Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
7.1 А бөлім. Ақпаратты өлшеу және компьютер жады
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Канапиянова А.Ж.
|
Сынып: 7ә,7б
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Файлдардың форматтары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы на сілтеме)
|
7.1.2.3 Файлдарды сақтау кезінде әртүрлі форматтарды қолдану
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
|
Файлдарды құру және әр түрлі форматта файлдарды сақтай алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Файлдармен орындалатын негізгі әрекеттерді біледі
|
Кейбір оқушылар:
|
Файлдың типін бір форматтан екінші форматқа ауыстыра алады
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
Файл құру және әртүрлі форматта файлдарды сақтайды.
Файлдармен орындалатын негізгі әрекеттерді пайдалана алады.
Файлдың типін бір форматтан екінші форматқа ауыстырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика және терминология:
Термин сөздерімен танысады және қолданады.
Кеңейтілімдері: txt, rtf, doc,bmp, gif, jpg, png, exe,com,wav, avi, bas
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
Құндылықтарды
Дарыту
|
Құндылықтарға баулу арқылы практикалық жұмыста қарым-қатынас жасау, жауапкершілікке, шығармашылық, өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Орыс тілі ,ағылшын тілі
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Компьютер жады .
|
Сабақ барысы
|
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Топтастыру
Білу
Түсіну, Оқылым
Оқулықпен топтық жұмыс.
Сабақтың ортасы
Қолдану
Компьютермен жұмыс
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгелдеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару сынып тазалығына көңіл бөлу. «Жылы лебіз» арқылы сыныпта жағымды ахуал орнату.
Оқушылар «Монитор» және «Жүйелік блок» тың сурет арқылы 2 топқа топтасады. Топ басшысы сайланады.
«Желпуіш» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушылар парақшаны бүктеп ,бүктелген жеріне сұрақтар жазады және бір біріне алмасады жауап жазады.
Жаңа сабақ
Таныстырылым. «Ойлан, бірік, бөліс», тақырып екі бөлікке бөлініп топтарға беріледі.
«Файлдарды сақтау кезінде әртүрлі форматтарды қолдану» тақырыбын оқулықтан оқу арқылы топтар өзара біргіп ойласады, содан соң оқушылар топтың ішінде постерді қорғап шығады.
Тапсырмалар:
1. тапсырма MS WORD-та жаңа құжат құру
2. тапсырма Файлдар типтерін бағдарламалар мен сәйкестендіріңіз:
1.МS Word . PPT
2.MS Excel. PNG
3.Power point . MP3
4.Paint . XLX
5.Аудио. DOCХ
3. Тапсырма МS Word -та жасалған файлды .Pdf форматында сақтаңыз
|
АКТ, қағаз қиындылары
Оқулық,
Постер,
Смайликтер арқылы
Деңгейлік тапсырмалар
Компьютер
Смайликтер
|
Бағалау критериі
|
Дескрипторлар
|
Файлды құрып бір форматтан екінші форматқа көшіру.
Файлдармен орындалатын негізгі әрекеттермен жұмыс
Файлды түрлі форматта сақтайды.
|
1. Файлды құру жолын меңгереді және бір форматтан екінші форматқа ауыстырды.
2. Файлдармен орындалатын негізгі әрекеттерді пайдалану
3. Файлдың типін бір форматтан екінші форматқа ауыстыру
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма
Кері байланыс
|
«Кір жаятын жіп » әдісі арқылы тақтада сұрақтар жазылып жасырынып тұрады ,әр сұрақты алу арқылы жауап беріп компьютерде орындайды.
Файлдарды қалай сақтаймыз?
2 .«Файл атауы» дегеніміз-
( Атауды пайдаланушы өзі береді)
3.«Кеңейтілімі» дегеніміз-
( қай типтегі ақпарат сақталғанын көрсетеді)
4. « Көшіру» – жасаған файлды көшіріп С дискісіне сақтау
5. «Өшіру»– файлыңды өшір және өшірілген файл қай жаққа түседі -және оны көрсет
6. «Атауын өзгерт» – файлыңыз орнында тұрады, тек файл жүйесіндегі аты өзгертіңіз.
Файлдардың форматтары туралы интернеттен мәліметтерді оқу.
Оқушылар қосымша материалдар іздеу .Тапсырма №2
Жаңа сабақты қаншалықты меңгергендігін айқындау мақсатында «Алма ағашы» жаттығуын жүргіземін.Оқушылар қолындағы стикерге не білгенін жазып, айтып, алма ағашына жабыстырады
|
Бағалау
|
Смайликтер арқылы
|
Саралау-тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсііздік техникасын сақтау
|
Оқушылардың қажеттілігіне қарай тапсырмалар беріледі. Тәжірибелік тапсырмаларды орындауға деңгейлік тапсырмаларды орындаттым. Топ мүшелері арасында талқылау мен зерттеушілік әңгімені өрбіттім.
|
Әр тапсырмадан кейін формативті бағалау.
Топтық жұмыстан кейін смайликтер арқылы бағалайды.Мақтау, мадақтау арқылы
Кері байланыс
«Табыс ағашы»әдісі арқылы
|
Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау .Оқушылардың
Компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. Сергіту сәттері.
|
Достарыңызбен бөлісу: |