№166 қазақ орта мектебі қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі М.Тайшықов
Сабақ тақырыбы:
|
Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»
|
Сыныбы: 5
|
Пәні: Қазақ әдебиеті
|
|
Сабақ мақсаты:
|
Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылық - ғылыми еңбектері, саяхаттары, зерттеу жұмыстары туралы ұғымдарының деңгейін толықтыру.
2. Өлмейтұгын артына сөзі мен ісін қалдырған Шоқан өмірін үлгі ете отырып, адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.Әңгімені жан-жақты меңгерту, талдауға, өз ойын еркін жеткізе білуге, салыстыру, қорытынды жасай білуге үйрету.
|
|
Күтілетін нәтиже
|
Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылық - ғылыми еңбектері, саяхаттары, зерттеу жұмыстары туралы ұғымдарын толықтырады.
Өлмейтұгын артына сөзі мен ісін қалдырған Шоқан өмірін үлгі ете отырып, адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиеленеді.Әңгімені жан-жақты меңгереді; Өз ойын еркін жеткізе біледі; Салыстырып, қорытынды жасай білуге үйренеді;
|
|
Сабақта қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
Топтық жұмыс, диалог, «Салыстыру» стратегиясы, «Синквейн» әдісі, «сәйкестендіру» тесті
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушыныңіс-әрекеті
|
Керекті жабдықтар
|
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
2. Түгендеу.
Аялдамалар арқылы сабақты жүргіземін
Топқа бөлінуге нұсқау жасайды.(Интербелсенді тақта арқылы)
|
Интербелсенді тақта арқылы топқа бөлінеді.
1. Бала Шоқан
2. Ғалым Шоқан
3. Географ - саяхатшы Шоқан
|
Парақшалар
|
|
1- аялдама. Шоқан ауылы.Үйге Шоқан туралы білімдерін білу мақсатында «Марафон» ойынын ойнаймыз.
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді және кері байланыста түсінбеген сұрақтарына жауап алады.
|
"Марафон" ойыны
|
|
2- аялдама – Зейнеп ауылы: 1. (Зейнеп кім, қандай адам болған, әңгімеде қалай көрінеді?)
2. Бұл аялдамада Шоқан туралы деректер менің көмегіммен толықтырылады. Оқушылар бірге қатысып отырады.(слайд шоу).
|
Балалар Шоқан туралы көптеген мағлұматтар алады.
Бір-бірімен білгендерін ортаға салады
|
Слайд
|
|
3- аялдама. Шыңғыс ауылы . (Шыңғыс кім, қандай адам болған, Шоқанның тәрбиесіне қалай көңіл бөлген; Шоқан мен әкесінің арасындағы сыйластық әңгімеде қалай, қай қырынан көрінеді?)Әр балаға ашық сұрақтар беріледі
|
«Бой жазу» Оқушылар жекеленген тапсырмалар арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
Интербелсенді тақта
|
|
4-аялдама. Айғаным ауылы. (Айғаным кім?)
Шоқан,Мысық және Жақыптың іс әрекеттері арқылы мінездерін салыстыру.
Әр топқа берілген топтық және сәйкестендіру
тесті ұсынылады.
|
Топтық және Сәйкестендіру тесті сұрақтарына жауап береді. Жеке жұмыс
|
Оқулық, плакат, маркер
|
|
5 –аялдама. Уәли ауылы. (Уәли кім?)
Бұл аялдамада әр топқа тапсырма беріліп,
Шығарманың композициялық құрылысына
талдау ұсынылады.
|
Оқушылар шығармадағы кейіпкерлерді ортақ жақтарын салыстырады. Әңгімедегі кейіпкерлерге мінездеме беру.Композициялық құрылысына қарай талдайды.
|
.
|
|
6- аялдама. Абылай ауылы.(Абылай кім?)
« Тілі өлген ел тірі өлген ел» айдарында әр балаға ашық сұрақтар беріледі
|
Тақырыпты қалай түсінгенін стикерге жазып, плакатқа жапсырады.
|
|
|
Бағалау кезеңін жариялайды.
Рефлексия маған ұнағаны; ойға түйгенім; болащақта
|
Критерий арқылы өздерінің бағасын айтады. Табыс критерийлеріне назар аударады.
|
Рефлексия плакаты,
Критериалды бағалау плакаты, табыс критерийі
|
|
Үй тапсырмасын береді.".
|
Мен таныған Шоқан" тақырыбында ойтолғау жазу
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |