынылады.

Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды оқушы пікірімен саралай отырып бағалаймын






Үй тапсырмасын тексеру

10 минут

«Спирт өндіру керек пе?» пікір талас

Сұрақтар

Екі топ бір-бірімен пікірталасқа түседі




Өткен тақырып бойынша

слайд





1. Оттекті органикалық қосылыстар құрамына

кіретін элементтер?

2. Этанолды қандай заттардан алуға болады?

3. Оттекті органикалық қосылыстардың қандай түрлерін

білесіңдер?

4. Бір атомды спирттер дегеніміз не?

5. Этанол осы аталған спирттердің қай тобына жатады?

6. Көп атомды спирттер дегеніміз не?



Қызығушылықты ояту

3минут

Көп атомды спирттерге кластер құру

Тақтаға тірек сөздерін жазу




Интерактивті тақта










Жаңа сабақ

3.  Мағынаны тану

15 минут


Оқулықпен және мәтінмен жұмыс

1-топ: Этиленгликоль физикалық, химиялық қасиеттері мен қолданылуы

(тірек-сызба құру)

2-топ: Глицерин қасиеттері мен қолданылуы (кластер құру)

(тапсырма қағаз флипчартта орындалады, уақыт 10 минут)

4. Сергіту  ойыны

3 минут 

 


2-оқушы шығып жарысады

  Ойын шарты    

10 дана   – (Н)         10 дана    -  (С) , 

10 дана  (О) нұсқасы берілген

 Кім әрі дұрыс, әрі жылдам  торға спирт толтыра алады?


Оқушылар шапшаң спирттердің шар өзекті модельдерін құру.

 

10дана –Н

10дана-С


10дана-О

Бекіту

5 минут

5.  «Білімпаз»  Жаттығу есептер шығару.


Есеп беріледі


Оқушылар парақта жазылған тапсырма бойынша есеп шығарады





Есептер

Сәйкестендіру тест

4 минут

Оқушыларға сәйкестендіру тест беру

Оқушылар орындап бір-бірінің тесттерін тексереді



Тест тапсырмасын орындау көршісінің тест тапсырмасын тексеру.

7-8дұрыс-5

6-5дұрыс-4

4-3дұрыс-3


Сәйкестендіру тест

 Үйге тапсырма   

§56 Есептермен жаттығуларды орындау.                   

Деңгейлік тапсырмалар







Рефлексия

-Оқушы мен мұғалім арасындағы дұрыс қарым-қатынасты тудыру.

-Оқушылардың өзін-өзі басқару және басқа адамдармен дұрыс қарым-қатынас принципін үйрету;

-Сіздерге сабақ қызықты болды ма?

-Білгендеріңнің маңызы қандай?



-Сіздерге бүгінгі сабақта не ұнамады?

Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Аралбай ауылы. Жангелдин орта мектебінің

химия және биология пәнінің мұғалімі: Естайлақ Ақгүл Абусағитқызы

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет