Сабақ тақырыбы Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер Сабақтың оқу мақсаттары



бет1/5
Дата26.04.2024
өлшемі138.14 Kb.
#499879
түріСабақ
  1   2   3   4   5
ЖОҒАРЫ ДӘРЕЖЕЛІ ТЕҢ ШЕШУ- ҚМЖ





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 А. Көпмүшелер

Мектеп: №24 лицей

Күні:29.01.24

Мұғалім аты-жөні: Картабаева А.Б.

Сынып:10«В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер

Сабақтың оқу мақсаттары

10.2.2.1 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану;
10.2.2.2 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану

Сабақ мақсаты

  • Жоғары дәрежелі теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу және жаңа айнымалы енгізу әдістерін қолданып шешу үшін оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру;

  • Ойлау дағдыларын, шығармашылық қабілеттерін және пәнге қызығушылықтарын арттыруға ықпал ету.

Бағалау
критерийлері:

Дескриптор:

  • тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;

  • жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілін қолданады;

  • жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу тәсілін қолданады.



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер:



Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы: «Қызығушылықты ояту сатысы»




2 минут

2 минут


Оқу әрекетіне ынталандыру.
Сәлемдесу, оқушылар тізімін, сыныптың сабаққа даярлығын тексеру.
Бүгін, квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану.


Сыныпты үш топқа бөлеміз.
1 топ –Горнер тобы
2 топ –Безу тобы
3 топ- Виет тобы
Мақсаты: топтық жұмыс құру арқылы серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.
Үй тапсырмасын тексеру:











№5.73

№ 5.74.




















Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Орындаған тапсырмаларын тақтада көрсетілген жауаптарымен салыстырады

Оқушылар жұмысын қадағалап, қажет болғанда сұрақтар қояды.



Сабақ мақсаттарын айқындау
Оқушыларды сабақ тақырыбымен, оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарымен таныстыру, бірлесіп сабақ мақсатын және күтілетін нәтижені айқындау.


Мұғалім оқушылардың жұмыстарын критерий бойынша бағалайды





Слайд №1-2


Слайд №3

Слайд № 4-6

Слайд №1-3



Сабақтың ортасы: «Тәжірибелік кезең» --30 минут




7 минут

«Миға шабуыл» - қайталау
Мақсаты: Тақырыпты бекіту кезінде қажет болатын материалдарды қайталап, еске түсіру.
1. Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі ?
2. Көпмүшенің дәрежесі деген не?
3. Қандай сан көпмүшенің түбірі деп аталады ?
4. Қандай көпмүшені симметриялы көпмүше деп атайды ?
5. Элементар симметриялы көпмүшелер деген не? Мысал келтір; n=2, n=3
6. Бір айнымалысы бар көпмүшенің стандарт түрі ?
7. Көпмүшенің басты коэффициенті мен бос мүшесі деп нені айтады ?
8. Қандай сан көпмүшенің түбірі деп аталады?
9. Бүтін коэффициентті көпмүшенің бүтін түбірін қалай анықтайды ?
10. Безу теоремасы?
11. Горнер схемасының мағынасы ?
12. Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешу әдістерін ата?



Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Сұрақтарды оқып, жауап береді

Оқушылардың жауабын тыңдап, қажет болған жағдайда сұрақтар қойып, толықтырады



«Мадақтау сөз» әдісі 
арқылы мұғалім бағалайды...

Слайд №7-20



10 минут

I топ






I топ






Топтық жұмыс. Банкомат әдісі
Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын қалыптастыру, ұжыммен бірлесе әрекет жасауға дағдыландыру.
Қосымша №1

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Берілген тапсырмалар бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп
банкоматқа кіретін ПИН-КОД
тарын табады.

Оқушылар жұмысын қадағалайды, қажет жағдайда дұрыс шешімге жетелейтін сұрақтар қояды. Кері байланыс орнатады.




Жұмыстың дұрыс орындалуы
дескриптор бойынша бағаланады

Тапсырмаларды орындайды.


бұдан көбейтінді нөлге тең болуы үшін көбейткіштердің ең болмағанда біреуі нөлге тең болуы керектігін пайдалана отырып, көбейткіштерді жеке-жеке нөлге теңестіреміз.

Слайд №21-22
Таратпа қағаздар
Қосымша №1



12 минут

Жеке жұмыс. Оқулықтағы тапсырмалар орындалады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет