Сабақты ң тақырыбы 2 Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері



Дата26.01.2024
өлшемі0.87 Mb.
#489953
түріСабақ
7сабақ Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5.3В Тірі табиғаттағы үдерістер



Мектеп: 72 мектеп-лицей




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нурбаева С.Б




Сынып: 5

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

4.2 Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



5.4.2.2. тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау




Сабақ мақсаттары

  • әр деңгей бойынша мысалдар келтіріп, ойын жеткізе алуы




Бағалау критерийлері



  • тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін зерттейді;

  • әр деңгейді қандай ғылым зерттейтіндігін талдап, қорытынды жасайды;

  • әр деңгейдің ерекшеліктеріне баға береді.




Тілдік мақсаттар



Пәндік лексика және терминология: Молекулалық, жасушалық, жасушаішілік, Мүшелік-ұлпалық, Ағзалық, Популяциялық-түрлік, Биогеоценозды, Биосфералық
Оқытудың тілдік мақсаты: тыныс алу жиілігі физикалық жаттығу ұзақтығынан неге өзгеретіндігін түсіндіру үшін болжам құруға топта жұмыс істей (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары) алады. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: ... бұл үдеріс барысында барлық тірі ағзалар ұрпақ қалдыра алады. Бұның себебі … ... ... байланысты




Құндылықтарды
дарыту

Өзіне және қоршаған ортаға деген сыйластық




Пәнаралық байланыстар

Биология, экология




АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация




Бастапқы білім

Жануарлардың негізгі сипаттамаларын атайды (1 сынып).
Жануарларды омыртқасыздар және омыртқалылар деп жіктеу. Жануарлар топтарының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін сипаттайды.




Сабақбарысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер



Ресурстар




Сабақтың басы
0-3 мин



- Ұйымдастыру. Сәлемдесу.
Жағымды атмосфералық ахуал құра отырып, сұрақтар қою:


  • Сабақ мақсатымен және бағалау критерийлерімен танысу.

Презентация

Слайд 2-3






Сабақтың ортасы

4-8 мин

9-12

13-20 мин


21-38 мин



(Т) Оқушылар «Үлкеннен кішіге» жаттығуын орындайды.
Оқушыларға Жер ғаламшарының, тірі ағзалары бар орман, қасқырлар тобы, жалғыз қасқыр, суреттері беріледі.
Оқушылар сызбаға суреттерді жоғарғы деңгейден төменгі деңгейге дейін орналастырады.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Тіршіліктің жаратылу деңгейі. Тірі табиғат құрылымының жаратылу деңгейі біркелкі қалыппен баспалдакты бейімделу аркылы кұрылатын қатармен сипатталады.

(С) Сыныппен тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін талдау. Барлық ағзалар көп жасушалы ма екеніне көз жеткізу; өсімдіктер мен жануарларда қандай мүшелер болады;


Тіршілік деңгейлері:

  • молекулалық;

  • жасушалық (клеткалық);

  • ұлпалық, мүшелік;

  • ағзалык;

  • популяциялық- түрлік;

  • биогеоценоздық;

  • биосфералық деп бөлінеді.



Қалыптастырушы бағалау:
Тапсырма 1 (Қабілеті жоғары оқушыларға)
Мысалдарды тіршілік деңгейлерімен сәйкестендіру.


Тапсырма 2 (Қабілеті орта оқушыларға)


Слайд 4-7

Слайд 8-19

оқушыларға мәтін таратылады


Слайд 20-21


Слайд
24-25








Сабақтың соңы
38-40 мин



Рефлексия

Слайд 26

Кестені қағазға шағын етіп шығарып беру






Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы




Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

  • Сабақ бойындағы «жеті маймыл» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.

Қабілеті орта оқушылар:

  • Мәтін оқудағы «жеті маймыл» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;

  • Кесте толтырады

Қабілеті төмен оқушылар:

  • Тапсырмалар орындайды

  • Мұғалімнің қолдауы;

  • Аяқталмаған сөйлемдерге кілт сөздерді қояды

  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

  • Оқушылар өзара бағалайды;

  • Қалыптастырушы бағалау





  • Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік шараларын сақтайды




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?


Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?













Жалпы баға: Сабақта қойылған сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарына жеттім.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Қосымша 1

Кестенің жауабы

Деңгейлер




Дене құрылымы

Қай ғылым зерттейді

Молекулалық, жасушалық, жасушаішілік




ағза жасушалары, сондай-ақ біржасушалылардың жасушаішілік кұрылымдары молекулалардан күралады

генетика, химия, физика

Мүшелік-ұлпалық




көпжасушалы ағзалар мүшелер мен ұлпалардан қүралады

цитология гистология

Ағзалық




жеке түрлері құралады

өлкетану, жануар
тану, вирусология, анатомия, физио­логия, морфоло­гия, гигиена

Популяциялық-түрлік




белгілі түрлер өзара еркін шағылысады

Экология, эволюциялық ілім, мате­матика, генетика

Биогеоценозды




зат алмасуы және қуат алмасуы негізінде тірі ағзалармен өлі құрамдас бөліктерді мекен ету жағдайларын біріктіре зерттейтін табиғи күрделі жүйе

экология және жалпы биологиялық ғылымдар

Биосфералық




Барлық биогеоценоздардың жиынтығы. Жердегі барлық құбылыстар кіреді

экология, физика, химия, геология, география


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет