Сабақтың көрнекілігі: Гидраның қоректенуі, бөлінуі туралы суреттер, интерактивті тақта, электрондық оқулық



Дата09.06.2016
өлшемі47.57 Kb.
#125001
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Ішекқуыстылар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері

Г.С.Закарина

Жалпы білім беретін Х.Халиуллин

атындағы орта мектептің география және биология пәнінің мұғалімі.

БҚО, Жәнібек ауданы, Ақоба ауылы.




Сабақтың мақсаты: Білімділік: Көпжасушалы жәндіктердің қоректенуі мен тыныс алуы, ас қорытуы, көбею түрлері туралы білім беру.

Дамытушылық: Оқушының ой өрісін, ойлау, еске сақтау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Табиғатты қорғауға, туған өлкенің табиғатын сүюге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Гидраның қоректенуі, бөлінуі туралы суреттер, интерактивті тақта, электрондық оқулық.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың өтілу әдісі: Сұрақ –жауап, баяндау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушының назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй жұмысын сұрау.

1). Мына кестені толтырып, дұрысын (+) белгісін, дұрыс келмесе (-) белгісін қойыңдар.

Өкілдер атауы

Тыныс алуы

Қоректенуі

Өсімдік

Жануар

Өсімдікке тән

Жануарға тән

Өсімдікке тән

Жануарға тән






















2. 5 жолдық тұжырымдама (Бодо)

1). Жәндік

2). Қозғалғыш, талшықты

3). Жүзеді, қоректенеді, көбейеді.

4). Бодо – талшықты ағза өкілі.

3. Ой шақыру.

Төмендегі талшықты біржасушалы жәндіктердің негізгі ерекшеліктерін айту.



  1. Түншырақ

  2. Лямблия

  3. Трипоносома.

  4. Лейшмания

  5. Сандар сөйлейді.




Жауабы:

  1. Безгекпен ауырған адамның дене қызуы 400 – дейін көтеріледі.

  2. Қантұрғынның бір қан түйіршігінен екіншісіне ауысуы 2-3 тәулікке созылады.

  3. Италияндық дәрігер ДЖ.Грасси безгек тасымалдаушысының анофелес туыстас маса екенін 1895 жылы дәлелдеп берді.

  4. Лейшманияның тұрқы 2-4 мкм

  5. Үйқы ауруының қоздырғышы –трипаносоманың тұрқы 15-30 мкм

Жаңа сабақ.

Балалар сендер ішекқуыстылар туралы не білесіңдер ? Тип неге ішекқуыстылар деп аталған ?






2. Гидрозоа класы

Гидроидтар класс тармағы

Гидралар отряды

Тұщы су гидрасы.



3. Кітаппен жұмыс. (5 минут уақыт беріледі).

4. Интерактивті тақтаға термин сөздер жазылады.

А) Регенерация С) Сцифос

Ә) Обелия Д) Риф

Б) Хланула Е) Атолл

Оқушылар оқып, білетіндерін дәптерлеріне жазады, осы термин сөздерді оқулықтан тауып, мазмұнын ашады.
5. Көпжасушалар мен біржасушаларды салыстыр.


Ұқсастығы

Айырмашалығы






6. Бекіту тестілері.

1. Гидра қорегін қалай ұстайды ?

А) қармалауыштарымен

Ә) аузымен

Б) қимыл мүшелерімен

С) бүкіл денесімен

Д) зәр шығару мүшесімен



2. Төмендегілердің қайсысы қозғалыссыз, бекініп тіршілік етеді ?

А) актиния

Ә) гидра

Б) қызыл коралл

С) инфузория

Д) тамыр ауыз



3. Гидра қалай таныс алады ?

А) өкпесімен

Ә) желбезектерімен

Б) бүкіл денесімен

С) тыныс алмайды

Д) аузымен



4. Атпа жасушалардың қызметі қандай ?

А) қорғаныс

Ә) тітіркенуді қабылдау

Б) реттеуіш

С) қоректік

Д) көбею мүшесі



5. Адам үшін төмендегілердің қайсысы қауіпті ?

А) түбірауыз

Ә) тұщы су гидрасы

Б) теңіз қауырсыны

С) желкенше

Д) актиния



6. Гидраның энтодермасында қандай жасуша түрлері болады ?

А) атпа жасушалары, ас қорытатын, жабын, тыныс алу жасушалары

Ә) безді, бұлшық ет

Б) жабын

С) жыныс

Д) қармалауыш



7. Ішекқуыстылардың қоректі қорыту тәсілін көрсетіңіз ?

А) дене қуысында (жасушадан тысқары)

Ә) жасуша ішінде

Б) асқорыту жүйесі арқылы

С) жасушадан тыс және жасуша ішінде

Д) паразитік жолмен



8. Ішекқуыстылардың эктодермасында кездесетін жасушаларды белгіле ?

А) эпителиальді, безді

Ә) атпа жасушалар, бұлшықет жасушалары

Б) аралық, безді

С) жүйке жасушалар, бұлшықет жасушалары

Д) атпа, аралық



9. Төмендегілерден қайсысы белсенді түрде тіршілік етеді ?

А) медуза, гидра

Ә) эвглена

Б) актиния

С) желкенше

Д) инфузория



10. Берілген ішекқуыстылардың қайсысында табан бөлігі жоқ ?

А) тұщы су гидрасы

Ә) обелия

Б) қызыл маржан

С) цианеа

Д) теңіз қауырсыны



Үйге тапсырма: § 41.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет