Мектеп:
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
СЫНЫП: 5
Эхэ
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
«Түлкі мен қырғауыл» ертегісі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Т1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.
Т4 Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну.
А2. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады,
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Айлакер, қу.
Тапқыр, ақылды
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Бұйрық
Жарлық
Бәріне ортақ заң
Разы –риза болу
Зорлық қылмас-ешкімді ренжітпеу
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Түлкі қандай аң?
Қырғауыл қандай аң?
|
Не себепті …. деп ойлайсыз?
|
Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді?
|
ишара:
|
Рөлдік ойын
|
Алдыңғы оқу:
|
Қазақстан барысы
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
2 минут
2 минут
3 минут
5 минут
|
Психологиялық ахуал
«Өрмекшінің торы»
- Балалар, сабағымызды бастамас бұрын «Өрмекшінің торы» деген ойын ойнаймыз. - Бұл ойын лента арқылы ойналады. Қазір мен біреуіңе жақсы тілек айтып, лентаның ұшын лақтырамын. Лентаны алған оқушы жылы сөз айтып оны келесі оқушыға лақтырады. Ойын лента ұшы біткенше жалғасады. Сонда балалар, ойын соңында бізде өрмекшінің торы пайда болады.
Топқа бөлу
Мозайка әдісімен 3 топқа бөлінеді
1 топ- түлкі
2 топ-қырғауыл
3 топ- ит
Мәтіналды жұмыс
Ой шақыру
Айтылым
1-тапсырма
Суретте қандай құс бейнеленген?
Ол құсты көрдің бе?
Осы құс туралы қандай ертегі білесің?
2-топқа
Суретте қандай аң бейнеленген?
Қайда мекендейді?
Түлкі туралы қандай ертегі білесің?
3 –топқа
Суретте не бейнеленген?
Итті неге адамның досы дейді?
Адамға иттің қандай пайдасы бар?
Айтылым.
2- тапсырма. Суретке қарап, сұраққа жауап бер
Қалай ойлайсың, ертегі не туралы?
Түлкі қырғауылға не айтып жатыр деп ойлайсың?
Түлкінің ойы қалай?
Дескриптор
Ертегінің не туралы екенін түсінеді.
Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды.
|
Суреттер
Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта
|
Ортасы
|
Жұмбақ шешкізу: Бұлаңдаған құйрығы, Бір алдарлық қулығы (түлкі)
Бір топ жыңғыл ішінде,
Бір жапырақ қызыл гүл. (қырғауыл) Біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Түлкі мен Қырғауыл» ертегісі.
- Балалар, жұмбақтың шешуіне назар аударайық.
- Бұл қандай аңдар?
- Олар қайда мекен етеді?
- Немен қоректенеді?
- Қандай пайдасы бар?
- Қандай зияны бар?
Сөздік жұмысы
Қырғауыл
Естімейді
Заман
Зорлық қылмасын
Алды-артына қарамастан
Мәтінмен жұмыс
Тыңдалым.Оқылым
3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар
Сараланған тапсырмалар.
1.Мәтінді рөлге бөліп оқу
2. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастырады.
3. Сұраққа жауап беріңдер.
Қырғауыл не үшін иттер келе жатыр деп айтты?
Дискриптор
Мәтінді оқып, түсіне алады.
Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады.
|
Оқулық
Интербелсенді тақта
|
Соңы
|
Жаңа сабақты қайталау бойынша сұрақ-жауап:
- Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті?
- Қырғауыл неден қорықты?
- Түлкі қандай айла ойлады?
- Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме?
Венн диаграммасы. Түлкі мен қырғауылды салыстыр.
Қырғауыл
Түлкі
Кері байланыс алу
Сұрақтары бар қорап
Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Бағалау.
Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады.
|
Флипчарт
қорап
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
|
Сараланған тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне орай жасалды
| | |
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді.
Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)
Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді.
Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)
1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді.
2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары .
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім., келесі сабақтарда неге жет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|