Сабақ тақырыбы: С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара»



бет1/3
Дата26.09.2022
өлшемі79 Kb.
#461345
түріСабақ
  1   2   3
1 Тәмпіш қара 1-сабақ ҚМЖ


Күні:3.03.2020 ж.



Мектеп: Мерей ЖОББ мектебі
Мұғалімнің аты – жөні:Ажбаева М.Л.

Сабақ тақырыбы:

С.Сарғасқаев «Тәмпіш қара»

Сынып: 7 Т1

Қатысқан оқушылар саны: 16

Қатыспағандар:0

Оқу мақсаты

Т/Ж1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
7.Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау

Сабақтың
мақсаты

Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
Шығарманы композициялық құрылысына қарай талдау.

Бағалау критерийі

Шығарманың мазмұнымен таныс;
Бөлімдердің ретін біледі;
Маңызды оқиғаларды біледі;
Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
Композициялық құрылысына қарай талдай алады.

Пәнаралық байланыс

АКТ, өзін-өзі тану

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:
Тіл және мәдениет
НЗМ құндылықтары:
• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
• Ынтымақтастық;
Жауапкершілік;
• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Алдыңғы білім

Бұл бөлімде оқушылар меңгерген тілдік дағдыларын одан әрі дамытады. Сабақ оқушылардың ғаламтор, әлеуметтік желі туралы ақпараттармен өрбиді

Тілдік
міндеттер

Тәмпіш,

Алдыңғы білім

Көркем шығармаға сыни шолу жасау

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сабақтың ортасы

7 минут


8 минут

15 минут


Қазақ балалар әдебиетінің дамуына өз шығармаларымен қомақты үлес қосқан жазушы Сансызбай Сарғасқаев 1925 жылы облысы қазіргі Жамбыл облысы Қордай ауданында туған. Оның "Достар", "Бір отрядта", "Жұмбақ қыз", "Үш сурет", "Жақсы аға", "Тәмпіш қара" секілді негізінен жас жеткіншектерге арналған шығармалары көпшілік жылы қабылдаған, балалар сүйіп оқитын шығармалар қатарынан орын алған. Сансызбай Сарғасқаевтың "Тәмпіш қара" повесі отызыншы жылдардағы ауыл өмірін суреттейді.
Қызығушылықты ояту.
«Тәмпіш» сөзіне ассоциация жасау.




«Тәмпіш»


ТӘМПІШ сөзінің мағынасы.
1) Кiшкене келген, қысқа, келте (мұpын).~мұpын (танау).

Сюжет – өзара жалғасқан оқиғалар тізбесі, оқиғаның тұтас желісі. Бүгінгі сабақта біз сюжеттің құрамдас бөліктері, композициялық құрылысына талдау жасаймыз.


1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Шығарма бөлімдерін рет-ретімен жазып шығыңыздар.


Бөлімдері:
• «Танысу»
• «Тілеп алған азап»
• «Әзілі ме шыны ма?»
• «Өкініш»
• «Теке қарт»
• «Не болды бізге?»
• «Бұдан кейінгі күндерде …»
• «Ойламаған жерден»
• «Үш күн қалғанда»

Оқушылардың жұмыстарын тексеру үшін әр оқушы өз жазбаларымен топ мүшелерін таныстырады.




Дескриптор:

  1. Шығарма бөлімдерімен таныс;

  2. Бөлімдердің ретін біледі.

2-тапсырма. (Топтық жұмыс) Әр бөлімге қатысты басты оқиғаларды бір-екі сөйлеммен жазып шығыңыздар.
• Шаншатайдың ауылға келуі.
• Балаларды егін басына ертіп баруы.
• Егін басындағы балалардың өнері.
• Балалардың «Октябрь балалары» газетімен танысуы.
• Балалардың қырман басынан қайтардағы қырманшыларға өнер көрсетуі.
• Шаншатайдың «доп қуу» ойынын ұйымдастыруы.
• Шаншатай мен Иманбектің төбелесі.
• Балалардың Теке қартпен кездесуі.
• Келдібай директордың балаларға пионерлік тапсырма беруі.
• Ауылға радио келуі.
• Иманбектің кешірім сұрауы.
• Ауыл балаларының мәдениеттілігі.
• Ауылға газет келуі.


Дескриптор:

  1. Шығарманың мазмұнымен таныс;

  2. Маңызды оқиғаларды біледі.

3-тапсырма. (Топтық жұмыс) Төмендегі кестені толтырыңыздар.

Эпикалық жанр түрі




Шығарманың негізгі ойы




Тәрбиелік мәні: 






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет